Test sistem :: Hardware
Platforme

Foxconn P35 Mars, BIOS v752F1P11

Procesor(i) Intel Core 2 Extreme QX6850 @ 3GHz, 1333 MHz FSB
Memorija

2 x 1GB Corsair DDR2 1066 @ 800 MHz CAS 5-5-5-15

Grafička kartica Foxconn GeForce 8600 GTS

Driveri:: ForceWare 169.25 Windows Vista

Mrežna kartica Linksys WMP54G PCI WLAN kartica
Muzička kartica CL Audigy Player
SATA Kontroler

Intel ICH9R

Hard disk(ovi) Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA
Optički pogon LiteOn LH20A1H DVD-RW

 

Testni sistem :: Software
OS Windows Vista Ultimate 32bit
Service Pack
Chipset datoteke Intel INF v8.3.0.1003
DirectX verzija 9.0c/10
PCMark05 Vantage

O tesntnoj konfiguraiciji nema se mnogo reći, barem kad je riječ o hardveru. Korišten je četverojezgreni Extreme procesor u kombinaciji s dva gigabajta 1066-megahercne DDR2 memorije. Ipak, kako Foxconnova ploča ne podržava 1066-megahercnu memoriju nativno već samo putem overclockiranja, memoriju je tijekom testiranja (ako izuzmemo dio s overclockiranjem) radila na 800 MHz. Što se pak softvera tiče, koristili smo novi PCMark Vantage koji je ujedno nametnuo i izbor operativnog sustava. Vantage naime podržava samo Windows Vista, pa smo bili prisiljeni koristiti upravo ovaj OS, unatoč činjenici da preferiramo stare dobre Windowse XP.

Obzirom da je ovo prvi test u kojem rabimo novu verziju PCMarka, treba i o njemu ponešto reći. Za razliku od prijašnjih inačica, novi PCMark je više fokusiran na tzv. real world performanse, pa rezultati koje izbacuje benchmark više nisu usko fokusirani na određeni podsistem računala (procesor, memoriju, grafičku karticu). S besplatnom verzijom PCMarkva Vantage korisnik može izvrtiti samo PCMark Suite koji uključuje pojedine dijelove drugih specifičnijih testova. Komercijalna verzija aplikacije uz PCMark Suite mjerenje nudi mogućnost još nekoliko podtestova koji su usmjereni na različite oblike korištenja računala. Konkretno, podtestovi nose ime Memories Suite (Memories kao sjećanja, a ne kao test brzine memorije), TV and Movies Suite, Gaming Suite, Music Suite, Communications Suite, Productivitiy Suite i HDD test. Izuzev HDD testa, svi suiteovi mjere performanse cijelog računala, no utjecaj pojedinih hardverskih komponenti varira od testa do testa.

Još jedna prilično nezgodna i ako se nas pita glupa novost je to što za pregled rezultata testa korisnik mora biti spojen na Internet. Ako je ovaj uvjet ispunjen, PCMark otvara web preglednik pristupa Future Markovoj bazi performansi, prikazuje rezultat mjerenja performansi korisnikovog računala te nudi listu sistema sličnih performansi. Naravno, sve je ovo začinjeno s pregršt oglasa, pa je sasvim jasno da će Future Mark s novom inačicom benchmarka zaraditi mnogo više nego sa starijim verzijama. Jedina verzija Vantagea koja ne zahtijeva vezu na Internet kako bi korisnik mogao pregledati rezultate je ona najskuplja namijenjena tvrtkama (cijena joj je oko 500 USD).

BIOS

Foxconn P35 Mars rabi tzv. Quantum BIOS, novu vrstu BIOS-a koju su Foxconnovi inženjeri dizajnirali za zahtjevne korisnike i overclockere. Ruku na srce, unatoč šminkerskom imenu BIOS nije ništa posebno. Ako izuzmemo dosta visoke maksimalne napone i mogućnost spremanja postavki u profile, opcija za modificiranje radnih parametara hardvera i nema toliko mnogo, barem u usporedbi s high-end pločama ostalih proizvođača.

Ploča nudi slijedeće opcije za overclockiranje :

  • FSB između 100 i 999 MHz (puta 4 za dobijanje efektivne vrijednosti)
  • Brzina PCI-E sabirnice – između 100 i 255 MHz, u koracima po 1 MHz
  • Djelitelji memorije (FSB : MEM)
    • 1:1,2, 1:2,4, 1:2,5, 1:3, 1:3,3, 1:4
  • Latencije memorije – CAS, tRCD, tRP, tRAS, tRRD, tWR, tWTR, tRFC, tRTP, tCMD
  • Memory Fast Chip Select – Auto/Enable/Disable
  • Memory Channel DLL Adjust – Auto ili -7 do +7
  • Memory Refresh Count Adjust – Auto ili -127 do +127
  • Množitelj procesora
  • Napon procesora – od 0,825 do 1.6 V, u koracima od 0.0125 V (uz maks. množitelj maksimalno 2 V)
  • CPU Voltage reference – množitelj napona procesora – 1,000/1,036/1,078/1,116/1,161/1,203/1,251/1,296
  • Southbridge/CPU PLL voltage – 1,388 do 1.95 u koracima od 0,03 V
  • Napon memorije – 1,665 do 3,365 V, u koracima od 0,045 V
  • CPU FSB VTT – 1,2 do 1,725 V, u koracima od 0,075 V
  • Napon northbridgea – 1,156 do 2,396 V, u koracima od 0,025 V
  • Mogućnost spremanja postavki putem profila
  • Instant Overclocking – maksimalno 75%, u koracima od 5%

Glavna značajka BIOS-a Foxconnove ploče Mars su izuzetno visoki maksimalni naponi na komponentama. Izuzetno će malo ljudi poželjeti ili biti spremni svoj procesor nahraniti s 2 V, memoriju s 3,36 V ili northbridge s 2,4 V. Ipak, ako imate dovoljno dobro hlađenje visoki naponi bez sumnje otvaraju mogućnost postizanja boljeg overclocka. Ono što Quantum Force BIOS-u fali su mogućnosti finog podešavanja. Nema postavke za GTL reference voltage, posebne postavke za podešavanje napona memorijskog kontrolera ili pojedinačnog memorijskog kanala, opcije za clock overcharging ili pak opcije za smanjivanje undervoltanja procesora pod opterećenjem. Također primjetite da su CPU PLL napon i napon southbridgea povezani istom postavkom tako da pri overclockiranju procesora bespotrebno podižemo i napon southbridgea.

Prema očekivanjima Foxconn je u BIOS ubacio i opciju overclockiranja za početnike, tzv. Instant Overclocking. Modificiranje takta i napona procesora s ovom opcijom je izuzetno agresivno. Jedina opcija koju korisnik može odabrati je postotni overclock procesora u koracima od 5% do maksimalnih (ili prilično nemogućih) 75%. Do postavke 20% BIOS automatski procesor pumpa s ogromnih 1,55 V, a s prelaskom na više postotke visina napona se povećava na 1,6 V. Iskusniji su svjesni da su ovako visoki naponi nepotrebni i da u kombinaciji s lošim hlađenjem mogu ugroziti stabilnost računala i ispravnost procesora, ali novajlijama ovo neće biti ni na kraju pameti.

Na kraju spomenimo još neke opcije u BIOS-u koje nisu nužno vezane za overclockiranje, ali bi ih voljeli vidjeti na budućim Foxconnovim high-end pločama. To je u prvom redu mogućnost nadogradnje verzije BIOS putem alata ugrađenog u sam BIOS. Nadalje, bilo bi zgodno da je profile s postavkam BIOS-a moguće pospremiti na vanjski medije – USB memoriju ili floppy disk. Treći feature na kojem bi voljeli da Foxconn poradi je Windows aplikacija za nadzor sistemskih parametara i modificiranje radnih parametara ploče. Postojeća aplikacija je glomazna i kićasta i malo će je koji korisnik rabiti nakon što je prvi put pokrene.

Maksimalni FSB

Maksimalni overclock

Sve opcije u BIOS-u ne znače nam mnogo ako u praksi overclockiranje ne radi kako spada. Kao što vidimo, maksimalna brzina sabirnice koju smo uspjeli postići na Marsu je 470 MHz u kombinaciji s četverojezgrenim procesorom. Ovo je prilično dobar rezultat, no očekivali smo ipak nešto višu brojku obzirom na cijelu famu koju Foxconn pokušava stvoriti oko svojih ploča iz serije Quantum Force. Ako pak na ploči planirate koristiti dvojezgreni procesor, slobodno računajte na to da ćete FSB moći nagurati preko 500 MHz. Imajte na umu da rezultati overclockiranja variraju i ovise o mnogo faktora, softverskih i hardverskih, kao i iskustvu, znanju i uloženom trudu korisnika. Drugim riječima, moguće je da ćete s Foxconnovim pločom dobiti bolje ili lošije rezultate u odnosu na ono što smo mi postigli.