Pakiranje i bundle

Foxconn H55A dolazi u omanjoj kutiji crne boje, diljem koje je prisutan watermark "Foxconn Motherboard" – dakle slična onoj kakvoj je došla ranije testirana P55A-S. Na dotičnoj vidimo nekakvu apstraktnu grafiku, te Intelove logotipe koji označuju s kojim čipsetom ploča dolazi te koje procesore podržava. Tu je i Windows 7 logotip odmah pored onoga za Nortonov antivirusni softver koji dolazi s pločom. Sa stražnje strane imamo svojevrsni overview (na više jezika) Foxconnovog Fox One softvera kojim se očito jako ponose.

Sama matična ploča je zaštićena u antistatičkoj vrećici na dnu kutije, dok se na vrhu nalaze dodaci. Bundle koji dolazi s ovom pločom je skroman, kako je i bilo za očekivati s obzirom na veličinu kutije. Nabrojimo što možete očekivati. Tu je priručnik matične ploče, poster na kojem je detaljno prikazano uputstvo za instalaciju ploče, CD s driverima te popratnim softverom, I/O limić, te dva SATA kabela i pripadajući 4-pin molex -> SATA naponski adapteri.

Foxconn koristi istu shemu boja koju je koristio i na P55A-S matičnoj ploči. Crni PCB sa žuto-crnim detaljima. PCB je nešto skresan s desne strane radi kresanja troškova, ali i poradi manjeg broja elemenata dodatnih na ploči čemu u prilog ide i velika praznina s lijeve strane ploče, do PCI utora. Prostor oko socketa je čist i pristupačan, pogotovo jer nema središnjeg hladnjaka koji zna biti ubačen na nekim pločama. 8-pinski EPS naponski konektor je smješten gore desno u blizini PS/2 konektora, a 24-pinski ATX na desnom rubu pored IDE konektora, tako da problema po pitanju kablovinja ne bi trebalo biti.

Specifikacije Foxconn H55A
Podržani procesori Intel® Core™ i7/ i5/i3 serija procesora u LGA1156 pakiranju
Čipset Intel® H55 Express čipset
Memorija 4x DIMM, Dual Channel DDR3
2000/1600/1333/1066/800 MHz, max. 16GB
Utori za proširenja

1x PCIe 2.0 x16 utor;
3x PCIe x1 utora;
3x PCI utora

Grafika Zahtjeva procesor sa Intel HD Graphics tehnologijom
– podrška za Intel® HD Graphics
– Pixel Shader 4.0, DirectX 10
– Multi VGA Output opcije: DVI-D and HDMI
Multi-GPU podrška nema
Pohrana podataka 6x SATA 3 Gb/s portova
2x eSATA porta
1x IDE konektor
LAN Gigabit LAN
Audio 7.1 channel HDA
Interni konektori 1x 24-Pin ATX naponski konektor
1x 8-pin EPS naponski konektor
1x 4-pin CPU Fan konektor
2x 4-pin System fan konektor
1x Front panel header
1x Intruder header
1x IDE konektor
3x USB 2.0 connectora s podrškom za dodatnih 6 portova
6x Serial ATAII konektora
1x Front Audio header
1x S/PDIF Out header
1x CD-IN header
1x ClearCMOS header
1x Speaker header
USB 12x USB 2.0 konektora
FireWire nema
BIOS AMI, 64Mb flash EEPROM
Format ATX (12.0" x 8.6")

Desno od socketa su standardno smještena četiri DDR3 DIMM utora koji maksimalno mogu primiti do 16GB memorije. Inače, Foxconn nudi podršku za memorije brzine i do 2000MHz (overclockingom). Memorijski utori se kao i obično instaliraju u žute utore ukoliko imate samo dva modula memorije. Pošto su dobro locirani, problema oko ubacivanja memorije, dok je kartica instalirana, neće biti. Po pitanju regulacije napona, Foxconn nudi skromnu peterofaznu regulaciju napona za procesor, te po jednu fazu za VTT te memoriju. Od ostalih naponskih konektora, tu su tri 4-pinska konektora, čiju je vrtnju moguće regulirati iz BIOS-a.

Hlađenje ploče je izvedeno dosta skromno, pošto drukčije niti nije potrebno. Na regulaciji napona se ne nalaze pasivni hladnjaci, no u radu se ista niti ne zagrijava toliko pa nekih problema po tom pitanju ne bi trebalo biti. Na H55 čipsetu se nalazi maleni low-profile aluminijski hladnjak koji svoj posao odrađuje zadovoljavajuće. Montiranje je izvedeno push-pinovima, a za prijenos topline pobrinula se "žvakaća guma".

Foxconn H55A dolazi sa sedam PCI utora. Od njih su tri PCI-e x1 utori, druga tri obični PCI utori, te naposljetku jedan PCI-E x16 utor. Samim time, ploča ne podržava niti Crossfire ili SLI tehnologije. Raspored utora je dosta dobro napravljen tako da ćete biti na minimalnom gubitku i u slučaju ubacivanje dual-slot grafičke kartice u igru. Tri PCI utora će cijeniti ljudi sa više PCI kartica. Na donjem rubu ploče se nalaze tri USB headera na koje je moguće priključiti dodatnih 6 USB2.0 uređaja (od ukupno 12 na cijeloj ploči). Od ostalih pinouta tu su oni za spajanje zvučnika, front-panel audio konektora, te naposljetku i CD-In kao i već zastarjeli COM port pin outi. H55A dolazi sa šest SATA2.0 konektora. Iako nisu postavljeni pod nagibom od 90°, problema po pitanju kablova ne bi trebalo biti, pogotovo jer su IDE te ATX konektori postavljeni paralelno uz sam rub ploče. Floppy konektor je, pak, u potpunosti izbačen s ploče. Za mrežni podsustav tu je Realtekov RTL81110L čip, dok je za onaj zvučni u igri VIA-in 1828S čip s podrškom za HD 7.1 zvuk. Marvellov 88SE6121 čip je tu za dodatne eSATA uređaje te IDE konektora na ploči. Za razliku od P55 modela, ovaj ne dolazi sa LED debug displayom i onboard tipkama za reset i paljenje računala. Zanimljiv dodatak na ploči je MFG jumper koji sprečava flashanje ploče ukoliko nije postavljen na „2-3“ poziciju. Odmah u blizini se nalazi i plavi Clear CMOS jumper te AMI-jev BIOS čip. Na samoj sredini ploče se nalazi FOX2 čip koji služi za nadzor ploče te reguliranje vrtnje ventilatora.

Oprema stražnjeg I/O panela:

  • 1x PS/2 za tipkovnicu
  • 2x USB2.0
  • 1x DVI-D konektor
  • 1x HDMI konektor

  • 2x eSATA konektora

  • 4x USB2.0 konektora
  • 1x RJ45 port

  • 6x audio izlaza 7.1 zvučne kartice

Softver

Foxconn uz svoje matične ploče prilaže i skroman softver koji služi za monitoring, overclocking, update BIOS-a i bootup slike, dolje je kraći opis te slike pojedinih aplikacija.

Foxconn FOX One – aplikacija namijenjena za overclocking te monitoring ploče. Konkretno možete dizati i spuštati baseclock frekvenciju (mijenjanje DRAM frekvencije zapravo mijenja množitelj iste što zahtijeva reboot, mijenjanje PCI-E frekvencije nije moguće), mijenjati napone (dostupno korigiranje samo napona memorije), nadzirati temperature te regulirati brzinu vrtnju ventilatora.

FOX LiveUpdate – jednostavna aplikacija za update BIOS-a iz Windowsa; mi vam pak ne preporučamo da to radite iz Windowsa.

FOX Logo – aplikacija koja ima jednu jedinu namjenu, a to je mijenjanje bootup slike/loga. Zanimljivo je da dotičnu niti u BIOS-u nije moguće ugasiti, nego morate to napraviti isključivo preko ovog softvera.


BIOS

BIOS na prvu loptu može zavarati pošto po pitanju izgleda i rasporeda izgleda nalik Awardovom, no zapravo se radi o AMI-jevom BIOS-u. Opcije su raspoređene u nekoliko sekcija, koje ćemo nabrojati: System Information, Advanced BIOS Features, FOX Central Control Unit, Advanced Chipset Features, Integrated Peripherals, Powe Management Setup, PC Health Status te BIOS Security Features. Ništa vrijednog za istaknuti, no osvrnut ćemo se na sekciju vezana za overclocking, a to je Fox Central Control Unit. Iako smo pomislili da će nas dočekati osnovno navedeni napone skromnih granica, dočekalo nas je još manje od toga. Ono što možete podešavati u ovoj sekciji jesu powersaving opcije i množitelj procesora, množitelj i latencije memorije, te naponi za procesor, VTT te memoriju. Sve bi to još nekako i držalo vodu da su ponuđeni naponi koliko toliko veći od standardnih. U svakom slučaju pored ovakvog BIOS-a, nema se smisla niti upuštati u overclocking, pogotovo uz misteriozni pad napona prilikom overclockinga koji uz tako jadno ponuđene napone dodatno koči čitavu stvar. Ne znamo, no svakako nas zanima kojom se filozofijom vode Foxconnovi inžinjeri. Ako napravite ploču koja je potencionalno solidan clocker, onda se potrudite da napišete i BIOS za nju, u suprotnom su komotno mogli staviti četverfaznu regulaciju napona, još siromašniji BIOS (ako je to moguće) i prodavati ploču ako ništa drugo, po nižoj cijeni.