EVGA nForce 680i LT SLI A1

Datum objave 04.05.2007 - Denis Arunović

Uvod, specifikacije i oprema

nVidijini čipseti iz serije nForce 600 predstavljaju jedinu alternativu za sve korisnike koji svoj Intel Core 2 procesor ne žele upogoniti Intelovoj platformi. Primarni razlog zašto bi netko htio odabrati ploču baziranu na jednom od nVidijinih čipseta je dakako podrška za tehnologiju SLI s obzirom da Intelovi čipseti podržavaju isključivo ATI-jev CrossFire. Najnoviji čipset iz porodice nForce 600 nosi ime nForce 680i LT SLI, a riječ je o ponešto oslabljenoj i osjetno jeftinijoj varijantni najsnažnijeg čipseta iz serije, modela nForce 680i SLI. Prvu komercijalno dostupnu ploču baziranu na ovom novom čipsetu predstavila je EVGA, nVidijin eksluzivni partner bilo da je riječ o grafičkim karticama ili matičnim pločama, a upravo smo se ovom pločom imali prilike pozabaviti tijekom proteklih dana.

Sigurno se pitate po čemu se nForce 680i LT SLI razlikuje u odnosu na svojeg starijeg i skupljeg brata. Prema nVidijinim službenim stranicama, 680i LT SLI nudi "Good" dakle dobre mogućnosti overclockanja u odnosu na 680i SLI koji nudi "Best" odnosno najbolje mogućnosti overclockanja. Što ovo konkretno znači najbolje ćemo provjeriti tijekom testiranja, no po nekoj logici rekli bi slabija verzija čipseta jednostavno nudi manje opcija namijenjenih overclockanju u BIOS-u. Druga i posljednja teoretska razlika je to što 680i LT SLI podržava EPP SLI Ready memoriju na taktu od maksimalno 800 MHz dok je snažniji čipset sposoban iskoristiti module koji su programirani na takt od 1200 MHz. Ovo zapravo i nije toliko bitno za overclockere s obzirom da će oni ionako ručno podešavati takt i latencije svojih modula. To je to što se tiče teorije, no kako ćete vidjeti, teorija nije jednaka praksi.

EVGA nForce 680i LT SLI A1

Specifikacije:

  • Podržani procesori:
    • Intel LGA 775 - Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE
    • FSB 1333/1066/800/533 MHz
  • Čipset:
    • NVIDIA nForce 680i LT SLI
  • Dodatni kontroleri:
    • Marvell 88E1116-NNC1 1Gb/s
    • Texas Instruments - Firewire 1394a
    • Realtek ALC885 Azalia compatible audio
  • Memorija:
    • 4x DIMM utora za DDR2 533/667/800 MHz memoriju
    • Maksimalno do 8 GB
  • Utori:
    • 2x PCI-E x16
    • 2x PCI-E x1
    • 2x PCI
  • ATA konektori:
    • 1x IDE (max. 2 jedinice)
    • 6x SATA2 nForce
  • I/O konektori na backplateu:
    • 4x USB 2.0
    • 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
    • 6x audio + digitalni optički
    • 1x Firewire
    • 1x RJ-45
  • Overclocking:
    • vCore
    • vMEM, tMEM
    • vSB, vFSB
    • FSB
  • Ostalo:
    • PC Health monitoring (ambientalna i CPU temperatura, temperatura NB-a, napon, brzina ventilatora)
    • Automatska regulacija brzine ventilatora

Za početak recimo da EVGA ne proizvodi i dizajnira sama matične ploče već koristi nVidijin referentni dizajn. Ovo uopće nije loša odluka s obzirom da NVIDIA s referentim pločama prema našem iskustvu uvijek odradi prilično dobar posao, bilo da je riječ o dizajnu ili BIOS-u. Samu ploču je dakako proizveo nVidijin OEM partner, a u ovom slučaju je riječ o Foxconnu.

S obzirom da je bazirana na high-end čipsetu, na ploču nisu ugrađeni nikakvi dodatni samostalni kontroleri izuzev Texas Instrumentsovog Firewire kontrolera. Eventualni problem za one koji još uvijek rabe više od dva IDE uređaja je samo jedan IDE kanal koji nudi sam čipset. Mrežno sučelje riješeno je pomoću Marvellovog gigabitnog PHY-a, no ugrađen je samo jedan čip tako da ploča zapravo ima samo jedan gigabitni LAN konektor, a ne dva kao što je navedeno u nVidijinim specifikacijama čipseta. Zvuk je također riješen standardno preko Realtekovog ALC885 codeca kompatibilnog s Azalia HD Audio standardom. U skladu s referentnim pločama koje smo do sad imali prilike vidjeti i ovdje je implementiran samo digitalni optički, a ne i koaksijalni izlaz. Još jedna razlika u odnosu na specifikacije viđene na nVidijinim stranicama je izostatanak trećeg utora za grafičku karticu. Na EVGA-inoj ploči su naime samo dva PCI-E x16 konektora s punom propusnošću. Gubitak trećeg utora nije nešto oko čega bi pustili suzu s obzirom da velika većina korisnika ne iskorištava niti dva utora, a kamoli još i treći koji je u principu namijenjen za korištenje grafiče kartice koja bi se brinula isključivo o računanju fizikalnih efekata u igrama.

EVGA-ine ploče imaju prilično zanimljiv način pakiranja koji je praktički identičan pakiranju grafičkih kartica ove tvrtke. Tako EVGA svoje ploče ne stavlja u kartonsku kutiju već su ploče uložene u plastični oklop odnosno kovčežić koji ih mnogo bolje štiti od oštećenje u odnosu na klasično pakiranje.

Paket opreme koji se isporučuje s EVGA nForce 680i LT SLI matičnom sastoji se od:

  • 6x SATA kabel, 3x adapter za SATA napajanje s ukupno šest konektora, okrugli IDE kabel, okrugli floppy kabel
  • USB bracker , Firewire bracket, COM bracket, SLI mostić, backpanel za kućište
  • Priručnik, CD s driverima i alatima, disketa s driverima za SATA kontroler

Oprema EVGA-ine ploče na prvi pogled izgleda jako šturo no u principu se radi o solidnom paketu opreme koja ima jedan posebni profesionalni štih. U opremi nema nikakvih posebnih điđa, no sve što vam je potrebno da iskoristite mogućnosti koje nudi ploča je tu, uključujući COM bracket koji i dalje treba malom broju korisnika. Priloženi SATA kabeli su izuzetno kvalitetni, a mogu se pohvaliti i bravicama na konektorima što je sastavni dio novih revizija SATA specifikacije. Uz ploču ne dolazi klasičan veliki priručnik za uporabu već set manjih priručnika na različitim jezicima. Premda će ovo možda predstavljati problem za neiskusnije korisnike, veteranima će biti sasvim dovoljno. Na kraju, ne možemo ne spomenuti floppy disk s driverima za SATA kontroler. Iako su mnogi odustali od korištenja floppy pogona, činjenica je da Windowse XP nije moguće instalirati na SATA kontroler koji radi u nativnom modu (ili RAID-u) bez korištenja ovog "pretpotopnog" uređaja tako da pozdravljamo EVGA-inu odluku da s pločom priloži i disketu s driverima.

Možda se pitate koja je razlika između nazivno jednakih EVGA-inih ploča koje se razlikuju prema nastavku u imenu - T1 ili A1. A1 označava da se radi of full retail verziji ploče koja ima punu opremu, a nakon registracije na EVGA-inim stranicama i doživotno jamstvo. T1 nema toliko jak bundle i ima standardno dvogodišnje jamstvo.

Layout

EVGA-ina ploča zahvaljujući korištenju referentnog dizajna na korisnika ostavlja sličan dojam kao i nVidijine grafičke kartice - klasičan zeleni PCB načičkan je neupadljivim komponentama dok u oči upadaju jedino hladnjaci s nVidijinim logom te nešto veća EVGA-ina naljepnica kraj prvog utora za grafičku karticu.

Hlađenje matične ploče izvedeno je aktivno što nas ne čudi mnogo s obzirom da su nVidijini čipseti notorni po grijanju. Korištenje ventilatora također u teoriji obećava bolje overclockanje tako je jasno zašto su ugrađeni i na hladnjaku northbridge i na hladnjaku southbridgea. Srećom, ventilatori su obuhvaćeni sistemom automatske regulacije kojeg možemo naći u BIOS-u tako da ih je moguće natjerati na tiši rad. Osim aktivnih hladnjaka, na elektroniku koja hrani procesor energijom ugrađeni su i pasivni hladnjaci što je postala norma na svim high-end pločama. Prostor oko utora za procesor je relativno čist, bez velikih kondezatora, no imali smo problema s korištenjem našeg divovoskog Noctua NH-U12 hladnjaka. Naime, premda smo tijelo hladnjaka bez problema ugradili na ploču, problemi su nastali kad smo na hladnjak trebali staviti ventilator. Naime, kako je hladnjak na northbridgeu matične ploče dostav visok i krupan, ventilator na hladnjak procesora smo morali postaviti iznad njega tako da strši van tijela hladnjaka. To dakako nije bio neki problem kad je riječ o našem testnom stroju budući da kućište nije zatvoreno, no predstavljalo bi problem pri normalnom korištenju računala. Još jedan negativni aspekt pomicanje ventilatora je to što donji i najkritičniji dio hladnjaka na procesoru nije bio adekvatno ventiliran. Ipak, imajte na umu da je Noctua NH-U12 ekstremno velik hladnjak pa s većinom hladnjaka na tržištu ova ploča zapravo neće stvarati probleme.

Kao što ćete vidjeti kasnije u tekst, raspored konektora na EVGA-inoj ploči je prilično dobar. Ipak, ima i par izuzetaka, a prvi je 8-pinski EPS konektor za napajanje procesora. Prema je smješten na rub ploče što je u principu dobar izbor, ograđen je s tri strane drugim komponentama - pasivnim hladnjakom, većim elektrolitskim kondenzatorom i stražnjom stranom PS/2 konektora. Drugim riječima, teže mu je pristupiti nego inače posebice ako rabite veliki hladnjaka na procesoru.

Layout nastavak

Stražnji dio ploče s konektorima izveden je dosta asketski. Nema COM niti LPT konektora koji se na današnjim računalima praktički ne rabe, no s obzirom da je na ovaj način oslobođeno dosta mjesta, nije nam jasno zašto na njihovom mjestu nije smješten dodatni par USB konektora kojih uvijek zna faliti. Oni koji od integrirane zvučne kartice očekuju koaksijalni digitalni konektor će također biti razočarani budući da je na ovoj ploči implementiran samo optički izlaz.

Četiri memorijska utora za DDR2 module odmaknuta su dovoljno od utora za procesor, a instalacije memorije za dvokanalani rad olakšana je korištenjem utora različite boje - crne i bijele. Na rubu ploče, tik do utora za memoriju, smješteni su glavni 24-pinski ATX konektor, IDE konektor, molex konektor za dodatno napajanje matične ploče (vjerojatno ga nije loše koristiti ako rabite SLI, ali inače je nebitan), četiri SATA konektora te header za spajanje tipki na kućištu. Potonji konektor je označen bojama, a blizu prvog utora za grafičku karticu na PCB je ispisana i shema spajanja konektora na ovaj header. Ipak, držimo da je header smješten u prenapučeno područje tako da mu nije tako lagano pristupiti. Premda se vrlo blizu nalaze i SATA konektori, na njihovu poziciju nemamo zamjerki s obzirom da je "pikanje" SATA konektora prilično jednostavan posao. Ono što je zgodno kod ovakve pozicije je to što su konektori dosta visoko tako da korisnici s kućištima kod kojih je kavez za diskove smješten u gornjem dijelu neće imati problema s razvlačenjem i spajanjem SATA kabela.

Kao što vidimo na gornjoj fotografiji, prvi grafički utor je dovoljno odmaknut od memorijskih slotova tako da memorija nije teško instalirati čak i u potpuno složenom računalu. Zgodan detalj na utorima za grafičke kartice su bravice koje pružaju dodatno osiguranje pri transportu kućišta. Premda ovakve bravice u pravilu predstavljaju gnjavažu kad dođe do vađenja grafičke kartice iz utora, u ovom slučaju su izvedene izvrsno budući da ih je potrebno pritisnuti s vanjske strane utora iznad kojeg ne "visi" tijelo grafičke kartice. Što se tiče PCI i PCI-E x1 utora, zavisno o tome da li planirate koristiti jednu ili dvije grafičke kartice koje zauzimaju dva slota, izgubiti ćete mogućnost korištenja ili jednog PCI-E x1 utora ili po jednog PCI i PCI-E x1 utora. Kako god bilo, u najgorem slučaju na raspolaganju vam ostaju po jedan PCI i PCI-E x1 utor.

nForce 680i LT SLI čipset nudi 6 SATA utora, tako da su prva dva utora morala biti smještena na alternativu lokaciju. Ta alternativna lokacija je rub donjeg dijela ploče gdje su dva prva SATA utora (SATA 0 i 1) smještena vodoravno u odnosu na ploču. Na isti način orijentiran je i konektor za floppy disk.

Na kraju spomenimo još neke razlike u odnosu na skuplju nForce 680i SLI ploču. Na PCB-u 680i LT SLI ploče tako nema LED zaslona za dijagnostiku grešaka pri bootanju, a izuzete su i tipke za resetiranje i uključivanje računala. Postavke BIOS-a moguće je pak resetirati putem klasičnog jumpera koji je smješten da donjem rubu ploče, a kojem nije teško pristupiti čak niti kada je ploča nakrcana komponentama i smještena u računalo.

Testni sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme Gigabyte GA-965P-DQ6 rev1.0, BIOS vF9

EVGA nForce 680i LT SLI, BIOS vP3

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme X6800 @ 2,93 GHz 1066 MHz FSB
Memorija 2 x 512 MB Corsair TWIN2X1024-8500 CAS 5-5-5-15 T2
Grafička kartica MSI GeForce 8800 GTS 640 MB

Driveri:: ForceWare 159.18

Mrežna kartica USRobotics Wireless MAXg PCI
Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler Intel ICH8R

nForce 680i

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160 GB SATA
Optički pogon Pioneer DVR-106

 

Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP2
Chipset datoteke Intel INF v8.1.1.1010

nForce 9.53 for 680i/680i LT

DirectX verzija 9.0c
PCMark '05 v1.1
Winrar v3.6, standard benchmark
Everest 2006 Ultimate Memory benchmark
SPECviewperf 9.03 1280x1024x75Hz, all tests
Cinebench 9.5 SMP render test
Blender v2.43, 2 threads
Quake IV v1.4.1 beta, HOC demo
HL2: Lost Coast lost_coast timedemo

Promjena u našem testnom sistemu od naše recenzije MSI-jeve P6N Platinum ploče su minimalne - dodali smo PCI WLAN karticu i nadogradili drivere grafičke kartice na verziju 158.19. WLAN kartica je tu radi lakšeg pristupa Internetu. S druge strane ne treba zaboraviti da je korištenje nekoliko kartica na matičnoj ploči također i test stabilnosti. Naime, premda EVGA-ina ploča nije imala zamjerki na dodavanje još jedne kartice (uz zvučnu koju stalno koristimo), naš Gigabyte GA-965P-DQ6 konstantno se resetirao sve dok se ne bi riješili jedne PCI kartice. Što se pak testnog softvera tiče, Company of Heroes je zamijenjen s veteranom Half Life 2: Lost Coast. Razlog za to je loše skaliranje performansi Company of Heroes benchmarks s obzirom na izmjene matične ploče.

BIOS

Pritiskom na tipku Del EVGA-ina ploča otkrila nam je tajne svog BIOS-a. Kao što smo očekivali, riječ je o klasičnom Award BIOS-u koji smo imali prilike vidjeti i na ostalim nVidijinim referentnim pločama, a u ponešto izmjenjenoj verziji i na pločama nVidijinih partnera kao što su MSI i Gigabyte.

Osnovni meni za konfiguriranje sistema

Taktovi PCI-E sabirnice i množitelj procesora

Izbornik za konfiguraciju takta FSB-a i memorije

Bogat izbor latencija memorije

Određivanje različitih napona (primjetite undervolt napona procesora)

Ako vam je overclockanje bitno, EVGA-ina ploča nudi odličnu selekciju opcija koje vam dopuštaju ubrzavanje vašeg procesora i memorije iznad tvorničkih postavki. Opcije za overclockanje smještene su u izborniku "Advanced Chipset Features" koji se dalje na manje izbornike, ali istovremeno sadrži i opcije spremanja postavki u profile (tri mjesta za memoriranje). Mogućnost spremanja postavki je nešto što je prvi predstavio Abit na svojim MAX pločama, a feature je bogomdan za sve one koji vole često prčkati po BIOS-u.

Overclockanje

Konkretne opcije za overclockanje su slijedeće:

  • EVGA nForce 680i LT SLI :
    • FSB između 400 i 2500 MHz
    • Brzina PCI-E sabirnice - 100 do 200 MHz (PCI-E 1 i 2)
    • Varijabilni množitelj memorije ili 1:1, 5:4, 3:2 (FSB/MEM)
    • Latencije memorije - CAS, tRCD, tRP, tRAS, tRRD, tRC, tWR, tWTR, tREF, CMD
    • Množitelj procesora
    • Napon procesora - od 0.8 do 1.6 V, u koracima od 0.00625 V
    • Napon memorije - od 1.8 V do 2.5 V, u koracima od 0.1 V
    • Napon FSB-a - od 1.2 do 1.4 V, u koracima od 0.1 V
    • Napon southbrigea - 1.2 V do 1.4 V, u koracima od 0.1 V
    • Mogućnost spremanja postavki putem profila (3 mjesta)

Premda nismo imali prilike isprobati EVGA-inu nForce 680i SLI ploču, prema recenzijama koje je moguće naći na mreži svih mreža, model baziran na čipsetu nForce 680i LT SLI nudi manje opcije koje bi vam mogle poslužiti za overclockanje računala. Sama NVIDIA tvrdi da je mogućnost overclockanja FSB-a na nForce 680i LT čipsetu slabija nego na njegovom starijem bratu, no to bi se moglo objasniti i s činjenicom da u BIOS-u testirane ploče nema opcije za modificiranje napona northbridgea čipseta. Sve skupa ponuđeni naponi nisu takvi da će zadovoljiti ekstremne overclockere, no za klasične "zračne" projekte ove vrijednosti su sasvim adekvatne. Ono što nam se jako svidjelo u BIOS-u, osim profila za spremanje postavki, je real-time izračunavanje taktova. Dakle ako promjenimo neki takt i množitelj, sve se prikazane vrijednosti ponovo izračunavaju tako da lako znamo što smo točno podesili. Ista je stvar s naponima - prikazan je trenutni napon, a s lijeve strane je izbornik pomoću kojeg je moguće mijenjati napon. Kad smo već kod napona, svakako moramo spomenuti to da je ploča tijekom testiranja prijavljivala oko 0.05 volta manji napon nego što smo ga mi odredili. Da li je napon procesora bio zaista takav ili ploča jednostavno krivo prijavljuje vrijednosti, ne znamo, a nažalost nismo mogli niti provjeriti budući da je mjerenje napona na procesoru pomoću instrumenta vrlo teško izvediv poduhvat.

Maksimalni takt FSB-a koji smo uspjeli postići na EVGA-inoj ploči je 465 MHz, a do njega smo stigli s puno muka. Naime, nakon par dana testiranja i bezuspješnog pokušavanja overclockanja ploče na takt viši od 405 MHz (prelazak ove vrijednosti rezultirao je instantnom nestabilnošću), zaključili smo kako ploča najvjerojatnije ima "rupu" u FSB-u, pa smo ovu rupu probali i preskočiti. Nakon što smo takt sabirnice postavili na 470 MHz, Windowsi su se digli, a računalo je prolazilo testove stabilnosti. Ipak, gotovo svaki pokušaj resetiranja računala odnosno hot boota završio bi s neuspjehom tako da smo takt sabirnice spustili na 465 MHz gdje su problemi nestali. Pokušali smo naći i gornju granicu problematične "rupe", a pronašli smo je na 460 MHz. Drugim riječima, imali smo popriličnu sreću što smo pri pokušaju preskakanja "rupe" uspjeli pogoditi odgovarajuće vrlo usko frekvencijsko područje na kojem ploča radi kako treba.

Nadalje, naišli smo na probleme pri pokušaju postizanja maksimalnog overclocka sabirnice, procesora i memorije. Prema je ploča na taktu od 465 MHz uz maksimalno overclockanu memoriju (1160 MHz) prolazila testove stablinosti bez problema, kad bi prilagodili i procesor da radi na maksimalnom taktu od 3660 MHz, računalo bi postalo nestabilno. Kad bi pak smanjili takt FSB-a na vrijednost između 300 i 350 MHz, a za procesor rabili viši množitelj (što srećom nije problem s obzirom da je riječ o Extreme Editionu), računalo bi ponovo prolazilo testove stabilnosti. Ovo se može pripisati kombinacijama različitih množitelja, a vjerojatno i osjetno većem zagrijavanju komponenti na graničnim maksimalnim taktovima. Ipak, treba naglasiti da tijekom rada s pločom odnosno overclockanja niti jednom nismo morali resetirati postavke BIOS-a ručno. Ploča bi to uvijek napravila sama ako joj postavke nisu odgovarale.

Sve u svemu, niti ova nForce ploča za Intelove procesore nije nas osobito fascinirala svojim mogućnostima kad je riječ o overclockanju tako da mislimo da NVIDIA još mora dosta raditi kako bi ispolirala svoje proizvode do te mjere da se u ovom kontekstu mogu ravnopravno nositi s Intelovim čipsetima.

FSB takt vs. performanse 1/2

Premda pri overclockanju lovimo što više taktove komponenti, nekad upravo ti viši taktovi donose niže performanse zbog modificiranja drugih parametara kao što su latencije. Slična se stvar događaka kod nekih čipseta pri visokom taktu FSB-a, pa nam je palo na pamet provjeriti kakva je situacija u ovom pogledu s nForce 600 serijom čipseta. Direktno smo usporedili rezultate EVGA-ine ploče na taktu FSB-a od 325 MHz i maksimalni 465 MHz s tim da su takt memorije i procesora u oba slučaja bili nazivno jednaki (dakako, imaju tu ulogu i skriveni množitelji koje ploča primjenjuje sama automatski).

PCMark05

CPU
FSB 465 MHz
8320
  
FSB 325 MHz
8305
  
 
01500300045006000750083
50
 
Memory
FSB 465 MHz
7409
  
FSB 325 MHz
6983
  
 
01500300045006000750083
50
 

Razlika u performansama procesora u PCMarku je praktički nikakva, no kad je riječ o performansama memorije, korištenje maksimalnog FSB-a itekako se osjeti. Dakako, imajte na umu da je riječ o sintetičkom benchmarku čiji rezultati mogu, ali u većini slučaja nisu pretočeni u osjetno ubrzanje u praksi.

Everest 2006 MEM test

Read (MB/s)
FSB 465 MHz
9179
  
FSB 325 MHz
8901
  
 
015003000450060007500900092
00
 
Write (MB/s)
FSB 465 MHz
8446
  
FSB 325 MHz
5912
  
 
015003000450060007500900092
00
 
Copy (MB/s)
FSB 465 MHz
7491
  
FSB 325 MHz
6468
  
 
015003000450060007500900092
00
 
Latency (ns)
FSB 465 MHz
67,3
  
FSB 325 MHz
50,8
  
 
012243648607
0
 

Još jedan sintetički test koji mjeri isključivo performanse memorije daje nam još bolji uvid u ponašanje čipseta na različitom taktu. Rast performansi pri čitanju nije velik, no kod pisanja se situacija osjetno mijenja. Kad je riječ o kopiranju podataka, rast performansi je također solidan. S druge strane, ako pogledamo vrijednosti brzine pristupa memoriji, vidjet ćemo da se s povećanjem takta FSB-a osjetno povećava i vrijeme pristupa memoriji.

WinRAR

Brzina kompresije (kB/s)
FSB 465 MHz
1348
  
FSB 325 MHz
1339
  
 
0300600900120014
00
 

Popularni alat za kompresiju začudo ne "osjeća" mnogo viši FSB. Dosta čudno s obzirom da su naša dosadašnja iskustva s ovom aplikacijom bila da dosta zavisi o latencijama memorije.

HL2 Lost Coast

1280x1024
FSB 325 MHz
136,56
  
FSB 465 MHz
135,64
  
 
030609012014
0
 

U Half Lifeu 2 Lost Coast razlika je minimalna tako da ju slobodno možemo pripisati i devijaciji pri mjerenju.

Quake 4

1280x1024
FSB 465 MHz
96
  
FSB 325 MHz
95
  
 
01530456075909
7
 

Niti Quake 4 nam ne daje mnogo bolje podatke od Half Lifea 2. Razlika je u postotku u ovoj igri više izražena, no svejedno je zaista minimalna.

FSB takt vs. performanse 2/2

SPECviewperf 9.03

3dsmax
FSB 465 MHz
19,98
  
FSB 325 MHz
19,9
  
 
0 4 812162
0
 
catia
FSB 465 MHz
11,89
  
FSB 325 MHz
11,87
  
 
0 2 4 6 8101
2
 
ensight
FSB 325 MHz
17,47
  
FSB 465 MHz
17,42
  
 
0 4 812162
0
 
light
FSB 465 MHz
15,53
  
FSB 325 MHz
15,53
  
 
0 3 6 912151
6
 
maya
FSB 325 MHz
33,13
  
FSB 465 MHz
30,28
  
 
0 71421283
5
 
proe
FSB 465 MHz
12,3
  
FSB 325 MHz
12,29
  
 
0 2 4 6 810121
3
 
sw
FSB 465 MHz
13,74
  
FSB 325 MHz
13,72
  
 
0 3 6 9121
4
 
tcvis
FSB 325 MHz
4,15
  
FSB 465 MHz
4,135
  
 
0 1 2 3 44,
20
 
ugnx
FSB 465 MHz
4,372
  
FSB 325 MHz
4,369
  
 
0 1 2 3 44,
4
 

Najsvežija inačica poznatog paketa za mjerenje performansi OpenGL radnih stanica nije pokazala osjetne razlike u performansama računala na različitoj brzini FSB-a. Jedini izuzetak je testiranje s engineom softvera za 3D modeliranje Maya koje je urodilo osjetnom razlikom u rezultatima, ali u korist nižeg takta FSB-a.

Cinebench

Render test
FSB 465 MHz
1004
  
FSB 325 MHz
999
  
 
0200400600800100010
10
 

Još jedan alat koji mjeri performanse računala u 3D renderiranju nam daje vrijednosti koje nisu mnogo različite. Viši FSB je u prednosti, ali ne mnogo.

Blender

Render time (s)
FSB 465 MHz
62,73
  
FSB 325 MHz
62,88
  
 
01020304050606
3
 

Osjetno viši takt FSB-a u Blenderu je rezultirao i manjim poboljšanjem performansi.

Kao što smo imali prilike vidjeti prema rezultatima testiranja, vrlo visoki FSB-a na nForce 600 seriji čipseta sa sobom u većini slučajeva donosi i nešto više performanse, no razlika je toliko mala da je nećete osjetiti. Jedina veću razliku možemo vidjeti pri sintetičkim testovima koji mjere performanse memorijskog podsistema, no ova mjerenja ostaju samo u domeni brojki budući da ne oslikavaju performanse u praksi.

Krenimo sada na standardne testove.

PCMark05 i Everest 2006

PCMark05

Score
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
8758
  
EVGA nForce 680i LT SLI
7575
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
7336
  
 
0200040006000800010000110
00
 
CPU
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
9340
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
7503
  
EVGA nForce 680i LT SLI
7491
  
 
0200040006000800010000110
00
 
Memory
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
7296
  
EVGA nForce 680i LT SLI
5975
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
5819
  
 
0200040006000800010000110
00
 
Graphics
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
10861
  
EVGA nForce 680i LT SLI
10388
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
10319
  
 
0200040006000800010000110
00
 
HDD
Gigabyte GA-965P-DQ6
4965
  
EVGA nForce 680i LT SLI
4889
  
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
4873
  
 
0200040006000800010000110
00
 

U usporedbi s Gigabyteovom pločom koja je bazirana na Intelovom čipsetu, EVGA-ina nForceica se u PCMarku prilično dobro drži. Doduše, u našem posljednjem testu ploče bazirane na nForce čipsetu (MSI P6N SLI Platinum), nVidijin SATA kontroler imao je nešto bolje rezultate od Intelovog. Sada je pak situacija obrnuta.

Everest 2006 MEM test

Read (MB/s)
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
8364
  
EVGA nForce 680i LT SLI
7391
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
7006
  
 
01500300045006000750084
00
 
Write (MB/s)
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
5556
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
4885
  
EVGA nForce 680i LT SLI
4854
  
 
01500300045006000750084
00
 
Copy (MB/s)
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
6151
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
5325
  
EVGA nForce 680i LT SLI
5174
  
 
01500300045006000750084
00
 
Latency (ns)
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
51,6
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
68,1
  
EVGA nForce 680i LT SLI
69,1
  
 
012243648607
0
 

Niti u Everestovom sintetičkom mjerenju performansi memorije ne vidimo da se jedna ploča ističe u odnosu na drugu. EVGA-in model ima bolje performanse kad je riječ o čitanju i vremenu pristupa, a Gigabyteova ploča prednjači kad je riječ o brzini pisanja na memoriju te u kopiranju podataka unutar memorije.

WinRAR, Cinebench, Blender

WinRAR

Brzina kompresije (kB/s)
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
1340
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
1212
  
EVGA nForce 680i LT SLI
992
  
 
02004006008001000120013
50
 

Za vrijeme pisanja članka o MSI-jevoj ploči baziranoj na nForce 650i SLI čipsetu smatrali smo da je uzrok niskih performansi u WinRAR-u BIOS-a same ploče, no kao što vidimo isti problem je prisutan i kod EVGA-ine nForce 680i LT SLI ploče. Dva su objašnjenja za ovakve rezultate. Ili nešto ne štima sa samim WinRAR-om odnosno kombinacijom WinRAR-a i nForce 600 serije čipseta, ili je problem u samom čipsetu.

Cinebench 9.5

Render test
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
1124
  
EVGA nForce 680i LT SLI
900
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
895
  
 
0200400600800100011
50
 

Performanse u Cinebenchu su vrlo slične s tim da je EVGA-ina ploča u blagoj prednosti.

Blender

Render time (s)
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
55,8
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
69,68
  
EVGA nForce 680i LT SLI
69,88
  
 
012243648607
0
 

Blender, besplatni softver za 3D modeliranje, ne dijagnosticira osobite razlike među performansama testiranih matičnih ploča. Ploča bazirana na Intelovom čipsetu je nešto brža, no razlika je izuzetno malena.

SPECviewperf 9.03

SPECviewperf 9.03

3dsmax
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
20,8
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
16,67
  
EVGA nForce 680i LT SLI
15,62
  
 
0 4 81216202
1
 
catia
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
12,45
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
11,01
  
EVGA nForce 680i LT SLI
10,57
  
 
0 2 4 6 810121
3
 
ensight
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
17,54
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
16,02
  
EVGA nForce 680i LT SLI
15,56
  
 
0 3 6 912151
8
 
light
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
16,02
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
14,31
  
EVGA nForce 680i LT SLI
13,47
  
 
0 3 6 9121516
,1
 
maya
Gigabyte GA-965P-DQ6
33,53
  
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
30,28
  
EVGA nForce 680i LT SLI
22,47
  
 
0 6121824303
4
 
proe
Gigabyte GA-965P-DQ6
12,66
  
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
12,6
  
EVGA nForce 680i LT SLI
10,65
  
 
0 2 4 6 810121
3
 
sw
Gigabyte GA-965P-DQ6
13,36
  
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
13,25
  
EVGA nForce 680i LT SLI
11,18
  
 
0 2 4 6 810121
4
 
tcvis
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
4,147
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
3,978
  
EVGA nForce 680i LT SLI
3,775
  
 
0 1 2 3 44,
2
 
ugnx
EVGA nForce 680i LT SLI
4,373
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
4,372
  
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
4,368
  
 
0 1 2 3 44,
4
 

Prije komentiranja rezultata SPECviewperf paketa, napisat ćemo na kojim su aplikacijama bazirani segmenti ovog testa.

  • 3dsmax - Autodesk 3ds Max
  • catia - Dassault Systemes CATIA (Computer Aided Three dimensional Interactive Application)
  • ensight - CEI EnSight
  • light - Lightscape Visualization System.
  • maya - Autodesk Maya
  • proe - Parametric Technology Corporation Pro/ENGINEER
  • sw - Dassault Systemes Solidworks 2004
  • tcvis - UGS Teamcenter Visualization Mockup
  • ugnx - UGS NX 3

Ako vas zanima više, sjetite se da je Google vaš prijatelj.

Performanse u SPECviewperf paketu ponovo donose sa sobom velika iznenađenja. Slično kao u WinRAR-u, u ovom se testu EVGA-ina ploča nikako ne snalazi i ima vrlo niske performanse u odnosu na Gigabyte GA-965P-DQ6 koja je bazirana na Intelovom čipsetu. Posebno su problematične performanse u aplikacijama Maya, Pro/ENGINEER i SolidWorks 2004 gdje čak niti overclockana EVGA-ina ploča ne uspijeva stići model baziran na Intelovom čipsetu koji radi na tvorničkim taktovima. Kako stvari stoje, ako se bavite kojom od aplikacija koje obuhvaća SPECviewperf paket, EVGA-ina ploča nije baš mudar izbor. Ipak, imajte na umu da smo sličnu situaciju imali s još jednom pločom koja je bazirana na čipsetu iz serije nForce 600 - MSI P6N SLI Platinum.

Quake IV, HL2: Lost Coast

Quake IV

1280x1024
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
101
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
87
  
EVGA nForce 680i LT SLI
84
  
 
02040608010010
5
 

Loše performanse provlače se i kroz Quake IV, jednu od igara koje nam služe za testiranje performansi matičnih ploča. Premda treba imati na umu da u igri nisu uključeni AA i AF algoritmi kako bi se smanjila mogućnost pojavljivanja uskog grla, razlika od čak tri FPS-a u korist Gigabyteove ploče iz testnog stroja nije baš za pohvalu.

HL2 Lost Coast

1280x1024
EVGA nForce 680i LT SLI @ OC
139,22
  
Gigabyte GA-965P-DQ6
127,23
  
EVGA nForce 680i LT SLI
126,54
  
 
025507510012514
0
 

Sličan poredak, ali s manjom razlikom vidimo u Half Lifeu 2: Lost Coast. Doduše razlika je toliko malena da je u ovom slučaju možemo pripisati i statističkoj grešci kod mjerenja.

Zaključak / Conclusion

Novi nVidijin čipset nForce 680i LT SLI popunjava prostor između najmoćnijeg modela nForce 680i SLI i manje opremljenog modela nForce 650i SLI koji je namijenjen mainstream segmentu tržišta. Ipak, na EVGA-inoj ploči baziranoj na nForce 680i LT SLI čipsetu nismo našli sve mogućnosti koje prema nVidijinim specifikacijama nudi ovaj čipset. Stvari koje nedostaju su treći PCI-E utor za grafičku karticu te dodatni gigabitni LAN kontroler. Ipak, niti ostali proizvođači koji rabe ploče dizajnirane od strane nVidije ne nude spomenute mogućnosti tako da njihovo izuzeće zapravo nVidijina krivica. Čak i bez ovih dodataka, EVGA nForce 680i LT SLI je prilično dobro opremljena matična ploča, a za one kojima ponuđeno nije dovoljno uvijek postoji opcija kupovine skuplje ploče bazirane nForce 680i SLI čipsetu.

Ako zanemarimo sitne probleme s layoutom, glavne zamjerke koje imamo na ovu EVGA-inu ploču odnose se na probleme s BIOS-om. Maksimalni overclock od 465 MHz za FSB je prilično dobar, no u procesu dostizanja ovog maksimuma naletjeli smo na "rupu" u FSB-u između 405 i 460 MHz. Postavljanjem takta FSB-a negdje između navedenih vrijednosti rezultiralo bi instantnom nestabilnošću zbog koje se nisu dizali Windowsi. Još jedna problematična karakteristika kad je riječ o overclockanju je snažan undervolt napona procesora, oko 0.05 volta, barem ako je za vjerovati vrijednostima koje prijavljuje BIOS. U cijeloj priči tješi nas ipak to da je EVGA poznata po odličnoj podršci korisnicima tako da bi ovi problemi uz malo sreće mogli biti popravljeni s nekom budućom revizijom BIOS-a (mi smo koristili reviziju P3).

Kad je riječ o performansama, imali smo slična iskustva kao s prethodnom testiranom pločom (MSI P6N SLI Platinum) koja je bazirana na čipsetu iz iste porodice (nForce 650i SLI). U WinRAR-u i SPECviewperf 9.03 paketu performanse ploča baziranih na novim čipsetima su osjetno niže u odnosu na našu referentnu ploču baziranu na Intel P965 čipsetu. U ostalim testovima razlike su minimalne.

Ploča koju smo imali prilike testirati u imenu nosi i dodatak A1 što znači da se radi o skupljem modelu koji dolazi s punom opremom i doživotnim jamstvom (potrebno je se registrirati na EVGA-inim službenim stranicama). Ploča još uvijek nije dostupna u Hrvatskim trgovinama, no u SAD-u joj je maloprodajna cijena 195 USD što je 45 USD niže od cijene EVGA-ine nForce 680i SLI A1 ploče. S obzirom na performanse i mogućnosti koje smo imali prilike provjeriti, smatramo da bi cijena ploče trebala biti niža kako bi se adekvatno nosila sa skupljim modelima ploča s Intel P965 čipsetom. Glavna prednost ploča baziranih na nVidijinom čipsetu ostaje podrška za SLI budući da ovu tehnologiju ne podržava niti jedan drugi proizvođač čipseta.

Conclusion

New NVIDIA's chipset fills the gap between most expensive and feature packed model nForce 680i SLI and much cheaper nForce 650i SLI which is designed for mainstream market. Sadly, first nForce 680i LT SLI board we had pleasure of testing, EVGA nForce 680i LT SLI A1, didn't have all features of nForce 680i LT SLI chipset, at least according to information available from NVIDIA official website. Things that are missing are third PCI-E GFX slot and secondary gigabit LAN controller. Still, after a short search on Internet, we came to conclusion that absence of these features is actually NVIDIA's fault because same features are missing on all other NF 680i LT SLI motherboards which are designed by NVIDIA but sold under a different brand. Truth to say, most users won't miss these features so EVGA nForce 680i LT SLI is actually pretty good equipped motherboard. If you are aiming for more, there is always an option of buying more expensive nForce 680i SLI based board.

If we disregard small problems with layout, major problems we encountered with EVGA's motherboard are related to its BIOS. Maximum FSB overclock of 465 MHz is pretty good but we managed to encounter FSB "hole" between 405 and 460 MHz while trying to achieve highest stable frequency. Setting FSB clock somewhere between mentioned values would result in instant instability and failure to boot Windows. One more problem we encountered is rather powerful undervolt (0.05 volts) of CPU voltage, at least according to values reported by motherboard BIOS. Saving grace in the whole story is the fact that EVGA support is really excellent so with a bit of luck we can expect correction of mentioned problems by some future revision of BIOS.

Regarding performance, we actually didn't encounter many suprises - speed of EVGA board was on par with performance of MSI P6N SLI Platinum which is based on nForce 650i SLI chipset. In WinRAR and SPECviewperf 9.03 package performance of nForce boards are considerably lower in comparison to our reference motherboard based on Intel P965 chipset. Other applications we used for testing reported minimal differences between two motherboards.

Motherboard we had opportunity to test has A1 suffix in its name which in EVGA nomenclature means that particular motherboard is shipped with full package of equipment and that it has life time warranty (users needs to register on EVGA website to take advantage of extended warranty period). EVGA nForce 680i LT SLI A1 is not yet available in croatian computer stores, but in USA its retail price is 195 USD which is 45 USD lower than price of EVGA nForce 680i SLI A1 motherboard. Considering the performance and features we had opportunity to test and see, we think that EVGA's motherboard should be a bit cheaper to compete more adequately with better equipped Intel P965 based motherboards. In contrast to other solutions on the market, support for SLI multi-GPU technology (and to a lesser degree SLI Ready memory ) still remains predominant selling point for nForce 680i series based motherboards.