Eurocase ML-5412 – uredski dečko
Datum objave 01.07.2006 - Denis Arunović
Uvod i pakiranje
Model ML-5412 pripada srednjoj kategoriji Partisove ponude, a ASBIS ga isporučuje zajedno s napajanjem jačine 400W. Dakako, sasvim je jasno da se ne radi o pravih 400W i da s ovim napajanjem nećete moći tjerati snažnije konfiguracije. S druge strane, "odokativno" nam se čini čisto solidno tako da sumnjamo da će raditi probleme s običnim komponentama.
Odstojnici s rupama radi lakšeg vađenja kućišta iz kutije
No vratimo se samom kućištu. Pakiranje u kojem se isporučuje je pomalo zanimljivo zbog činjenice što odstojnici nisu od stiropora već od kartona. Zgodna stvar s karticom je što nije toliko lomljiv kao stiropor, pa su zbog toga na ovim odstojnicim izbušene u koje uguramo prste kako bi kućište lako izvadili van iz kutije. Premda ovo vjerojatno običnim korisnicima nije neka važna stvar, za sve oni koji moraju vaditi mnogo kućišta iz kutija (npr. ako opremate firmu s novim računalima) je odlično.
ML-5412 bez ambalaže
Model ML-5412 je inače dostupan u bijeloj i crnoj boji, a mi smo imali prilike isprobati crnu varijantu. Vanjski metalni dio kućišta je lakiran mat bojom visoke granularnosti (zrnatosti) pa je kućište na dodir prilično hrapavo. Maska je napravljena od plastike, bez pretjeranih kompliciranja izuzev implementacije LC zaslona i pripadajućih tipki za kontrolu. Na njoj se također nalaze četiri mjesta za ugradnju 5,25-inčnih uređaja te jedno mjesto za ugradnju floppy pogona ili čitača memorijskih kartica. Prednji USB konektori implementirani su dosta čudno, direktno na masku kućišta te nisu zaštićeni vratašcima. Ovo možda i nije toliko rješenje budući da olakšava korištenje prednjih USB konektora korisnicima koji kućište drže na podu, a ne na stolu. Uz USB konektore, začudo, nisu implementirani prednji audio konektori. Premda je implementacija ovih konektora danas standardna, neki ih korisnici niti ne koriste s obzirom da su ovi konektori namijenjeni priključivanju headsetova. Koliko vam je ovo bitan detalj, procjenite sami.
LCD i utori
Koristan zaslon ako kućište držite na stolu
LC zaslon na ovom kućištu svijetli plavom bojom i izgleda prilično efektno. Doduše, zaista je koristan samo ako računalo držite na stolu, a ne na podu. Zaslon se napaja iz molex konektora, a prati tri temperature (istovremeno prikazuje samo jednu), aktivnost diskova i ventilatora na procesoru te prikazuje vrijeme. Ostali dvije ikonice u gornjem desnom kutu nisu toliko korisne. Na zaslon su inače spojene tri temperaturne sonde koje je potrebno ručno raspodijeliti po komponentama u računalu. Premda možemo mjeriti temperaturu bilo čega, proizvođač je pretpostavio da će tri komponente biti procesor, grafička kartica i hard disk. Ispod zaslona smještene su četiri tipke za upravljanje zaslonom, no one u osnovi ne nude mnogo dodatnih opcija. Sve u svemu – what you see is what you get.
Mjesta ima
Kućište zajedno s napajanjem ima masu od 8,5 kg što je sasvim razumljivo s obzirom na čeličnu šasiju i ugrađeno napajanje. Dimenzije su mu pak 420 x 181 x 470 mm (visina x širina x dubina), s tim da je zadnja broja 450 mm ako zanemarimo debljinu plastične maske. Navedene dimenzije, kao što je vidljivo i na gornjoj slici, znače da se radi o solidno prostranom kućištu u koje možemo ugraditi ATX ploču pune veličine bez peripetija. Što se tiče utora za diskove, vrlo ih je malo – samo dva, no to nije problem osim ako ne rabite više od dva diska. Na 5,25" i 3,5" nema nikakvih mehanizmi za ugradnju uređaja bez alata pa ćete se morati poslužiti vijcima. Premda je ovo kompliciranje, istovremeno je i čvršće. Kad smo već kod vijaka, treba spomenuti da su bočne stranice na ovom modelu fiksirane pomoću thumb screwova odnosno palčanih vijaka (da, da, znamo da je prijevod glup) koje moguće odvijati i zavijati bez alata. Na lijevoj bočnoj stranici se uz to nalaze mjesta dva mjesta za ventilatore – jedno 80-milimetarsko i drugo modularno na koje je moguće ugraditi ili 120-milimetarski ili 80-milimetarski ventilator. Lim u kućištu je dobro obrađen tako da oštrih rubova nema.
Ventilacija i napajanje
Jedini ventilator u kućištu je onaj na napajanju
Raspored mjesta za ventilatore na ovom kućištu nije najsretnije riješen. Straga nalazimo jedno mjesto za 80mm ventilator, a na prednjoj strani jedno modularno mjesto za 80 ili 92-milimetarski ventilator. S obzirom da niti jedan ventilator nije tvornički ugrađen u kućište, pretpostavljamo da je proizvođač zamislio da posao ventilacije odrađuje 120mm ventilator na priloženom napajanju. Mjesta za ventilatore sama po sebi nisu neka sreća s obzirom da filtera za prašinu nema, a prorezi za zrak na limu su dosta grubi. Također treba reći da mjesto za ventilator na prednjem dijelu ne podudara s kavezom za diskove pa oni nisu adekvatno hlađeni. Doduše, moguće je dokupiti dodatni kavez za diskove koji se montira baš iza prednjeg ventilatora, no to je ipak dodatni trošak.
400W, ali samo prema specifikaciji
Na kraju, recimo par rečenica o napajanju. S obzirom da se radi o napajanju koje je prilagođeno ML-5412 kućištu, izbor konektora na njemu je skroman. Tu je 24-pinski ATX konektor (moguće je skinuti dodatna 4 pina i koristiti ga kao 20-pinksi), 4-pinski 12V rail te četiri molex konektora i jedan mini-molex konektor za floppy pogon. Ovo je sasvim dovoljno za uredsku ili standardnu kućnu konfiguracija, ali ne i za išta više. Kabeli su inače prilično kratki, no to je u ovom slučaju plus s obzirom da je samo kućište malo, pa bi korištenje dužih kabela samo stvorilo dodatni nered u kućištu. Kao što smo već prije napomenuli, napajanje hladi jedan 120mm ventilator (prilično tih) koji istovremeno dublira i kao ventilator za ventilaciju kućišta.
Zaključak (conclusion)
Eurocase ML-5412 u maloprodaji zajedno s napajanjem košta između 300 i 330 kn što je adekvatna cijena za ono što nudi. Premda se ne radi o kućištu koje bi preporučili zahtjevnijim korisnicima, prilično je solidno za smještanje standardnih kućnih i uredskih konfiguracija. Glavne zamjerke koje imamo na dizajn ovog kućišta su loše riješena ventilacija (na samoj šasiji nema mjesta za 120mm ventilatore, a prednji ventilator ne puše po kavezu s diskovima), mali broj mjesta za diskove (samo dva) te nedostatak prednjih audio konektora. Pohvaljujemo pak LCD s tri temperaturna senzora na maski, način pakiranja (kućište je vrlo lako izvući iz pakiranja) te to što pločice za PCI utore i I/O konektore matične ploče nisu tvornički ugrađene u kućište što olakšava instalaciju računala u kućište.
Conclusion in english
Eurocase ML-5412 in croatian shops has a retail price between 300 and 330 kn which is an adequate price for all it has to offer. Altough we can't recommend this case to any demanding user, it is pretty solid solution for average home and office computers. Major design flaws we identified during this test are poor ventilation (there are no spots for 120mm fans on the chassis and HDD cage is positioned above the air flow from front intake fan), small number of HDD slots (only two) and absence of front audio panel. Things we found good are front panel LCD with three thermistors for tempeature reading, method of packaging (case can be easily removed from its box) and the fact that lids for PCI cards and I/O backpanel of the board are not preinstalled which means easier installation of components in the case.