Fractal_Design_Define_R6_24 Fractal_Design_Define_R6_25

Aranžiranje kabela u ovom kućištu je vrlo jednostavno, dovoljno je gumiranih proreza, dovoljno je ušica sa stražnje strane, a pomažu i dvije velcro vezice. Mi se nismo naročito potrudili oko stražnje strane gdje je prostora za kabele 23 milimetra, jer smo računalo ionako rastavljali nakon testa. Dužina prostora u kojeg ugrađujemo napajanje je 300 milimetara, i to je dovoljno čak i za ona najduža 200-milimetarska i njihove kabele.

Fractal_Design_Define_R6_26 Fractal_Design_Define_R6_27

Nakon slaganja kabela, ostalo je još samo ugraditi hladnjak, koji u ovo kućište stane i s drugim ventilatorom, no mi smo se zbog kontinuiteta testiranja odlučili ostaviti samo jedan, centralni. Ostala kućišta koja smo nedavno testirali nikako ne mogu prihvatiti taj “stršeći” vanjski ventilator na Noctui, no ovo može – sve do 185 centimetara visine. Nakon hladnjaka na svoje je mjesto sjela i MSI RX570 Gaming X 4GB i testiranja su mogla započeti.

 Fractal_Design_Define_R6_26a Fractal_Design_Define_R6_26b Fractal_Design_Define_R6_26c Fractal_Design_Define_R6_26d

Istovremenim smo opterećivanjem procesora (7-Zip) i grafike (OCCT), kao i do sada promatrali zagrijavanje komponenata uz pomoć HWiNFO64 aplikacije. Nakon više od sat i pol torture napravili smo gornje screenshotove na kojima možete vidjeti kako se procesor nije zagrijavao više od 87°C na jednoj od jezgri. Dva je to stupnja niže nego kod Antecovog P110 kućišta koje je zatvorenog tipa, ali i 3°C više nego kod potpuno otvorenog CoolerMasterovog MB500. Ove brojke govore u prilog dobrog “propuha” unutar R6 kojeg stvaraju njegovi 140-milimetarski ventilatori. malo smo veću temperaturu primijetili kod grafičke kartice i SSD-a koji su se zagrijavali više nego u dva navedena kućišta.

Fractal_Design_Define_R6_28

S cijenom koja u hrvatskim dućanima kreće od oko 980 kuna na više ovo se kućište ne može nazvati pristupačnim širim masama. No to je otprilike i jedina stvar koja mu se može (uvjetno) zamjeriti. U svemu ostalom, počevši od kvalitete materijala, završne obrade, izgleda i izvrsne funkcionalnosti, o R6 se može govoriti u superlativima. I premda nije naročito uzbudljivo sa strane dizajna, prednja mu aluminijska fronta daje dozu elegancije, koja je samo dodatno naglašena blago zatamnjenim kaljenim staklom na lijevom boku. Prednja se stranica može otklopiti, i još pri tome podesiti na koju će stranu po vlastitim željama, pri čemu se pristupa filtru prašine i gornjem 5.25-inčnom slotu. Na vrhu je jednostavan i funkcionalan gornji panel, te poklopac koji može ostati zatvoren ili služiti kao filtar. Unutrašnjost kućišta je vrlo prostrana, potpuno modularna i vrlo funkcionalna. Tome u prilog govori kako je moguće ugraditi radijator vodenog hlađenja do 420 milimetara ili grafičke kartice do 400 milimetara ako tako poželimo. Dovoljno je mjesta za velike komponente, za veći broj diskova, velika napajanja, a tu su i odlične mogućnosti za organizaciju kabela i kontroler za ventilatore. Sve dakle što možemo poželjeti od premium proizvoda. Kao šlag na tortu dolaze i tri tiha 140-milimetarska ventilatora koja stvaraju dobar propuh unatoč zatvorenom tipu kućišta. Ukupnoj tišini rada doprinose i materijali za upijanje zvuka na bočnoj stranici te na gornjoj i prednjoj. Define R6 je iznova definirao Define seriju kućišta, dobro napravio još boljim i proizvod je kakav samo možemo poželjeti kada sklapamo sebi ili nekom drugom računalo. Definitivno zaslužuje nagradu urednikov izbor!