Fractal Design Arc, Core 3000, Define Mini i Define R3
Datum objave 18.01.2012 - Krešimir Matanović
Fractal Design ARC
S opisom krećemo abecedno. Tako prvi ne dolazi na red najjeftiniji Core 3000 model, nego nešto opremljeniji i skuplji Arc. Fractal ima jednostavan dizajn pakiranja, kojim dominiraju tamni tonovi, a na kutiji se nalaze i osnovne informacije o proizvodu. Kod kućišta je najbitnije pobrojati koliko prima 5.25" odnosno 3.5" uređaja, te s kakvim je matičnim pločama kompatibilno. Što se pakiranja tiče ono je klasično – kućište je umotano u veliku vreću te smješteno u dva debela stiropora kako ne bi došlo do oštećenja prilikom transporta.
Kod ovog se elegantno dizajniranog kućišta na kraju sve svodi na hlađenje, odnosno protočnost zraka kroz njega. Njegov je dizajn tako uvelike podređen smještanju čak osam različitih mjesta za smještaj ventilatora maksimalnog promjera lopatica 140 mm. S prednje se strane nalaze dva mjesta što se i vidi po mrežici smještenoj od dna pa do 2/3 visine kućišta. Iznad nje su svoje mjesto našla tek dva 5.25" poklopca i veliki Fractal Design natpis. Prednja je stranica plastična s "alu-lookom" što dodatno naglašava eleganciju i jednostavnost dizajna koji je također naglašen crnom bojom. Na bokovima se nalaze stranice u punoj veličini, koje naravno možemo ukloniti. Na lijevoj je stranici (gledano sprijeda) mrežica, tj. mjesto za montažu još jednog 140 mm ventilatora. Stražnja nam pak strana otkriva način na koji je "posložena" unutrašnjost kućišta. Na samom je dnu prostor za napajanje, iznad kojeg se nalazi sedam mjesta za horizontalno orijentirane kartice, i jedno za vertikalno. Iznad toga je prorez za stražnji I/O panel i još jedna pozicija za 140 mm ventilator koji na ovome mjestu dolazi tvornički. Na samom su vrhu, a tik ispod gornjeg poklopca smještena dva okrugla otvora sa zaštitnom gumom za cijevi vodenih napajanja. Arc je već po vanjskom pregledu kod nas ostavio dobar dojam kako kvalitetom materijala i izrade, tako i svojim mogućnostima po pitanju rashlađivanja unutrašnjosti.
Prednja se stranica lako odvaja a tada na uvid dobivamo kako je točno posložena prednja strana kućišta. Vidljiva su dva kaveza za 3.5" uređaje na koje se direktno naslanjaju mjesta za usisne 140 mm ventilatore, od kojih je tvornički jedan i isporučen. Ovo osigurava vrlo dobro hlađenje tvrdih diskova, a mrežica postavljena na usis profitirati će one najkrupnije čestice prašine. prostora za ugradnju 5.25" uređaja su dva, s tim da je donji moguće koristiti i za 3.5" uređaj što vidimo po limenoj pločici iz dva dijela. Osim toga, zamjenska prednja plastična maska s 3.5" rupom nalazi se u bundleu. Kvaliteta plastike i plastičnih kopči na prednjoj masci je zadovoljavajuće kvalitete, a obrada metalnih površina na vrlo visokom nivou.
Gornji je dio kućišta zapravo mrežasti poklopac koji služi i kao filter za prašinu za dva 140 mm ventilatora koje je moguće montirati na vrh. Jedan je tvornički već ugrađen, a orijentiran je tako da izvlači zrak iz kućišta. Na ovo je mjesto moguće montirati i 120 odnosno 140 mm radijator za vodeno hlađenje. Pametno korištenje prostora je još jedan dokaz kako su u Fractalu mislili na sve, a pogotovo na korisnike "opsjednute" dobrom airflowom. Filter koji se nalazi s unutarnje strane poklopca je moguće ukloniti za potrebe čišćenja, što zaslužuje još jedan plus u konačnoj ocjeni.
Gornja je strana rezervirana za prekidače i konektore. S lijeva na desno tu je tipka za Reset, zatim audio ulazi/izlazi za mikrofon i slušalice, tipka za paljenje sa LED osvjetljenjem i tri USB utora. Dva su utora USB2.0 i jedan je 3.0 što je svakako dobrodošlo s obzirom da je USB3.0 matičnih ploča a i uređaja sve više na tržištu. Ovakva nam se orijentacija utora sviđa jer nam kućišta ipak najčešće sjede na podu pa je i pristup na taj način lakši. Što se prostora u koji će te staviti kućište tiče, on mora biti veći od 230 x 460 x 515 mm (Š x D x V) kolike su dimenzije kućišta. Masa mu je pak okruglih 10 kg.
S donje se strane kućišta nalazi filter koji za zadatak ima zaustaviti prašinu koja bi inače ulazila u napajanje. Filter, tj. njegov plastični okvir se lako vadi za potrebe čišćenja/pranja. Nogice kućišta su plastične, s gumenim čepićima koji sprječavaju klizanje po površini. Promjer im je dovoljno velik i kućište sigurno sjedi na bilo kojoj površini.
Nakon pregleda vanjštine, uklonili smo bočnu stranicu i zavirili u unutrašnjost. Najprije krećemo od 3.5" i 5.25" kaveza koji su masivni, kvalitetno napravljeni i baš kao i ostatak unutrašnjosti Arc-a bojani u crno. 5.25" kavez je orijentiran uzdužno a prima maksimalno dva takva uređaja koje je potrebno pričvrstiti vijcima. Ispod njega su smješteno 3.5" kavezi koji svaki ima mjesta za četiri 3.5" (ili manja) uređaja. 3.5" se uređaji smještaju u bijelo bojane ladice za koje ih je potrebno pričvrstiti vijcima. Ladice imaju mehanizme za postavljanje u kavez, a rupe u njima omogućuju montažu ili 3.5" ili 2.5" uređaja. Za smanjenje vibracija, svaka od ladica je opremljena s četiri gumena čepića koje je moguće i ukloniti. Svih je osam mjesta zahvaćeno dvama ventilatorima koje je moguće montirati čime se osigurava njihovo adekvatno hlađenje. U tvorničkoj konfiguraciji naravno nemojte zaboraviti postaviti uređaje u gornji kavez. Lijevo od kaveza se nalazi prostor za ugradnju matične ploče, a podržani su Mini ITX, Micro ATX i ATX formati. Sa svih se strana oko matične ploče nalaze prorezi za cable management koji su zaštićeni gumenim zavjesicama. Ovoj je još jedan detalj koji Fractalova kućišta čini zanimljivim svima kojima je stalo do urednosti kabela u kućištu, tj. maksimiziranja protoka zraka i čim boljeg "provjetravanja". Prostora za kabele između ležišta za matičnu ploču i poklopca ima sasvim dovoljno.
S obzirom da danas testiramo četiri kućišta nismo stigli slagati kompletnu konfiguraciju u svako od kućišta pa smo samo postavljanjem matične ploče u kućište htjeli pokazati koliko prostora u njemu zauzima prosječna ATX ploča i koliko mjesta ostaje za grafičku karticu, cable management itd. Kao što vidimo Asusova se Sabertootheica X58 lijepo smjestila te ostavila dovoljno prostora za pristup kroz proreze za kabele. Što se prostora u brojkama tiče on izgleda ovako: 290 mm prostora za grafičke kartice kada su montirana oba 3.5" kaveza, 470 mm za grafičke (i ostale) kartice kada je jedan od kaveza izvađen (onaj koji smeta za slot u upotrebi), a dobro je znati i kako je maksimalna visina CPU hladnjaka 180 mm. Što se napajanja tiče, njega smještamo na dno, a treba znati kako njegova dubina ne smije biti preko 170 mm, kada ono ima donji ventilator veličine 120/140 mm. Ukoliko nema tako postavljen ventilator, tada dubina može biti i 270 mm. Za sve koje zanima kako sistem izgleda složen s vodenim hlađenjem, Fractal se potrudio i posložio takvu jednu konfiguraciju.
Uz ARC kućište dolazi i solidan bundle, čiji su sastavni dijelovi pobrojani i na kutiji u kojoj dolazi. Kutiju će te naći unutar kućišta (u jednom od kaveza za diskove), a njezini najzanimljiviji sastojci su svakako 5.25" na 3.5" adapter te kontroler za broj okretaja tri ventilatora. Što se samih ventilatora tiče, već smo rekli da ih proizvođač s ARC-om isporučuje tri, a maksimalna brzina vrtnje im je na 1000 o/min. Pri toj su brzini čujni, no stvaraju odličan propuh. Oni osjetljivijih ušiju ih uvijek mogu utišati kontrolerom. ARC Midi tower na domaćem tržištu košta oko 650 kn, što nije velika cijena za sve što nudi. Kvaliteta izrade je na visokom nivou, baš kao i opremljenost te detalji poput filtera za prašinu, čak 8 mjesta za 140 mm ventilatore, izvlačive ladice za diskove, te odlično riješen cable management.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Oporezivanje kriptoaObjavljeno prije 15 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 18 minuta
optika opcenito pitanjeObjavljeno prije 23 minute
Mobileshop.eu (informacije i iskustva)Objavljeno prije 27 minuta
AMD Ryzen "ZEN5" (9000 CPU series) Info threadNovosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti