ECS je svoju perjanicu ponude zapakirao u atraktivnu kutiju tamnoplave boje koja je prepuna naljepnica koje nam daju do znanja što nam dotična ploča ima za ponuditi ukoliko se odlučimo na kupovinu iste. Kasnije ćemo se osvrnuti na dotične detalje. Otvaranjem kutije koja ima i prigodnu ručku za nošenje nas dočekuje matična ploča zaštićena u plastičnom oklopu, te kutija sa bundleom.

Ono što možete očekivati jesu četiri SATA kabela (koji su, unatoč bojama ploče nažalost, žute boje), tri SLI bridgea (dva "obična", te jedan za 3-Way SLI), priručnik te upute za instalaciju kao i medij s driverima te popratnim softverom. Zanimljivost u sivilu ostatka je 3.5" modul sa dva dodatna USB3.0 konektora. Dotični možete instalirati u, kako smo već naveli, 3.5" utor u kućištu ili kao backpanel bracket (adapter i vijci za instalaciju su dolaze s pločom); iznimno praktičan dodatak.

ECS je za svoju Black seriju predvidio isto takvu kombinaciju boja. P55H-AK dolazi sa crnim PCB-om, te crno-bijelo-sivim elementima na ploči što ploči daje ozbiljan izgled. Inače izuzetno oku ugodna ploča, a isto takav je i layout, odnosno raspored komponenti na PCB-u, na koji gotovo da nemamo niti jednog jedinog prigovora. Unatoč nešto više-profilnom hlađenju ploče, problema oko instalacije većine hladnjaka za procesore neće biti, te je pristup socketu u većini slučajeva neometan. Ono što ECS, između ostalog ponosno ističe jest natpis „Designed in Taiwan" na donjoj polovici ploče. P55H-AK dolazi sa LOTES-ovim socketom, ali ovaj puta u nešto pojačanom izdanju. Naime, ECS se diči korištenjem većim postotkom zlata kod pojedinih kontakata na ploči (konkretno oni u socketu te u DIMM slotovima). Takav dodatak bi barem u teoriji trebao osigurati do tri puta manju oksidaciju kontakata, te bolju otpornost na više/niže temperature.

Specifikacije ECS P55H-AK

Podržani
procesori

Intel Core i7, Core i5, Core i3 serije procesora u LGA1156 pakiranju; podrška za otključane ("K") procesore te Turbo Boost

Čipset

Intel PCH P55/Nvidia NF200

Memorija

4x DIMM, Dual Channel DDR3
2400/2200/2000/1800/1600(OC)/1333/1066MHz;
Maksimalno 16GB memorije
Podrška za Intel XMP

Utori
za proširenja

3x
PCIe 2.0 x16 utora (16/16; 16/8/8);
2x PCIe 2.0 x1 utora;
1x PCI utor

Grafika

Nema

Multi-GPU
podrška

Podrška
za Nvidia (3-Way) SLI i ATI Crossfire(X)

Pohrana
podataka

6x
SATA 3.0Gb/s portova
2x SATA 6Gb/s porta
2x eSATA 6.0Gb/s porta

LAN

2x Realtek RTL8111E Gigabit LAN kontrolera

Audio

8-kanalni Realtek RTL889 HD Audio Codec

Interni
konektori

2x SATA 6G konektora
6x SATA 3G konektora
4x Fan konektora
1x SPDIF_Out konektor
1x 24-pin ATX konektor
1x 8-pin ATX 12V konektor
1x start tipka
1x reset tipka
1x molex konektor
1x USB3.0 header
1x CD Audio in
1x Audio front panel
1x System panel konektor

USB

12x
USB 2.0 konektora
4x USB 3.0 konektora

FireWire

Nema

BIOS

16MB AMI
BIOS

Format

ATX; 305mm x 244mm

Kako se radi o P55 baziranoj matičnoj ploči, ovdje nalazimo ukupno četiri DIMM utora koji podržavaju maksimalnih 16GB DDR3 memorije. Tu je također i podrška za memorije brzina do 2600MHz (koji se postižu naravno putem overclockinga), te za Intelove XMP memorijske profile. Valja napomenuti da je memoriju potrebno instalirati u bijele utore, ukoliko koristite jedan ili dva memorijska modula. Poteškoća oko reinstalacije memorije ili grafičke kartice nema pošto su utori dovoljno udaljeni jedni od drugih. Inače ploča dolazi sa dvofaznom regulacijom napona za memoriju.

Kako se radi o ploči iz ECS-ove Black serije, kompromisa po pitanju regulacije napona za procesor nema, tako da ćete imati priliku raditi sa 14-faznom, analognom, regulacijom napona. 12 je zaduženo za procesor, a preostale dvije za memorijski kontroler procesora. Po pitanju naponskih konektora na ploči tu su standardni 24-pinski ATX smješten na desnom rubu ploče, te 8-pinski EPS na gornjem lijevo rubu ploče, oba prigodno smješteni. Raštrkane diljem ploče možemo naći tri 3-pinska konektora kao i jedan 4-pinski CPU konektor (od četiri, samo dva je moguće regulirati preko BIOS-a). Možda ne bi bilo na odmet vidjeti i još pokoji više. Uz njih tu je i nešto neobičniji dodatak naponskom dijelu ploče, a radi se o 4-pinskom molex konektoru koji se nalazi tik do posljednjeg DIMM utora, a tu je kako bi pružio više struje prilikom korištenja više grafičkih kartica (SLI/Crossfire). Koliko to zaista pomaže, u praksi nažalost nismo imali prilike probati.

Sistem kojem ECS u svojoj Black seriji također pridaje veliku važnost (uz regulaciju napona) jest i samo hlađenje čitave ploče koje je odrađeno na zavidnoj razini. Dakle, već na prvi pogled a pogotovo kada primite ploču u ruke imate prilike osjetiti njenu težinu, odnosno hlađenja na njoj. PCB-om dominiraju tri veća te dva manja pasivna hladnjaka. Onaj najmanji je tu kako bi ohladio PLX čip (koji se, usput budi rečeno, i ne grije tako puno u svom radu). Ostatak je kopletno povezan heatpipeovima. Najveća dva bloka se nalaze na regulaciji napona a pasivni blokovi su međusobno isprepleteni sa dva heatpipea. Nadalje, na samoj se sredini ploče nalazi nešto manji blok koji leži na vrućem nForce NF200 čipu. Naposljetku, najmanji low-profile blok u petlji se nalazi na samom P55 čipsetu. Vjerojatno se pitate čemu tolike gromade od hladnjaka na ploči. Isto smo se zapitali i mi dok nismo vidjeli koliko NF200 zagrije čitav sistem. Iz istog razloga je sve zajedno povezano heatpipeovima koji ravnomjerno disipiraju toplinu diljem čitave ploče. Skinuli smo kompletno hlađenje s ploče kako bismo vidjeli kako nasjeda na kritične komponente. Ono što nam se svakako svidjelo jest korištenje vijaka umjesto push-pinova na većim blokovima (push-pinovi su na PLX te P55 čipovima). Iz istog razloga nas niti nije iznenadilo gotovo savršeno nasjedanje hladnjaka na čipove. Jedini minus koji bismo uputili na tom polju jest korištenje ljepljive „žvakaće gume" umjesto termalne paste kao sredstva za prijenos topline. Iz tog razloga smo sastrugali gumu sa hladnjaka, očistili čipove na ploči, nanijeli svježu AC Ceramique te sklopili čitav sistem nazad. Razlika je osjetna već na prvi pogled u usporedbi s tvorničkim rješenjem.

ECS P55H-AK dolazi sa ukupno šest utora za proširenja. Od toga su dva PCI-E x1, tri PCI-E x16, te jedan 32-bitni PCI utor. Ploča dolazi s podrškom za (3-Way)SLI i Crossfire(X). Tu u igru ulazi NF200 čip. Naime prilikom korištenja dvije grafičke kartice u multi-GPU modu rada, na raspolaganju imate punu (x16/x16) propusnost. Ukoliko se pak odlučite na 3-Way SLI, propusnost opada na x16/x8/x8. Što opet nije loše uzevši u obzir da se radi o P55 čipsetu. Po pitanju rasporeda, ECS je također napravio dobar posao, tako da u slučaju korištenja dual-slot grafičkih kartica (što je danas najčešći slučaj) ne gubite nijedan, odnosno samo jedan PCI slot ukoliko koristite SLI ili Crossfire.

Nadalje, na ploči se nalazi ukupno osam SATA portova. Njih šest (bijele boje, SATA 3.0Gb/s) pogonjeno je Intelovim čipsetom te podržavaju RAID 0, 1, 5 te 10 polja. Druga dva (crne boje, SATA 6.0Gb/s) su pogonjena Marvellovim 9128 kontrolerom te podržavaju RAID 0 i 1 polja. ECS je gotovo u potpunosti izbacio legacy portove, tako da IDE ili floppy konektore (nažalost?) nećete naći na ploči. Od ostalih konektora na ploči tu su pin-outi za dodatne USB2.0 i 3.0 portove, te po jedan za standardne front-panel audio i SPDIF izlaz.