Ruku na srce, svi mi katkad sklapamo i preporučamo računala za koja se molimo da nam se ne nađu pod stolom. Naravno, riječ je o jeftinim konfiguracijama za susjede, kolege i prijatelje kojima je računalo samo još jedan kućanski aparat kojeg eto danas baš "moraju" imati, što zbog Interneta, gledanja filmova ili slušanja MP3-ca, što zbog nekakvog ponosa u stilu "ako ima mali susjed Ivica, imat će i moj Darkec". Pogledali smo jedno kućište koje je namijenjeno upravo sklapanju vrlo jeftinih konfiguracija za nezahtjevne korisnike – Eurocase ML-880BS350.

eurocase_n880_front

Decentan dizajn za mnoge je prednost (klik za veću sliku)

Eurocase ML-880BS350 nas je na prvi pogled privuklo svojim jednostavnim i decentnim dizajnom. Glavne komponente u kombinaciji čine crna i srebrna boja, s tipkama za uključivanje i resetiranje boje kroma te na kraju plavom lajsnicom iza koje su smještene ledice za signalizaciju.

Kao što smo i očekivali, materijal korišten pri izradi je tanki lim i plastika tako da je kućište čak i u kombinaciji s 350-vatnim napajanjem (onim koje je isporučeno zajedno s kućištem) vrlo lagano. Sasvim je jasno da lagano kućište nije pretjerano robusno pa nemojte očekivati da će zadržati oblik u slučaju pada ili udaraca.

eurocase_n880_usb

Ispod vratašca skriveni su standardni prednji konektori (klik za veću sliku)

Na prednjoj strani moguće je uočiti ukupno pet mjesta za 5,25-inčne uređaje s tim da je najgornje mjesto predviđeno za ugradnju isključivo optičkog pogona. Naime, plastična maskica je pomična i ima gumbić koji omogućava da iza nje sakrijemo optički pogon tako da ne narušava izgled računala.

Ispod otvora za 5,25-inčne uređaje smješten je otvor za 3,5-inčni uređaj, floppy disk ili čitač kartica, što vam je draže. Tik ispod ovog manjeg otvora smješteni su audio konektori i dva USB konektora. Ovi su konektori skriveni iza vratašca što je bolje rješenje nego da su ostali nezaštićeni kao što je slučaj kod nekih kućišta. Donjim dijelom maske osim dijela s konektorima dominira tipka za uključivanje računala koja je dovoljno velika da bi s njom lako rukovali. Ispod nje je pak osjetno manja tipka za resetiranje računala koju je moguće pritisnuti prstima, ali uz malo muke, posebno ako imate veću šaku.

Na samom podnožju maske skriven je i otvor za usisivanje zraka u kućište. On nije zaštićen filterom, no to nismo niti očekivali na kućištu namijenjenom donjem segmentu tržišta.

eurocase_n880_side

Bočna stranica je zaista dobro provjetrena (klik za veću sliku)

Bočne stranice fiksirane su na kućište klasičnim vijcima. Na lijevoj stranici koja se skida pri instalaciji komponenti u kućište nalaze se dva mrežasta otvora za ventilaciju. Manji, na kojeg je moguće ugraditi 80-milimetarski ventilator, smješten je iznad procesora dok je veći smješten iznad utora za kartice. Na veći je otvor moguće ugraditi 120-milimetarski ili 80-milimetarski ventilator.

eurocase_n880_back

Iz računala bi zrak trebao izvlačiti 92-milimetarski ventilator (klik za veću sliku)

Na stražnjoj strani kućišta u prvom je planu napajanje sa svojim 80-milimetarskim ventilatorom i prekidačem za uključivanje. Ispod njega nalazi se mjesto za ugradnju ispušnog ventilatora promjera 92 milimetra. Tu je i neizbježna pločica za konektore na matičnoj ploči koju će većina korisnika zamijeniti s onom koja se isporučuje s matičnom pločom. Pločica je na kućište fiksirana s dva standardna vijka.