Dell XPS 15 9500 recenzija
Datum objave 18.10.2020 - Krešimir Matanović
Dell XPS 15 9500
Dellovi prijenosnici XPS serije su uvijek poslastica za testirati, a kada u ruke dobijemo redizajniranu petnaesticu skrojenu u aluminiju i karbonu znamo da će iskustvo biti posebno. Novi je model doživio blage preinake u dizajnu, a s hardverske strane ga pogone Intelovi Core procesori desete generacije. U ovome je i7-10750H kakav smo nedavno imali u testiranoj G7-ici. Ovaj XPS ima i dediciranu grafičku karticu GeForce GTX1650 Ti, 16 GB radne i 1 TB skladišne memorije. Najveća dika mu je 15,6-inčni ekran omjera stranica 16:10 i rezolucije 3.840 x 2.400 piksela. Ekran je osjetljiv na dodir, a štiti ga zaštitno staklo Gorilla Glass 6.
XPS kao pripadnik elitnog Dellovog društva dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji s ručkom za prenošenje, ali je unutar nje smješten u ekskluzivniju, manju, crnu kutiju s magnetnim poklopcem. Unutar nje je smješten u najlon i plastično ležište. Ispod njega se nalazi papirologija, napojni kabel, AC/DC adapter i maleni HDM/USB hub, tj. USB Type C to USB Type A/HDMI adapter. Ovakav adapter je iznimno bitan s obzirom na to da je prijenosnik vrlo tanak i da ima samo Type C konektore. Čak je i ovakav adapter samo s jednim Type A portom premalo. Dell na prijenosnik kao i na ostale u svojoj ponudi daje 36 mjeseci jamstva.
U ovom se XPS-u nalazi moćniji hardver pa je takav i AC/DC adapter. Izlazna snaga mu je 130 W (20A, 6,5 A), a ulaz može varirati od 100 do 240 V (50 ili 60 Hz, 1.8 A). U radu se nikada ne zagrijava previše, čak ni kada je prijenosnik pod maksimalnim opterećenjem. Kabeli je gumeni, dovoljno dug i tvornički vrlo uredno složen. Dell donosi i svoj pametni Power Management koji se bazira na Intelovoj Dynamic Timing tehnologiji, koja optimizira potrošnju procesora u ovisnosti o tipu opterećenja.
Novi je XPS 15 zahvaljujući InfinityEdge dizajnu vrlo kompaktnih dimenzija. InfinityEdge donosi vrlo uske rubove pa je poklopac ekrana, kao i tijelo samo malo veći od 15,6-inčnog ekrana kojeg skriva. Sva četiri ruba su vrlo uska, kao na XPS-u 13, pa je bio potreban i malo drugačiji dizajn šarke (twin coil press fit). Šarka je vrlo kvalitetna i omogućava gladak hod, ali potrebno je primijeniti malo veću silu za otvaranje. No, zato poklopac ostaje čvrsto zatvoren u tom položaju, ali i čvrsto stoji otvoren kako bi mogli prstima tipkati po njemu. Oko ekrana, ali i na donjem dijelu je aluminij obrađen tako da je rud dijamantno rezan i to daje dašak ekskluzivnosti. U vrhu ekrana su postavljena dva mikrofona koja omogućavaju hvatanje govora do 5 metara, a tu je i malena HD video kamera s četiri elementa leće.
Dimenzije XPS-a 15 su 344,72 x 230,14 x 18 milimetara uz masu od oko 2.05 kilograma. Masa je solidna, a uvjetovana je aluminijskim tijelom i poklopcem ekrana. Kvaliteta materijala je zaslužna i za veliku čvrstoću prijenosnika, kako tijela tako i poklopca. Poklopcu ujedno čvrstoću osigurava i zaštitno staklo Gorilla Glass 6 pa je potrebno primijeniti malo veću silu u kutevima ekrana da bi se svinuo. Na dnu je kao što smo rekli aluminijsko tijelo, tj. poklopac kojeg se lako skida radi servisnog pristupa. Široka rešetka služi za usis zraka kojeg vrše dva ventilatora, a izlazna je rešetka na stražnjem dijelu.
Tehničke specifikacije:
- Model: 9500
- Boja: Platinum Silver (srebrna)
- Ekran: Infinity Edge, osjetljiv na dodir i pokriven Gorilla Glass 6 zaštitom, dijagonala 15,6“, rezolucija 3840×2400 (290 dpi, 60 Hz), omjer stranica 16:10, IPS panel, 100% Adobe RGB, 500-nits, proizvođač Sharp
- Procesor: Intel i7-10750H (šest jezgri, dvanaest threadova, od 2.6 GHz do 5.0 GHz, 12 MB L3, 45 W (TDP-down 35 W)
- Čipset: Intel Comet Point CM256
- Grafička kartica: Nvidia GeForce GTX 1650 Ti 4 GB; Intel UHD Graphics 1 GB
- Radna memorija: 2x 8GB LPDDR4 2993MHz CL21
- SSD: SK Hynix PC611 NVMe 1 TB PCIe 3.0 x4
- Zvuk: HD Audio + Waves MaxxAudio, stereo zvučnici, dva mikrofona, dva woofera
- WLAN: Killer Wi-Fi 6 AX1650 2×2 (2.4 Gbps), Bluetooth 5.1
- Eksterni portovi: 2x Thunderbolt v3 (with PowerShare,DC-In & DisplayPort),1x USB-C 3.1 ( with PowerShare DC-In & Displayport), 1x Headset/Microphone Jack, Full Size SD media card reader v6.0, Wedge Shaped lock slot
- Baterija: 84 Wh Li-Po, AC/DC adapter 130 W; USB-C
- OS: Windows 10 Pro 64-bit
- Oprema: Combo jack (mikrofon/slušalice), Noble Wedge Lock, Smart Card reader, Web kamera
- Masa: 2.05 kg
- Dimenzije: 344,72 x 230,14 x 18 mm
- Jamstvo: 3 godine
S hardverske je strane ovo odlično potkovana mašina. i7-10750H je svoju vrijednost i snagu dokazao u testu G7, a 6C/12T je konfiguracija koja će zadovoljiti sve, pogotovo u ovako malom formatu. Ovaj prijenosnik svojim karakteristikama i performansama cilja na fotografe i kreatore sadržaja. Tome u prilog govori čitač SD kartica i 16:10 4K ekran sa 100% pokrivenosti Adobe RGB spektra boja. Tu je i sasvim dovoljnih i brzih 16 GB radne memorije, te 1 TB skladišne u obliku M.2 NVMe SSD-a, a i grafička je kartica dedicirana Nvidijina pa se primjerice u Adobeovim alatima mogu koristiti različiti pluginovi za ubrzanje rada. Za gaming ova ipak slabija kartica i 4K ekran nisu idealni, ali i to je moguće uz spuštanje rezolucije.
Na bokovima se prijjenosnika nalaze solidni stereo zvučnici koji proizvode pristojan zvuk lišen dubljih tonova, no vrlo snažan. Na desnom su boku USB-C 3.1 (Power Delivery i Display Port funkcije), SD Card čitač i combo port za mikrofon i slušalice, a na lijevom je lock slot i dva USB-C Thunderbolt 3 porta s Power Delivery i Display Port funkcijama. S obzirom na to da je prijenosnik tankog profila i nema ni jedan Type A USB port Dell isporučuje i adapter s jednim USB-A i jednim HDMI v2.0 portom.
Kada je u pitanju moćan hardver i rashladni sustav mora biti takav, pa je Dell postavio široke rešetke usisa na dno, u kutu svakog po jedan ventilator koji zrak tjera preko toplovodnih cijevi i aluminijskih finova van na stražnju rešetku. Procesor se jako zagrije i vrlo brzo dođe do 99°C kada počne spuštati takt, no rashladni sustav ostaje u razumnim granicama s bukom kod normalnih opterećenja. Na maksimalnom opterećenju smo izmjerili vrlo čujnih 46,3 dB(A), a maksimalna temperatura na tipkovnici je iznosila prihvatljivih 45,6°C.
Komunikacija sa svijetom se odvija putem Killerove AX1650 Wi-Fi 6 kartice koja omogućava brzine povezivanja do 2.4 Gbps, te Bluetooth u verziji 5.1. Radi odlično, signal je u svakom trenutku dovoljno jak, pa čak i kada ste u drugoj prostoriji od routera. Mi smo u tim uvjetima iza zatvorenih vrata ostvarivali povezanost 544/432 Mbps, da bi u istoj prostoriji s routerom to skočilo na 1,2/1,2 Gbps. U prijenosnik je ugrađena baterija kapaciteta 84 Wh i osigurava mu vrlo dobru autonomiju.
XPS 15 ima ugrađeni senzor u poklopcu, kojeg kada dignemo automatski uključuje prijenosnik i podiže operativni sustav, bez obzira je li bio isključen ili u sleep modu. Ovo će se mnogima svidjeti zbog praktičnosti i brzine, a nekima možda manje koji su naučili sami uključivati. Tipkovnica je chicklet tipa, s plićim hodom tipaka i nije idealna za pisanje veće količine teksta no na to smo već naviknuli kod prijenosnika. Tipke su velike, dovoljno razvučene jedna od druge i ukupno je ugoda rada solidna, s tim da bi poželjeli veću enter tipku. U gornjem se redu nalaze i multimedijske tipke, u rasporedu na kojeg nas je Dell već naviknuo, a svaka tipka ima i svoje pozadinsko osvjetljenje. Touch pad je povećan u odnosu na starije XPS-e, ali nismo baš zadovoljni njegovom preciznošću, kako “hvata” klikove, a i donje nevidljive dvije tipke povremeno znaju ne uhvatiti naredbu. Zato je uz ovakav prijenosnik idealno koristiti miša, a touchpad samo u krajnjoj nuždi. Radna je površina dovoljno velika, karbonska je i vrlo ugodna na dodir, a ni ne zagrijava se previše.
Ekran je kao i prijenosnik više orijentiran prema poslovnim korisnicima. Riječ je o Sharpovom IPS panelu, dijagonale 15,6 inča. Omjer stranica mu je 16:10 i nominalno je 4K rezolucije, no ona je ipak veća nego kod 16:9 ekrana – 3.840 x 2.400 piksela uz stopu osvježenja slike od 60 Hz. Ovako visoka rezolucija na relativno maloj površini rezultira visokom oštrinom i odličnom slikom. Uz to, monitor je certificiran za HDR400, a kontrast mu je 1000:1. Proizvođač navodi podatak o 100% pokrivenosti Adobe RGB spektra boja, a mi smo to provjerili kolorimetrom.
Spyder 5 kolorimetar je izmjerio pokrivenost od 100% sRGB spektra i 100% AdobeRGB spektra i 96% P3 – sve izvrsne vrijednosti. Izmjerili smo nešto nižu gammu od 2,0 što će riješiti naknadna kalibracija, a izmjereni Grey Ramp se kretao 6400 kelvina u rasponu od 25 do 85 ulaznog RGB-a.
Maksimalno izmjereno osvjetljenje iznosi 411,1 što je u skladu s tvorničkim obećanjem, a kontrast je od 1120 do 1220:1 u rasponu od 50 do 100% osvijetljenosti što je odličan rezultat. Bijela točka se kretala od 6.500 do 6.700 kelvina. Uniformiranost boja je solidna s maksimalnim odstupanjem od 4.6 na 100% osvjetljenja u donjem desnom kutu ekrana, što se na 83% spušta na 4,1 na 67% na 3,7, a na 50% na 3,2. Na ostatku površine je odstupanje u granicama normale. Maksimalno odstupanje osvjetljenja je malo većih 18% u donjem dijelu ekrana pri 100% snage pozadinskog osvjetljenja, što naraste na 19 i 20% pri 83 i 67% snage osvjetljenja. Preciznost boja je vrlo dobra s maksimalnim odstupanjem od 2.63 DeltaE, te prosječnim od 1.56. Na kraju je ovaj ekran zaslužio čistu četvorku, a prosjek su mu pokvarili niža gamma i uniformiranost pozadinskog osvjetljenja. Kontrast i gamut su za čistu peticu i tu će profesionalci doći na svoje.
Uz prijenosnik dolaze predinstalirani Windowsi 10 Pro, te paket Dellovog softvera koji uključuje Dell CinemaColor, Digital Delivery, Mobile Connect, Power Manager, Premier Color, Update itd.
Forum
Objavljeno prije 36 minuta
Dobra klimaObjavljeno prije 38 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 41 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 52 minute
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 2 sata
Epic GamesNovosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti