Druženje sa LGA 775 – od CPU-a do ploča
Datum objave 27.07.2004 - Ozren Žagmešter
Uvod
Prije par dana objavili smo Denisov članak u kojem je on prošao tehnologije koje je Intel donio s 915/925 čipsetima. Sada je vrijeme da s vama podijelimo naša praktična iskustva s LGA 775 procesorima i platformama. Tako su tu performanse, naši dojmovi o čvrstoći novog socketa te test prve dvije 915G ploče koje su nam sletile u ruke - radi se Albatron PX915G Pro i SuperMicro P8SGA.
Novi Socket 775 je došao i njega će se Intel sigurno duže držati. Najveća novost koju on donosi jest svakako to što pinovi više nisu na procesoru već na samom socketu. Iako ovakav "aranžman" nije razveselio proizvođače ploča jer sada oni na grbači imaju probleme sa svinutim pinovima, isto ne vrijedi za krajnjeg kupca. Do sada je problem sa svinutim pinovima na procesorima bio redovna pojava, neovisno o tome da li se radilo o procesorima "iz rinfuze" ili boksanim (retail) CPU-ovima. PC Ekspert je bar desetak puta naletio na procesore kojima su pinovi svinuti iako smo bili prvi koji smo otvorili pakiranje. Jednostavno, plastika u kojoj su bili upakirani nije pružala adekvatnu zaštitu pa bi se uglavnom svinulo 5-6 vanjskih pinova. Ravnanje ovih pinova nikad nije baš neki gušt jer se uvijek desi da vas zeza jedan zadnji koji ne možete niti naći - jednostavno se izgubi u masi ostalih pinova.
Intel Pentium 4 520 - tj. S775 P4 2.8GHz
Intel je elegantno eliminirao problem na taj način što SocketT, tj. LGA 775 procesori na svom podnožju imaju samo kontakte dok se na ploči nalazi socket sa pinovima. Da bi se zaštitio socket, sve 775 ploče dolaze sa komadom plastike koji pokriva pinove. Ta plastična pločica, zajedno sa činjenicom da ploče u 99% slučajeva dolaze u tvrdim kutijama, tj. kvalitetnom pakiranju, trebali bi smanjiti muke zadnjeg kupca.
Bye bye pinovi!
Naša iskustva sa SocketT-om su vrlo dobra. Testni procesor (P4 Model 520 - ili ti jednostavno 775 Prescott na 2800/800MHz) prebacili smo iz SuperMicro na Albatron ploču i vice versa bar jedno 7-8 puta i nikad nije bilo problema. Po 'Netu se dosta pisalo o tome kako je SocketT vrlo osjetljiv no naša iskustva nisu takva. Istina je da ćete socket vjerovatno srediti ukoliko ga pritisnete rukom ili se naslonite na njega, no zašto bi to netko napravio nije nam jasno. Ukoliko se sa socketom postupa kako treba i pazi da se procesor pravilno stavi u njega, problema nebi smjelo biti.
Ugradnja procesora
Da bi vam objasnili kako je SocketT zgodna stvar, odlučili smo napisati i mali opis stavljanja procesora.
Proces ugradnje procesora na novu ploču ide otprilike ovako; nakon vađenja ploče iz anti-statičke vrećice prvo otvorimo SocketT pomoću metalnog osigurača te sa pinova u podnožju utora lagano maknemo zaštitnu plastičnu pločicu.
Zaštitna plastika
Sam utor ima oblik pravokutnika s tim da su na dvije strane pravokutnika koje stoje jedna nasuprot drugoj postavljene izbočine, po jedna na svakoj strani. Naravno, s obzirom na to da su na socketu izbočine, na samom procesoru se nalaze dvije udubine tako da procesor pri polaganju na pinove nebi krivo orijentirali.
Otvoreni socket spreman za procesor
Nakon što smo procesor uložili u utor valja ga i "zaključati". Ovo radimo tako da preko procesora prvo prebacimo metalni okvir koji visi na jednoj strani socketa, a nakon toga okvir osiguramo sa zatvaračem čiju metalnu šipkicu zakačimo na kukicu na socketu. Inače, s obzirom da je socket napravljen od metala, cijela je stvar vrlo robusna.
Spremni za akciju!
Nakon toga na procesor namažemo termovodljivu pastu i ugradimo hladnjak. E sad, kako se ugrađuje hladnjak? Standardni način ugradnje hladnjaka temelji se na četiri plastična osigurača koja se umeću u rupe na ploči - slično kao kod hladnjaka na jačim grafičkim karticama. Svaki je osigurač potrebno nagurati u rupu dok se ne čuje maleni "klik". Problema nema i ako hladnjak poželimo maknuti sa procesora. Osigurači na sebi imaju mehanizam pomoću kojeg ih je lako moguće "otključati" i izvaditi iz rupe. Sve u svemu moglo ovo je veliki napredak budući da za instalaciju hladnjaka više nije potrebno rabiti odvijač ili "lomiti" prste na rigidnom mehanizmu.
Cooleri
Općenito je Intel napravio odličan posao sa stock coolerom jer osim izuzetno lagane instalacije njega krasi i vrlo mali nivo buke. Uz to svoj posao (hlađenje) obavlja vrlo korektno. Nažalost, problem velikog zagrijavanja Prescott jezgre je i dalje tu - temperatura od oko 60C je za ove procesore prosjek. Prescottima visoke temperature ne smetaju, no nažalost isto se ne može reći i za ostatak komponenti, pogotovo ukoliko ste složili stroj u nekom SFF (Small Form Factor) kućištu. Upravo zbog toga se većina proizvođača mini PC-a odlučila na sisteme bazirane oko Athlona 64 umjesto oko Prescotta.
Biti će zanimljivo vidjeti da li će novi Prescott stepping E0 popraviti stvar spram sadašnjeg D0 steppinga. Ono što je nama posebno zanimljivo jest činjenica da temperature od Prescotta do Prescotta jako variraju. Tako možete naći neke koji će raditi na prihvatljivim temperaturama dok će se neki zagrijavati do besvijesti. Po svemu sudeći serije Prescotta se jako razlikuju i očita je razlika u "kvaliteti" od tvornice do tvornice. Tako je jedan naš prijatelj složio dva mini PC-a s S478 Prescottima 2.4/533 jer je računao da će se ovi najniži modeli i najmanje zagrijavati, a performanse mu nisu bile bitne. Iako se naoko radi o dva ista PC-a, njihovo zagrijavanje se jako razlikovalo - s istim hladnjakom je CPU u jednom radio na 55C a u drugom na 68C!
Malo o "zašiti od overclockinga"
Originalno smo htjeli napraviti test u kojem ćemo usporediti performanse sadašnjih čipseta (865PE i 875P) sa svim novim (915P/G i 925X). Nažalost, iako u labu imamo DDR2 memoriju, u ruke su nam sletile samo dvije Grantsdale ploče koje koriste normalnu DDR memoriju. Idealno bi bilo da smo još dobili i jednu 915 ploču koja koristi DDR2 te jednu 925X ploču (925X isključivo podržava DDR2). Jedan od razloga za ovaj manjak jest činjenica da nam je Intel odlučio uskratiti bilo kakav support krajem četvrtog mjeseca zbog toga što im se nije sviđalo što i kako pišemo. Iako je ovakav potez njihovo pravo, nije nam jasno kako uskraćivanje informacija i pristupa test kitovima Intelu može koristiti. Po nama bi bilo Intelu korisnije da smo u ovaj članak mogli nagurati i bencheve za sve nove čipsete te isprobati Maxtor diskove sa native command queingom i slične stvari (ukoliko vas zanima o čemu pričamo, pogledajte naš članak od prije par dana - http://www.pcekspert.com/clanak/pregled-tehnologija-intel-915925-cipseta/).
Za mnoge najzanimljivija stvar oko novih čipseta jest priča o tome da je Intel na njih ugradio specijalnu zaštitu od overclockinga. Ukoliko ste pročitali naš članak na engleskom koji je obišao cijeli 'Net i kojeg su prenjele stranice poput x-bit labs i Inquirera, znate da mi smatramo da takva zaštita ne postoji već da se jednostavno radi o tome da Intel proizvođačima matičnih ploča nije dao svu dokumentaciju te da je namjerno ograničio voltažu kojom "hrani" svoje North Bridge čipove. Problem niske voltaže se jednostavno liječi, no nakon toga ostaje problem sa PCI Express sabirnicom. PCI Express sabirnica po defaultu radi na 100MHz. Kako se diže FSB, tako raste i PCIe frekvencija - ovakva pojava nije ništa novo; tako se ponašaju i frekvencije AGP i PCI sabirnice na čipsetima koji nemaju PCI/AGP frequency lock. PCIe frekvencija nakon nekog vremena (kada dignemo FSB dovoljno visoko) postane previsoka za periferiju. Najosjetljiviji na visoku frekvu su SATA diskovi. Nakon njih PCI Express x16 grafičke kartice također počinju "crkavati" (ne doslovno naravno!).
Dobar overclocking je itekako moguć ukoliko se ne koriste SATA diskovi i ukoliko vaša grafička kartica može podnjeti visoku PCIe frekvu
Dok za PCI sabirnicu na 915/925 čipsetima postoji floating lock koji ograničava frekvenciju na 33MHz neovisno o FSB-u, za PCIe sabirnicu tako nešto ne postoji. Ipak, PCIe "kontroler" je dizajniran za asinhroni rad tako da teoretski postoji osam djeljitelja. Intel je za sada dao objašnjenje samo za dva - za 1.33:1 koji je potreban za P4/533 procesore te za 2:1 koji je potreban za P4/800 procesore. Ostatak dokumentacije Intel nije proslijedio proizvođačima matičnih ploča vjerovatno zato da mu se ne desi opet priča slična onoj s PAT-om i Springdale pločama. Mi smo pak sigurni da će Intel zajedno s lansiranjem P4/1066 procesora dati i novi programming guide zbog kojeg će 915/925 čipseti odjednom početi podržavati viši FSB i sve ostalo potrebno.
Za sada ukoliko želite visok overclock morate odustati od SATA diskova te nabaviti neku ATi PCI Express x16 grafičku karticu koje bolje podnose visoke frekvncije nego NVIDIA modeli. Razlog tome vjerovatno leži u razlici u pristupu za podršku za PCIe - ATi na svoje kartice ugrađuje drugačiji protokol čip dok se NVIDIA odlučila na AGP-PCIe bridge.
Sada je vrijeme da malo pogledamo matične ploče - Albatron PX915G Pro i SuperMicro P8SGA.
Albatron PX915G Pro 1/2
Albatron PX915G Pro
Albatron PX915G Pro ploča je stvar koja nam je omogućila da u potpunosti shvatimo kako je Intel ograničio overclocking. Zbog toga nam je posebno prirasla srcu! Ipak, to ne znači da ćemo prilikom njezine evaluacije biti neobjektivni. Layout ploče je solidan iako ne i idealan. Smještaj socketa i NB-a (North Bridgea) je dobar jer između njih ima dovoljno prostora. Situacija nije loša niti sa prostorom između PCIe x16 slota i NB-a jer upravo tu najčešće nastaje toplinski đep, tj. mjesto gdje je temperatura na ploči najviša jer NB grije grafičku i obratno - a iz daljine tu djeluje i CPU. Iz tog razloga mi volimo vidjeti što veći razmak između CPU-a, NB-a i utora za grafičku. Memorijski utori su isto dobro smješteni tako da promjena memorije nije problem niti onda kada je u stroju neka dugačka video kartica. 24-pinski ATX utor (u koji bez straha možete upkinuti 20-pinski konektor) je isto dobro smješten, kao i floppy utor. 4-pinski utor bi pak rađe vidjeli negdje bliže gornjem rubu ploče. IDE i SATA utori su na uobičajenom mjestu tako da se tu nema što previše reći. Ono što nam se pak nije svijdelo jest činjenica da PX915G Pro dolazi samo s dva PCIe x1 utora. Ukoliko u svoj stroj upiknete neku grafičku karticu koja zauzima dva slota (npr. GF6800 Ultru), sigurno ćete ostati bez jednog PCIe x1 utora što će reći da će vam ostati samo jedan na rasploganju...
Albatron PX915G Pro
blah
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- Intel Pentium 4 Socket 775 procesori, 533/800MHz FSB (HT Tehnologija podržana)
- Chipset:
- Intel 915G (GMA900)
- Intel ICH6
- Dodatni kontroleri:
- Realtek ALC880 audio
- Marvell MV8001 Gigabit LAN
- VIA VT6105 10/100 LAN
- ITE IT8212F IDE RAID
- Winbond W83627THF I/O
- Memorija:
- 4x 184-pinski DIMM utor za PC2700/3200 DDR memoriju
- Maksimalno do 4GB
- Utori:
- 1x PCIe x16
- 2x PCIe x1
- 3x PCI
- ATA portovi:
- 3x IDE (maksimalno 6 jedinica)
- 4x SATA
- I/O i drugi portovi:
- 4x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 1x Serijski port
- 1x VGA
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O
- 1x FDD
- 3x fan header
- 2x RJ45
- Overclocking:
- FSB
- vcore
- vddr
- vNB
- Standardi:
- ATX PCI 2.3, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora)
- Dodatni USB modul (4 USB utora).
Albatron PX915G Pro 2/2
BIOS na Albatron PX915G Pro ploči nudi sve potrebno. Tako bez problema možete uključiti stvari poput SMART-a, promijeniti postavke za memoriju (CAS, RAS, itd.) i slične stvari. Tu je i sve potrebno za overclocking - vcore koji se može dići do 1.5875V (s obzirom da S775 Prescotti imaju mali default vcore ovo je sasvim dovoljno), vddr koji ide do 2.9V (naše iskustvo je da više od toga u 90% slučajeva nije potrebno) te mogućnost dizanja voltaže NB-a za do +0.3V. Upravo nam je ova opcija dozvolila da 915G Pro dobro overclockamo i skužimo u čemu je trik s lošim overclockingom 915/925 ploča (pomoglo je i to što ova ploča ima i integriranu grafiku). Putem BIOS-a možete promijeniti i množitelj za memoriju (na rasploganju su 1:1 i 5:4 dok 3:2 koji je bio prisutan na 865/875 pločama više nije podržan kod 915/925 čipseta). U BIOS-u postoji i opcija za lockanje PCIe frekve na 100MHz no ona realno ne radi - čim se maknete sa defaultnog FSB-a, ukoliko ova opcija nije na Auto možete zaboraviti POST-anje. S obzirom da ova stvar dokazano ne radi, nadamo se da će ju Albatron maknuti iz BIOS-a da ne zbunjuje manje napredne korisnike.
Integrirana GMA900 grafika koja podržava DX9 je isto tu. Kao što ćete vidjeti kasnije, ova grafika nije baš neka revolucija no istina je da je bolja od one na 865G čipsetu. Što se tiče SB-a (South Bridgea), Albatron se tu odlučio na obični ICH6 koji ne podržava stvari poput Matrix RAID-a ili WiFi-a. Neovisno o tome je PX915G Pro vrlo dobro opremljena ploča. Tako su tu dvije integrirane LAN kartice (jedna Gigabitna i jedna 10/100) te dodatni ITE IDE RAID kontroler. Ovaj dodatni kontroler je vrlo dobrodošao jer po defaultu i915/925 čipseti podržavaju 4 SATA i samo jedan IDE kanal - većina ljudi ipak još trenutno koristi IDE uređaje. Podrška za više IDE kanala dobrodošla je i sa strane overclockinga jer, kao što smo već napomenuli, SATA diskovi slabo podnose visoku frekvu PCIe sabirnice.
PCIe x16 i dva PCIe x1 utora
Albatron nije štedio niti na codec čipu - izabrali su vrlo solidni Realtek ALC880. Kvaliteta zvuka je tako iznad prosjeka za integrirana rješenja i zadovoljit će većinu. Ipak, ukoliko ste gamer nema do zasebne audio kartice poput Creative Audigya 2. Zasebne kartice ipak nude bolji zvuk i na njima nećete imati problema s puckatenjem ili preskakanjem zvuka jer je njihov procesor dovoljno jak da obrađuje sve EAX2/3/4 efekte i slične stvari. Kod integriranih rješenja ćete ćesto imati pristojan frame rate drop jer ona hardverski obrađuju samo neke efekte.
Tu su četiri SATA i tri IDE konektora
Što se tiče stabilnosti i sličnih stvari Albatron PX915G Pro nas nije razočarala. Ipak, nije da nismo naišli na par glitcheva. Na službenom R1.01 BIOS-u često se znalo desiti da integrirana grafika ostane u pogonu i rezervira svoj dio memorije neovisno o tome što ste u stroj upiknuli vanjsku grafičku karticu. Drugim riječima, ploča se ponašala kao da ima dvije grafičke kartice. To samo po sebi i nebi bilo loše da se to nekako korisno dalo iskoristiti (npr. spojiti tri monitora odjednom).
Bez dobrog codeca ništa - Realtek ALC880
Drugi glitch koji nas je malo više iznervirao bio je taj što su se neki integrirani kontroleri ponašali malo svojeglavo. Problem s njima je vrlo sličan onome od kojeg je dosta Athlon 64 ploča patilo na početku zbog Hyper Transport sabirnice - neki kontroleri bi se sami uključivali ili isključivali i sl. Beta BIOS koji smo mi dobili (1.07a) donekle riješava sve te probleme koji iako nerviraju nije da smanjuju stabilnost.
Bundle nije ništa posebno - tu su kablovi, knjižica, driver CD, back panel i dodatni USB modul koji će total USB portova dignuti na finih osam.
"Back to basics" bundle
SuperMicro P8SGA 1/2
SuperMicro P8SGA
Prije nego što uopće krenemo u opis SuperMicro P8SGA ploče moramo reći da smo malo zabrljali - negdje smo izgubili dio slika P8SGA tako da smo u članak dodali sliku cijele ploče koja nije baš idealna. Ipak, služi svojoj svrsi... Originalno smo stavili jednu jadnu, malu sličicu koju smo našli na web stranicama tvrtke SuperMicro no u zadnji čas je ekipa iz Laba 2000 negdje iskopala digitalni fotić i spasila stvar. SuperMicro P8SGA je inače jedna od prvih, ako ne i prva i915 ploča koja je stigla u Hrvatsku. Ovako nešto ne čudi jer Lab 2000 s tvrtkom SuperMicro radi već dugo. Tako prije bilo kakvog opisa treba napomenuti da je ploča koju smo mi dobili na test bila iz sample serije revizije 1.0 dok su P8SGA ploče koje su u slobodnoj prodaji revizije 1.1a. Drugim riječima, lako se može desiti da ploče iz nove revizije ne pate od nekih buhica na koje smo mi naišli.
Layout ploče, iako se to baš ne vidi, je prilično skučen. Tako je NB vrlo blizu PCIe x16 utoru, a ni memorija nije puno dalje. S druge strane je dobro to što praznog prostora oko socketa ima dosta. Smještaj 24-pinskog ATX, floppy i IDE konektora je pak identičan onome na Albatron ploči - tu su se proizvođači očito držali Intelovog referentnog dizajna. Ono što je pak veliki plus za P8SGA jest to što ima po tri PCI i PCIe x1 utora. Smještaj je rješen pametno - do PCIe x16 utora su smješteni PCI a ne PCIe x1 utori što će reći da ćete sa nekom "debelom" grafičkom karticom na rasploganju imati 2 PCI i 3 PCIe slota.
SuperMicro P8SGA - slika iz drugačije perspektive
blah
Tvorničke specifikacije:
- Podržani procesori:
- Intel Pentium 4 Socket 775 procesori, 533/800MHz FSB (HT Tehnologija podržana)
- Chipset:
- Intel 915G (GMA900)
- Intel ICH6
- Dodatni kontroleri:
- Realtek AC97 audio
- Intel 82541GI Gigabit LAN
- Winbond 83627HF I/O
- Memorija:
- 4x 184-pinski DIMM utor za PC2700/3200 DDR memoriju
- Maksimalno do 4GB
- Utori:
- 1x PCIe x16
- 3x PCIe x1
- 3x PCI
- ATA portovi:
- 1x IDE (maksimalno 2 jedinice)
- 4x SATA
- I/O i drugi portovi:
- 6x USB 2.0
- 1x Paralelni port (EPP, ECP), 1x Serijski port
- 1x VGA
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- Audio I/O
- 1x FDD
- 3x fan header
- 1x RJ45
- Standardi:
- ATX PCI 2.2, USB 2.0/1.1
- ACPI
- Ostalo:
- Wake-on-LAN, Wake-on-Ring, Suspend to RAM
- PC Health monitoring (ambientna i CPU temperatura, napon, brzina ventilatora).
SuperMicro P8SGA 2/2
SuperMicro je proizvođač koji primarno orijentiran na serverske ploče tako da od BIOS-a na P8SGA nismo očekivali neke overclocking opcije. Njih stvarno nema, no nema i nekih stvari koje bi smo ipak očekivali - npr. mogućnost podešavanja memorijskih postavki. Zbog manjka istih kasnije ćete vidjeti da su performanse osjetno niže nego na Albatron ploči - 2.5-4-4-8 postavke nisu nikako mogle konkurirati 2-2-2-5 postavkama. Isto tako nas je razočaralo to što BIOS ne nudi niti nikakvu mogućnost dizanja voltaže za memoriju. SuperMicro su upravo zbog toga poznate kao ekstremno osjetljive na memorijske module. No, kako to obično ide, tvrtki SuperMicro jako leže neke druge stvari - regulacija termalne disipacije. SuperMicro je uspio tako napraviti svoje ploče da se na njima procesori manje zagrijavaju nego na bilo kojoj drugoj. Koja je točno tajna ne znamo, no znamo da je to stvarno tako. Ovo inače ne vrijedi samo za P4 ploče - to vrijedi za sve novije SuperMicro ploče, od onih namijenjenih za Itaniume do onih za Xeone. Tako je naš referentni Prescott 2.8GHz na SuperMicro ploči radio na 10C nižoj temperaturi naspram Albatronice!
Kondići i taj rad
Što se tiče integriranih kontrolera, ni tu se SuperMicro nije proslavio - tu su samo Gigabitni LAN i integrirani audio. SuperMicro je izrazito šedio na codec čipu tako da s P8SGA možete zaboraviti na Intel HDA standard - podržan je samo AC97. SB čip je također "siromašni" ICH6 tako da kao ni na Albatron ploči nema Matrix RAID-a i/ili WiFi-a. Integrirana grafika je naravno tu jer P8SGA koristi 915G čipset. Što se tiče integrirane grafike ona je zbog lošijih memorijskih postavki radila sporije nego na Albatron ploči. Uz to je par puta bila uzrok rušenja sistema, nešto što nam se nije desilo s PX915G Pro. S druge strane, SuperMicro ploča nije patila od čudnih pojava da PCIe x16 grafička radi u tandemu s integriranom grafikom niti od problema da se integrirani kontroleri sami pale ili gase. Za ovo drugo možda SuperMicro i nije previše zaslužan jer na ploči postoji puno manje dodatnih kontrolera pa ih je samim tim i lakše "obuzdati".
ICH6
Što se bundlea tiče, tu vam nemamo što reći jer je ploča došla samo s driver CD-om - ostale stvari (ukoliko ih uopće ima) su vjerovatno ostale u prostorijama tvrtke Lab 2000 od koje je i stigla ova ploča (i od koje smo i nabavili S775 procesor).
Test sistem, stabilnost i overclocking
Test sistem:
|
|
915G ploče smo uspredili sa našom standardom test pločom na bazi Canterwood čipseta (Chaintech 9CJS). Da bi mogli napraviti pravu usporedbu od HGspota smo posudili Socket478 Prescott na istom taktu - 2.8GHz. Ostale komponente us uobičajene osim grafičke - za test na default taktu smo koristili NVIDIA referentnu GF6800 GT PCIe x16 karticu. Uz to smo izvrtili i testove s integriranom grafikom da vidite što je to stvarno GMA 900 po pitanju performansi. No, nismo ni tu stali - kada smo shvatili da se Albatron PX915G Pro može bolje overclockati kada se koristi neka ATi kartica, isprobali smo ju i sa Sapphire X600Pro. Nažalost, to je najbolja PCIe ATi grafička kartica koju smo imali.
Prvo test stabilnosti:
Naš test stabilnosti sastojao se od tri dijela: dva 48-satna "torture" testa te memorijskog testa. Naša dva "torture" testa uključuju sve i svašta i stvarno bespoštedno testiraju stabilnost. Memorijski test se pak sastoji od testiranja stabilnosti u sljedećim uvjetima:
- s 1x 256M PC-3200 DIMM-om, na CAS2 i 2.5
- s 2 ista 256M PC-3200 DIMM-a, na CAS2 i 2.5
- s 4 ista 256M PC-3200 DIMM-a, na CAS2 i 2.5.
Za potrebe memorijskog testa koristili smo Kingmax DDR466 i Corsair CMX3500C2 memoriju (svi moduli su od 256MB). Kingmax memorija radila je na 400MHz-a uz postavke 2-3-3-6, a Corsair uz postavke 2-2-2-5 (na SuperMicro ploči obje memorije su radile na 2.5-4-4-8).
Rezultati testiranja stabilnosti su sljedeći:
Matična ploča :: |
24h
test stabilnosti #1 |
24h
test stabilnosti #2 |
Memorijski
test |
||
broj
rušenja programa |
broj
rušenja OS-a |
broj
rušenja programa |
broj
rušenja OS-a |
prošla/pala
|
|
Albatron PX915G Pro | 0 |
0 |
2 |
0 |
prošla |
SuperMicro P8SGA | 0 |
1 |
2 |
0 |
prošla |
Kao što vidimo, stabilnost i jedne i druge ploče bila je više nego zadovoljavajuća. Ipak, kod P8SGA "pišemo" jedno rušenje koje smo doživjeli kada se koristi integrirana grafika. Nadamo se da će to SuperMicro srediti s nekim novim BIOS-om, ali ne treba na to računati - SuperMicro je poznat po tome da nove BIOS-e izbacuje svake prestupne.
Overclocking
Matična
ploča :: |
Maksimalan
overclock |
|||
CPU
@ vcore |
FSB |
Memorija
@ vddr |
vNB |
|
Albatron PX915G Pro | 3150MHz |
900MHz |
450MHz 2-3-3-6 |
+0V |
1.295V |
2.9V |
|||
Albatron PX915G Pro (integrirana grafika) | 3615MHz |
1031MHz |
412MHz 2-2-2-5 |
+0.3V |
1.295V |
2.7V |
|||
Albatron PX915G Pro (ATi X600Pro) | 3472MHz |
992MHz |
397MHz 2-2-2-5 |
+0.2V |
1.525V |
2.7V |
Kako SuperMico P8SGA ploča nije nudila ništa za overclocking, orijentirali smo se samo na Albatron PX915G Pro koja se iskazala s nadprosječnim rezultatima. Najbolji overclock je ostvarila kada se koristi integrirana grafika što samo pokazuje da je nakon što se NB nahrani s dovoljno struje glavni problem previsok takt PCIe sabirnice. S X600Pro je ostvaren solidan rezultat od skoro 250MHz FSB dok se NV GF6800 GT pokazala jako osjetljivom pa je maksimum puno niži.
Sandra Memory Test, SuperPi i QIII Arena
Vrijeme je za bencheve!
SiSoft Sandra Memory Test |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Int | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Float | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SiSoft Sandra Memory test nam pokazuje više stvari. Kao prvo vidimo koliko integrirana grafika usporava memorijske performanse jer se i ona oslanja na glavnu memoriju. Kao drugo vidimo da je za velik bandwidth na P4 procesorima bitniji FSB nego propusnost same memorije. Ovako nešto ne čudi jer je zbog dugog pipelinea Prescott vrlo neefikasan procesor pa upravo bolje "filanje" pipelinea donosi puno. Kao treće vidimo da je što se memorijskih performansi Canterwood jači od Grantsdalea no za vrlo malo.
SuperPi |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2M test (less is better) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SuperPi pokazuje da je za dobre performanse u ovom testu najbitniji takt procesora - zato nema neke razlike kada se koristi integrirana ili vanjska grafika. S druge strane performanse memorije imaju utjecaja - da nije tako SuperMicro nebi bio na začelju.
QIII Arena |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fastest 512x348x16 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Quake III arena isto jako voli brzu memoriju s puno bandwidtha pa ne čude rezultati. Ono što se nama svidjelo jest to što je razlika između performansi kod 875P i 915G čipseta zanemariva.
ScienceMark 2
ScienceMark 2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Membench | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cipher Bench | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Molecular Dynamics (less is better) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Primordia (less is better) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Da je ScienceMark 2 Membench koncipiran drugačije od Sandrinog memorijskog testa vidimo po tome što se u njemu rezultati ne razlikuju kada se koristi integrirana ili vanjska grafika. Uz to Membenchu je puno bitnija brzina same memorije naspram FSB-a. Ono što nas nije razveselilo jesto to što je u ovom testu Canterwood chipset nedostižan za 915G. U ostalim testovima pak takve razlike nema.
PCMark 2004 i 3dMark 2003
PCMark 2004 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Overall Score (System) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Memory | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Graphics | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U PCMarku 2004 vidimo da na default taktu opet pobjeđuje Canterwood. Ukoliko pogledamo podtestove, vidimo da je za to najzaslužniji Graphics test. Zašto je u ovom testu Canterwood toliko superioran nije nam baš jasno ali predpostavljamo da uzrok leži u nezrelim NVIDIA PCIe driverima.
3dMark 2003 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Default | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dMark 2003 smo uvrstili među testove samo zato da dobijete uvid u performanse GMA 900 integrirane grafike. Kao što se vidi, rezultat je daleko od bajnog.
SPECviewperf 7.1.1
SPECviewperf 7,1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3dsmax-02 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
drv-09 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
dx-08 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
light-06 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
proe-02 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ugs-03 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SPECviewperf je inače odličan test za mjerenje performansi ploča i procesora. Nažalost, u ovom slučaju se nije baš pokazao korisnim jer su performanse NV ForceWare 61.45 drivera koje smo koristili očajne kada se koristi PCI Express grafička. S obzirom da je PCIe ipak nova stvar, ovako nešto ne čudi pretjerano i lijepo nam govori kako kod najnovijih tehnologija u prvo vrijeme čovjek mora očekivati razno-razna razočarenja (tj. da treba vremena da se sve sredi kako treba).
IL2: FB, AquaMark 3 i 3dMark 2001SE
IL2 FB |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kako IL2: Forgotten Battles nije jedan od najnovijih naslova lijepo nam ilustrira koliko je stvarno slaba integrirana grafika na 915G. Mišljenja smo da bi bilo puno bolje da je Intel poradio više na brzini nego na dodavanju DX9 funkcija. GMA 900 je puno prespora da bi se mogla nositi s nekim pravim DX9 naslovom. IL2:FB se inače izrazito oslanja na CPU zbog napredne fizike pa ne čudi da konfiguracija sa X600Pro grafičkom dostiže GT-icu.
Aquamark3 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU Test | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
GFX Test | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Aquamark 3 CPU test je dao šarenilo rezultat od kojih je neke vrlo teško objasniti (npr. kako Albatron na default taktu može tući overclockanu "varijantu"). Zbog ovakvih pojava AQ3 CPU test ne treba uopće uzeti u obzir. Što se tiče GFX testa, on nam lijepo pokazuje što je stvarno integrirana grafika na 915G.
3dMark 2001SE |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
U 3dMarku 2001SE na default taktu opet dominira Canterwood. Sveukupni pobjednik je naravno overclockana konfiguracija u kojoj je GT-ica. Rezultat od oko 5000 za integriranu grafiku je pak smiješan.
UT2003 MQ, Serious Sam: TSE i Serious Engine 2 CPU Vertex Test
UT2003 MQ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1024x768x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
UT2003 također nije neki najnoviji test (većina stvari u njemu je DX7) a ipak se s njim integrirana grafika ne može nositi. Dobar dio razloga za to leži u tome što se za T&L i vertex shadere oslanja na procesor. Što se ostalih rezultata tiče, nema nekih iznaneđenja.
Serious Sam TSE |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Normal 1024x768x32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Serious Sam: TSE nas je razveselio jer u njemu Grantsdale nezaostaje za Canterwoodom. Što se tiče integrirane grafike, ovaj test je samo potvrdio koliko je GMA 900 čisti marketing - manje od 40 fps-a u ovako starom naslovu na rezi od 1024x768 je stvarno sramotan rezultat.
Serious Engine 2 CPU Test |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CPU Vertex Test | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Serious Engine 2 CPU Test nije ništa drugo već test u kojem CPU obavlja vertex shading. Kako to i inače radi procesor kod GMA 900, zanimljiv je loš rezultat integrirane grafike - čini se da u ovom slučaju CPU istu stvar radi dva puta. GMA 900 ne pati samo od loših performansi - tokom testiranja naletili smo na svakave zanimljive pojava i probleme od kojih nas je najviše nasmijala pojava u IL2: FB - slika je u ovom testu svako drugo-treće učitavanje bila naopaka.
Zaključak
Zaključak
Ne možemo reći da nam se Socket775 ne sviđa ako ništa drugo zato što možemo reći "Zbogom" svinutim pinovima na procesorima. Uz to nas je jako razveselio dobar overclocking Pentium 4 Model 520 procesora (tj. S775 Prescotta na 2.8GHz). Problem visoke temperature je i dalje tu, no rezultat od preko 3.6GHz sa stock coolerom je stvarno dobra stvar. Sviđa nam se i stock cooler jer je tih, a isto tako i način montaže na procesor/ploču. Šteta jedino što na stock cooleru ne postoji obruč oko ventilatora - ovako se nije problem ogrebati na lopatice dok je cooler u pogonu. S obzirom da Grantsdale (915) čipset nije vrh ponude nismo razočarani niti performansama. Uza sve to je tu podrška za PCI Express za koju možemo samo reći "Napokon!".
Reći da je sve bajno nažalost ne možemo. Kao prvo, GMA 900 integrirana grafika je totalno bezveze. Od nje nismo očekivali ne znam što, ali činjenica da na njoj ne mogu igrati naslovi stari preko dvije godine je ipak poražavajuća. S podrškom za DX9 si možete samo obrisati... Ono što nas ipak najviše žalosti jest to što Intel nije proizvođačima matičnih ploča dao potpunu dokumentaciju i time dopustio kvalitetan overclock. Prescott zbog svojeg dugog pipelinea jednostavno vrišti za što većim FSB-om. Da se bez problema FSB da s bilo kojom grafičkom karticom dići na 250MHz bili bi smo zadovoljni i odmah prešli na novi standardni test stroj. Sama činjenica da se to (još) ne može, smanjuje korist od prelaska na PCIe grafičku karticu. Kada se sve zbroji nekako nam se čini da bi trenutno idealna kombinacija za overclocking bila S775 ploča s Canterwood čipsetom.
Što se matičnih ploča tiče, dvije koje smo isprobali nas nisu razočarale po pitanju stabilnosti, a to je najbitnije. SuperMicro P8SGA treba pohvaliti zbog toga što se na njoj procesor manje grije, a Albatron PX915G Pro zbog dobrog izbora dodatnih kontrolera, performansi i postojanja opcije za dizanje voltaže NB-a.
Kako vjerujemo da će i sadašnje 915/925 ploče moći podržati P4/1066 procesore (kada to Intel odluči), ne možemo reći da je kupovina neke 915/925 ploče loša odluka iako se sadašnji P4 procesori jako teško nose sa Athlonom 64. Ipak ima onih koji će izabrati Intel neovisno o svemu - neki zbog toga što ne znaju bolje, a neki zato što jedino Intelu vjeruju oko čipseta. Mislimo da se Intelu većina stvari mora oprostiti jer da nije ove tvrtke tko zna kada bi PCIe napokon došao na scenu i riješio nas obične PCI sabirnice i AGP-a.