Fractal Design Arc, Core 3000, Define Mini i Define R3
Datum objave 18.01.2012 - Krešimir Matanović
Fractal Design ARC
S opisom krećemo abecedno. Tako prvi ne dolazi na red najjeftiniji Core 3000 model, nego nešto opremljeniji i skuplji Arc. Fractal ima jednostavan dizajn pakiranja, kojim dominiraju tamni tonovi, a na kutiji se nalaze i osnovne informacije o proizvodu. Kod kućišta je najbitnije pobrojati koliko prima 5.25" odnosno 3.5" uređaja, te s kakvim je matičnim pločama kompatibilno. Što se pakiranja tiče ono je klasično - kućište je umotano u veliku vreću te smješteno u dva debela stiropora kako ne bi došlo do oštećenja prilikom transporta.
Kod ovog se elegantno dizajniranog kućišta na kraju sve svodi na hlađenje, odnosno protočnost zraka kroz njega. Njegov je dizajn tako uvelike podređen smještanju čak osam različitih mjesta za smještaj ventilatora maksimalnog promjera lopatica 140 mm. S prednje se strane nalaze dva mjesta što se i vidi po mrežici smještenoj od dna pa do 2/3 visine kućišta. Iznad nje su svoje mjesto našla tek dva 5.25" poklopca i veliki Fractal Design natpis. Prednja je stranica plastična s "alu-lookom" što dodatno naglašava eleganciju i jednostavnost dizajna koji je također naglašen crnom bojom. Na bokovima se nalaze stranice u punoj veličini, koje naravno možemo ukloniti. Na lijevoj je stranici (gledano sprijeda) mrežica, tj. mjesto za montažu još jednog 140 mm ventilatora. Stražnja nam pak strana otkriva način na koji je "posložena" unutrašnjost kućišta. Na samom je dnu prostor za napajanje, iznad kojeg se nalazi sedam mjesta za horizontalno orijentirane kartice, i jedno za vertikalno. Iznad toga je prorez za stražnji I/O panel i još jedna pozicija za 140 mm ventilator koji na ovome mjestu dolazi tvornički. Na samom su vrhu, a tik ispod gornjeg poklopca smještena dva okrugla otvora sa zaštitnom gumom za cijevi vodenih napajanja. Arc je već po vanjskom pregledu kod nas ostavio dobar dojam kako kvalitetom materijala i izrade, tako i svojim mogućnostima po pitanju rashlađivanja unutrašnjosti.
Prednja se stranica lako odvaja a tada na uvid dobivamo kako je točno posložena prednja strana kućišta. Vidljiva su dva kaveza za 3.5" uređaje na koje se direktno naslanjaju mjesta za usisne 140 mm ventilatore, od kojih je tvornički jedan i isporučen. Ovo osigurava vrlo dobro hlađenje tvrdih diskova, a mrežica postavljena na usis profitirati će one najkrupnije čestice prašine. prostora za ugradnju 5.25" uređaja su dva, s tim da je donji moguće koristiti i za 3.5" uređaj što vidimo po limenoj pločici iz dva dijela. Osim toga, zamjenska prednja plastična maska s 3.5" rupom nalazi se u bundleu. Kvaliteta plastike i plastičnih kopči na prednjoj masci je zadovoljavajuće kvalitete, a obrada metalnih površina na vrlo visokom nivou.
Gornji je dio kućišta zapravo mrežasti poklopac koji služi i kao filter za prašinu za dva 140 mm ventilatora koje je moguće montirati na vrh. Jedan je tvornički već ugrađen, a orijentiran je tako da izvlači zrak iz kućišta. Na ovo je mjesto moguće montirati i 120 odnosno 140 mm radijator za vodeno hlađenje. Pametno korištenje prostora je još jedan dokaz kako su u Fractalu mislili na sve, a pogotovo na korisnike "opsjednute" dobrom airflowom. Filter koji se nalazi s unutarnje strane poklopca je moguće ukloniti za potrebe čišćenja, što zaslužuje još jedan plus u konačnoj ocjeni.
Gornja je strana rezervirana za prekidače i konektore. S lijeva na desno tu je tipka za Reset, zatim audio ulazi/izlazi za mikrofon i slušalice, tipka za paljenje sa LED osvjetljenjem i tri USB utora. Dva su utora USB2.0 i jedan je 3.0 što je svakako dobrodošlo s obzirom da je USB3.0 matičnih ploča a i uređaja sve više na tržištu. Ovakva nam se orijentacija utora sviđa jer nam kućišta ipak najčešće sjede na podu pa je i pristup na taj način lakši. Što se prostora u koji će te staviti kućište tiče, on mora biti veći od 230 x 460 x 515 mm (Š x D x V) kolike su dimenzije kućišta. Masa mu je pak okruglih 10 kg.
S donje se strane kućišta nalazi filter koji za zadatak ima zaustaviti prašinu koja bi inače ulazila u napajanje. Filter, tj. njegov plastični okvir se lako vadi za potrebe čišćenja/pranja. Nogice kućišta su plastične, s gumenim čepićima koji sprječavaju klizanje po površini. Promjer im je dovoljno velik i kućište sigurno sjedi na bilo kojoj površini.
Nakon pregleda vanjštine, uklonili smo bočnu stranicu i zavirili u unutrašnjost. Najprije krećemo od 3.5" i 5.25" kaveza koji su masivni, kvalitetno napravljeni i baš kao i ostatak unutrašnjosti Arc-a bojani u crno. 5.25" kavez je orijentiran uzdužno a prima maksimalno dva takva uređaja koje je potrebno pričvrstiti vijcima. Ispod njega su smješteno 3.5" kavezi koji svaki ima mjesta za četiri 3.5" (ili manja) uređaja. 3.5" se uređaji smještaju u bijelo bojane ladice za koje ih je potrebno pričvrstiti vijcima. Ladice imaju mehanizme za postavljanje u kavez, a rupe u njima omogućuju montažu ili 3.5" ili 2.5" uređaja. Za smanjenje vibracija, svaka od ladica je opremljena s četiri gumena čepića koje je moguće i ukloniti. Svih je osam mjesta zahvaćeno dvama ventilatorima koje je moguće montirati čime se osigurava njihovo adekvatno hlađenje. U tvorničkoj konfiguraciji naravno nemojte zaboraviti postaviti uređaje u gornji kavez. Lijevo od kaveza se nalazi prostor za ugradnju matične ploče, a podržani su Mini ITX, Micro ATX i ATX formati. Sa svih se strana oko matične ploče nalaze prorezi za cable management koji su zaštićeni gumenim zavjesicama. Ovoj je još jedan detalj koji Fractalova kućišta čini zanimljivim svima kojima je stalo do urednosti kabela u kućištu, tj. maksimiziranja protoka zraka i čim boljeg "provjetravanja". Prostora za kabele između ležišta za matičnu ploču i poklopca ima sasvim dovoljno.
S obzirom da danas testiramo četiri kućišta nismo stigli slagati kompletnu konfiguraciju u svako od kućišta pa smo samo postavljanjem matične ploče u kućište htjeli pokazati koliko prostora u njemu zauzima prosječna ATX ploča i koliko mjesta ostaje za grafičku karticu, cable management itd. Kao što vidimo Asusova se Sabertootheica X58 lijepo smjestila te ostavila dovoljno prostora za pristup kroz proreze za kabele. Što se prostora u brojkama tiče on izgleda ovako: 290 mm prostora za grafičke kartice kada su montirana oba 3.5" kaveza, 470 mm za grafičke (i ostale) kartice kada je jedan od kaveza izvađen (onaj koji smeta za slot u upotrebi), a dobro je znati i kako je maksimalna visina CPU hladnjaka 180 mm. Što se napajanja tiče, njega smještamo na dno, a treba znati kako njegova dubina ne smije biti preko 170 mm, kada ono ima donji ventilator veličine 120/140 mm. Ukoliko nema tako postavljen ventilator, tada dubina može biti i 270 mm. Za sve koje zanima kako sistem izgleda složen s vodenim hlađenjem, Fractal se potrudio i posložio takvu jednu konfiguraciju.
Uz ARC kućište dolazi i solidan bundle, čiji su sastavni dijelovi pobrojani i na kutiji u kojoj dolazi. Kutiju će te naći unutar kućišta (u jednom od kaveza za diskove), a njezini najzanimljiviji sastojci su svakako 5.25" na 3.5" adapter te kontroler za broj okretaja tri ventilatora. Što se samih ventilatora tiče, već smo rekli da ih proizvođač s ARC-om isporučuje tri, a maksimalna brzina vrtnje im je na 1000 o/min. Pri toj su brzini čujni, no stvaraju odličan propuh. Oni osjetljivijih ušiju ih uvijek mogu utišati kontrolerom. ARC Midi tower na domaćem tržištu košta oko 650 kn, što nije velika cijena za sve što nudi. Kvaliteta izrade je na visokom nivou, baš kao i opremljenost te detalji poput filtera za prašinu, čak 8 mjesta za 140 mm ventilatore, izvlačive ladice za diskove, te odlično riješen cable management.
Fractal Design Core 3000
Core 3000 je najjeftiniji Fractalov ATX model pa je jasno da dolazi u neuglednijoj, smeđoj kutiji. Na pakiranju se nalaze osnovne informacije o proizvodu, a baš kao i kod ARC-a kućište je unutar kutije umotano u veliku vreću te smješteno u dva debela stiropora. I premda je i kao ARC, Core 3000 midi kućište, dimenzijama je nešto manje, a samim time i lakše. Upravo je zbog toga i cjelokupno pakiranje nešto manje i lakše za prenošenje.
Neki od detalja sa ARC-a, poslužili su i kod dizajniranja ovog kućišta, a prva stvar koju uočavamo je veliki Fractal Design logo utisnut na vrh prednje maske. Ostatak maske je napravljen od metalne mrežice ispod koje se nalazi filter za prašinu. Baš kao i ARC i ovaj model ima prostor za dva 140 mm ventilatora u masci tako da se velika mrežica podrazumijeva. Ono što je drugačije riješeno su dva 5.25" slota koje također prekriva mrežica. Ostatak je prednje maske plastičan, baš kao i kod ARC-a, no bez fancy "alu-looka" Lijeva stranica ima mrežicu i prostor za bočni ventilator, a ponovno nam se svidjelo kako je cijelo kućište bojano u crnu boju. Na stražnjoj se strani na dnu nalazi prostor za napajanje, iznad kojeg je sedam slotova za dodatne kartice. Iznad se smjestio otvor za back I/O panel, te do njega tvornički ugrađen 120 mm ventilator. Vrh kućišta na Core 3000 modelu je metalan i prima dva 140 mm ventilatora, kao što se vidi na desnoj slici ispod. Za razliku od ARC-a, na vrhu nema filtera za prašinu.
Kada zavirimo u unutrašnjost, dočekuje nas slična konfiguracija kao kod ARC-a, no ipak ponešto smanjena. Podrška za Mini ITX, Micro ATX i ATX je i dalje tu, baš kao i dva 5.25" prostora, no prostora za disk je ovaj puta samo šest - po tri u svakom kavezu. Uz to, fale i rupe za napredniji cable management. Djelomično se kabeli mogu provući, no ne kao na ARC-u. Ladice za diskove funkcioniraju na istom principu. Diskove (bilo 3.5" bilo 2.5") potrebno je za njih pričvrstiti vijcima, a tada one same nasjedaju u za njih predviđena mjesta. Svaka od ladica ima gumene (silikonske), čepiće za eliminaciju prijenosa vibracija na ostatak kućišta. Gornji je kavez moguće i rotirati, tako da bude uzdužno orijentiran. Gornji kavez za 5.25" uređaje, nema mogućnost pretvorbe u 3.5" kao kod ARC-a, a uređaje je u njega potrebno pričvrstiti vijcima. S donje strane se nalaze dvije odvojene mrežice izrezane u podnici, gdje je moguće ugraditi 140 mm ventilator, odnosno napajanje. Na dijelu gdje dolazi ventilator napajanja, postavljen je filter kojeg je moguće ukloniti radi čišćenja. Gumeni čepići su dovoljno čvrsti i razmaknuti u kuteve pa kućište čvrsto sjedi na svakoj podlozi.
Prednju je masku lagano ukloniti, a tada vidimo kako uz tvornički ugrađen 140 mm ventilator stane još jedan, čime su pokrivena sva 3.5" mjesta. Na prednjoj je masci na svakom segmentu postavljen filter za prašinu, pa će to pomoći da unutrašnjost koliko toliko ostane čista. Neće to naravno biti u potpunosti jer ipak postoji dosta nezaštićenih mjesta gdje prašina ipak može ući. Plastika je kvalitetna no ipak je na mrvicu nižoj razini nego kod ARC-a. Sliku front panela smo nažalost negdje zagubili, no on je vrlo sličan onome sa ARC-a, s tim da su četiri USB2.0 utora. Ovaj model koji smo testirali je prošlogodišnji i pretprodukcijiski, a u MSanu nas uvjeravaju kako će svi modeli u retailu imati USB3.0 utore. Dimenzije kućišta su 200 x 430 x 480 mm (Š x D x V), a masa mu je 7.1 kg.
Baš kao i kod prethodno opisanog modela. najveća je prednost Core 3000 kućišta njegova dobra provjetrenost. Čak je na sedam mjesta moguće postaviti ventilatore bilo 140 mm bilo 120 mm. Ovaj jedan 120 mm je postavljen na ispuh na stražnju stranicu, vrti se na 1400 o/min i pri tome stvara malo više buke od 120 mm modela. 140 mm modela tvornički dolaze dva, na usisu na prednjoj strani i jedan na gornjoj stranici konfiguriran tako da ispuhuje zrak van. Što se prostora za matičnu ploču tiče vidimo kako je naša ATX Sabertootheica lijepo "sjela" u kućište, no mjesta oko nje i nema baš previše, što je jasno i iz smanjenih dimenzija. Ipak, mjesta ima dovoljno za kartice dužine 270 mm, ili 470 mm s uklonjenim kavezom, a hladnjak za procesor ne smije biti viši od 160 mm. Napajanje ne smije biti dublje od 160 mm, kada ima donji ventilator veličine 120/140 mm. Ukoliko nema tako postavljen ventilator, dubina može biti do 250 mm.
Što se opreme tiče, ona je vrlo slična ARC-u s izuzetkom da nema plastičnu maskicu, tj. 5.25" u 3.5" konverter. I dalje je tu kontroler broja okretaja ventilatora, koji doro dođe za utišavanje ipak malo glasnijeg 120 mm modela. Što se Fractalovih ventilatora tiče, ne možemo reći da su posebni po bilo čemu. Kvaliteta je izrade i materijala je prosječna kao i kod svih generičkih modela, baš kao i performanse te razina buke. Oni koji žele kvalitetu, moraju tražiti dalje. Core 3000 je na kraju ostavio pozitivan dojam, kvaliteta izrade je dobra, svidjela nam se crna boja koja zahvaća i unutrašnjost, a po cijeni od oko 500 kuna možemo reći i kako opravdava taj iznos. Ipak, naše je mišljenje kako se isplati odvojiti još cca. 150 kuna za ARC koji je u svakom pogledu koplje ispred ovog modela.
Fractal Design Define Mini
S Define serijom, Fractal donosi dašak ekskluzivnosti u svoje proizvode. Ovaj proizvod karakterizira minimalistička prednja maska/vrata, te unutrašnji zidovi koji su u potpunosti izolirani materijalom za upijanje buke. Zbog toga je i cijena Define modela nešto viša, no kupci koji grade tiho računalo znati će to cijeniti. Kutija je ponovno napravljena u crno-plavoj kombinaciji, a na stražnjoj se strani nalaze sve kupcima relevantne informacije. Baš kao i kod prethodna dva modela, kućište je unutar kutije umotano u veliku vreću te smješteno u dva debela stiropora.
Define Mini je kućište relativno malenih dimenzija (210 x 395 x 490 mm), koje prima isključivo Mini ITX i Micro ATX ploče. Stoga je i njegova inicijalna namjena ponešto drugačija, no i dalje može poslužiti za dobro i moćno desktop računalo, pogotovo zbog dobrih rashladnih karakteristika. Ipak, masivna konstrukcija i debeli, gusti materijal za upijanje buke kumovali su masi od čak 9,50 kg. Prednja su vrata potpuno jednolična, tek s prorezom za LED signalizaciju na vrhu. Stražnja je strana klasična kao i kod drugih Fractala. Na dnu je otvor za napajanje, iznad kojeg su četiri horizontalna prostora za kartice i jedan vertikalni (za. kontroler brzine okretaja ventilatora npr.). Iznad je prostor za stražnji I/O panel, do kojega je 120 mm ventilator koji se vrti na 1200 o/min.Točno iznad ventilatora, smjestili su se otvori za cijevi vodenog hlađenja.
Po otvaranju prednje stranice (vrata s magnetnim kopčama) uočavamo kako su i ona izolirana materijalom za upijanje buke. S obzirom na malene dimenzije kućišta, u prednju je masku moguće smjestiti dva 120 mm ventilatora, od kojih je jedan i tvornički ugrađen. Svaki ventilator ima svoja vratašca te filter za prašinu. Iznad ventilatora se nalaze dva 5.25" utora, od kojih je donji moguće pretvoriti u 3.5". Kvaliteta materijala i izrade je u Define seriji na najvišem nivou, baš kao i završna obrada. Na Fractalu se naime ni na jednom dijelu ne možete slučajno porezati na koji nesavršeni dio, i to je ono što ga uzdiže iznad jeftinijih kućišta.
Prednji je panel smješten na vrh. Osim dva Audio priključka, tu je i tipka za paljenje, dva USB2.0 te jedan USB3.0 utor. Fali kao što vidimo Reset tipka. Tipka za paljenje je aluminijska, a tik ispod nje se nalazi i signalna LED-ica, koja je vidljiva i s prednje strane zbog proreza u vratima.
Donja strana kućišta je slična ARC modelu i tu se nalazi dugački plastični filter za prašinu kojeg je moguće ukloniti radi čišćenja. U kutevima se nalaze masivne gumene nogice, koje kućište čvrsto drže na svim podlogama. Osim prostora za ventilator u napajanju, tu je i još jedan prostor za dodatni 120 mm koji može usisavati friški zrak u kućište.
Po uklanjanju prednje maske, koja je također potpuno izolirana, otvara nam se pogled na malenu unutrašnjost ovoga kućišta. Bočna stranica, baš kao i "plafon" izolirane su aporbcijskim materijalom, a na prostorima za ventilatore je taj materijal moguće ukloniti (na desnoj stranici i na vrhu su mjesta za dodatne 120 mm ventilatore). I Define Mini je, baš kao i ARC opremljen cable management prorezima s gumenim zavjesicama, tako da unutrašnjost ovoga malenog kućišta može biti poprilično uredna. To je naravno iznimno bitno i za dobar airflow. Kaveza za diskove su dva i svaki prima po tri 3.5" ili 2.5" uređaja. Kao i kod ostalih Fractala, uređaji se smještaju u bijele ladice, a svaka je opremljena silikonskim podloškama za eliminaciju prijenosa vibracija. Iznad tih kaveza, smješten je kavez za 5.25" uređaje od koji donji može primiti i 3.5". Sve u svemu solidno posložena unutrašnjost. Ostali smo nažalost bez dijela slika na kojima se vidi potpuno složeno računalo u ovom Miniju (bazirano oko Asus Maximus IV GENE-Z ploče), pa vam to nažalost ne možemo pokazati. Ipak, možemo potvrditi kako se komponente nisu pregrijavale zahvaljujući dobrom propuhu, a kako su apsorpcijski materijali itekako pridonijeli smanjenju buke u kućištu. Jedina mana je pojačano zagrijavanje kućišta tijekom dugotrajnih opterećenja. Mini prima grafičke kartice maksimalne duljine 260 mm s kavezima, ili do 400 mm bez jednog od kaveza. Maksimalna visina hladnjaka za CPU je solidnih 160 mm.
Bundle je identičan onome iz ARC modela. Tu su svi potrebni vijci i distanceri, zatim plastične vezice, maska/adapter sa 5.25" na 3.5", knjižica s uputstvima itd. Define Mini u potpunosti opravdava traženu cijenu u hrvatskim dućanima od oko 650 do 700 kuna. To je prije svega opravdano kvalitetom izrade, dobrom opremljenošću, praktičnošću (odličan cable management), te svakako tvornički ugrađenim materijalom za upijanje buke koji je dokazao svoju efikasnost. Ukoliko slažete malo moćnije računalo, morate računati s povećanim zagrijavanjem unutrašnjosti pa čak i vanjštine, no do pregrijavanja neće doći zbog dobro riješenog provjetravanja. Define Mini svakako ima našu preporuku.
Fractal Design Define R3
Ukoliko vam se sviđa Define Mini, a želite pravo Midi kućište s podrškom za ATX ploče tada je R3 model za vas. Uz to, ovo kućište osim u testiranoj Black Pearl varijanti, dolazi i u Arctic White, Silver Arrow te Titanium Grey bojama. Kućište je pakirano u stiliziranu kutiju, unutar koje je dobro zaštićeno baš kao i svaki drugi Fractalov model. Na kutiji se nalaze osnovne informacije, pa će kupac lako vidjeti ima li R3 sve što mu treba.
Identičnog dizajna kao i Mini, R3 je jedino rastao u dimenzijama. 207.40 x 442 x 521.2 mm i masa od 12.5 kg dovoljno govore o masivnosti, a u R3 će te moći smjestiti Mini ITX, Micro ATX i ATX ploče. Razlika u visini od oko 50 mm u odnosu na Mini, bila je dovoljna za smještanje sedam utora za dodatne kartice sa stražnje strane, te zadržavanje 120 mm ventilatora na ispuhu. Uz to, R3 ima čak četiri rupe sa gumenim zavjesicama za cijevi vodenog hlađenja. Sa bočne se strane nalazi prostor za 120/140 mm ventilator, koji je kao i kod Mini-a obložen apsorpcijskim materijalom kojeg je potrebno ukloniti.
Po otvaranju prednjih vrata dočekuje nas identičan prizor kao i kod Mini-a, dva su prostora za 120 mm ventilator, a tvornički je ugrađen jedan. Svaki od ventilatora ima svoja vratašca i mrežicu, tj. filter protiv prašine. prostora za 5.25" uređaje su dva, s tim da se donji može konvertirati u 3.5". Prednji je panel na vrhu, a s lijeva na desno se nalaze Audio priključci, Alu Power tipka (LED-ica ispod), te dva USB2.0 i jedan eSATA utor. Kao što smo to i ranije napisali, svi modeli trenutno u prodaji moraju imati i USB3.0 utore - tako nas barem uvjeravaju u M Sanu.
S donje se strane nalazi prostor na koji nasjeda ventilator napajanja sa filterom, te jedan prostor za dodatni 140 mm ventilator. Taj dodatni ventilator smještamo u posebne nosače koje možete vidjeti na slikama ispod. Nogice su gumene, prednje su široke a stražnje uske, a radi ekskluzivnosti plastični su rubovi zlatno bojani.
Kada uklonimo bočnu stranicu otvara nam se pogled na unutrašnjost slične koncepcije kao kod ARC modela. No razlika ipak ima. Prva je ta da je kavez za diskove sa osam ladica jedinstven, tj. nije dvostruk kao kod ARC-a. Moramo priznati kako bi radije vidjeli ARC-ov model kaveza i u ovom R3, jer je puno praktičniji. Osam je bijelih ladica opremljeno silikonskim čepićima baš kao i ranije, a mehanizam postavljanja ladica u vodilice je dovoljno čvrst da ne dolazi do pomicanja istih. 5.25" kavez prima dva takva uređaja, a donji je moguće konvertirati u 3.5". Cable management je i kod ovoga kućišta odličan, zbog mnogo prostora za provlačenje kabela koji se nalaze u blizini matične ploče. Fractal s ovim kućištem isporučuje samo dva 120 mm ventilatora (1350 o/min), koji imaju solidne performanse, no i malo povećanu buku.
Ranije spomenuti jedinstveni kavez za diskove ograničava kupca prilikom izbora grafičke kartice na "samo" 290 mm. S druge strane ograničeni ste i visinom CPU hladnjaka od 165 mm što je za 15 mm manje nego kod ARC-a. Na vrhu se ovaj put nalaze dva prostora za dodatne 140 mm ventilatore koji su kada njih nema zaštićeni apsorpcijskim materijalom. Kada je u punom pogonu, R3 radi tiho, tj. većina se buke ne ispušta van kućišta a zbog velikog volumena i dobrog provjetravanja ni zagrijavanje nije visoko.
I uz R3 dolazi standardan set vijaka, distancera, plastičnih vezica, a tu je i kontroler broja okretaja za tri ventilatora te maskica za 5.25" na 3.5" konverziju. Uz to i knjižica s uputstvima je tu. Define R3 je uvećana kopija Mini-a s naravno pokojom razlikom. Zbog toga je i cijena rasla, no ne previše. Na domaćem će te ga tržištu naći u rasponu cijena od 720 - 800 kuna, što je fer iznos za ono što nudi. To je u prvom redu kvalitetna izrada, potpuna zvučna izolacija unutrašnjosti, solidno provjetravanje i dosta prostora za sve (ili većinu) komponenata.
Ukupan zaključak o ova četiri Fractala nećemo zasebno donositi jer smo za svako kućište to posebno napravili. Za kraj ćemo samo reći kako nam se od svih modela najviše svidio ARC koji zbog svojih odličnih karakteristika i odnosa uloženo/dobiveno zaslužuje najvišu ocjenu, a uz to je i pravi best buy.