Fractal Design Focus 2 RGB recenzija
Datum objave 14.05.2023 - Krešimir Matanović
Focus 2 - prvi dio
Na test nam je pristiglo Fractal Designeovo Focus 2 kućište u RGB Black TG Clear Tint izvedbi. To znači da je kućište crno, s prozirnom bočnom stranicom od kaljenog stakla i opremljeno s RGB ventilatorima. Focus 2 je predstavljeno još prošle godine, a na tržište je došlo kao nasljednih cjenovno prihvatljive Focus G serije. Donosi potpuni redizajn, okrenut prema potrebama modernih PC graditelja, a zadržava povoljnu cijenu i dobru kvalitetu.
Kućište dolazi u običnoj kartonskoj kutiji, nije spremljeno u onu malo deblju i bolju u kakvoj dolaze skuplja Fractal Design kućišta. Ipak, unutar te kutije je odlično zaštićeno u stiro-pjenu i najlonsku vrećicu, a bočna staklena stranica je kao i uvijek oblijepljena najlonom.
Prethodnika ovoga kućišta, Focus G koji je na tržištu od 2017. godine nismo imali prilike testirati no on je predstavljao ulaz u svijet Fractal Designeovih kućišta koja su na glasu kao vrlo kvalitetna. Ovo jasno i sami možemo potvrditi jer smo ih tijekom godina testirali mnoštvo. Focus 2 donosi sve moderne značajke u ovaj niži segment i zapravo je puno drugačije od G modela.
Riječ je o klasičnom mid-toweru koji je napravljen od čeličnih limova, plastike i kaljenog stakla. Orijentirano je prema visokom protoku zraka, pa je prednja maska potpuno otvorena za usis zraka preko metalne rešetke iza koje se nalaze tvornički ugrađena dva 140-milimetarska RGB ventilatora.
Kućište je jednostavnog dizajna, nema tu većih iznenađenja, linije su čiste a rubovi oštri. Nenametljivo i jednostavno kućište u koje stanu i veće komponente, koje će te najvjerojatnije staviti pod radni stol i zaboraviti na njega do sljedećeg čišćenja prašine. Desna bočna stranica je od kaljenog stakla, dok je lijeva limena. Obje su pričvršćene thumb vijcima, koji zbog deblje glave i izbočina na limu ne ispadaju van – praktično rješenje koje Fractal već dugo koristi. Stražnja strana je standardnog rasporeda – na dnu je prorez za ATX napajanje, iznad kojega je sedam limova za dodatne kartice (svaki lim ima vijak), tu je mrežica za 120-milimetarski ispušni ventilator, te I/O prorez. Kućište je dimenzija 472 x 215 x 451 milimetar i mase oko 6,4 kilograma.
Na vrhu se kućišta, na desnoj strani nalazi prednji panel, koji se sastoji od osvijetljene Power tipke, tipke za promjenu osvjetljenja, jack utičnice za slušalice i mikrofon te dva USB 3.0 Type A porta. Postoji i opcija za Type C port, no ona se dodatno naplaćuje. Zanimljivo je da ovo kućište ima RGB kontroler koji kontroliramo s vanjske strane, te je zbog toga, a i nekih drugih detalja vrlo slično Antecovom AX90 kojeg smo testirali nedavno.
Na gornjoj se strani osim prednjeg panela nalazi i rešetka za ventilatore kojih može biti dva 120/140-milimetarska ili pak jedan 240-milimetarski radijator. No, prilikom planiranja treba biti oprezan jer deblji hladnjak na matičnoj ploči može smetati većim ventilatorima kao što će te kasnije vidjeti u našem buildu. Ta je rešetka mogla biti i malo duža pa problema ne bi bilo, a prednji je panel mogao biti uz prednji rub. Odvojeno, u zasebnoj vrećici s mjehurićima zraka dolazi i metalni filtar za prašinu s magnetnim trakama koji se postavlja na vrh. Na dnu se pak nalazi plastični filtar na mjestu na kojem se nalazi usis za napajanje, kojeg se lako ukloni radi čišćenja. Tu su i četiri nožice na kojima kućište suvereno stoji.
Bočna stranica je od kaljenog stakla i prozirna je, no ima crne rubove. S unutarnje se strane nalazi i metalna pločica s utisnutim Fractal logoom što izgleda vrlo efektno, a vidljivije je kada se uključi rasvjeta u kućištu. Kvaliteta materijala i izvedbe jasno nije kao kod skupljih Fractalovih kućišta, ali je jako dobra i zapravo dosta bolja nego kod Anteca AX90 kojeg smo već spomenuli.
Prostor unutar kućišta je jedinstven i nema modernih pregrada na koje smo već navikli. Uz kućište dolaze dva Aspect 14 RGB ventilatora koji se vrte na oko 1.000 okretaja u minuti i ne proizvode mnogo buke. Umjesto njih na prednji dio je moguće montirati i 360-milimetarski radijator, ili tri 120-milimetarska ventilatora. Čudno je kako se Fractal nije odlučio za pokrov napajanja, da se sakrije ono i kabeli, no to je očito pitanje budžeta i uštede.
U kućište stanu Mini-ITX, Micro-ATX i ATX ploče, a s desne, donje i gornje strane se nalaze prorezi za kabele. Nema gumenih organizatora, jer je ovo kućište ipak u nešto nižem cjenovnom rangu. Prostora za komponente ima više nego dovoljno. Stane 170 milimetara visok CPU hladnjak, 405 milimetara duga grafička kartica i 175 milimetara dugačko napajanje. Tvornički su predinstalirani odstojnici za ATX ploče.
Forum
Objavljeno prije 10 minuta
Xbox Series X/SObjavljeno prije 55 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 55 minuta
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 1 sat
3DMark rezultati i komentariObjavljeno prije 1 sat
Epic GamesNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti