Foxconn H55A – ispod očekivanja

Datum objave 13.08.2010 - Danijel Pavlović

Opis

Pakiranje i bundle

Foxconn H55A dolazi u omanjoj kutiji crne boje, diljem koje je prisutan watermark "Foxconn Motherboard" - dakle slična onoj kakvoj je došla ranije testirana P55A-S. Na dotičnoj vidimo nekakvu apstraktnu grafiku, te Intelove logotipe koji označuju s kojim čipsetom ploča dolazi te koje procesore podržava. Tu je i Windows 7 logotip odmah pored onoga za Nortonov antivirusni softver koji dolazi s pločom. Sa stražnje strane imamo svojevrsni overview (na više jezika) Foxconnovog Fox One softvera kojim se očito jako ponose.

Sama matična ploča je zaštićena u antistatičkoj vrećici na dnu kutije, dok se na vrhu nalaze dodaci. Bundle koji dolazi s ovom pločom je skroman, kako je i bilo za očekivati s obzirom na veličinu kutije. Nabrojimo što možete očekivati. Tu je priručnik matične ploče, poster na kojem je detaljno prikazano uputstvo za instalaciju ploče, CD s driverima te popratnim softverom, I/O limić, te dva SATA kabela i pripadajući 4-pin molex -> SATA naponski adapteri.

Foxconn koristi istu shemu boja koju je koristio i na P55A-S matičnoj ploči. Crni PCB sa žuto-crnim detaljima. PCB je nešto skresan s desne strane radi kresanja troškova, ali i poradi manjeg broja elemenata dodatnih na ploči čemu u prilog ide i velika praznina s lijeve strane ploče, do PCI utora. Prostor oko socketa je čist i pristupačan, pogotovo jer nema središnjeg hladnjaka koji zna biti ubačen na nekim pločama. 8-pinski EPS naponski konektor je smješten gore desno u blizini PS/2 konektora, a 24-pinski ATX na desnom rubu pored IDE konektora, tako da problema po pitanju kablovinja ne bi trebalo biti.

Specifikacije Foxconn H55A
Podržani procesori Intel® Core™ i7/ i5/i3 serija procesora u LGA1156 pakiranju
Čipset Intel® H55 Express čipset
Memorija 4x DIMM, Dual Channel DDR3
2000/1600/1333/1066/800 MHz, max. 16GB
Utori za proširenja

1x PCIe 2.0 x16 utor;
3x PCIe x1 utora;
3x PCI utora

Grafika Zahtjeva procesor sa Intel HD Graphics tehnologijom
- podrška za Intel® HD Graphics
- Pixel Shader 4.0, DirectX 10
- Multi VGA Output opcije: DVI-D and HDMI
Multi-GPU podrška nema
Pohrana podataka 6x SATA 3 Gb/s portova
2x eSATA porta
1x IDE konektor
LAN Gigabit LAN
Audio 7.1 channel HDA
Interni konektori 1x 24-Pin ATX naponski konektor
1x 8-pin EPS naponski konektor
1x 4-pin CPU Fan konektor
2x 4-pin System fan konektor
1x Front panel header
1x Intruder header
1x IDE konektor
3x USB 2.0 connectora s podrškom za dodatnih 6 portova
6x Serial ATAII konektora
1x Front Audio header
1x S/PDIF Out header
1x CD-IN header
1x ClearCMOS header
1x Speaker header
USB 12x USB 2.0 konektora
FireWire nema
BIOS AMI, 64Mb flash EEPROM
Format ATX (12.0" x 8.6")

Desno od socketa su standardno smještena četiri DDR3 DIMM utora koji maksimalno mogu primiti do 16GB memorije. Inače, Foxconn nudi podršku za memorije brzine i do 2000MHz (overclockingom). Memorijski utori se kao i obično instaliraju u žute utore ukoliko imate samo dva modula memorije. Pošto su dobro locirani, problema oko ubacivanja memorije, dok je kartica instalirana, neće biti. Po pitanju regulacije napona, Foxconn nudi skromnu peterofaznu regulaciju napona za procesor, te po jednu fazu za VTT te memoriju. Od ostalih naponskih konektora, tu su tri 4-pinska konektora, čiju je vrtnju moguće regulirati iz BIOS-a.

Hlađenje ploče je izvedeno dosta skromno, pošto drukčije niti nije potrebno. Na regulaciji napona se ne nalaze pasivni hladnjaci, no u radu se ista niti ne zagrijava toliko pa nekih problema po tom pitanju ne bi trebalo biti. Na H55 čipsetu se nalazi maleni low-profile aluminijski hladnjak koji svoj posao odrađuje zadovoljavajuće. Montiranje je izvedeno push-pinovima, a za prijenos topline pobrinula se "žvakaća guma".

Foxconn H55A dolazi sa sedam PCI utora. Od njih su tri PCI-e x1 utori, druga tri obični PCI utori, te naposljetku jedan PCI-E x16 utor. Samim time, ploča ne podržava niti Crossfire ili SLI tehnologije. Raspored utora je dosta dobro napravljen tako da ćete biti na minimalnom gubitku i u slučaju ubacivanje dual-slot grafičke kartice u igru. Tri PCI utora će cijeniti ljudi sa više PCI kartica. Na donjem rubu ploče se nalaze tri USB headera na koje je moguće priključiti dodatnih 6 USB2.0 uređaja (od ukupno 12 na cijeloj ploči). Od ostalih pinouta tu su oni za spajanje zvučnika, front-panel audio konektora, te naposljetku i CD-In kao i već zastarjeli COM port pin outi. H55A dolazi sa šest SATA2.0 konektora. Iako nisu postavljeni pod nagibom od 90°, problema po pitanju kablova ne bi trebalo biti, pogotovo jer su IDE te ATX konektori postavljeni paralelno uz sam rub ploče. Floppy konektor je, pak, u potpunosti izbačen s ploče. Za mrežni podsustav tu je Realtekov RTL81110L čip, dok je za onaj zvučni u igri VIA-in 1828S čip s podrškom za HD 7.1 zvuk. Marvellov 88SE6121 čip je tu za dodatne eSATA uređaje te IDE konektora na ploči. Za razliku od P55 modela, ovaj ne dolazi sa LED debug displayom i onboard tipkama za reset i paljenje računala. Zanimljiv dodatak na ploči je MFG jumper koji sprečava flashanje ploče ukoliko nije postavljen na „2-3“ poziciju. Odmah u blizini se nalazi i plavi Clear CMOS jumper te AMI-jev BIOS čip. Na samoj sredini ploče se nalazi FOX2 čip koji služi za nadzor ploče te reguliranje vrtnje ventilatora.

Oprema stražnjeg I/O panela:

  • 1x PS/2 za tipkovnicu
  • 2x USB2.0
  • 1x DVI-D konektor
  • 1x HDMI konektor
  • 2x eSATA konektora
  • 4x USB2.0 konektora
  • 1x RJ45 port
  • 6x audio izlaza 7.1 zvučne kartice


Softver

Foxconn uz svoje matične ploče prilaže i skroman softver koji služi za monitoring, overclocking, update BIOS-a i bootup slike, dolje je kraći opis te slike pojedinih aplikacija.

Foxconn FOX One - aplikacija namijenjena za overclocking te monitoring ploče. Konkretno možete dizati i spuštati baseclock frekvenciju (mijenjanje DRAM frekvencije zapravo mijenja množitelj iste što zahtijeva reboot, mijenjanje PCI-E frekvencije nije moguće), mijenjati napone (dostupno korigiranje samo napona memorije), nadzirati temperature te regulirati brzinu vrtnju ventilatora.

FOX LiveUpdate - jednostavna aplikacija za update BIOS-a iz Windowsa; mi vam pak ne preporučamo da to radite iz Windowsa.

FOX Logo - aplikacija koja ima jednu jedinu namjenu, a to je mijenjanje bootup slike/loga. Zanimljivo je da dotičnu niti u BIOS-u nije moguće ugasiti, nego morate to napraviti isključivo preko ovog softvera.


BIOS

BIOS na prvu loptu može zavarati pošto po pitanju izgleda i rasporeda izgleda nalik Awardovom, no zapravo se radi o AMI-jevom BIOS-u. Opcije su raspoređene u nekoliko sekcija, koje ćemo nabrojati: System Information, Advanced BIOS Features, FOX Central Control Unit, Advanced Chipset Features, Integrated Peripherals, Powe Management Setup, PC Health Status te BIOS Security Features. Ništa vrijednog za istaknuti, no osvrnut ćemo se na sekciju vezana za overclocking, a to je Fox Central Control Unit. Iako smo pomislili da će nas dočekati osnovno navedeni napone skromnih granica, dočekalo nas je još manje od toga. Ono što možete podešavati u ovoj sekciji jesu powersaving opcije i množitelj procesora, množitelj i latencije memorije, te naponi za procesor, VTT te memoriju. Sve bi to još nekako i držalo vodu da su ponuđeni naponi koliko toliko veći od standardnih. U svakom slučaju pored ovakvog BIOS-a, nema se smisla niti upuštati u overclocking, pogotovo uz misteriozni pad napona prilikom overclockinga koji uz tako jadno ponuđene napone dodatno koči čitavu stvar. Ne znamo, no svakako nas zanima kojom se filozofijom vode Foxconnovi inžinjeri. Ako napravite ploču koja je potencionalno solidan clocker, onda se potrudite da napišete i BIOS za nju, u suprotnom su komotno mogli staviti četverfaznu regulaciju napona, još siromašniji BIOS (ako je to moguće) i prodavati ploču ako ništa drugo, po nižoj cijeni.

Test sistem, način testiranja i overclocking

 

Test sistem

 

Test sistem - Hardware
Platforme

Foxconn H55A (080015);
Gigabyte GA-H55-UD3H (F7)

Procesori

Intel Core i5 750:
Intel Core i3 530

Memorija

G.Skill ECO 2x 2GB 1600MHz

Grafička kartica

GeForce GTX 280 896MB;
Driveri: Forceware 197.45

Zvučna kartica

Creative Labs X-Fi Xtreme Gamer

Hard disk

Western Digital 640GB AAKS

Napajanje Corsair HX 850W
DVD-RW LG GSA-H66N

 

Testni sistem - Software
OS Windows 7 Ultimate x64
Chipset datoteke

v9.1.1.1025

DirectX verzija v10.0
3DMark Vantage v1.1.0, CPU Score
3DMark 06 v1.2.0, CPU Score
7-Zip v9.11
Cinebench v10 x64
Everest v5.03 (Memory test)
Microsoft Excel 2010 (Big Number Crunch, Monte Carlo)
Super Pi v1.5 XS (32M)
x264 HD Benchmark v3.0
wPrime v2.01 (1024M)

 

Način testiranja i overclocking

Testiranje smo proveli na već uobičajnom testbedu koji se sastoji od naše Gigabyte H55-UD3H, a usporedili ju s ustupljenom Foxconn H55A matičnom pločom. Obje smo usporedili sa ostalim H55 pločama koje smo do sada imali na testiranju. Testove smo vrtjeli na Core i5 750 procesoru sa ugašenim Turbo boostom, tj na 133*20 (2.66GHz), dok je QPi množitelj bio na x36. Memorija je bila kucala na 1333MHz pri 7-8-7-21, 1T. Unatoč tome što smo imali namjeru vrtjeti testove na Foxconnovoj H55A ploči i overclockiranom procesoru, to nam nije pošlo od ruke, odnosno nismo mogli dobiti stabilne frekvencije koje smo dobili s ostalim pločama, tako da ćete u tablici naći samo stock vrijednosti koje smo već naveli. Za hlađenje procesora pobrinuo se Thermalright Mux120. Grafička kartica bila je MSI GeForce GTX280, dok je napajanje bilo Corsairov HX850W. Operacijski sustav bio je uobičajeni Windows 7 Ultimate x64, s posljednjim updateovima i driverima. Korištene aplikacije za testiranje navedeni su u gornjoj tablici. Za usporedbu smo koristili sve ukupno četiri matične ploče: Asrock H55M Pro, Asus P7H57D-V EVO, Foxconn H55A te Gigabyte H55-UD3H.


* maksimalno postignuti baseclock bio je 194MHz


*maksimalno postignuti, stabilni, baseclock bio je 185MHz

Možda se sjećate posljednje Foxconnove ploče koju smo imali na testu, radi se o Foxconnici P55A-S, s kojom smo imali problema prilikom overclockinga te stabilnosti pri većim frekvencijama. Ovdje se situacija ponavlja... u još gorem obliku. Dakle za potrebe testiranja maksimalne baseclock frekvencije smo koristili Core i3 530 kako bismo bili sigurno kako nema prepreka po tom pitanju. Unatoč tome što smo do sada imali samo pozitivnih iskustava sa overclockingom na pločama baziranim na Intelovom H55 čipsetu, ova Foxconnica i nije baš na "ti" sa overclockingom. Maksimalna frekvencija koju smo postigli po pitanju baseclocka bila je 195MHz, a maksimalno stabilna na tek 185MHz. Dakle, vrlo loši rezultati. Svemu tome ne bismo pridavali toliko važnost da nije par faktora. Napraviti stabilnu i jeftinu ploču bez nekog većeg overclocking potencijala je sasvim korektna stvar. No kada pogledamo da ploča dolazi sa šesterofaznom regulacijom napona, raznim softverom za nadzor i overclocking, čovjek bi svakako pomislio da Foxconnovci žele nešto drugo/više s ovom pločom, a čini se da im ne ide od ruke. Kamen spoticanja je kao i uvijek kod Foxconna - BIOS. Kao što ste imali prilike vidjeti i pročitati gornje retke o mogućnostima i opremljenosti, ovakvi nas rezultati niti najmanje ne čude. Šteta je vidjeti potencijalno dobrog overclockera ali s tako lošim, siromašnim BIOS-om. Konkurentice su pak bolje po pitanju overclockinga, te mnogo bolje po pitanju BIOS-a.

Rezultati testova - 1. dio

3DMark

3DMark06
Asus P7H57D-V EVO
4291
  
Foxconn H55A
4205
  
ASRock H55M Pro
4185
  
Gigabyte H55-UD3H
4182
  
 
06300126
00
 
3DMark Vantage
Gigabyte H55-UD3H
12461
  
Asus P7H57D-V EVO
12414
  
ASRock H55M Pro
12401
  
Foxconn H55A
12395
  
 
06300126
00
 
 

Ploče smo testirali u dva 3Dmarka, gdje smo gledali CPU Score rezultate svih ploča. Za usporedbu smo uzeli testove koje smo odradili s prošlo recenziranim pločama te smo u istim uvjetima testovima podvrgnuli i Foxconnovu H55A matičnu ploču. U 3Dmarku06 vidimo malu razliku između matičnih ploča, no Asusica sa H57 čipsetom ipak odnosi vodstvo za 80-ak poena više od testirane Foxconnice. S druge strane u 3Dmarku Vantage, H55-UD3H odnosi pobjedu za 70-ak bodova u odnosu na H55A koja je bila posljednja po pitanju performansa.

7-Zip

Score (MIPS)
ASRock H55M Pro
10487
  
Gigabyte H55-UD3H
10476
  
Foxconn H55A
10465
  
Asus P7H57D-V EVO
10455
  
 
05250105
00
 
 

7-zip, u svojoj posljednjoj 64-bitnoj inačici je tu kako bi istestirao multi-threaded mogućnosti procesora, te kao takav ne nudi neki uvid u razlike između testiranih ploča. Tako da Asrockica odnosi prvo mjesto za samo 20-ak bodova više od treće plasirane Foxconnice.

Cinebench

Rendering (1 CPU)
Gigabyte H55-UD3H
3033
  
ASRock H55M Pro
3032
  
Foxconn H55A
3021
  
Asus P7H57D-V EVO
3010
  
 
05500110
00
 
Rendering (x CPU)
Gigabyte H55-UD3H
10696
  
ASRock H55M Pro
10694
  
Foxconn H55A
10691
  
Asus P7H57D-V EVO
10684
  
 
05500110
00
 

Cinebench, još jedan popularni multi-threaded test kojim smo podvrgnuli konkurentice. Razlike su, baš kao i kod prošlotestiranog 7-zipa minimalne, te unutar minornih 10-ak bodova, koji nisu vrijedni spomena; Gigabyteica pak ponovno odnosi pobjedu.

Everest

Read (MB/s)
ASRock H55M Pro
12584
  
Gigabyte H55-UD3H
12501
  
Foxconn H55A
11589
  
Asus P7H57D-V EVO
11028
  
 
0500010000150
00
 
Write (MB/s)
ASRock H55M Pro
9673
  
Asus P7H57D-V EVO
9608
  
Foxconn H55A
9601
  
Gigabyte H55-UD3H
9597
  
 
0500010000150
00
 
Copy (MB/s)
Gigabyte H55-UD3H
14068
  
ASRock H55M Pro
13640
  
Foxconn H55A
12967
  
Asus P7H57D-V EVO
11481
  
 
0500010000150
00
 

Nešto zanimljivija priča je sa Everest memory benchmarkom. Kako smo i u prošloj recenziji spomenuli, ovdje smo imali prilično šarolike, te u nekim situacijama i pomalo neobjašnjive rezultate koji su se javljali unatoč ponavljanjem testova više puta. U Read testu Asrockica izbija na prvo mjesto, Gigabyteica odmah iza sa 80-ak MB/s razlike, Foxconnica H55A je za 400-tinjak MB/s završila na trećem, dok je Asusica završila na posljednjoj poziciji. Kod Write testa ništa zanimljivog, dok se kod Copy testa ponovno vrte u krug trojka iz Read testa, gdje je Asus iz nekog razloga bio začuđujuće loš.

Rezultati testova - 2. dio

Microsoft Excel

Big Number Crunch (s)
ASRock H55M Pro
5,453
  
Gigabyte H55-UD3H
5,46
  
Asus P7H57D-V EVO
5,601
  
Foxconn H55A
5,65
  
 
0 36
 
 
Monte Carlo (s)
ASRock H55M Pro
17,063
  
Gigabyte H55-UD3H
17,066
  
Foxconn H55A
17,541
  
Asus P7H57D-V EVO
17,737
  
 
0 91
8
 

Idući test koji je bio na redu jest Microsoftov Excel (2007) uz čiju smo pomoć računali testni data sheet. Pošto nije striktno procesorski ograničena, vide se i neke razlike između testiranih ploča. U Big Number Crunch sheetu prvo mjesto je povela Asrockica, za njom Gigabyteica sa neznatnom razlikom, te naposljetku i Foxonnica. U Monte Carlo sheetu stvar je postava je gotovo ista, samo su Asusica i Foxconnica zamijenile pozicije.

Super Pi

Time(s)
ASRock H55M Pro
818,984
  
Gigabyte H55-UD3H
827,409
  
Foxconn H55A
853,412
  
Asus P7H57D-V EVO
860,888
  
 
022044066088
0
 
 

Ništa bez Super Pi-ja, pa smo tako i ovu ploču podvrgli velikom 32M Pi testu, koji za razliku od svih ostalih testova (uz wPrime) najbolje ukazuje na razlike između ploča. Asrockica se ponovno pokazala najbržom, a za petama joj je bila Gigabyteica sa 10s lošijim vremenom. Treća je bila testirana H55A koja je bila brža od Asusice koja je imala začuđujuće loše vrijeme.

wPrime

1024M Time (s)
Asus P7H57D-V EVO
224,919
  
ASRock H55M Pro
225,422
  
Gigabyte H55-UD3H
226,264
  
Foxconn H55A
226,985
  
 
011523
0
 
 

Iako je multi-threaded test, sitnice između testiranih ploča se nešto više uočavaju, slično kao i kod Super Pi 32M testa. Ovaj puta se Asusica sa posljednje pozicije probija na prvu, dok ju odmah iza prati brza Asrockica te Gigabyteica, dok Foxconnica završava na posljednjoj poziciji.

x264 HD Benchmark

Score (fps)
ASRock H55M Pro
67,045
  
Gigabyte H55-UD3H
66,475
  
Foxconn H55A
65,614
  
Asus P7H57D-V EVO
64,235
  
 
0396
8
 

 

Za kraj tu je HD benchmark koji koristi testni primjerak HD materijala za kodiranje. Rezultat je izražen u sličicama u sekundi, a Asrockica ponovno vraća svoju prvu poziciju, a H55-UD3H ju prati u stopu. Foxconnica završava treća, a Asusica posljednja.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Foxconnova H55A ploča dizajnom podsjeća na ranije testiranu P55A-S; jednostavan dizajn, puno PCI utora te malo zagrijavanje su glavne odlike obiju ploča. Dotične svoj posao odrađuju u najboljem redu, sve dok se ne krene s overclockingom. Nakon što smo vidjeli da ploča dolazi sa peterofaznom regulacijom napona i pod poznatim Foxconn brandom, očekivali smo ipak nešto više po tome pitanju. Nažalost smo se prevarili, jer te ploče imaju poteškoća u održavanju stabilnog napona prilikom overclockinga. Umjesto laganog vdro(o)pa ili overvolta, redovito dobivamo drastičan pad napona na oko 1.0-1.05v, i s time naša avantura overclockinga završava. Da ne ispadnemo nepotrebno kritični, nismo uzeli za minus što ploča nema BIOS pogodan za overclocking, no čudno nam je to prvenstveno iz razloga što konkurentice iste cijene (ova ploča kod nas nije dobavljiva, no cijena vani se kreće oko 100€) nude ne samo isto, nego i puno više za tu cijenu. Rezimirajmo. Ova ploča je namijenjena za kućne korisnike, kojima je hobi multimedija, koji će cijeniti eSATA konektore, te dodatne PCI utore, a na overclocking ili manjak multi-GPU opcija neće gledati kao na neke veće minuse.

Conclusion

Foxconn`s H55A reminded us of a previously reviewed P55A-S model - it has a simple design, lots of PCI slots and low thermal dissipation. Both of them are good at what they do, but as long as you don’t wander into overclocking. We expected more form its five phases VRM and famous Foxconn brand. As it turns out, we were wrong because both of them have difficulties maintaining a stable voltage during overcloking. So, instead of a slight vdro(o)p or overvolt, we get a drastic voltage drop to 1.0-1.05V. We decided not to push this subject further on, and won`t take for worse that the BIOS is also not OC suitable. Awkward thing is, that for 100 € competition offers far more than Foxconn does. At the end, we can only say that this board is suitable for a not so demanding user, who will appreciate its multimedia options, eSATA connectors, additional PCI slots, and lack of OC or multi-GPU capabilities won`t be a mayor fault.