Fractal Design Define R6 recenzija
Datum objave 11.04.2018 - Krešimir Matanović
Fractal Design Define R6 - prvi dio
Švedski je Fractal Design krajem prošle godine predstavio svoje novo flagship kućište iz Define serije – R6. Dvije su verzije dostupne, s metalnom lijevom bočnom stranicom i sa stranicom od kaljenog stakla, a nama je na test stiglo potonje. Kućište je po riječima proizvođača osmišljeno i napravljeno iz nule, s upotrebom najboljih rješenja koja su karakteristična za Define seriju. U ovo prostrano kućište stanu velike eATX ploče, ima prostora za radijatore vodenog hlađenja dužine do 420 milimetara, skrivene kaveze i nosače za diskove, pokrov za napajanje, čak tri 14-centimetarska ventilatora i materijal za upijanje buke. Dizajn je klasičan za Fractal, s prednjom otklopnom stranicom od brušenog aluminija.
Kućište dolazi u velikoj smeđoj kartonskoj kutiji debelih stranica, s tipičnom Fractal grafikom u kojoj je pokazan čitav proizvod sklopljen ali i u dijelovima. Uz to, tu je i detaljan popis svega čime se R6 može pohvaliti. Unutar već ionako debele kutije, nalazi se kućište, odlično zaštićeno u debeli stiropor, s debelom stiro pjenom na kaljenom staklu. Samo je kućište još dodatno zaštićeno u najlon, a i na staklu se nalazi prozirna naljepnica i to s obje strane. Premium proizvođač je tako dobro pokazao kako se pakira i štiti flagship kućište.
Define R6 je veliko i masivno kućište napravljeno od debelog čelika, a u prilog tome ide i podatak o masi – 12.4 kilograma neto. Odmah po vađenju iz kutije je jasno kako je riječ i flagship modelu premium proizvođača i kako kompromisi nisu rađeni. Kućište je dimenzija 543 x 233 x 465 milimetara, i po dužini vidimo kako izlazi izvan standardnih okvira midi towera. Dužina je tu kako bi se osiguralo dovoljno prostora za grafičke kartice, jer su kavezi za diskove fiksni i protežu se cijelim prednjim dijelom – kao što ćemo kasnije i vidjeti. R6 je kompletno crne boje, s bijelim ladicama koje ćemo kasnije vidjeti, a na lijevom boku se nalazi stranica od kaljenog stakla koje je 33% zatamnjeno. Uz potpuno crno kućište, Fractal nudi i Blackout te Gunmetal verzije koje dolaze s istim kaljenim staklom, te bijelu verziju ovoga kućišta uz koju dolazi potpuno prozirno kaljeno staklo. Sve verzije imaju otklopivu prednju stranicu čija je fronta od brušenog aluminija. Dizajn je tipičan za Fractal – jednostavan i elegantan.
Desna je bočna stranica metalna i s unutarnje strane “pojačana” debelim materijalom za upijanje zvuka, kakav smo već viđali kod Fractala. Obje su bočne stranice fiksirane thumb vijcima, no obje imaju i mehanizam za zakapčanje pa ih zapravo i ne trebamo osiguravati vijcima, a jedina je iznimka transport. Stražnja je strana klasične konfiguracije. Na dnu je okvir za napajanje kojeg je potrebno skinuti, montirati na napajanje i nakon toga zapravo napajanje ugrađujemo straga. Iznad su sedam horizontalnih mjesta za proširenje i dva vertikalna, a svaki je lim zasebno pričvršćen thumb vijkom, te je bijele boje. Vertikalni su prorezi kompatibilni s Fractal Design Flex VRC-25 PCIE x16 Vertical GPU Riser kitom koji omogućava vertikalnu orijentaciju grafičke kartice za bolji vizualni doživljaj. Prema vrhu je jasno otvor za stražnje I/O portove matične ploče, a desno od njega je rešetka na koju je montiran 140-milimetarski ispušni ventilator.
Konstrukcija prednje maske je plastična, s umetkom od brušenog aluminija na prednjoj otklopnoj stranici. Stranica se otklapa s desna na lijevo, no uz pomoć odvijača i malo strpljenja ju je moguće i preorijentirati da se otvara s lijeva na desno. Na unutarnjoj strani prednje otklopne stranice se nalazi spužvasti materijal za upijanja zvuka, a usisni ventilatori zrak uvlače s donje strane i kroz mrežaste otvore na bokovima.
Prednji je panel, zapravo gornji i nalazi se na plastičnoj konstrukciji. S lijeva na desno tu nalazimo 3.5-milimetarske utore za slušalice i mikrofon, reset tipku, osvijetljenu Power tipku, te po dva USB 2.0 i USB 3.0 utora.
Na plastičnom se dijelu prednje maske nalazi mrežica koja je ujedno i filtar za prašinu, a lako ju je skinuti radi čišćenja. Iza nje se u tvorničkoj konfiguraciji nalaze dva usisna Dynamic X2 GP-14, 140-milimetarska ventilatora koji osiguravaju dobar protok zraka uz ne preveliku razinu buke. Na ovaj je način, uz jedan ispušni ventilator osiguran dobar propuh kroz ovo kućište koje je zapravo zatvorenog tipa, i orijentirano ka tihom radu. Iznad ventilatora se nalazi plastikom pokriveni utor i ležište za 5.25-inčne uređaje što je danas već rijetkost za vidjeti, no i dalje će dobro poslužiti.
Na dnu se kućišta cijelom dužinom smjestio plastični okvir sa sitnom mrežicom koja služi kao filtar za prašinu. Mrežicu se lako uklanja povlačenjem prema naprijed i lako se čisti. Ispod mrežice vidimo Rešetku na koju nasjeda napajanje i dvije manje rešetke na koje možemo montirati radijatore vodenog hlađenja dužine do 280 milimetara ili dva ventilatora promjera do 140 milimetara. Kućište stoji na četiri nožice, obložene sjajnom plastikom, s gumenim podloškama na dnu koje sprječavaju klizanje. Kućište je vrlo masivno pa klizanje zapravo i nije nešto čega se treba bojati.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 4 minute
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5070 Ti OC recenzijaObjavljeno prije 9 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 12 minuta
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiObjavljeno prije 18 minuta
NetflixNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti