embedded-world-2022-intro-000

Još jednom je Embedded World impresivno dokazao da je vodeći sajam međunarodne embedded zajednice. Više od 720 izlagača iz 39 zemalja predstavilo je svoja najnovija dostignuća u embedded tehnologijama, od komponenti, modula i kompletnih sustava do operativnih sustava i softvera, hardverskih i softverskih alata te usluga za ugrađene sustave. Od 21. do 23. lipnja 2022., oko 18.000 međunarodnih stručnjaka za ugrađenu tehnologiju iz 76 zemalja sudjelovalo je na 20. embedded worldu. Tu valja pribrojiti i više od 3.900 online i hibridnih sudionika, pa je i digitalni sadržaj također bio dobro prihvaćen.

Pune izložbene dvorane, entuzijastični posjetitelji i vrlo zadovoljni izlagači – tako se može sažeti embedded world 2022. Uz izvanrednu ponudu proizvoda i informacija te visoku kvalitetu, kao i količinu izlagača i posjetitelja, događaj je bio u cijelosti uvjerljiv. Aktualne industrijske teme predstavljene su na informativan način u pratećem programu.

Preplavljena sam dinamikom, energijom i inovativnim duhom embedded industrije koji je bio jasno vidljiv tijekom tri dana emisije. Sigurnost elektroničkih sustava, distribuirana inteligencija, internet stvari i rješenja za buduće teme kao što su e-mobilnost i energetska učinkovitost – postoji toliko mnogo trendova i izlagači se bave hitnim pitanjima i već predstavljaju tržišne proizvode“, kaže Benedikt Weyerer, direktor embedded world u NürnbergMesse.

Konferencija embedded world također je ponudila trodnevni prijenos znanja na najvišoj razini. Oko 1000 sudionika i govornika iz 42 zemlje iskoristilo je priliku za interakciju s vrhunskim stručnjacima i kolegama u 196 prezentacija, 10 predavanja, 3 uvodne riječi i 6 stručnih panela kako bi razmijenili tehničke informacije i proširili svoje znanje.

Drago mi je da smo se konačno ponovo mogli osobno sastati i upustiti u plodonosan dijalog. Atmosfera na embedded world konferenciji bila je izvrsna. Konferencija nije samo obrađivala poznate teme već je uključivala i nove trendove i teme, kao što su embedded Rust ili TinyML, koji su naišli na vrlo dobar odaziv. Sve je jasnije da na našoj konferenciji nemamo samo tehničke teme, već i da se “Odgovornost” sve više pomiče u fokus“, kaže prof. dr. ing. Axel Sikora, Sveučilište primijenjenih znanosti Offenburg & Hahn-Schickard i predsjednik embedded world konferencije.

U 2022. Konferencija elektroničkih zaslona ponovno je postala centar prijenosa znanja na dva dana na najvišoj tehničkoj razini s fokusom na industrijske i automobilske zaslone. To nije samo platforma znanja za međunarodne stručnjake, već i najvažnija europska B2B platforma za profesionalne zaslone i aplikacije. Ove godine, više od 400 sudionika i govornika okupilo se kako bi razgovarali o temama kao što su tehnologije dodira i inovacije, automobilski zasloni i sučelja, ujednačenost i testiranje zaslona, ​​sustavi prikaza, mjerenja zaslona, ​​mikro-LED, kontrola pokretima, proširena i virtualna stvarnost, kao što su kao i HMI i GUI koncepti sa stručnjacima na tom području.

Dvije godine je jako dugo u okruženju koje se brzo mijenja kao što su elektronički zasloni u smislu novih proizvoda i tehničkog razvoja. Nakon ovog dugog čekanja, Konferencija o elektroničkim zaslonima konačno je ponovno okupila sudionike. Razmijenili su ideje s drugim stručnjacima o mnogim razvoja i trendova koji su se pojavili u međuvremenu. I govornici i posjetitelji jako su cijenili priliku da osvježe svoje znanje i ostvare nove kontakte“, rezimira prof. Sikora.

Razni govornici ponudili su zanimljive uvide u širok raspon tema. Glavne riječi otvorio je u utorak dr. Matthias Klauda, ​​izvršni potpredsjednik istraživanja i razvoja iz nedavno osnovanog odjela “Cross Domain Computing Solutions” tvrtke Robert Bosch GmbH. Izvijestio je o “Mozak i živci buduće mobilnosti – E/E arhitekture vozila i povrh.” Steve Douglass, korporativni potpredsjednik, istraživanje i razvoj u Lattice Semiconductoru, održao je glavnu riječ na temu “Prihvaćanje promjena: Mandat za uspjeh u sljedećoj generaciji ugrađenog dizajna”. Treću glavnu riječ održala je Patricia Shaw, izvršna direktorica i osnivačica Beyond Reach Consultinga, zadnjeg dana sajma u četvrtak. Govorila je o “Odgovornoj umjetnoj inteligenciji: od principa do prakse”.

Tamo je, naravno, bio i PcEkspert, pa vam donosimo pregled viđenog!

embedded-world-2022-intro-001

Popis izlagača bio je impresivan, a mi smo uspijeli uhvatiti neke od njih.

Gospodin Murat Cakmak, osnivač je i direktor društva ZAYA sa sjedištem u St. Johns Innovation Centru, Cambridge, Ujedinjeno Kraljevstvo, pobliže nas je upoznao sa svojim društvom koje razvija inovativna rješenja za rješavanje izazova i ograničenja IoT dizajna. ZAYA pruža top-bottom razvojna okruženja, uključujući „sigurne operativne sustave“, sigurne middlewareove, upravljanje oblakom i naprednu obradu podataka kao što su AI/ML usluga. ZAYA pruža modularno razvojno okruženje za razvoj sigurnih IoT proizvoda, zahvaljujući ZAYA TEE i ZAYA Secure μContainer. ZAYA TEE i ZAYA μContainers nezavisne su izvršne datoteke u dizajnerskom vremenu (dizajn/razvijanje/razgradnja pojedinačno) i u vremenu izvođenja (runtimeu) (izolirano). ZAYA koristi ove strukture za pojednostavljenje dizajna IoT proizvoda i pružanje visoko sigurnosnih sustava

zaya-001

Podrška je pružena za ARM kao i za RISC-V (gospodin Cakmak nam je rekao da sustav radi na Andes i Alibaba RISC-V implementaciji).

Inače, RISV-V bio je glavna zvijezda ovogodišnjeg embedded worlda te ćemo se na tu temu vraćati tijekom cijelog izvještaja.

opc-001

OPC je standard interoperabilnosti za sigurnu i pouzdanu razmjenu podataka u prostoru industrijske automatizacije i u drugim industrijama. Neovisana je o platformi i osigurava besprijekoran protok informacija među uređajima više dobavljača. Zaklada OPC odgovorna je za razvoj i održavanje ovog standarda.

OPC standard je niz specifikacija koje su razvili industrijski dobavljači, krajnji korisnici i programeri softvera. Ove specifikacije definiraju sučelje između klijenata i poslužitelja, kao i poslužitelja i poslužitelja, uključujući pristup podacima u stvarnom vremenu, praćenje alarma i događaja, pristup povijesnim podacima i drugim aplikacijama.

opc-002

Kada je standard prvi put objavljen 1996. godine, njegova je svrha bila apstrahirati PLC specifične protokole (kao što su Modbus, Profibus, itd.) u standardizirano sučelje koje omogućava HMI/SCADA sustavima da se sučelje s “srednjakom” koji bi pretvarao generičke- OPC zahtjevi za čitanje/upisivanje u zahtjeve specifične za uređaj i obrnuto. Kao rezultat toga, pojavila se cijela kućna industrija proizvoda koja je krajnjim korisnicima omogućila implementaciju sustava koristeći najbolje proizvode u svojoj vrsti u besprijekornoj interakciji putem OPC-a.

U početku je OPC standard bio ograničen na operacijski sustav Windows. Kao takav, akronim OPC potječe iz OLE (object linking and embedding) za kontrolu procesa. Ove specifikacije, koje su sada poznate kao OPC Classic, uživale su široku primjenu u više industrija, uključujući proizvodnju, automatizaciju zgrada, naftu i plin, obnovljivu energiju i komunalne usluge, između ostalog.

opc-003

S uvođenjem servisno orijentiranih arhitektura u proizvodne sustave došli su do novih izazova u sigurnosti i modeliranju podataka. Zaklada OPC razvila je specifikacije OPC UA kako bi odgovorila na te potrebe i istovremeno pružila tehnologiju bogatu značajkama otvorene platforme koja je bila otporna na budućnost, skalabilna i proširiva.

Danas je akronim OPC skraćenica za Open Platform Communications.

intel-iff-001

Vrlo ljubazni i razgovorljivi gospodin Frederic Becker iz Intela Njemacka upoznao nas je s konceptom Industry in Cloud konceptom gdje postoji partnerski odnos između Intela i SUSE-a. Podloga svega je Industry Fusion Foundation; na temelju dugogodišnje i bliske suradnje proizvođača strojeva i postrojenja, proizvođača komponenti, programera softvera kao i predstavnika znanosti i politike u udruzi Industry Business Network 4.0 e.V., 27. srpnja 2020. u St. Gallenu osnovana je Zaklada IndustryFusion Foundation (Švicarska).

Zaklada je namijenjena postavljanju temelja za digitalizaciju i umrežavanje europske industrije kroz otvorene standarde i referentne implementacije (open source) te osigurati njihov kontinuirani daljnji razvoj.

Na vrlo živopisnoj demonstraciji, pokazano nam je kako kombinacijom moderne digitalne tehnologije i tradicionalne industrije postoji mogućnost postizanja raznih optimizacija i ušteda.

microe-001 microe-002

microe-003 microe-004

microe-005

Mikroe je srpsko društvo sa sjedištem u Zemunu koje nudi širok izbor proizvoda, od razvojnih pločica pa do remote debugging alata, kao i softverskih rješenja poput njihovog NECTO Studio IDE-a koji je svjetski prepoznat te pruža i RISC-V podršku. Alat je besplatan za nekomercijalnu upotrebu. Također, njihovi remote debugging sustavi su više nego impresivni, a više se možete informirati na njihovim mrežnim stranicama.

ubuntu-core-001

Ubuntu je imao dva štanda, jedan odvojen i jedan u sklopu RISC-V hale. Uspjeli smo nakratko uhvatiti gospodina Davida Beamontea Arbuésa, Ubuntu Core product managers, koji nam je rekao kako je Ubuntu Core (IoT i embedded Ubuntu) sada isključivo baziran na Snapovima, te dvrdi da je time overhead bitno manji od sigurnosnih benefita.

ubuntu-core-002

Također intenzivno rade na RISC-V podršci i daljnjoj nadogradnji sustava.

rbp-pico

Nezaobilazni dio embedded worlda bio je i RaspberryPi, gdje ćemo posebnu reportažu zajedno sa blic recenzijom RBP Picoa donijeti u sljedećem članku, zajedno s atraktivnim giveawayom!

gf-001

Global Foundaries nas je vrlo ljubazno ugostio te smo imali priliku popričati s gospodinom Lyesom Djamaom, direktorom prodaje EMEA regije oko recentnih zbivanja u proizvodnji poluvodičkih komponenti. Tijekom više nego ugodnog razgovora objasnio nam je kako tužan Europski sukob koji trenutno traje nije poremetio njihove dobavljačke tokove. Planiraju predstaviti neke novosti na GF Technology Summitu ove godine, no ukratko, 12nm FinFET tehnologija je tamo gdje su stali jer ne planiraju nastaviti u skorije vrijeme R&D vezan za 7nm tehnologiju s obzirom na cijenu. Pogotovo u svjetlu potreba embeddeda, 22FDSOI tehnologija im se pokazala kao najbolji omjer postizanja dovoljnih brzina i dovoljno male potrošnje električne energije. Zanimalo nas je koliki interes postoji za RISC-V razvojem, te smo saznali da već postoji nekoliko ODM-a koji rade RISC-V projekte kod njih. Također raspolažu s mrežom vanjskih partnera gdje pokrivaju cjelokupni ekosustav.