ek_nucleus_cr360_rgb_23

Kao i kod dosadašnjih testova hladnjaka sustav se sastojao od Asusove ROG Strix B650-A Gaming WiFi matične ploče i Ryzena 7 7700X. Uz to, testirali smo hladnjak i na Gigabyte Z790 Aorus Master X s Intel Core i9-14900K procesorom kako bi pokrili dvije platforme. Procesore smo opteretili Cinebenchovim R23 nT testom u trajanju od 30 minuta, a temperature smo pratili uz pomoć HWinfo64 aplikacije. U grafovima će te vidjeti i zračne i AIO hladnjake, ali i rezultate testova s Alphacoolovim vodenim blokovima za custom loop rješenja.

Zagrijavanje i buka

AMD Ryzen 7 7700X @ Stock Cinebench R23 nT loop

Temperature modernih procesora su kao što znamo visoke jer ih ploče tjeraju do maksimuma (slično kao kod laptopa), pa na ovaj rezultat ne treba ni obraćati pažnju previše. No, 7700X se pod ovim hladnjakom ne zagrijava kao pod drugima i usporedivo je s Asusovim ROG Ryujin III 360 ARGB hladnjakom.

Intel Core i9-14900K @ Stock Cinebench R23 nT loop

Ove nam temperature naravno ne govore ništa jer procesor na svim hladnjacima brzo postigne maksimum od oko 100°C, a onda kreće spuštanje napona i taktova da bi se održale visoke performanse no ispod ovog temperaturnog limita. Stoga ćemo razlike između hladnjaka možda bolje vidjeti kod mjerenja performansi procesora.

Buka

Buka koju proizvode ventilatori na maksimumu je poprilično čujna, no ne i izuzetno napadna kao kod LT360 HPE hladnjaka.

Performanse AMD Ryzen 7 7700X

Kao što vidimo performasne su u vrhu u usporedbi sa svim drugim testiranim hladnjacima, odlično!

Performanse Intel Core i9-14900K

Intelov procesor samo u prvom testu ima veće performanse s EK Nucelus hladnjakom, dok je kod svih ostalih testova brži s Alphacoolom. No, razlike su ipak minimalne.