Foxconn A75M & Sapphire A75 Pure Platinum test

Datum objave 13.09.2011 - Krešimir Matanović

Foxconn A75M

Foxconn trenutno u ponudi za A seriju APU-a ima četiri ploče. Dvije bazirane na Hudson D3 (A75) i dvije bazirane na Hudson D2 (A55) čipsetima. Dva su A75 modela vrlo slična po količini opreme i mogućnostima, a razlikuju se u dimenzijama. Mi smo za današnji test dobili A75M model u mATX formatu. Ploča dolazi u kartonskoj kutiji standardne Foxconn grafike koja se već duže vremena nije mijenjala. Na prednoj su strani nabrojane osnovne informacije o proizvodu, dok se na stražnjoj strani nalazi malo detaljniji opis tehnologija koje A75M podržava.

Ploča koja nam je stigla na test nije potpuni retail proizvod, falio je dio bundlea, ali niti nije za očekivati više kod ovog jeftinijeg proizvoda. Mi smo u kutiji zatekli dva SATA kabela i zaštitni lim za stražnje I/O sučelje. Falio je CD/DVD sa standardnim Foxconnovim aplikacijama (SuperUtilities), upravljačkim programima i Norton Internet Security-em.

I na prvi pogled ova ploča jasno odaje pripadnost Foxconnovoj filozofiji izrade ploča. Na plavi četveroslojni PCB mATX formata, postavljeni su žuto-plavo-bijeli utori i konektori. Tek se na A75 čipsetu smjestio maleni pasivni aluminijski hladnjak, dok sve ostalo očito nema potrebu za dodatnim hlađenjem. Ploča je očito namijenjena "normalnoj" upotrebi, bez velikih pretenzija ka overclockingu. Napojna je jedinica jednostavna, a i korištene su jeftinije elektroničke komponente. mATX format joj jamči mogućnost smještaja u manja kućišta, pa bi ploča mogla biti česta meta HTPC kupaca, koji se uz ostalo žele i igrati na svojim televizorima. Solidan gameplay nešto starijih igara bi im trebali osigurati solidni A procesori.

Specifikacije Gigabyte A75-UD4H

Podržani procesori

AMD FM1 socket CPU , Quad-Core CPU; Up to 4 "Husky" CPU Cores

Čipset

AMD Hudson D3 co-lay D2 Chipset (default D3)

Memorija

Dual channel DDR3 1866/1600/1333 x 4 DIMMs, Max. 64GB

Utori za proširenja

• 1 x PCI Express x16 slot
• 1 x PCI Express x1 slot
• 2 x PCI bus slots

iGPU

APU:

  1. 1 x D-Sub port
  2. 1 x DVI port
  3. 1 x HDMI
  4. AMD Dual Graphics, AMD CrossFireX
Pohrana podataka

6x SATAIII ,SATA RAID 0,1,10

LAN Realtek 8112B, Gigabit LAN
Audio Realtek ALC888S, 7.1 channel audio co-lay 5.1 channel
Interni konektori 1x ATX 24-Pin power connector
1x 4-pin ATX 12V power connector
3x 4-pin CPU / System Fan connector
1x CD-in connector
1x Speaker header
6x Serial ATA connectors
2x USB 2.0 headers
1x USB 3.0 headers
1x parallel header
1x Intrusion Alarm header
1x TPM/TCM header
1x Buzzer (reserved)
1x COM header
1x Front Panel header
1x S/PDIF out header(reserved)
1x Front Audio header
1x IR/CIR header (default IR)
USB

External:

6x USB2.0 & 2x USB3.0

Internal:

4x USB2.0 via 2 USB headers

BIOS 16Mb flash EEPROM w/ LAN boot PnP, ACPI, WfM, DMI 2.0
Format mATX Form Factor; 9,6" x 9,6", 4 layers PCB
Softver Norton Internet Security (OEM version)
 

Foxconn donosi klasičan raspored komponenata, na ipak nešto stješnjenom prostoru. Iza se stražnjeg I/O sučelja smjestila jednostavna 3 + 1 napojna jedinica, kojoj je za efikasno napajanje procesora strujom dovoljna jedan dodatni 4-pinski 12V konektor. Desno od napojne jedinice nalazi se FM1 socket, sa standardnim nosačem za hladnjake. Pozitivno kod AMD-a je da ako prelazite s AM2 ili AM3 sistema na FM1 nema potrebe za nabavkom novog hladnjaka jer su nosači za hladnjake isti. Iznad socketa smjestila su se dva četveropinska konektora za ventilatore. Moramo primjetiti i kako je Foxconn u želji smanjenja proizvodnih troškova Solid kondenzatore koristio samo oko napojne jedinice, dok su svi ostali klasični elektrolitski. Na desnoj su se strani smjestila četiri DIMM utora s podrškom za DDR3 memoriju brzine do 1866MHz i maksimalnog kapaciteta do 64GB. Do memorijskih su se utora smjestili ITE-ov Super I/O čip, jednofazna napojna jedinica za DIMM, legacy LPT i COM konektori te 24-pinski ATX konektor.

Na južnoj je strani ploče raspored također klasičan. Skroz lijevo su kontroleri, ili u ovom slučaju Realtekovi ALC888S i RTL8112B čipovi za zvuk i mrežu. Desno su se smjestili jedan PCIe X16, jedan PCIe x1 i dva PCI utora. Ispod njih su F_Audio, SPDIF, i interni USB3.0 konektor. Na desnoj strani ploče središnje mjesto zauzima heatsinkom pokriveni A75 čipset, oko kojeg su se smjestila dva interna USB2.0 konektora, SATA 6Gbps konektori (vertikalno orijentirani), BIOS čip, te konektor za Front Panel (konektor za tweeter je odvojen). Kao što vidimo iz cjelokupnog layouta, riječ je o vrlo jednostavno opremljenoj ploči, čiji je layout solidan s obzirom da je riječ o mATX formatu, te o ploči koja zasigurno nema velikih pretenzija u nalaženju malo zahtjevnije klijentele dubljeg džepa. Ploča je napravljena jeftinije i s manje opreme, kako bi zadovoljila prosječnog korisnika koji želi ovakav sistem ali po vrlo povoljnoj cijeni.

I/O stražnji panel:

  • 1x PS/2 keyboard port
  • 1x VGA port
  • 1x DVI port
  • 1x audio jack supports 3 jacks co-lay 6 jacks( default 6 jacks)
  • 1x HDMI
  • 6x USB 2.0 ports
  • 2x USB 3.0 ports
  • 1x RJ45 Lan port

Stražnji je I/O panel klasično posložen. Za pohvaliti je dovoljan broj USB2.0 utora, te dva USB3.0 utora. Video izlazi su klasični, a jedino nedostaje DisplayPort. Sve ostalo vezano uz ovu ploču identično je ranije testiranim Foxconnovim pločama. Sa strane softvera inovacija nema, a i BIOS (EFI) sučelje je klasično. Overclocking opcije uopće ne postoje, a jedino vezano uz to je mogućnost promjene napona radne memorije. No, to je ionako samo zbog kompatibilnosti sa starijim modulima. Ono što nas je svakako razočaralo je nemogućnost podizanja brzine memorije na 1866MHz, tako da je to ostalo samo u specifikacijama - možda uz neku buduću nadogradnju BIOS-a?

Sapphire A75 Pure Platinum - 1.dio

Sapphire u svom stilu donosi sjajno srebrno-crno pakiranje, koje će poglede mamiti najviše Dirt3 naljepnicom. Da, kupnjom ove ploče Sapphire poklanja Dirt3 licencu, i to je apsolutno za svaku pohvalu. S prednje se strane kartonskog omota nalaze osnovne, a sa stražnje one malo detaljnije informacije. Sama kutija u kojoj je ploča smještena crne boje, a u njoj se naravno nalazi i bundle. Ova ploča je za sada jedini FM1 model u Sapphireovoj ponudi, no uskoro bi ih trebalo biti još.

Pogled na solidnu količinu opreme koja dolazi s ovom pločom, ponajviše ipak hvata Dirt3 voucher. Uz njega tu je i DVD s aplikacijama i upravljačkim programima, knjižica s uputstvima za korištenje, četiri SATA III kabela, jedan 3.5" nosač s dva USB3.0 konetora, set vijaka za njega i jedan limić kojim 3.5" nosač pretvaramo u bracket za stražnju stranu kućišta. Jednostavno odlično.

Pure Platinum ploče su u vrhu Sapphireove ponude, pa su tako krcate s opremom i mogućnostima. Ova ATX ploča ima crni PCB, na kojem se nalaze utori i konektori u crno-plavo-crvenim izvedbama. Oba su heatsinka plava i pasivna - onaj veći na napojnoj jedinici i onaj manji na A75 čipu. S obzirom da su na raspolaganju imali dosta mjesta, layout je dobar. Sve je dobro posloženo i nište ničemu neće smetati. Rashladni je sistem za ovu ploču malo pojačan, jer se ipak radi o modelu koji dopušta overclocking. Tijekom rada je zagrijavanje izraženo i bez overclockinga. Kada overclokiramo, heatsinkovi se jako zagriju pa je bilo kakav airflow preko njih vrlo poželjan. Mi smo za hlađenje procesora koristili veliki Noctuin D14 hladnjak čiji smo 14 cm ventilator spustili tako da donjim dijelom puše po heatsinku na PWM-u. Tada je temperatura lagano pala i overclocking je bio relativno bezbolan.

Specifikacije Pure Platinum A75 (PT-A8A75)

Podržani procesori

AMD A-series and E-series APU with AMD Radeon HD Graphics

Čipset

AMD A75 (Hudson-D3 FCH)

Memorija

4 slots 240-pin DDR3 800/1066/1333/1600+ non-ECC ,un-buffered memory 16 GB Max.

Utori za proširenja

1 x PCI Express 2.0 x16 slots
1 x MINI PCI-E x1 slots
2 x 32-bit PCI slots
2 x PCI Express x1 slots
1 x PCI Express x4 slots

iGPU

APU:

  1. 1 x D-Sub port
  2. 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 2560x1600
  3. 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 1920x1200
  4. 1 x DisplayPort, supporting a maximum resolution of 2560x1600
  5. AMD Dual Graphics, AMD CrossFireX
Pohrana podataka

5 x Serial ATA III 6Gb/s connectors
Supports HDDs with RAID 0,1,10

LAN Marvell 88E8059 PCI-Express Gigabit LAN
Audio Realtek ALC892 HD Audio CODEC with 8-Channel
Interni konektori 4 x USB 2.0 headers
CPU 4 pin PWM Fan connectors
3 Pin Chassis Fan connectors
24-pin ATX Power connector
8-pin ATX 12V Power connector
Control (Front) panel headers
2 x USB 3.0 headers
USB

10x USB2.0

4x USB3.0

BIOS AMI BIOS, 16Mb Flash ROM
Format ATX Form Factor; 30.5cm x 24.4cm
 

Nastavljamo kao i uvijek detaljnijim pregledom ove solidno opremljene ploče. Na gornjoj lijevoj strani smještena je kao i uvijek napojna jedinica koja je u ovom slučaju 8 fazna, što će svakako dobro doći prilikom overclockinga. Iznad FM1 socketa se smjestio PWM kontroler i dva 4-pinska konektora za ventilatore. Desno od socketa smješteni su kao i uvijek DIMM konektori s pordrškomza DDR3 memoriju brzine do 1866MHz i kapaciteta do 64GB. Jedinica za napajanje memorije električnom energijom je trofazna i vjerujemo u stanju izdržati i veće napore prilokom OC-a. Tu se još uz sam rub ploče smjestio i 24-pinski ATX konektor.

Na donjem desnom dijelu se nalaze Super I/O čip, Realtekov ALC892 HD audio kontroler, te nešto više Marvellov 88E8059 PCIe LAN kontroler. Desno su se smjestili jedan PCI Express 2.0 x16 slot, jedan MINI PCI-E x1 slot, dva 32-bit PCI slota, dva PCI Express x1 slota i jedan PCI Express x4 slot. Na samom donjem rubu ploče nalazi se tweeter, CMOS_Reset tipka, Reset i Power On tipke (korisne kada je ploča na stolu), te preklopnik za odabir trenutno aktivnog BIOS-a. Još desno prema lijevom rubu ploče nalaze se jedan tropinski konektor za ventilator, jedan USB3.0 interni konektor, dva interna USB2.0 konektora, još jedan tropinski konektor za ventilator te vrlo korisna LED dijagnostika. Oko A75 FCH-a su se smjestili i baterija, SATA 6GB/s konektori (dva vertikalna i jedan horizontalni), Front Panel konektor i još jedan tropinski konektor za ventilator. Ploča je kao što vidimo orijentirana ka zahtjevnijim korisnicima, a u prilog tome ide i MINI PCI-E x1 slot s nosačima za WLAN karticu.

Sapphire A75 Pure Platinum - 2.dio

I/O stražnji panel:

  • 4 x USB 2.0 port
  • 2 x USB 3.0 port
  • 1 x HDMI port
  • 1 x DisplayPort 1.1a
  • 6 x Audio I / O ports
  • 1 x Supporting Bluetooth 2.1 + EDR by Atheros AR3011
  • 1 x e-SATA port
  • 1 x Single Link DVI
  • PS/2 KB/MS combo port

Još jedna vrlo bitna značajka ove Sapphieove ploče je i integrirani Atherosov Bluetooth kontroler, koji omogućuje direktnu povezivost s npr. pametnim telefonom te udaljenu kontrolu ploče. Još opreme dolazi i u vidu eSATA konektora, te Display Porta.

Sapphire PT-A8A75 (dostupni naponi)
APU Voltage do +1200mW
APU NB

do +630mV

FCH do 2.3V
DIMM DQ i CA do 1.38V
DIMM do 2.3V

Sapphireov BIOS nas je nažalost razočarao po pitanju overclocking opcija i izgleda. Nije to fancy UEFI na kakav smo navikli kod ASUS-a, ali isto tako niti ne nudi širinu opcija za igranje kao npr. Gigabyteov. Uz to, problemi s overclockingom u AHCI modu su prisutni i ploča ne ide više od 108MHz. Prebacivanjem kontrolera u IDE mod stvari se popravljaju, a za koliko točno vidjet će te na sljedećoj stranici. S tvorničkim smo BIOS-om također imali problema pa su nam iz Sapphire poslali novi. S tim je kako se kasnije pokazalo sve odlično radilo.

Ukoliko želite, za overclocking možete koristiti i vrlo dobru Sapphireovu Trixx aplikaciju koja nam je poznata jer u malo drugačijem izdanju služi i za overclocking njihovih grafičkih kartica. Unatoč dovoljnom broju opcija, ono što nije moguće je promjena množitelja APU-a. Uz overclocking Trixx nudi i konstantan nadzor nad naponima i temperaturama. Sapphire se lijepo potrudio oko ove ploče, i za sada njihove jedine FM1. Vidjet ćemo kako sve radi u praksi.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Foxconn A75M;

Sapphire A75 Pure Platinum

Procesor(i)

AMD A6-3650 APU

Memorija

G.Skill 2 x 4GB PC3-14900; CL9-10-9-28

Grafičke kartice

APU HD 6530D;

Driveri: Catalyst 11.8;

Zvučna kartica

On Board

Hard disk(ovi)

Hitachi Deskstar 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake ToughPower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit
Chipset datoteke

AMD Catalyst 11.8

DirectX verzija 11
Futuremark

3DMark Vantage, PC Mark 7

7-Zip

v. 4.65

Cinebench

Release 11.5

AIDA64

Extreme Edition, v1.80

Media Converter 7 V.7.1.15.55
wPrime v2.0
x.264 Benchmark v.3.0
Dirt 3 In game benchmark
Lost Planet 2 Benchmark
Mafia II In game benchmark
Heaven Benchmark v.2.5
S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat Benchmark
 

Način testiranja i overclocking

S obzirom da je riječ o popuno novoj platformi, kod koje su podjednako bitne i CPU i grafičke performanse, naša je "baterija" testova bila vrlo šarolika. Manje više smo koristili identične testove kao kod testova A8 i A6 procesora, a ovaj smo put poseban naglasak stavili i na performanse overclockiranog A6-3650 što nismo mogli objaviti u njegovoj recenziji. Za Llano su platformu vrlo bitne i memorijske performanse, a za potrebe testova te platforme nam je G.Skill poslao svoju F3-14900CL9D-8GBXL memoriju. Uz performanse CPU-a, vidjet će te i performanse GPU-a, kako na stock tako i na OC postavkama.

Kao i do sada donosimo test potrošnje cjelokupnog sistema, baš kao i overclocking testove. Procesor smo hladili Noctuinim D14 hladnjakom. Zbog nekonzistentnih rezultata zagrijavanje procesora nismo uspjeli izmjeriti, no ono što je primjetno je pojačano grijanje hladnjaka na A75 FCH-u u slučaju obje ploče.

Overclocking A serije procesora je specifičan zbog činjenice da je moguć jedino podizanjem brzine osnovne sabirnice, čime se ne samo podiže frekvencija CPU jezgri nego i grafike, radne memorije i NCLK-a koji utječe na PCIe, SATA i USB. Gigabyteova ploča koju smo ranije testirali ima djelitelj koji na 133MHz NCLK vraća u početnu brzinu. Isti je slučaj i sa Sapphireovom pločom no u ovom smo slučaju morali prijeći iz AHCI-a u IDE način rada kontrolera, kada smo sa 108MHz bez većih problema i podizanja napona stigli do 134MHz odnosno 3.48GHz za CPU i 600MHz za GPU. Na ovoj smo brzini inače napon podigli za 120mV. Iznad toga APU jednostavno nije bio stabilan ma koliko mu napona dali i vjerujemo kako je ova Sapphireova ploča, tj. nezin BIOS problem i kočnica u daljnjem napretku. Znamo kako na ostalim pločama osnovni takt ide i preko 140MHz pa nam jednostavno nije jasno što je to Sapphire zeznuo, na stranu generalni problem s AHCI overclockingom. Postignuti rezultat naravno vrijedi samo za Sapphireovu ploču, jer Foxconnov BIOS kao što smo napisali ne dozvoljava overclocking.

Rezultati testova - 1.dio

PC Mark 7

Overall score
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
2393
  
Sapphire Pure Platinum A75
2092
  
Foxconn A75M
1926
  
 
06001200180024
00
 

 

Odmah u prvom testu je vidljivo koliko znači brzina radne memorije. Kao što smo ranije pisali, Foxconnova ploča automatski odabere rad memorije na 1600MHz i ne dozvoljava promjenu. Sapphireova naravno dozvoljava i razlika je vidljiva - cca. 9%. Dobitak overclockingom iznosi nešto malo iznad 14%.

Cinebench R11.5

CPU (pts)
Sapphire Pure Platinum A75
3,11
  
Foxconn A75M
3,1
  
 
00,81,62,43,
2
 
OpenGL (pts)
Sapphire Pure Platinum A75
24,09
  
Foxconn A75M
15,26
  
 
0 51015202
5
 
 

I dok sirove CPU performanse ne pate zbog nižeg takta memorije, one grafičke su čak za oko 37%. Velika je to razlika i nadamo se da će Foxconn u nekoj budućoj nadogradnji BIOS-a dozvoliti viši množitelj za memoriju.

AIDA64 RAM

Read (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
10133
  
Sapphire Pure Platinum A75
9016
  
Foxconn A75M
8318
  
 
03500700010500140
00
 
Write (MB/s)
Foxconn A75M
8338
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
8217
  
Sapphire Pure Platinum A75
6111
  
 
03500700010500140
00
 
Copy (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
13713
  
Sapphire Pure Platinum A75
10949
  
Foxconn A75M
8606
  
 
03500700010500140
00
 
 

Eto kako konkretno u propusnosti izgleda razlika između 1600 i 1866MHz. Ipak, iznenađuju konstantne vrijednosti Foxconnice, dok s druge strane kod Sapphireice Write performanse padaju. Napredak overclockingom je lijepo vidljiv,

AIDA64 HDD

Linear Read (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75
60,6
  
Foxconn A75M
60,36
  
 
0316
2
 
Random Read (MB/s)
Foxconn A75M
68,2
  
Sapphire Pure Platinum A75
55,7
  
 
0357
0
 
Buffered Read (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75
204,4
  
Foxconn A75M
179,5
  
 
010521
0
 
Average Read Access (ms)
Sapphire Pure Platinum A75
13,5
  
Foxconn A75M
14,37
  
 
0 5101
5
 
 

Sapphireova ploča ima nešto bolje HDD performanse, no nije to ništa drastično, ipak je riječ o istom FCH-u. Uzroke nešto nižih performansi treba tražiti i u nižem osnovnom taktu - Foxconnica radi na 98.8MHz, dok je Sapphireov ravno 100MHz.

AIDA64 USB

Linear Read (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75
15,7
  
Foxconn A75M
14,2
  
 
0 510152
0
 
Random Read (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75
17,2
  
Foxconn A75M
15,5
  
 
0 510152
0
 
Buffered Read (MB/s)
Sapphire Pure Platinum A75
13,8
  
Foxconn A75M
12,5
  
 
0 510152
0
 
Average Read Access (ms)
Sapphire Pure Platinum A75
0,44
  
Foxconn A75M
0,7
  
 
00,250,50,751
 
 
 

Namjerno smo koristili nešto stariju USB memoriju (Transcend JF V30 4GB) kako bi vidjeli ima li razlike u performansama kontrolera. Baš kao i kod HDD performansi, i ovdje je uzrok slabijih performansi nešto niži osnovni takt.

Rezultati testova - 2.dio

Gaming

Dirt 3 (1680x1050, High, 0xAA)
A8-3850
32,54
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
29,7
  
Sapphire Pure Platinum A75
22,93
  
Foxconn A75M
16,12
  
 
0 71421283
5
 
Heaven B. (1920x1200,DX11, 0xAA, High, no tess#)
AMD A8-3850
8,8
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
8,5
  
Sapphire Pure Platinum A75
7,1
  
Foxconn A75M
5
  
 
0 3 69
 
 
Lost Planet 2 (1680x1050, DX11, Low, 0xAA)
A8-3850
26,7
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
25,6
  
Sapphire Pure Platinum A75
19,8
  
Foxconn A75M
13,9
  
 
0 714212
8
 
Mafia II (1680x1050, High, 0xAA)
A8-3850
21,3
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
20,4
  
Sapphire Pure Platinum A75
15,9
  
Foxconn A75M
11,2
  
 
0112
2
 
S.T.A.L.K.E.R. Cop 19x12 (DX10, High, 0xAA)
AMD A8-3850
27
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
17,5
  
Sapphire Pure Platinum A75
13,75
  
Intel Core i5-2500K
10,8
  
Foxconn A75M
9,5
  
 
0 714212
8
 
S.T.A.L.K.E.R. Cop 19x12 (DX11, High, 0xAA)
AMD A8-3850
17,5
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
15,75
  
Sapphire Pure Platinum A75
12,5
  
Foxconn A75M
8,5
  
 
0 91
8
 

 

U igrama se najviše osjeti razlika u nižoj brzini radne memorije na Lynx platformi. A6-3650 gubi i do 30% performansi silaskom s 1866MHz na 1600MHz. Overclocking osnovnog takta sa 100MHz na 134MHz donosi porast GPU takta sa 444MHz na 600MHz, što se lijepo osjeti na performansama.

Overclocking

x264 Benchmark(fps)
AMD A8-3850 @ 3.77MHz
82,68
  
AMD A6-3650 @ 3.485GHz
78,34
  
AMD Phenom II X4 840
66,79
  
AMD A8-3850
66,31
  
AMD A6-3650
61,14
  
 
030609
0
 
Cinebench 11.5 CPU (pts)
AMD A8-3850 @ 3.77MHz
4,49
  
AMD A6-3650 @ 3.485GHz
4,02
  
AMD A8-3850
3,45
  
AMD A6-3650
3,11
  
 
0 1 2 3 45
 
 
Cinebench 11.5 OpenGL (pts)
AMD A8-3850 @ 3.77MHz
34,8
  
AMD A8-3850
31,89
  
AMD A6-3650 @ 3.485GHz
29,73
  
AMD A6-3650
24,09
  
 
0 71421283
5
 
3DMark Vantage (Performance)
AMD A8-3850 @ 3.77GHz
4941
  
AMD A8-3850
4335
  
AMD A6-3650 @ 3.485GHz
3969
  
AMD A6-3650
3085
  
Intel Core i5-2500K @ OC
2902
  
Intel Core i5-2500K
1755
  
 
0100020003000400050
00
 
wPrime 1024M (s)
AMD A8-3850 @ 3.77GHz
312,781
  
AMD A6-3650 @ 3.485GHz
342,671
  
AMD A8-3850
410,764
  
AMD A6-3650
447,626
  
 
010020030040050
0
 
Media Converter 7 (s)
GTX460 @ CUDA
75
  
Core i7-2600K
85
  
A8-3850 @ 3.77GHz
99
  
AMD A6-3650 @ CPU @ 3.485GHz
99
  
Core i5-2300
100
  
Core i5-2500K
102
  
AMD A6-3650 @ ATI Stream @ 3.485GHz
103
  
AMD Phenom II X4 840
106
  
A8-3850 @ CPU
109
  
AMD A6-3650 @ CPU
116
  
A8-3850 @ ATI Stream
118
  
AMD A6-3650 @ ATI Stream
126
  
 
06312
6
 
 

Dobar overclocking uvijek donosi solidan rast performansi. Tako je i u ovom slučaju, A6-3650 na skoro 3.5GHz pokazuje zube i donosi sasvim respektabilne performanse. Prava je šteta što Foxconn ne dozvoljava OC.

Potrošnja

Idle (W)
Foxconn A75M
51
  
Sapphire Pure Platinum A75
57
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
90
  
 
05010015020
0
 
Load (W)
Foxconn A75M
134
  
Sapphire Pure Platinum A75
135
  
Sapphire Pure Platinum A75 @ OC
195
  
 
05010015020
0
 
 

Za kraj potrošnja, konfiguracija s Foxconn pločom tek mrvicu manje troši od Sapphire kombinacije. Overclocking pak donosi znatan rast potrošnje, zagrijavanja ali kao što smo vidjeli i performansi.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Foxconnova je A75M ploča jednostavnog dizajna, jednostavne konstrukcije i s ne prevelikom količinom opreme. Od naprednije, tj. novije tehnologije, donosi ono što je karakteristično za A75 FCH - USB3.0 i SATA III podršku. Sve ostalo je na ploči standardno i Foxconn se tu nije razmetao. Glavne karakteristike ploče su malene dimenzije i niska cijena. Ova će ploča sukladno tome najbolje odgovarati nedavno predstavljenim A4-3300 i A4-3500 procesorima, gdje će za malo novca pružiti solidne performanse nezahtjevnom korisniku. Idealan će to biti uredski stroj s niskom potrošnjom ali isto tako neće razočarati niti kao HTPC niže i srednje klase. Najveća je mana reklamiranje podrške za 1866MHz brzinu radne memorije, i ne dozvoljavanje promjene množitelja iste. Nadamo se da će Foxconn updateom BIOS-a ovo riješiti, jer se ovako gubi previše performansi. Sve u svemu, zbog ipak većinom pozitivnih karakteristika i niske najavljene cijene zaslužuje našu preporuku. Točna cijena joj za sada nije formirana, no trebala bi biti među najjeftinijim A75 pločama na tržištu.

Sapphireova Pure Platinum A75 ploča puca visoko. Jedina je to za sada njihova FM1 ploča, a namijenjena je najzahtjevnijim korisnicima. To se prvenstvano vidi po kvaliteti izrade i količini opreme - Bluetooth, USB3.0 bracket, eSATA, dvostruki BIOS, LED dijagnostika, tipke za paljenje i reset, MINI PCIe x1 utor i priprema za WLAN karticu, DisplayPort, overclocking sposobnosti i Dirt3 igra u bundleu kao šećer na kraju. Može li bolje? Mane su joj nemaštovit EFI/BIOS i problemi s overclockingom. Sapphire je obećao riješiti probleme koji su nas pratili s ovom pločom, a tada za cijenu od 100 - 110 € u Njemačkoj može zaslužiti i Editors Choice. Ovako i za sada dobiti će samo preporuku. Teško ćete naći opremljeniju i FM1 ploču s boljim bundleom od ove.

 

Conclusion

Foxconn A75M board has a simple design, simple construction and doesn’t bring a lot of extra features. Newer technologies are brought only by A75 FCH, and they are USB3.0 and SATA II support. Everything else is on this board is pretty standard. Its main characteristics are small dimensions and low suggested price. This board will best suit with recently introduced A8-3600 and A6-3500 APUs, where for a small amount of money it will provide solid performance to non-demanding users. Ideal usage for a machine would in an office where it will shine with low power consumption and a decent performance. Another use would be a low to mid-end HTPC. The biggest flaw is the advertised support for the 1866MHz memory speed, and at the same time its BIOS does not allow changes to the memory multiplier. We hope that some future BIOS update can solve this problem, because a lot of performance is wasted this way. At the end, we will give it our recommendation because of the low suggested price and overall positive characteristics - it should be among the cheapest A75 board on the market.

Sapphires Pure Platinum A75 board aims pretty high. It is their only FM1 board, and it’s aiming for the most demanding users. This can be seen from the build quality and the amount of equipment - you will find integrated Bluetooth, USB3.0 bracket, eSATA, dual BIOS, LED diagnostics, power and reset buttons, Mini PCIe x1 slot and preparation for the WLAN card, DisplayPort, overclocking capabilities and as a cherry on top comes bundled Dirt3 game. Can you wish for more? Unfortunately it is not without faults. First is an unimaginative EFI / BIOS and there is the problems with overclocking. Sapphire has promised to solve the problems we've had with this board, and when they do that it will get our Editors Choice award. Price is great also, you can grab it in German stores for around 100 - 110 €. For now, until the problems are solved it will get only a recommendation award from us. It will be hard to find such an equipped FM1 board.