Fractal Design Focus 2 RGB recenzija
Datum objave 14.05.2023 - Krešimir Matanović
Focus 2 - prvi dio
Na test nam je pristiglo Fractal Designeovo Focus 2 kućište u RGB Black TG Clear Tint izvedbi. To znači da je kućište crno, s prozirnom bočnom stranicom od kaljenog stakla i opremljeno s RGB ventilatorima. Focus 2 je predstavljeno još prošle godine, a na tržište je došlo kao nasljednih cjenovno prihvatljive Focus G serije. Donosi potpuni redizajn, okrenut prema potrebama modernih PC graditelja, a zadržava povoljnu cijenu i dobru kvalitetu.
Kućište dolazi u običnoj kartonskoj kutiji, nije spremljeno u onu malo deblju i bolju u kakvoj dolaze skuplja Fractal Design kućišta. Ipak, unutar te kutije je odlično zaštićeno u stiro-pjenu i najlonsku vrećicu, a bočna staklena stranica je kao i uvijek oblijepljena najlonom.
Prethodnika ovoga kućišta, Focus G koji je na tržištu od 2017. godine nismo imali prilike testirati no on je predstavljao ulaz u svijet Fractal Designeovih kućišta koja su na glasu kao vrlo kvalitetna. Ovo jasno i sami možemo potvrditi jer smo ih tijekom godina testirali mnoštvo. Focus 2 donosi sve moderne značajke u ovaj niži segment i zapravo je puno drugačije od G modela.
Riječ je o klasičnom mid-toweru koji je napravljen od čeličnih limova, plastike i kaljenog stakla. Orijentirano je prema visokom protoku zraka, pa je prednja maska potpuno otvorena za usis zraka preko metalne rešetke iza koje se nalaze tvornički ugrađena dva 140-milimetarska RGB ventilatora.
Kućište je jednostavnog dizajna, nema tu većih iznenađenja, linije su čiste a rubovi oštri. Nenametljivo i jednostavno kućište u koje stanu i veće komponente, koje će te najvjerojatnije staviti pod radni stol i zaboraviti na njega do sljedećeg čišćenja prašine. Desna bočna stranica je od kaljenog stakla, dok je lijeva limena. Obje su pričvršćene thumb vijcima, koji zbog deblje glave i izbočina na limu ne ispadaju van – praktično rješenje koje Fractal već dugo koristi. Stražnja strana je standardnog rasporeda – na dnu je prorez za ATX napajanje, iznad kojega je sedam limova za dodatne kartice (svaki lim ima vijak), tu je mrežica za 120-milimetarski ispušni ventilator, te I/O prorez. Kućište je dimenzija 472 x 215 x 451 milimetar i mase oko 6,4 kilograma.
Na vrhu se kućišta, na desnoj strani nalazi prednji panel, koji se sastoji od osvijetljene Power tipke, tipke za promjenu osvjetljenja, jack utičnice za slušalice i mikrofon te dva USB 3.0 Type A porta. Postoji i opcija za Type C port, no ona se dodatno naplaćuje. Zanimljivo je da ovo kućište ima RGB kontroler koji kontroliramo s vanjske strane, te je zbog toga, a i nekih drugih detalja vrlo slično Antecovom AX90 kojeg smo testirali nedavno.
Na gornjoj se strani osim prednjeg panela nalazi i rešetka za ventilatore kojih može biti dva 120/140-milimetarska ili pak jedan 240-milimetarski radijator. No, prilikom planiranja treba biti oprezan jer deblji hladnjak na matičnoj ploči može smetati većim ventilatorima kao što će te kasnije vidjeti u našem buildu. Ta je rešetka mogla biti i malo duža pa problema ne bi bilo, a prednji je panel mogao biti uz prednji rub. Odvojeno, u zasebnoj vrećici s mjehurićima zraka dolazi i metalni filtar za prašinu s magnetnim trakama koji se postavlja na vrh. Na dnu se pak nalazi plastični filtar na mjestu na kojem se nalazi usis za napajanje, kojeg se lako ukloni radi čišćenja. Tu su i četiri nožice na kojima kućište suvereno stoji.
Bočna stranica je od kaljenog stakla i prozirna je, no ima crne rubove. S unutarnje se strane nalazi i metalna pločica s utisnutim Fractal logoom što izgleda vrlo efektno, a vidljivije je kada se uključi rasvjeta u kućištu. Kvaliteta materijala i izvedbe jasno nije kao kod skupljih Fractalovih kućišta, ali je jako dobra i zapravo dosta bolja nego kod Anteca AX90 kojeg smo već spomenuli.
Prostor unutar kućišta je jedinstven i nema modernih pregrada na koje smo već navikli. Uz kućište dolaze dva Aspect 14 RGB ventilatora koji se vrte na oko 1.000 okretaja u minuti i ne proizvode mnogo buke. Umjesto njih na prednji dio je moguće montirati i 360-milimetarski radijator, ili tri 120-milimetarska ventilatora. Čudno je kako se Fractal nije odlučio za pokrov napajanja, da se sakrije ono i kabeli, no to je očito pitanje budžeta i uštede.
U kućište stanu Mini-ITX, Micro-ATX i ATX ploče, a s desne, donje i gornje strane se nalaze prorezi za kabele. Nema gumenih organizatora, jer je ovo kućište ipak u nešto nižem cjenovnom rangu. Prostora za komponente ima više nego dovoljno. Stane 170 milimetara visok CPU hladnjak, 405 milimetara duga grafička kartica i 175 milimetara dugačko napajanje. Tvornički su predinstalirani odstojnici za ATX ploče.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 6 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 1 sat
Delta ForceObjavljeno prije 1 sat
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 2 sata
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti