Foxconn A9DA-S & Gigabyte 890GPA-UD3H

Datum objave 14.04.2010 - Krešimir Matanović

Foxconn A9DA-S

Foxconn za sada u ponudi ima dvije 890GX ploče, ovaj i model koji nema prefiks S. Slabijem modelu fali Sideport memorija te podrška za Firewire. Po svemu ostalom ova dva model asu identični. Foxconn već neko vrijeme nije mijenjao svoj vizualni identitet pa je tako i dizajn kutije otprije dobro poznat. Isto tako je poznato i da nisu previše izdašni kada je o bundleu riječ. Uz ovu ploču dolaze dva kompleta SATA podatkovnih i SATA napojnih kabela, Firewire dongle, zaštitna pločica za stražnji I/O panel, CD-sa upravljačkim programima i aplikacijama te upute za korištenje. Nije izdašno, no ipak je sve potrebno tu.

Dizajnom ploča prati ostatak Digital Life serije i to je jasno vidljivo ukoliko pogledamo prethodnu A7DA-S 3.0 ploču. Sitnije razlike su vidljive u izboru boja pojedinih konektora, dok je značajnija promjena vidljiva jedino kod izbora hladnjaka za naponsku kontrolu i northbridge. Na starom su modelu hladnjaci bili povezani toplovodnom bakrenom cijevi dok je na novome to izostalo. Elegantno su smanjili troškove, a zagrijavanje ionako nije bio veliki problem. Hladnjaci na novoj ploči su prilikom normalnog rada tek neznatno zagrijani, a tek prilikom overclockinga se jače zagriju. Layout ploče je sasvim solidan, a jedina zamjerka ide na smještaje dva PCIe x1 utora koji postaju gotovo pa neupotrebljivi ako koristimo grafičku karticu sa povećim hladnjakom. Razlika u odnosu na prošli model je u nedostatak Floppy te IDE konektora koji odlaze u povijest. Uklanjanje tih konektora omogućilo je dodatan prostor za preraspodjelu pozicija ponekih elemenata, no o tome više kasnije. Sada, pogledajmo specifikacije ploče.

Specifikacije Foxconn A9DA-S

(preuzeto sa službenih stranica)

Podržani procesori

AMD Socket AM3 ;Phenom II /Athlon II /Sempron 100 serije procesora do 140W TDP;

4.8 GT/s HyperTransport FSB

Čipset

AMD 890GX + SB850

Memorija

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1600(O.C.)/1333/1066

Utori za proširenja

- 2 x PCIe 2.0 x16 slota
- 2 x PCIe 2.0 x1 slota
- 2 x PCI slota

Grafika

-integrirani ATI Radeon HD 4290 GPU (RV620)
-128MB DDR3 1333 Sideport memorije
-Max. UMA Memory: 512 MB
-podrška za HDMI, DVI-D and RGB portove
-podržava H.264, VC-1, MPEG-2, DirectX10.1 i OpenGL2.0
-podržava Shader Model 4.1, Universal Video Decoder (UVD) 2.0
-Hybrid CrossFireX podrška

Multi-GPU podrška

Podrška za ATI CroossfireX

Pohrana podataka - 5 x SATA 6.0 Gb/s portova sa RAID 0,1,5 i 10 podrškom (SB850)
- 1 x eSATA 3.0 Gb/s port
LAN 1 x Atheros AR8131 (Gigabit LAN)
Audio ALC888 - 8 kanalni High Definition Audio CODEC
Interni konektori 1 x ATX 24-pinski power konektor
1 x 8-pin ATX 12V power konektor
3 x 4-pinska CPU / System / NB FAN konektora
1 x CD-in konektor
1 x Front Audio header
1 x COM header
1 x Zvučnik
4 x USB 2.0 headera (8 portova)
2 x onboard Power-on/Rest buttons
5 x Serial ATAIII konektora
1 x eSATA konektor
1 x Front Panel header
1 x IEEE1394a konektor
USB 14 x USB 2.0 portova (8 unutranjih, 6 vanjskih)
Firewire VIA 6308S kontroler sa podrškom za 2 x 1394a porta (1 unutranji + 1 vanjski)
BIOS 16Mb flash EEPROM w/ LAN boot PnP, ACPI, WfM, DMI
Format - ATX: 30.5 cm x 24.4 cm
- All Solid Capacitor dizajn, Feritne prigušnice

 

Prostor oko procesorskog socketa kao i uvijek okružuju napojna jedinica, northbridge te memorijski utori. Prostora i za najveće hladnjake ima sastom dovoljno a tek oni ekstra širiki bi mogli imati problema sa povišenim aluminijskim hladnjacima napojne jedinice te northbridgea. Napojna jedinica je za razliku od prethodnog modela pojačana, pa se nadamo i kako će stabilnost prilikom overclockinga porasti, tj. da će OC potencijal biti bolji. Za razliku od Asusove M4A89GTD PRO vidljivo je kako su korištene komponente nešto jeftinije i Foxconn koristi drugačije naponske kontrolere te HDMI/DVI prebacivač. Osam pinski ATX +12V konektor je smješten na sam rub ploče, baš kao i kod prethodnika a to se pokazalo kao bolje rješenje nego kada stoji iz PWM hladnjaka. Sve smo o 890GX northbridgeu napisali ranije, pa teoriju nećemo ponavljati. Kao što smo ranije rekli ovaj Foxconnov model ima i 128MB DDR3 Sideport Hynixove memorije koja radi na 1333MHz. Memorijska utora su četiri a njihova napojna kontrola je jednofazna. Ispred utora, na samom rubu ploče nalazi se već standardno 24-pinski ATX konektor. Nešto što će svakako obradovati entuzijaste su i mjerne točke izdvojene na samom rubu ploče (moguće mjeriti 3.3V napon, 5V napon, zatim PCIe i napon NB-a, te HT i CPU napone). Šteta što ploča nije overclockerski orijentirana jer bi ovo svakako dobro došlo.

Južnom lijevom stranom ploče dominiraju dva PCIe x16 utora (u CFX-u svaki rad na x 8), između njih dva PCIe x1 te najjužnje dva PCI utora. Premda je opravdano izbaciti IDE i Floppy konektore sa ploče, zadržavanje PCI utroa je pametno zbog još uvijek velikog broja dodatnih kartica sa tim sučeljem. Između dva PCIe x16 utroa smjestila se i baterija. Ispred utora, tik uz rub nalaze se LAN (Atheros AR8131), Firewire (VIA 6308S) i Audio (ALC888) kontorleri. Ispod zadnjeg PCI utora su CD IN i Front Audio priključci, zatim interni Firewire priključak, 4-pinski konektor za ventilator te četiri interna USB 2.0 priključka sa podrškom za ukupno 8 USB portova. Iznad njih je smješten CLR CMOS jumper te sam southbridge pokriven aluminijskim hladnjakom. Na krajnjoj desnoj starni ploče od dna prema vrhu nalaze se tipke za Reset i Power On, zatim Front Panel konektor, LED dijagnostika, ITE-ov Super I/O kontroler te šest SATA (5 SATA + 1 eSATA) priključaka postavljenih paralelno sa pločom. Na taj način se Foxconnosigurao kako nijedna grafilka kartica neće smetati SATA priključcima.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 za tikovnicu
  • 1 x IEEE1394a
  • 1x VGA/D-Sub izlaz
  • 1x VGA/DVI-D izlaz
  • 1x HDMI izlaz
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 6x USB 2.0 portova
  • 1x RJ45 port
  • 6x audio izlaza 7.1 zvučne kartice

Uz sve ostale poznate Foxconnove alate i ostale korisne programe odlučili smo izdvojitu FOX ONE koji služi za nadzor cjelokupnog sistema te overclocking. Odabirom automatskog overclockinga alat je procesor podigao sve do 3.944MHz kada se operativni sistem "smrznuo". Nakon prisilnog restarta alat je preporučio korištenje takta FSB-a od 219MHz što i nije nešto očaravajuće. Sami smo kasnije, vidjeti će te, ipak došli do boljeg rezultata. Smatramo kako je FOX ONE aplikacija korisna no ipak malo nepregledna za svakodnevno korištenje i nadzor sistema. AMD-ov Overdrive, kojeg ploča u potpunosti podržava je znatno napredniji softver, pa vam njega i preporučamo.

AMI-ev BIOS, kojeg Foxconn koristi je poprilično rudimentaran te ne nudi neke od naprednijih opcija kakve smo vidjeli kod drugih proizvođača. Svakako najveća mana u trenutno zadnjoj reviziji je nedostatak ACC-a kojim kako znamo možemo otključati eventualne dodatne jezgre na X2 procesorima. Opcije za overclocking su one osnovne te ipak dovoljne za igranje sa naponima i taktovima. Sve se te opcije za "igru" nalaze u Fox Central Control dijelu BIOS-a. IGP-u je moguće mijenjati brzinu (početna 700MHz), no ne i napon kao kod drugih ploča.

A9DA-S (dostupni naponi)
CPU napon

Do +600mV od standardnog (po 20mV)

DRAM napon

do +400mV od standardnog (po 25mV)

CPU/NB napon

Do +600mV od standardnog (po 20mV)

HT napon

Do +400mV od standardnog (po 25mV)

NB napon

do +280mV od standardnog (po 40mV)

 

Vrijednosti napona koje možemo mijenjati su sasvim solidne za pristojan overclocking pa nas je zanimalo gdje su granice ove ploče. Treba napomenuti i kako podizanjem napona raste temperatura aluminijskih hladnjaka pa postaje očito kako i nisu sasvim dorasli malo jačem ovrclockingu. No, kao što smo već nekoliko puta spomenuli, ploče iz Digital Life serije tome nisu niti namijenjene. Overclocking mogućnost na njima dođe kao nešto ekstra, ali kao što ćemo kasnije vidjeti rezultati i nisu za odbaciti.

Gigabyte 890GPA-UD3H

Na Gigabyteovim kutijama u zadnje vrijeme dominira bedž sa tri trojke, koji simbolizira podršku za USB3.0, zatim trostruki USB Power i podršku za SATA 3.0 standard. Uz to, još se jedna trojka sakrila u Ultra Durable 3 nazivu za kojeg znamo da je skup tehnologija koje Gigabyte koristi kako bi podigao kvalitetu i performanse svojih ploča. Prednja strana kutije tako "vrišti" razno raznim podacima i prosječan bi korisnik brzo mogao odustati od dešifriranja tolikih naziva. Ono što je ipak bitno znati, je kako je Gigabyte u nazivu ploče počeo koristiti slovo A koje označaba USB3.0 podršku, i to je ono što treba zapamtiti. Unutar kutije uz samu matičnu ploču nalazi se solidan bundle u kojeg ulazi DVD sa aplikacijama i upravljačkim programima, SATA i IDE kabeli, zaštitni lim za back I/O, Gigabyte naljepnica te vrlo iscrpne upute za korištenje. Ako se malo prisjetimo, Asus je imao nešto izdašniji bundle.

Čim ugledate ploču biti će vam poznata, jer je gotovo identična predthodnim modelima ali i modelima namijenjenim Intel procesorima. Gigabyte tako ne odustaje od karakterističnog plavog PCB-a, na kojem se nalaze plavi i bijeli utori. Rashladni sistem napojne jedinice i northbridgea se sastoji od aluminijskih hladnjaka povezanih kromiranom bakrenom toplovodnom cijevi. Kao što smo u radu primjetili, sklop se zna poprilično zagrijati, što je naravno najviše izraženo kada podižemo napone i overclockiramo. Zbog znatno veće količine utora i komponenata dojam natrpanosti je veći nego kod A9DA-S ploče, no layout je zapravo solidan. Većih zamjerki nemamo, a jedan od PCIe x1 utora koji gubimo većom karticom nadoknađen je onim koji se nalazi iznad PCIe x16 utora. Možemo jedino zaključiti kako je Gigabyte i ovaj puta obavio odličan posao po potanju layouta.

Specifikacije Gigabyte GA - 890GPA-UD3H (preuzeto sa službenih stranica)

Podržani procesori

AMD Socket AM3 ;Phenom II /Athlon II /Sempron 100 serije procesora do 140W TDP;

5.2 MT/s HyperTransport FSB

Čipset

AMD 890GX + SB850

Memorija

4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1866(O.C.)/1333/1066 ECC,Non-ECC,Un-buffered

Utori za proširenja

1 x PCIe 2.0 x16 slot
1 x PCIe 2.0 x8 slot
3 x PCIe 2.0 x1 slot
2 x PCI slota

Grafika

-integrirani ATI Radeon HD 4290 GPU (RV620)
-128MB DDR3 1333 sideport memory
-Max. UMA Memory: 512 MB
-podrška za HDMI, DVI-D and RGB portove
-podržava H.264, VC-1, MPEG-2, DirectX10.1 i OpenGL2.0
-podržava Shader Model 4.1, Universal Video Decoder (UVD) 2.0
-Hybrid CrossFireX podrška

Multi-GPU podrška

Podrška za ATI CroossfireX

Pohrana podataka

- 6 x SATA 6.0 Gb/s portova sa RAID 0/1/5/10 i JBOD podrškom (SB850)
- 1 x IDE133 (GIGABYTE SATA2 chip)
- 2 x SATA 3Gb/s porta sa RAID 0/1 i JBOD podrškom (GIGABYTE SATA2 chip)

- 1x Floppy konektor (iTE IT8720)

LAN 1 x Realtek 8111D (10/100/1000 Mbit)
Audio Realtek ALC892 - 8 kanalni High Definition Audio CODEC
Interni konektori - 1 x 24-pin ATX main power
- 1 x 8-pin ATX 12V power
- 1 x floppy konektor
- 1 x IDE konektor
- 6 x SATA 6Gb/s konektora
- 2 x SATA 3Gb/s konektora
- 1 x CPU fan header
- 2 x system fan header
- 1 x power fan header
- 1 x front panel header
- 1 x front panel audio header
- 1 x CD In konektor
- 1 x S/PDIF In header
-1 x S/PDIF Out header
- 2 x IEEE 1394a header
- 4 x USB 2.0/1.1 headera
- 1 x serial port header
- 1 x CLR CMOS jumper
USB - 14 x USB 2.0 portova (8 unutranjih, 6 vanjskih (dva dijele sa USB3.0)
- 2 x USB 3.0 porta (2 vanjska preko NEC D720200F1 kontrolera)
Firewire T.I. TSB43AB23 kontroler sa podrškom za 3 x 1394a porta (2 unutranja + 1 vanjski)
BIOS 2 x 8 Mbit flash, AWARD BIOS, DualBIOS, PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.4, ACPI 1.0b
Format - ATX: 30.5 cm x 24.4 cm
- Ultra Durable 3 dizajn

Već po samim specifikacijama je jasno kako je Gigabyteova ploča znatno opremljenija od ranije opisane Foxconnove. Prostora oko socketa procesora ima dovoljno, a jedini problem bi mogli stvarati povišeni hladnjaci na naponskoj kontroli i 890GX čipu. Mi smo isprobali nekoliko modela hladnjaka (Noctua, Scythe itd.) te nikakvih problema nismo imali. Gigabyte koristi 4+1 faznu regulaciju napona, a PWM kontroler je Intersilov dual Hybrid - ISL6324A. 8-pinski 12V power konektor je malo nezgodno smješten iza PWM hladnjaka, te je to jedina prava mana layouta. Tik ispod toplovodne cijevi nalazi se i NEC-ov USB 3.0 kontroler što je pozicija na kojoj smo ga vidjeli i kod Asusa. Četrir memorijska slota i njihova dvo-fazna regulacija nalaze se tik ispred 24-pinskog ATX konektora i IDE konektora koji su na samom rubu. I ova ploča koristi Sideport DDR3 memoriju kapaciteta 128MB i brzine 1333MHz. Za razliku od Foxconna, na ovoj joj ploči uz brzinu možemo mijenjati i napon.

Na južnom dijelu ploče vlada mala gužva. Na samome lijevom rubu su smješteni ITE8720F Super I/O kontoler, te Realtekovi ALC892 i 8111D audio, odnosno mrežni kontroleri. Iza njih smješteni su po tri PCIe x1, dva PCIe x16 (jedan x16, drugi x8) te dva PCI-utora. Iznad donjeg PCIe x16 utora nalazi se baterija. Iz COM i Floppy konektora smještenih na samom donjem rubu ploče, te prije spomenutog IDE konektora vidimo kako Gigabyte ne odustaje lako od tradicije. Naše je mišljenje da bi trebali, vjerujemo kako bi se malo tko ljutio. Tik do Floppy konektora nalaze se dva Firewire interna konektora (pokriveni kapicama), a do njih prema desnom rubu smješteni su interni USB 2.0 konektori i to njih četiri (podrška do 8 USB priključaka). Iznad prvoga USB konektora svoje je mjesto našao i Texas Instrumentsov Firewire kontroler. Na samom desnom rubu smjestilo se čak osam SATA konektora postavljenih paralelno sa PCB-om, a ispod njih Front Panel konektor. Lijevo od SATA konektora je aluminijskim hladnjakom pokriven SB850, a još lijevo od njega i Realtekov generator takta. Iznad SB850 čipa je i Gigabyte SATA2 kontroler koji je zapravo JMicronov JMB363 - PCIe to 2xSATA i 1xPATA kontroler. Ono što nam je nedostajalo na ovoj ploči su Power on, Reset i CLR CMOS tipke na koje smo navikli kod Gigabytea, ali i ranije opisanog Foxconna. Ujedno, Foxconnov model ima i LED dijagnostiku.

I/O stražnji panel:

  • 4x USB 2.0
  • 2x USB3.0 (ujedno i USB 2.0)
  • 1x PS/2 za tipkovnicu i miša
  • 1x VGA/D-Sub izlaz
  • 1x VGA/DVI-D izlaz
  • 1x HDMI izlaz
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 1x IEEE1394a FireWire port
  • 1x RJ45 port
  • 6x audio izlaza 7.1 zvučne kartice

Od stvarno mnoštva Gigabyteovih aplikacija (opisanih u ranijim člancima) zadržati ćemo se tek na EasyTune 6 aplikaciji koja nudi mogućnost overclockinga te nadzora napona i temperatura matične ploče i procesora. Najzanimljivij njen dio je Tuner, u kojemu ručno možemo podešavati frekvencije i napone. Početnicima i casual overclockerima će biti dovoljno a naprednijima ipak preporučamo Overdrive. Ovo vrijedi ukoliko iz nekog razloga overclockirati volite iz OS-a, po nama BIOS je i dalje na prvome mjestu.

Standardno, Gigabyte nudi Awardov BIOS prepun raznih opcija, kojeg će napredniji korisnici i overclockeri voljeti. Glavno mjesto za OC je naravno M.I.T (MB Intelligent Tweaker) u kojem nalazimo apsolutno sve potrebno za overclocking. Začuđujuće, no niti ova ploča, tj. ova revizija BIOS-a nema ACC kojim bi otkuljučali jezgre na X2 procesorima. Propust je to netipičan za gigabyte, a budućnost će pokazati može li to biti riješeno updateom BIOS-a. U mogućnostima memorijskih postavki bi se i najiskusniji lako pogubili. Kada je o integriranoj grafici riječ, brzinu joj možemo mijenjati no ne i napon kao kod Asusovog modela. S druge strane, napon i brzinu možemo izmijeniti Sideport memoriji.

Gigabyte 890GPA-UD3H (dostupni naponi)
CPU PLL napon

Od 2.2V do 3.1V, u koracima od po 0.04V

DRAM napon

Od 1.275V do 2.445v, u koracima od po 0.015V

DDR VTT napon

Od 0.72V do 1.05V u koracima od po 0.025V

NB napon

od 1.1V do 1.6V u koracima od po 0.02V

Sideport Memory napon

od 1.37V do 1.8V u koracima od po 0.01V

NB/PCIe/PLL napon od 1.45V do 2.1V u koracima od po 0.01V
CPU NB VID napon Od -0.6V do +0.6V u odnosu na referentni napon u koracima od po 0.025V
CPU napon

Od -0.6V do +0.6V u odnosu na referentni napon u koracima od po 0.025V

U odnosu na A9DA-S model, vidimo kako je kod Gigabyteove ploče mogućnost promjene raznih napona veća i u većem rasponu. Zbog ovako kompleksnog BIOS-a, ali i vrlo dobre "infrastrukture" ploče OC potencijal jednostavno mora biti odličan. Primjetili smo kako sa podizanjem napona temperature aluminijskih hladnjaka znaju dosta porasti, no nikakvih nestabilnosti u radu nije bilo. Gigabyteov je to prvi 890GX model i po tradiciji još bi trebali uslijediti opremljeniji UD4 i UD5 modeli. Bitno za napomenuti je i kako ploča od F4 revizije BIOS-a podržava AMD-ove nadolazeće 6-jezgrene procesore.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

 

Test sistem :: Hardware
Platforme

ASUS M4A89GTD PRO/USB3;

Foxconn A9DA-S;

Gigabyte GA-890GPA-UD3H

Procesor

AMD Phenom II X4 955 BE @ 3.4GHz

Memorija

G.Skill Ripjaws 2x2GB DDR3 1333MHz

Grafička kartica

Integrirana AMD 890GX, HD4290;

Driveri: Catalyst 10.3

Audio

On Board

Hard disk

Hitachi 500GB SATA II

Napajanje Thermaltake Toughpower 1200W
DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate x64
Chipset datoteke

AMD Catalyst 10.3

DirectX verzija 10.1

7-Zip

4.65

Lavalys Everest Ultimate

v.5.3.1900

Cinebench

Release 10

x.264 Benchmark v0.59.819M
Far Cry 2 v. 1.02; DX9, Low
Resident Evil 5 Demo benchmark; DX9, Meduim

 

Način testiranja i overclocking

Način testiranja se ni po čemu ne razlikuje od članka u kojemu smo testirali Asusovu M4A89GTD PRO/USB3 ploču. Problema sa memorijskom kompatibilnošću ovoga puta nije bilo i Asusica ostaje jedina ploča koja je odbila raditi sa OCZ-ovom Platinum Edition memorijom. Obje su ploče inače tijekom svih testova bile stabilne i radile bez ikakvih problema. Prve nestabilnosti pojavile su se tek prilikom traženja maksimalnih taktova, što je naravno razumljivo :) Testovi koje smo koristili kombinacija su svega pomalo i trebali bi dati jasnu sliku ima li kakvih razlika između tri uspoređene ploče. Procesor je hladio Noctuin NH-U12 hladnjak, a testove stabilnosti i potrošnje odradili smo sa OCCT-om. Posebno nas je zanimala memorijska propusnost, ali i SATA te USB performanse. Grafičke testove smo zbog relazivno slabog RV620 čipa odradili na niskim rezolucijama i pri niskim postavkama, te naravno pod DirectX 9-tkom.

 

Najprije smo se upustili u traženje maksimalnog FSB-a. Uz podosta dignute napone Foxconnica je lupila u zid na 285MHz, pri tome je naravno bila nestabilana pa smo nakon testova stabilnosti utvrdili kako je 275MHz maksimalni stabilni takt. Ipak, kada smo pokušali podići množitelj procesora shvatili smo kako na tako visokom FSB-u neće bootati sa većim od 12x. Pretpostavljamo kako je riječ o problemu koji se može riješiti novom revizijom BIOS-a jer procesor normalno radio na nižem FSB-u i višem množitelju (249x15.5 npr.) Gigabyteica je s druge strane relativno visoke napone postigla stabilnih 305MHz. Kasnije smo najveći stabilni takt procesora postigli uz ipak niži FSB - 250x16. Niže je to od Asusovih 330MHz pa je ona svakako pogodnija za procesore sa nižim množiteljima. Uz provjeru najvećeg mogućeg FSB-a, provjerili smo i najveći mugući takt našeg 955 procesora. Sa Gigabyteovom smo pločom uspjeli postići najveći stabilni takt našeg primjerka ikada. Radio je na ravno 4GHz @ 1.475V pri čemu je prolazio sve testove stabilnosti. Sa Asusovom pločom nije htio stabilno raditi više 3945.8 MHz, dok je na Foxconn ploči rezultat razumljivo bio najslabiji - 3850.2MHz. Rezultate sa procesorima overclockiranim na maksimalne taktove možete vidjeti u x.264 Benchmark tablici. Što se G.Skillove memorije tiče nju smo uspjeli natjerati na maksimalnih 883MHz (efektivno 1766MHz) pri CL9-9-9-24, a inače na Intelovoj platformi bez problema postiže i 1100MHz. Overclockingom IGP-a se ovaj puta nismo bavili jer ne vidimo prevelikog smisla u tome.

Rezultati testova

7-Zip

Score (MIPS)
Gigabyte 890GPA-UD3H
12696
  
Foxconn A9DA-S
12630
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
12106
  
 
0320064009600128
00
 

Neuobičajeno, ali Asusova ploča u ovom prvom testu zaostaje za obje danas testirane ploče. Zaostatak nije tako ni zanemariv - oko 5%.

Cinebench 10

Rendering x CPU
Foxconn A9DA-S
14117
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
13664
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
13636
  
 
03550710010650142
00
 

Ovdje se pak Foxconnica odlijepila i prešla prag od 14 tisuća bodova. Razlika je sada ipak malo manja te iznosi 3%.

x.264 Benchmark

Score (fps)
Gigabyte 890GPA-UD3H @ OC
88,79
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3 @ OC
87,95
  
Foxconn A9DA-S @ OC
85,54
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
76,07
  
Foxconn A9DA-S
75,89
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
73,02
  
 
030609
0
 

Ponovno je Asusica na začelju, a tu je lako vidljiv i dobitak prilikom overclockinga. Kod Gigabyteice je porast od 0.6Ghz (17.6%) značio gotovo linearan porast performansi od 16.7%.

RAM Performanse

Read (MB/s)
Gigabyte 890GPA-UD3H
8053
  
Foxconn A9DA-S
7948
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
7891
  
 
0405081
00
 
Write (MB/s)
Gigabyte 890GPA-UD3H
6847
  
Foxconn A9DA-S
6624
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
6564
  
 
0345069
00
 
Copy (MS/s)
Gigabyte 890GPA-UD3H
10193
  
Foxconn A9DA-S
9869
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
9486
  
 
05100102
00
 
Latency (ns)
Gigabyte 890GPA-UD3H
55
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
56,7
  
Foxconn A9DA-S
57
  
 
0295
8
 

I tu se 890GPA pokazuje kao najbolja. Ove razlike nisu tako zanemarive, a ponovno čudi posljednje mjesto Asusa. Overclockingom memorije naravno raste i propusnost, a oni koji žele znati koliko neka skoče na M4A89GTD PRO članak.

SATA Performanse

Linear Read (MB/s)
Foxconn A9DA-S
60,7
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
60,36
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
60,33
  
 
030,56
1
 
Random Read (MB/s)
Gigabyte 890GPA-UD3H
73,3
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
62,1
  
Foxconn A9DA-S
56
  
 
0377
4
 
Average Read Access (ms)
Gigabyte 890GPA-UD3H
13,24
  
Foxconn A9DA-S
13,5
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
13,69
  
 
0 71
4
 

Ujednačeni rezultati linearnog čitanja, znatno se mijenjaju kada prijeđemo na nasumično. SB850 na Gigabyteovoj ploči to jednostavno bolje odrađuje.

USB Performanse

Linear Read (MB/s)
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
26,4
  
Foxconn A9DA-S
26,4
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
26,3
  
 
013,52
7
 
Random Read (MB/s)
Foxconn A9DA-S
27
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
26,8
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
26,7
  
 
013,52
7
 
Average Read Access (ms)
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
0,53
  
Foxconn A9DA-S
0,53
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
0,55
  
 
00,30,
6
 

Ujednačene USB performanse su i očekivane jer je AMD sa SB850 konačno riješio sve probleme iz prethodnih serija. Žao nam je jedino što nam NEC-ov USB 3.0 kontroler i dalje izmiče jer za sada još uvijek nemamo hardver da ga testiramo.

Far Cry 2

1024x768
Gigabyte 890GPA-UD3H
40,87
  
Foxconn A9DA-S
40,49
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
38,17
  
 
0214
2
 

Obje danas testirane ploče ponovno pokazuju zube Asusici i bježe joj za dvije sličice u sekundi.

Resident Evil 5

1024x768
Gigabyte 890GPA-UD3H
22,5
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
22,3
  
Foxconn A9DA-S
21,8
  
 
011,52
3
 

Drugi grafički test donosi malo izjednačenije rezultate, no u ovome slučaju je A9DA-S gubitnik.

Potrošnja

Idle (W)
Foxconn A9DA-S
97
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
98
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
115
  
 
05010015020
0
 
Load (W)
Foxconn A9DA-S
160
  
ASUS M4A89GTD PRO/USB3
165
  
Gigabyte 890GPA-UD3H
198
  
 
05010015020
0
 

Gigabyteova ploča se pokazala kao najveći potrošač električne energije, valjda zato jer najbrža :) Stoga joj je 30-tak W viša potrošnja oproštena.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Na početku zaključka ovoga članka ćemo se osvrnuti na Foxconnovu A9DA-S ploču. Solidan i nepretenciozan je to proizvod koji će zadovoljiti prosječnog kupca i ljubitelja AMD-ovih procesora. U odnosu na druge, opremljenije ali i skuplje modele donosi manje opreme i značajki te slabiji overclocking potencijal. Kada smo spomenuli cijenu, recimo da je ova ploča na Njemačkom tržištu (u Hrvatskoj se još ne prodaje) za oko 15-20 € jeftinija od Gigabyteove. Samo za informaciju reći ćemo i da je Asusova M4A89GTD PRO/USB3 narednih 20 € skuplja od Gigabyteove. A9DA-S nudi solidnu izradu, solidne komponente i više nego solidne mogućnosti. Još da podržava USB 3.0 bila bi idealna za prosječnom korisnika u nardenih dvije-tri godine. Ovako, ukoliko nabavite ovu ploču USB3.0 podršku će te morati tražiti preko neke dodatne add-in kartice. Ukoliko ste overclocker nećete u potpunosti biti oduševljeni njenim mogućnostima, no ipak na kraju moramo priznati kako i ne zaostaje toliko za konkurencijom kada ju se nagazi visokim naponima. Svakako preporuka ukoliko nise zagriženi overclocker ili vam izričito smeta nedostatak USB3.0 podrške.

Gigabyteova 890GPA-UD3H ploča je definitivno najbolja AMD ploča koju smo imali prilike probati u zadnjih par godina. Za fer cijenu, donosi mnoštvo mogućnosti i opreme, a uz to je i odličan overclocker. Premda gubi na maksimalnom FSB taktu od Asusice, generalno je malo sposobnija natjerati našeg Phenoma na veći takt. Uz to ima i odlične performanse i u gotovo svim testovima je na prvom mjestu. Asusica ima kvalitetniji softver, malo bolju opremu te malo bolji OC potencijal (FSB) ali je trenutno i preko 200 kuna skuplja od Gigabyteice. Uz to, Asusici ne možemo oprostiti niti probleme sa memorijom. Ono što nam je svakako zasmetalo kod 890GPA, baš kao i kod Foxconnove ploče je nemogućnost korištenja ACC-a i time otključavanja viška jezgara na pogodnim X2 procesorima. Vjerujemo kako je stvar u BIOS-u i da će u narednim revizijama to biti riješeno. S druge strane, Gigabyte je na istu površinu PCB-a nakrcao znatno više značajki pa tako ploča nudi i starije legacy portove, ali i čak 8 SATA portova što će zadovoljiti i najprobirljivije. Na kraju, ipak ostajemo pri tome da je ploča u potpunosti zadovoljila i da je apsolutno prvi izbor između tri do sada testirane 890GX ploče. Na hrvatskom ju se tržištu može nabaviti za oko 950 kuna sa PDV-om, dok Asusova košta između 1.150 i 2.000 kuna sa PDV-om.

 

Conclusion

Firstly, we will look back on Foxconn`s board. This board is a solid and unpretentious product, which will satisfy all needs of an average user. In comparison with other tested boards, it brings a lot less features and weaker overclocking potential, but it is also cheaper. In EU Gigabyte`s model will cost you some 10-15 € more (Asus board is even 20 € more than Gigabyte`s). A9DA-S brings good build quality along with good capabilities for a fair price. If it only had a USB3.0 support, average user wouldn’t have to think of anything else in the next 2-3 years. This way, if u buy this board you will have to consider some add-in USB3.0 card. From the overclockers point of view it is not the first pick, BIOS options are weak and overall result is not so great (FSB wise). On the other hand, if you push it with higher voltage, end result is good and if falls just about 150MHz behind Gigabyte`s model in CPU overclocking. If u don’t mind lesser OC capabilities or the lack of USB3.0 support this will be a good board for u.

On the other hand, GA-890UD3H is by far the best AMD motherboard we tested in several years. For a fair price, it offers a lot of features and it is a great overclocker too. Although it loses in max. FSB over M4A89GTD PRO/USB3, it can still push our Phenom II X4 955 a bit further to a stabile 4GHz. With that it has a great overall performance and it top almost all of our tests. M4A89GTD PRO/USB3 does have a better software package, does reach to a bit higher FSB and is a bit better equipped but it is also 25-30 € pricier on Croatian market. And we can’t forget the memory compatibility issues we had with it. Biggest fault of 890GPA-UD3H (A9DA-S also) is the lack of ACC which enables us to unlock extra cores on X2 CPU`s that are able. Hopefully, new BIOS revision can sort it out. On the better side, this board is just loaded with features. It has 3x PCIe x1 ports, 8x SATA ports, 3x Firewire ports, dual BIOS, USB3.0 and SATA3.0 support just to name a few and even legacy ports like Floppy and IDE. With all that on PCB, layout stays clean and without any faults. In the end, this board has definitely won us over and is the first choice among the three 890GX boards we have tested so far.