Fractal Design ARC Midi R2 test

Datum objave 27.05.2013 - Krešimir Matanović

Opis - prvi dio

U siječnju prošle godine, družili smo se s prvom revizijom ARC kućišta koji nam se od svih tada testiranih najviše svidio zbog odličnih karakteristika hlađenja, dizajna, kvalitete izrade i omjera uloženo/dobiveno. ARC je tada koštao vrlo prihvatljivih 650 kuna, što ga je svrstavalo u srednji tržišni razred koji je vrlo popularan kod korisnika koji slažu moćnije računalo za rad i igru. Zbog izvrsnih karakteristika i mogućnosti ARC je brzo postao popularniji i od razvikanije konkurencije u toj klasi. Ove je godine Fractal Design tržištu ponudio novu reviziju koja je donijela izmjene u dizajnu i funkcionalnosti. Za početak su odbacili ekskluzivnije pakiranje i okrenuli se klasičnoj smeđoj kartonskoj kutiji kakvu poznamo i iz Define serije. Na njoj se može vidjeti slika i specifikacije proizvoda, ali i detaljan pregled svih komponenata od kojih je sastavljeno ovo kućište. ARC Midi R2 je unutar kutije zaštićeno na klasičan način - stiroporom i najlonom.

Po vađenju iz kutije dvije stvari odmah zapnu za oko - na prednjoj je stranici urezani Fractal znak iz prvog ARC-a uklonjen i njega je zamijenio fractal design znak na donjem dijelu mrežice za usis zraka, a lijeva bočna stranica sada umjesto mjesta za ventilator ima prozor. Ostatak dizajna je relativno nepromijenjen. I dalje su tu dva 5.25" mjesta na prednjoj strani, prednja maska je plastična sa alu look-om i zaobljenih je rubova. Stražnja je strana identičnog rasporeda kao i kod originalnog ARC-a. Jedina razlika je što su uklonjene dvije rupe za cijevi vodenog hlađenja koje su se nalazile iznad 140 mm ventilatora. Uz klasičan smještaj napajanja na dnu (maksimalna dužina napajanja je 170 mm ako koristimo ventilator ili 270 mm ako ga ne koristimo), matična ploča dolazi iznad a mjesta za proširenja je sedam u horizontali i jedno u vertikali. Bočne stranice, baš kao i gornja su kao i do sada pričvršćene thumb vijcima te ih se lako uklanja.

Ukupne dimenzije ARC-a se nisu mijenjale pa i dalje broji 230 x 460 x 515 mm u širinu, visinu i dužinu, dok je neto masa oko 10.7 kilograma. Prozor na lijevoj bočnoj stranici zamjenjuje mjesto za ventilator, što je Fractal napravio po zahtjevima korisnika. Šanse da će vlasnik u ovakvo kućište ugraditi moćne komponente su velike, pa će ih jasno htjeti i pokazati zainteresiranima. Unutarnja struktura i po organizaciji i po dimenzijama identična je Define R4 modelu koje je zbog konstrukcije prednjih vrata tek nešto malo duže od ARC-a. Filozofija im se naravno znatno razlikuje jer je Define R4 sa svojom zvučnom izolacijom i prednjim vratima namijenjeno slaganju moćnog ali pri tome i tihog računala, dok je kod ARC-a naglasak stavljen na čim bolju provjetrenost. Oba kućišta naravno imaju izvrsnu zaštitu od prašine pa odabir između dva zapravo samo ovisi o afinitetima kupca.

Pogled na stražnju stranu otkriva identičan layout ARC Midi R2 i Define R4 kućišta. Uz to, i prostor za dva SSD-a, kao i prostor za "routing" kabela je isti (26 mm). Već smo kod testa R4 hvalili jednostavnost montaže, mogućnosti aranžiranja kabela i sve ostalo što olakšava život kupcu pa se to isto odnosi i na ovaj model. Ono što je drugačije u odnosu na stari model je to što sada postoje rupe za montažu dva SSD-a, i kontroler brzine okretaja za tri ventilatora. Kabeli na koje spajamo napajanje i tri ventilatora su dovoljno dugi a brzinu rada je moguće podešavati u tri stupnja napona - 5V, 7V i 12V.

Uz kućište dolazi i sva sila vijaka, matica, odstojnika, antivibracijskih vijaka za tvrde diskove, i vezica za aranžiranje kabela. Sve je tu što kupcu može zatrebati prilikom slaganja računala i tu nema razlike u odnosu na ostala kućišta iz Fractalove ponude. Kabeli za front panel su dovoljno dugački i dosežu sve kuteve ploče. Osim klasičnih F_Panel konektora, tu su i Audio konektori ali i USB 3.0 konektor za ploču koji podržava dva USB3.0 porta koji se nalaze na prednjem (gornjem) panelu. Prisjetimo se, kod starog ARC-a bila su dva USB2.0 i jedan USB3.0 port.

Opis - drugi dio

Razlika R2 modela u odnosu na stariju reviziju je što ste kod staroga za čišćenje filtera na usisu trebali skinuti kompletnu masku a kod novoga to nije potrebno. Sada je Fractal pametnije razmišljao i napravio metalnu mrežicu s filterom koju je moguće odvojiti od maske pritiskom na gornji dio gdje ju drže zva plastična "push" nosača. Tako dolazimo do jednostavnijeg održavanja, tj. čišćenja usisa koji je najviše podložan prljanju. Fractal s ovim kućištem isporučuje čak tri 140 mm ventilatora iz svoje Silent Series R2 palete, a prvog vidimo na gornjoj od dvije pozicije na usisu. Druga na ispuhu - jedan je na stražnjoj a drugi na gornjoj stranici.

Kao i do sada, prednja se maska može u potpunosti ukloniti s čime uklanjamo i kavez za diskove. Posebnost ovoga prostora je što je moguće ugraditi i tanji 240 mm radijator koji na taj način možemo elegantno uklopiti u kućište i koji postaje dijelom usisa i hlađenja diskova. Prednja je konstrukcija kućišta vrlo čvrsta, što vidimo po masivnim stupovima, a na njega je spojeno i plastično kućište front panela. Kabeli kontrolera ventilatora spuštaju se ispod u zasebnu rupu, dok je ostatak kabela proveden u kućište direktno iza panela. Jedno od dva 5.25" mjesta je kao što vidimo pokriveno metalnom pločicom koja na sebi ima i 3.5" prilagodbu, pri čemu to zaštitna plastična maskica nema.

prednji je panel smješten vrlo praktično s gornje strane, a u sklopu plastičnog kućišta nalaze se s lijeva na desno Reset tipka, utori za mikrofon i slušalice, tipka za paljenje i gašenje s plavom LED signalizacijom, a na njoj je i crvena LED signalizacija za aktivnost diska. Do toga se nalaze dva USB3.0 utora i tipka kontrolera za ventilatore s tri položaja - 5, 7 i 12V. Ventilatori koji se u punoj brzini vrte na oko 1000 okretaja nisu pretjerano bučni a vrlo su učinkoviti. Već smo o njima pisali i u prethodnim člancima kada smo rekli da u principu i nema potrebe za smanjivanjem broja okretaja jer je buka prihvatljiva i jer su tada najefikasniji. Ipak, to je vrijedilo za Define R4 kućište koje ima sistem prigušenja buke, čega kod ARC-a nema. Stoga je buka nešto malo izraženija i kontroler za broj okretaja postaje nužan ukoliko sklapamo tiho računalo.

Gornja je stranica posebna po tome što ju je moguće ukloniti i što na mrežici cijelom dužinom ima filter protiv prašine. Na taj način je eliminiran ulaz velike količine prašine u kućište a čišćenje filtera je maksimalno pojednostavljeno. Kada gornju stranicu uklonimo otvara nam se pogled na tri mjesta za ventilatore (dva za 140 mm i jedno za 120 mm), koja mogu poslužiti i za montažu radijatora vodenog hlađenja. U tvorničkom setupu tu imamo jedan 140 mm ventilator koji zrak ispuhuje. Općenito, kvaliteta materijala i izrade kao i čvrstoća ovoga kućišta jednostavno oduševljavaju - kao i uvijek kod Fractala.

S donje se strane nalazi klasičan plastični filter za prašinu kojeg je moguće laku ukloniti, a iznad njega dolazi napajanje i jedan 140 mm ventilator. Ukupno je u ovo kućište moguće ugraditi čak sedam ventilatora. Za čvrsto prianjanje na podlozi brinu se četiri gumene nožice u plastičnom kućištu od kojih su prednje nešto većeg promjera.

Unutrašnjost ovoga kućišta je kao što smo već rekli identična onome u Define R4 modelu i mogućnosti kombinacija su time jednake. Prostor za grafičke kartice je jednako izdašan sa punih 290 mm ukoliko je srednji kavez u kućištu ili čak 430 mm ukoliko ga uklonimo. Dva su kaveza za tvrde diskove od čega donji ima tri ladice, a gornji pet. Ladice su bijele boje u njih je moguće ugraditi kako 3.5" tako i 2.5" diskove a imaju i antivibracijske podloge. Vađenje ladica je olakšano tool-less sistemom, dok je diskove za njih potrebno pričvrstiti posebnim vijcima. Na vrhu je kavez za dva 5.25" uređaja koje je potrebno pričvrstiti vijcima. Kućište je kompatibilno s ATX, Micro ATX i Mini ITX pločama, a prorez na nosaču je dovoljno velik i za najveće nosače CPU hladnjaka. Kada smo kod njih, u kućište je moguće ugraditi CPU hladnjak maksimalne visine 180 mm.

Kod ugradnje je kao i uvijek sve proteklo glatko a ovaj put smo se odlučili pokazati vam kako to izgleda s ugrađenom Gigabyteovom Z77X-UP4TH pločom, Noctuinim NH-U12S hladnjak, Chieftecovim napajanjem i Corsairovim SSD-om. Aranžiranje kabela je jednostavno i lako pri čemu smo jedino veću pozornost mogli obratiti na kabele sa stražnje strane. No, oni su ionako manje bitni za protok zraka pa se nismo naročito trudili. Ono što odmah pri paljenju računala primjećujemo je da je radni nivo buke viši i od Define R4 i od Define XL R2 modela. Buka se naravno može smanjiti uz pomoć kontrolera no tada su i performanse hlađenja nešto slabije. Za potrebe testiranja smo baš kao i kod Define R4 i Define XL R2 kućišta u ARC-a ugradili X79 Sabertooth i 980X sistem i dobili usporedne rezultate koje možete vidjeti na sljedećoj stranici.

Rezultati testova

Temperature

CPU @ Heavy Load (°C)
ARC Midi R2
53
  
Define XL R2
55
  
Define R4
59
  
 
025507
5
 
MBO @ Heavy Load (°C)
ARC Midi R2
39
  
Define R4
40
  
Define XL R2
41
  
 
025507
5
 
Northbridge @ Heavy Load (°C)
ARC Midi R2
59
  
Define XL R2
61
  
Define R4
67
  
 
025507
5
 
GPU @ Heavy Load (°C)
Define R4
71
  
Define XL R2
71
  
ARC Midi R2
71
  
 
025507
5
 
HDD @ Heavy Load (°C)
ARC Midi R2
33
  
Define XL R2
34
  
Define R4
35
  
 
025507
5
 
 

U usporedbi s ranije testiranim kućištima ARC je u velikoj prednosti zbog činjenice da ima otvorenu prednju stranicu i nije opterećen debelim spužvama za upijanje buke. Zrak se puno lakše kreće kroz njega pa su i temperature niže. Već smo zaključili kako je XL po tom pitanju bolji od R4 modela, jer ima veću zapreminu pa je on zapravo pravo rješenje ukoliko želite tih i učinkovit sistem. Ukoliko vam viši nivo buke pak nije problem ARC će ponuditi znatno bolje rashladne performanse uz isti volumen unutrašnjosti kao i Define R4. Što se buke tiče ona se kod Define R4 u prosjeku kretala oko 45 dB, a kod XL R2 modela oko 40 dB sa istim komponentama (oba mjerena sa zatvorenim stranicama i u punoj brzini ventilatora). Izmjerena buka kod ARC Midi R2 kućišta je iznosila 49 dB u punoj brzini, što se smanjenjem napona ventilatora na 7 V smanjilo na prihvatljivijih 46 dB a temperatura je pri tom u prosjeku porasla za oko 2 - 3 stupnja.

Zaključak

Ono što je dobro ne treba jako mijenjati već samo usavršavati. To je Fractal napravio i kod novog ARC Midi R2 kućišta koje je doživjelo manje kozmetičke izmjene uz dodatak nekih vrlo korisnih detalja. Prvi od njih je lako odvojiva prednja mrežica sa filterom koja je na prethodnom modelu bila fiksna. Time je znatno olakšano čišćenje usisnog filtera koji kako znamo najbrže skuplja prašinu. Druga promjena je postavljanje prozora na lijevu bočnu stranicu pa vlasnici konačno mogu ponosno pokazivati svoje komponente. Uz to, dodan je i element bitan za prigušivanje buke - kontroler za tri ventilatora. Voljeli bi tu vidjeti i kontroler za više od tri ventilatora no Fractal smatra kako je ovo dovoljno. U praksi smo vidjeli kako već spuštanjem na 7V dosta prigušujemo buku, a ne gubimo previše na performansama. Još jedna novost je i mogućnost ugradnje dva SSD-a na poleđinu nosača matične ploče kao i kod Define serije. Sve ostalo je na ARC-u slično kao i kod Define R4 modela što znači kako ima dovoljno mjesta za sve komponente, a uz modularnu unutrašnjost je moguće i povećati rashladne mogućnosti. Kvaliteta je kao i uvijek na visokom nivou, kućište je čvrsto i masivno s vrlo dobrom završnom obradom. ARC Midi R2 ponovno zaslužuje sve preporuke.

Nakon svih napisanih pohvala na kraju dolazimo do cijene na Hrvatskom tržištu koja je krajnje nelogična. I dok je ARC Midi koštao oko 650 - 700 kuna, njegov R2 nasljednik košta oko a u nekim dućanima i dosta preko 1.100 kuna. Osim što je nelogična razlika između starog i novog modela, nelogična je i razlika u odnosu na cijene u Europi. Na njemačkom će te primjerice tržištu ARC Midi R2 platiti između 80 i 90 € što je i preporučena vrijednost, a ne gotovo 150 € kao u Hrvatskoj.