Komentar testova

dell_xps_15_3

Napokon smo iz Intela dobili četvero jezgrene i5 procesore u mobilnom pakiranju, iako čisti CPU rezultati na prvu ne oduševljavaju iste je potrebno staviti i u kontekst radnog takta pod punim opterećenjem. Prije svega na vrhu naših tablica nalaze se dvije grdosije od preko 5 kilograma koje su raspolagale sa kilogramom bakra za hlađenje svojih komponenti, odnosno i7 4810MQ, drugi najjači 45W Haswell te 4860HQ koji ga prati u stopu, svega nekoliko mjesta iza. Oba i7 procesora imaju na raspolaganju mnogo viši maksimalni turbo za opterećenje pod sve četiri jezgre koji se kretao od 3.5 do 3.8GHz, dok je maksimum koji i5 6300HQ postiže svega 2.8GHz. Dodajmo na to još i 4 dodatna threada kod i7 braće i vrlo lako je za shvatiti zaostatak u isključivo CPU testovima koji mogu maksimalno iskoristiti sve dostupne jezgre i threadove.

Nevezano uz XPS 15 nas osobno najviše zanima kako će se i5 6300HQ pozicionirati na tržištu, jer isti bi trebao biti nešto jeftiniji od najpovoljnijeg mobilnog Haswell quada, odnosno i7 4710HQ modela. Živi bili pa quada u svom laptopu svi vidjeli :)

Što se tiče buke i temperatura, prilikom izvođenja višesatnih testova: World of Tanks, Diablo 3, Fallout 4, Battlefield 3 te ostalih koje vidite u tablicama do throtlanja nismo naišli. Long turbo, odnosno frekvencija koju je u CPU testovima poput x264 i Cinebencha XPS održavao je između 2.5 i 2.7 GHz, a temperatura se držala pretežno ispod 80°C. Kada bismo u priču dodali i GPU opterećenje (Luxmark 2.0 GPU render) temperatura bi se stabilizirala oko 85°C, ali buka bi osjetno porasla. S udaljenosti od 35cm pomoću Xperia Z3 Compacta i Sound Meter aplikacije izmjerili smo 54dB. Da, XPS je malo glasniji kada paralelno opteretimo CPU i GPU, ali s obzirom na gabarite mi mu to možemo oprostiti. Throttlanje smo uspjeli povući jedino prilikom kombiniranja Furmarka i Prime95 testa u svim ostalim slučajevima CPU bi uredno koristio Turbo,a GPU svoje nominalne taktove. U tom slučaju CPU bi udario visokih 95°C, GPU 91°C te bi radni takt CPU-a pao na 1.8GHz te još jednom na 1.2GHz, nakon normalizacije temperatura skočio bi ponovno u Turbo frekvencije i ovaj ciklus bi se nastavio.

Da, znamo da Prime 95 i Furmark nisu mjerilo opterećenja iz stvarnog svijeta, ali nije loše imati informaciju o worst-case scenarijima i što očekivati. Ipak radi se o ultrabooku sa ozbiljnim hardverom koji budući vlasnici sigurno neće koristiti samo za pregledavanje PCEkspert foruma i PCE stranice u potrazi za novim recenzijama.

Zaključak

dell_xps_15_1

Ukratko. Malena zvijer.

S obzirom na viđeno od XPS je u stanju boriti se i s mnogo većim prijenosnicima iz desktop replacement kategorije, a sve to nudi u elegantnom kućištu odlične kvalitete izrade. Dodajmo na to još i odličan IPS i imamo prijenosnik koji bi gotovo svakome od nas mogao biti daily driver. Naravno, gore sve nabrojano ne dolazi bez mana. Prva je nešto veće temperature prilikom maksimalnog opterećenja što za sobom povlači buku rashladnog sustava, a druga je cijena. Ovako konfigurirani model u susjednoj Njemačkoj na dell.de izlistan je po cijeni od 1449€ + PDV, dok se kod nas XPS 15 modeli kreću od 14.000 kuna na više. No, na kraju dana ipak se radi o premium proizvodu visokih performansi.