Foxconn C51XEM2AA-8EKRS2H – moćan igrač
Datum objave 13.09.2006 - Denis Arunović
Specifikacije i layout
Foxconn C51XEM2AA-8EKRS2H:
- Podržani procesori:
- AMD Athlon 64, Athlon 64 FX i Semprone za Socket AM2
- Čipset:
- NVIDIA nForce 590 SLI
- Dodatni kontroleri:
- Realtek ALC882D HD Audio
- Marvell 88E1121-TFE1 Alaska II – 2x Gb LAN
- Firewire – IEEE 1394a, IEEE 1394b
- Memorija:
- 4x DIMM utora za DDR2 533/667/800 MHz memoriju
- Maksimalno do 8 GB
- Utori:
- 2x PCI-E x16
- 1x PCI-E x4
- 1x PCI-E x1
- 2x PCI
- ATA konektori:
- 1x IDE (max. 2 jedinice)
- 6x SATA2 nForce
- I/O konektori na backplateu:
- 6x USB 2.0
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- 6x audio + digitalni optički konektor
- Firewire 400 Mbit/s (1394a) i 800 Mbit/s (1394b)
- 2x RJ-45
- Ostalo:
- PC Health monitoring (ambientalna i CPU temperatura, temperatura NB-a, napon, brzina ventilatora)
- LED dijagnostika
- tipke za resetiranje i uključivanje ploče
Oprema je kao što vidimo vrlo izdašna unatoč činjenici da nema nekakvih posebnih dodatnih kontrolera. NVIDIA nForce 590 SLI čipset nudi više nego dovoljno mogućnosti pa razloga za implementaciju recimo dodatnih SATA kontrolera zapravo ni nema. Ono što je zanimljivo je odluka Foxconna da na ploču osim obično Firewire kontrolera (IEEE 1394a) s propusnošću od 400 Mbit/s doda i IEEE 1394b kontroler s propusnošću od 800 Mbit/s koji se do sada kao standardni dodatak mogao vidjeti jedino na Appleovim računalima. Također je potrebno istaknuti kvalitetni HD Audio kompatibilan integrirani zvučni čip te mrežnu karticu s duplim gigabitnim konektorima.
Ploča izgleda vrlo ozbiljno i profesionalno
Poslovično dobar dizajn Foxconnovih ploča pokazao se na djelu i na ovom modelu. IDE i ATX konektori smješteni su na gornjem dijelu ploče, uz rub, kako kabeli ne bi blokirali protok zraka u kućištu. Dodatni 8-pinski EPS konektor za napajanje smješten je blizu backpanela no dovoljno daleko od ostalih komponenti da mu je lakše pristupiti. S obzirom da kabel koji se utiče u ovaj konekto nije baš debeo, a moguće ga je sprovesti do konektora dosta diskretno, smještaj EPS konektora je solidan. Prostor oko procesora je prilično čist, tako da s instalacijom većih hladnjaka ne bi trebalo biti problema. Doduše, utori za memoriju su dosta blizu socketu za procesor što je dvosjekli mač. U teoriji je moguća situacija da imamo memoriju na kojoj su pasivni hladnjaci i hladnjak za procesor s niskim donjim dijelom što bi na ovoj ploči značilo da memoriju i hladnjak ne možemo rabiti u kombinaciji. S druge strane hladnjak može biti dovoljno visok, a ako njegov ventilator puše prema dole zbog blizine utora za memoriju može hladiti i memorijske module.
Atraktivan bakreni hladnjak zadužen je za hlađenje vrućeg donjeg dijela čipseta
Kad smo već kod socketa, treba spomenuti da je na ovoj ploči donji dio plastičnog držača za hladnjake zalijepljen za ploču pomoću obostrano ljepljive trake. Premda ovo nije problem ako namjeravate rabiti hladnjak koji je isporučen s procesorom ili pak neki drugi hladnjak koji se na procesor fiksira pomoću dotičnog plastičnog držača, to nije problem. Sasvim je druga priča ako držač morate maknuti ako vaš hladnjak zahtijeva vlastiti držač. U tom ćete se slučaju dosta namučiti oprezno skidajući donji dio držača s ploče kako ne bi oštetili PCB.
Na putu od socketa prema "južnom" dijelu ploče prva komponenta na koju nailazimo je nForce 590 SLI SPP odnosno northbridge nForce čipseta odnosno veliki pasivni hladnjak kojim je ovaj čip hlađen. Hladnjak je vrlo masivan i izrađen od aluminija, a narezan je na listiće kako bi se poveća površina za disipaciju topline. Premda se radi o pasivnom hladnjaku, zbog velikih dimenzija njegove su performanse usporedive s mnogo manjim hladnjakom s ventilatorom. Unatoč nešto nižim performansama, ovakav pasivni hladnjak ima jednu veliku pozitivnu osobinu – potpuno je nečujan.
Vrlo blizu nForce SPP-a nalazi se i MCP, južni dio čipseta. On je također hlađen i to atraktivnim bakrenim hladnjakom s ventilatorom što će reći da se dosta grije pri radu. Nezgodna činjenica je da čip postavljen iza prvog utora za grafičku karticu što u slučaju korištenja nekih većih grafičkih kartica može stvarati probleme. Naime, ne samo što je protok zraka do čipseta opstruiran zbog toga što je iznad njega kartica već na je na nekim karticama na zadnjem donjem dijelu proveden kabel za napajanje ventilatora na kartici. Jedna takva kartica je Radeon X1950 XTX kod koje je taj kabel znao udarati u ventilator na hladnjaku za čipset. Ovo većini korisnika neće predstavljati neki problem, no ipak pripazite kod kombiniranja komponenti.
Tipke za resetiranje i uključivanje računala
Što se tiče samih utora za dodatne kartice, na ploči ih je ukupno šest – dva za grafičke kartice s punom propusnosti, po jedan PCI-E x1 i x5 utor, oba smještena između utora za grafičke kartice, te na kraju dva klasična PCI utora na donjem dijelu ploče. Utori za grafičke kartice su dovoljno razdvojeni da neće stvoriti probleme pri korištenju kartica s većim hladnjacim u SLI modu, kao što je to bio slučaj na nekim starijim matičnim pločama.
Na donjem dijelu ploče, ispod nForce MCP-a smješteno je 6 SATA2 konektora s tim da su podijeljeni na dvije grupe, prema mogućnosti konfiguriranja u RAID polje. Naime, nForce čipset podržava kreiranje RAID polja koje se prostire na IDE i SATA konektore tako da su četiri SATA konektora odvojena u prvu drugu, a ostala dva konektora u drugu grupu, bližu usamljenom IDE konektoru. Na ovom krajnjem dijelu ploče smješten je floppy konektor što je problematično za vlasnike većih kućišta kod kojih je utor za floppy pogon postavljen visoko. Dakako, ovo će danas zabrinjavati manji broj korisnika s obzirom da mnogi ne samo da ne koriste floppy pogon već ga uopće nemaju u računalu.
Vrlo čist backpanel bez ikakvih starih konektora izuzev PS/2
Izvrstan dodataci za sve one koji vole eksperimentirati s hardverom također se naloze na južnom "polu" ploče. Riječ je o malenom dvoznamenkastom LED zaslonu koji pomoću heksadecimalnih kodova prikazuje faze kroz koje prolazi ploča pri bootanju. Ako nešto "zapne" moguće je lakše odrediti u čemu je zaista problem. Drugi dodatak koji nama recenzentima uvijek donese osmijeh na lice su dvije tipkice s kojima je moguće resetirati i uključiti ploču bez da korištenja kućišta ili pribjegavanja barbarskim metodama kao što je "roštiljanje" headera za kućište odvijačem (često korištena metoda kod nas u labu).
Na poslijetku dolazimo i do backpanela ploče, vrlo važnog za sve korisnike, nezavisno o iskustvu. Backpanel na ovoj ploči je vrlo lijepo organiziran. Nema legacy konektora osim PS/2, a umjesto njih tu je dodatni IEEE 1394b konektor te čak šest USB konektora. Ostala četiri konektora koja nudi čipset moguće je na "van" izvesti pomoću bracketa priloženog uz ploču.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 5 minuta
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 5 minuta
UbiSoft ConnectObjavljeno prije 12 minuta
Odjednom teka wiFi 5GHzObjavljeno prije 15 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuNovosti
TSMC se suočava s rizikom da ga SAD kazni s više od milijardu dolara zbog 'slučajne' isporuke čipova Huaweiju
TSMC, vodeći svjetski proizvođač čipova, suočava se s mogućnošću da ga američko Ministarstvo trgovine kazni s više od milijardu dolara. Razlog? Navodno "slučajno" proizvedeni čiplet (putem posredničke tvrtke Sophgo) koji se koristi u Huawei... Pročitaj više
Minecraft: Zašto je bizaran film postao fenomen na kino blagajnama i prva pobjeda Hollywooda ove godine
Minecraft film, koji su producirali Warner Bros. i Legendary Pictures, odmah je postao globalni hit, obilježivši važnu prekretnicu za filmsku industriju u 2025. godini. S otvaranjem u SAD-u koje je donijelo 163 milijuna dolara i dodatnih 15... Pročitaj više
Kako zaštititi svoje poslovanje od hakera?
Kako internet povezuje svijet, tvrtke se sve više oslanjaju na online operacije, ali su također u opasnosti od hakiranja. Ne samo da ovi kibernetički zločini ugrožavaju sigurnost podataka, već mogu uzrokovati i značajne gubitke poslovanju.... Pročitaj više
Bose SoundLink Flex Bluetooth zvučnik II sada je dostupan u novoj boji
Bose SoundLink Flex Bluetooth zvučnik II opremljen je Boseovom prepoznatljivom akustičnom tehnologijom za dubok i jasan zvuk. Bilo da se opuštate u zatvorenom prostoru ili istražujete na otvorenom, možete osloboditi snažnu zvučnu kulisu i u... Pročitaj više
AOC Q27G4XY gaming monitor sada pokreće Google TV OS
AGON by AOC najavio je lansiranje svog prvog pametnog monitora za igre s Google TV OS-om, "Q27G4XY", koji igračima omogućuje stvaranje vlastite platforme za zabavu sljedeće generacije sa stotinama besplatnih kanala i tisućama aplikacija uz... Pročitaj više
Sve novosti