Rezultati testova

AMD Ryzen 5 1600X

AMD Rzyen 7 1800X

Maksimalna zabilježena kontrolna temperatura (tCTL*) na Ryzenima je puno viša u slučaju kada se pumpa i ventilatori sporo vrte. Čim stvari ubrzamo temperature padaju pa je S24 sasvim sposoban boriti se i protiv Noctue D15 koja je tek malo tiša od njega na maksimalnim okretajima ventilatora. Kod 1800X je S24 na maksimumu čak za 4.7°C bolji od D15 i to je izvrstan rezultat. Zanimljivo za primijetiti je kako se 1600X grije jednako kao i 1800X, tj. barem to tako prikazuju njihovi (ne)pouzdani senzori.

*tCTL temperatura je kao što znamo kontrolna za Ryzene, i treba oduzeti 20°C kako bi se dobila temperatura jezgre – T junction.

Intel i7 6700K

Ploča kao i uvijek forsira visoki napon pri čemu je i temperatura procesora vrlo visoka pa hladnjaci nemaju lak zadatak. U automatskom je režimu rada sve na minimumu i ventilatori se tek povremeno zavrte do 1.000 okretaja, pa je i temperatura već dosta visoka. Čim prijeđemo u PWM način rada i na maksimalni broj okretaja temperatura pada i samo je 1°C iznad D15 – odlično. No, tada je i buka najveća (oko 52 dB) pa je kao i uvijek ventilatore držati negdje u srednje-višem režimu rada (do 1.500 RPM), gdje su performanse još solidne a buka podnošljiva. S24 je pokazao i malo bolje rezultate od nedavno testiranog Master LiquidPro 140 hladnjaka koji je uz to nešto malo bučniji.

Zaključak

fractal_celsius_s24_11

Celsius S24 je svakako donio vidljiv napredak u odnosu na Kelvina S24 i to je dobra stvar. Fractal je S24 orijentirao na dva načina korištenja, potpuno tihi koji će zadovoljiti kod slabijih procesora i onaj najjači koji se može nositi i s overclockiranim procesorima. Uz više performanse dolazi i viša buka, no 52dB je i dalje sasvim podnošljivo, pogotovo prilikom gaminga kada ionako imamo slušalice na ušima ili pojačane zvučnike. Voljeli bi da Fractal dozvoljava promjenu načina rada putem aplikacije, jer je nezgodno “šaltati” između Auto i PWM u kućištu i to je nešto na čemu moraju poraditi za sljedeću generaciju, uz naravno gumiranje prostora između radijatora i ventilatora. U svemu je ostalom ovo jako dobar proizvod koji će zadovoljiti većinu korisnika, koji mogu i dodatno proširiti ovaj sistem što je svakako dobra stvar. Ipak, svi koji ga žele moraju biti spremni izdvojiti pozamašnu količinu novca – čak oko 1.000 kuna. Sličan je to iznos koji se traži i za MasterLiquid Pro 140 koji je kompaktniji i vrlo dobar proizvod no ima nešto kraće cijevi. Celsius S24 je proizvod kojeg definitivno možemo preporučiti, a ako zavirite u Europske cijene vidjet će te i kako je puno konkurentniji cijenom – oko 105 €.