Fractal Design Define 7 recenzija
Datum objave 16.04.2020 - Krešimir Matanović
Define 7 - prvi dio
Define serija je najpopularnija Fractalova linija kućišta koja već dugi niz godina zadovoljava sve potrebe zahtjevnijih kupaca. Ove godine je svjetlo dana ugledala nova Define 7 serija koja ima devet različitih kombinacija boja i bočnih stranica, te sestrinsku Define 7 XL seriju u tri izvedbe. Nama je na test stigla Clear Tempered Glass izvedba u crno-bijeloj kombinaciji boja. Crno je izvana, a bijelo iznutra. Define zadržava neke od prepoznatljivih karakteristika serije kao što su monolitan dizajn i prednja vrata, a donosi neke potpuno nove karakteristike i mogućnosti.
Kućište dolazi u velikoj i debeloj kartonskoj kutiji, koja je pojačana zbog velike mase kućišta, a uz to ima i vrlo zanimljiv uzorak s cijele unutarnje strane. S vanjske se strane kutije nalaze bitne informacije i grafike proizvoda, a unutar kutije je kućište zaštićeno najlonom i debelim stiroporom. Dodatno nalazimo još jednu manju kutiju u kojoj se nalaze zamjenski paneli, ladice za diskove i ostalo.
Kao nasljednik vrlo uspješne Define R6 serije, sedmica je morala biti inovativnija, bolja i zanimljivija od prethodnika. Je li Fractal u tome uspio provjerit ćemo na tri stranice ove recenzije. Za početak, onaj poznati monolitni dizajn je i dalje tu, i samo će pravi znalci moći od prve ocijeniti je li riječ o šestici ili sedmici. Sprijeda su na sedmici vrata, baš kao i na šestici, a ono što će oštro oko odmah primijetiti je da gornji panel više nije blago nakošen, te da su nožice četvrtaste, a ne valjkaste i da su potpuno crne.
Define 7 dolazi u devet izvedbi, tj. kombinacija boja i bočnih stranica, a nama je na test pristiglo u verziji Tempered Glass Clear Tint, s bijelom unutrašnjošću i crnom vanjštinom. Kaljeno je staklo potpuno prozirno s minimalnim rubovima lijevo i desno, da bi pogled u unutrašnjost bio čim bolji. Ostale verzije kućišta uključuju Dark Tinted i Light Tinted bočne stranice s crnom unutrašnjosti, te u sivim ili crnim izvedbama. Sa suprotne strane nalazimo punu metalnu stranicu.
Fractal se i dalje drži dizajna s vratima koja omogućavaju tiši rad, a po potrebi veću propusnost zraka. Time osiguravaju svestranost, i proširuju moguću bazu korisnika. Kao i ranije, prednja je stranica plastična, a s unutarnje strane ima materijal za upijanje zvuka. Kućište je dimenzija 547 x 240 x 475 milimetara, čime je malo naraslo u odnosu na R6, a i masa je veća s 13,45 kilograma. Riječ je kao što vidimo o velikom mid-tower kućištu, koje je iznimno masivno zbog debelog lima korištenog u izradi, te mnoštva elemenata koji podižu masu. Kvaliteta materijala i izrade je na najvišem nivou, baš kao i do sada.
Vrata se otvaraju s lijeva na desno u tvorničkoj konfiguraciji, a obješena su na dva čvrsta i vrlo robusna mehanizma. Kao i kod R6, vrata i mehanizme je moguće okrenuti na drugu stranu, sve u ovisnosti o željama korisnika. Prednja je stranica inače kombinacija aluminija, plastike i materijala za upijanje zvuka. Na prednjoj se aluminijskoj stranici na dnu nalazi utisnut Fractalov logo koji je jedva vidljiv u crnoj boji, no tu je kao podsjetnik o kojem se proizvođaču radi.
Gornji (ili prednji) panel je na istom mjestu kao i kod R6 i vrlo je sličnog rasporeda. Sada više nije nakošen, nego je dio jedinstvene gornje stranice, lijepo uklopljen u metalnu gornju stranicu koju je moguće skinuti pri čemu se otkriva izgled plastičnog kućišta tog panela. S lijeva na desno na panelu se nalaze utičnice za audio jackove (slušalice i mikrofon), zatim reset tipka i USB Type C utor koji je novost kod sedmice. U sredini je velika Power tipka okružena bijelim LED svjetlom, koje se proteže i prema dolje, pa se kroz prorez na vratima vidi da li računalo radi. Desno od Power tipke, grupirani na svojoj strani, nalaze se četiri USB Type A utora – dva 3.0 i dva 2.0.
Define 7 je kao što smo rekli poprilično jednoličnog dizajna, crni monolit s prozirnom bočnom stranicom, no svejedno ga je dobro promotriti sa svih strana. S obzirom na dvostruku funkciju, s vratima zatvorenim zrak u kućište ulazi preko bočnih rebara prednje plastične stranice. Jasno, tako ne može baš previše zraka ući pa će u slučaju ugradnje moćnih komponenata vrata ipak morati biti otvorena kod intenzivnijih zadataka. Na sličan način i autor ovih redaka koristi svoj Define XL R2. Kada je riječ o običnom uredskom poslu vrata su zatvorena, no čim je potrebno bolje hlađenje kod igre ili kakvog intenzivnog posla, vrata se otvaraju.
A jednom kada se vrata otvore na sedmici, vidljiva su dva plastična filtra. Donji, veći, pokriva dva tvornički postavljena usisna ventilatora i mjesto za treći ispod njih, a gornji, manji, pokriva dio gornjeg ventilatora, tj. prostor za eventualni optički ili sličan 5,25-inčni uređaj kada se ventilator skloni ili pomakne prema dolje. Ovaj prostor prima i velike 360-milimetarske radijatore vodenih hlađenja.
Na suprotnoj strani kućišta je uobičajeni raspored proreza i mrežica. Na dnu se nalazi okvir za napajanje kojeg je najprije potrebno skinuti i montirati na PSU, a iznad njega je sedam vodoravnih i dva vertikalna mjesta za dodatne kartice. Sva su mjesta pokrivena limovima koje drže thumb vijci. Iznad njih je rešetka iza koje se nalazi ispušni 140-milimetarski ventilator, te prorez za stražnje I/O konektore matične ploče.
Obje bočne stranice imaju zanimljiv mehanizam koji ih drži, a otvaramo ih pritiskanjem palca o plastiku koja je oblikovana baš za to. Mehanizam koji drži stranice je robustan, a funkcionira tako da kuglice koje se nalaze na stanicama ulaze u “kliješta” koja ih drže čvrsto zatvorenima. Za otvaranje je potrebno samo malo jače gurnuti spomenuti plastični element. Na dnu se stranice nalazi metalna traka s perima koja ulaze u šasiju kućišta. Staklo je naravno kaljeno, i u ovom slučaju potpuno prozirno.
Kod Define R6 su nožice bile obložene sjajnom plastikom, te su bile okrugle, a kod ovog kućišta su crne i malo neobičnijeg oblika. Na dnu se nalaze debele gumene podloške koje sprječavaju klizanje kućišta po površini. Cijela je donja stranica mrežasta, a na njoj se s vanjske strane nalazi plastični perivi filtar kojeg vadimo sprijeda, ali tek kada otvorimo prednju stranicu – u suprotnom je skriven.
Forum
Objavljeno prije 1 sat
Mehanicke tipkovnice i sve o njima (čitaj 1. post ! )Objavljeno prije 1 sat
Stari hardware za kojim se sliniloObjavljeno prije 4 sata
Trance-house-techno i ostala elektronska glazbaObjavljeno prije 4 sata
Koje napajanje kupiti te preporuka kvalitetnih napajanja dostupnih u HR (1.post)Objavljeno prije 5 sati
P: Samsung QLED Q80T 55" 120Hz VRRNovosti
Crvena uzbuna za korejsku industriju zaslona: sustignu ti su Samsung i LG!
Kineska industrija OLED zaslona čini značajne korake u zatvaranju jaza s Južnom Korejom, zahvaljujući snažnim ulaganjima i subvencijama vlade. Prema izvorima iz industrije, kineski BOE je 15. siječnja osigurao dvostruki OLED zaslon za ogran... Pročitaj više
Microsoft 365 podiže cijenu za 43% nakon ove odluke
Microsoft je upravo najavio integraciju Copilota u Microsoft 365 Individual and Family plan i povećao cijenu za oko 3 USD mjesečno. Cijena novog mjesečnog plana iznosi 9.99 USD, u odnosu na 6.99 USD, a cijena novog godišnjeg plana je 99.99... Pročitaj više
Što će Trumpova administracija učiniti sa Zakonom o čipovima i znanosti?
Iako Donald Trump i njegove pristaše nisu baš podržavali Zakon o čipovima i znanosti Bidenove administracije tijekom kampanje, čini se da sljedeća američka vlada nema planove da ga poništi. Barem je to dojam koji je sljedeći američki minist... Pročitaj više
Google pretraživanje počelo je prisiljavati korisnike da omoguće JavaScript u svojim preglednicima.
Pojavila su se izvješća Googleovih korisnika koji su onemogućili JavaScript u svojim preglednicima, koji tvrde da im se pojavila poruka upozorenja da se tražilica ili Google pretraživanje ne mogu koristiti. Nakon tih izvješća i Google je po... Pročitaj više
Google otkriva audio audio datoteke Eclipsa otvorenog koda
Prema vijestima, Samsung je lansirao Eclipsa Audio, 3D audio sustav razvijen u suradnji s Googleom. Informacije o Eclipsa Audiou počinju izlaziti na sljedeći način: Eclipsa Audio temelji se na audio formatu Immersive Audio Model and Formats... Pročitaj više
Sve novosti