Fractal Design Focus 2 RGB recenzija

Datum objave 14.05.2023 - Krešimir Matanović

Focus 2 - prvi dio

fractal_design_focus_2_1

Na test nam je pristiglo Fractal Designeovo Focus 2 kućište u RGB Black TG Clear Tint izvedbi. To znači da je kućište crno, s prozirnom bočnom stranicom od kaljenog stakla i opremljeno s RGB ventilatorima. Focus 2 je predstavljeno još prošle godine, a na tržište je došlo kao nasljednih cjenovno prihvatljive Focus G serije. Donosi potpuni redizajn, okrenut prema potrebama modernih PC graditelja, a zadržava povoljnu cijenu i dobru kvalitetu.

fractal_design_focus_2_2

Kućište dolazi u običnoj kartonskoj kutiji, nije spremljeno u onu malo deblju i bolju u kakvoj dolaze skuplja Fractal Design kućišta. Ipak, unutar te kutije je odlično zaštićeno u stiro-pjenu i najlonsku vrećicu, a bočna staklena stranica je kao i uvijek oblijepljena najlonom.

fractal_design_focus_2_3

Prethodnika ovoga kućišta, Focus G koji je na tržištu od 2017. godine nismo imali prilike testirati no on je predstavljao ulaz u svijet Fractal Designeovih kućišta koja su na glasu kao vrlo kvalitetna. Ovo jasno i sami možemo potvrditi jer smo ih tijekom godina testirali mnoštvo. Focus 2 donosi sve moderne značajke u ovaj niži segment i zapravo je puno drugačije od G modela. Riječ je o klasičnom mid-toweru koji je napravljen od čeličnih limova, plastike i kaljenog stakla. Orijentirano je prema visokom protoku zraka, pa je prednja maska potpuno otvorena za usis zraka preko metalne rešetke iza koje se nalaze tvornički ugrađena dva 140-milimetarska RGB ventilatora.

fractal_design_focus_2_4

Kućište je jednostavnog dizajna, nema tu većih iznenađenja, linije su čiste a rubovi oštri. Nenametljivo i jednostavno kućište u koje stanu i veće komponente, koje će te najvjerojatnije staviti pod radni stol i zaboraviti na njega do sljedećeg čišćenja prašine. Desna bočna stranica je od kaljenog stakla, dok je lijeva limena. Obje su pričvršćene thumb vijcima, koji zbog deblje glave i izbočina na limu ne ispadaju van - praktično rješenje koje Fractal već dugo koristi. Stražnja strana je standardnog rasporeda -  na dnu je prorez za ATX napajanje, iznad kojega je sedam limova za dodatne kartice (svaki lim ima vijak), tu je mrežica za 120-milimetarski ispušni ventilator, te I/O prorez. Kućište je dimenzija 472 x 215 x 451 milimetar i mase oko 6,4 kilograma. fractal_design_focus_2_5 Na vrhu se kućišta, na desnoj strani nalazi prednji panel, koji se sastoji od osvijetljene Power tipke, tipke za promjenu osvjetljenja, jack utičnice za slušalice i mikrofon te dva USB 3.0 Type A porta. Postoji i opcija za Type C port, no ona se dodatno naplaćuje. Zanimljivo je da ovo kućište ima RGB kontroler koji kontroliramo s vanjske strane, te je zbog toga, a i nekih drugih detalja vrlo slično Antecovom AX90 kojeg smo testirali nedavno.

fractal_design_focus_2_6 fractal_design_focus_2_7

Na gornjoj se strani osim prednjeg panela nalazi i rešetka za ventilatore kojih može biti dva 120/140-milimetarska ili pak jedan 240-milimetarski radijator. No, prilikom planiranja treba biti oprezan jer deblji hladnjak na matičnoj ploči može smetati većim ventilatorima kao što će te kasnije vidjeti u našem buildu. Ta je rešetka mogla biti i malo duža pa problema ne bi bilo, a prednji je panel mogao biti uz prednji rub. Odvojeno, u zasebnoj vrećici s mjehurićima zraka dolazi i metalni filtar za prašinu s magnetnim trakama koji se postavlja na vrh. Na dnu se pak nalazi plastični filtar na mjestu na kojem se nalazi usis za napajanje, kojeg se lako ukloni radi čišćenja. Tu su i četiri nožice na kojima kućište suvereno stoji.

fractal_design_focus_2_8

Bočna stranica je od kaljenog stakla i prozirna je, no ima crne rubove. S unutarnje se strane nalazi i metalna pločica s utisnutim Fractal logoom što izgleda vrlo efektno, a vidljivije je kada se uključi rasvjeta u kućištu. Kvaliteta materijala i izvedbe jasno nije kao kod skupljih Fractalovih kućišta, ali je jako dobra i zapravo dosta bolja nego kod Anteca AX90 kojeg smo već spomenuli.

fractal_design_focus_2_9

Prostor unutar kućišta je jedinstven i nema modernih pregrada na koje smo već navikli. Uz kućište dolaze dva Aspect 14 RGB ventilatora koji se vrte na oko 1.000 okretaja u minuti i ne proizvode mnogo buke. Umjesto njih na prednji dio je moguće montirati i 360-milimetarski radijator, ili tri 120-milimetarska ventilatora. Čudno je kako se Fractal nije odlučio za pokrov napajanja, da se sakrije ono i kabeli, no to je očito pitanje budžeta i uštede.

fractal_design_focus_2_10

U kućište stanu Mini-ITX, Micro-ATX i ATX ploče, a s desne, donje i gornje strane se nalaze prorezi za kabele. Nema gumenih organizatora, jer je ovo kućište ipak u nešto nižem cjenovnom rangu. Prostora za komponente ima više nego dovoljno. Stane 170 milimetara visok CPU hladnjak, 405 milimetara duga grafička kartica i 175 milimetara dugačko napajanje. Tvornički su predinstalirani odstojnici za ATX ploče.

Focus 2 - drugi dio

fractal_design_focus_2_11

Prednja je stranica plastičnog okvira i metalne mrežice koja služi i kao filtar za prašinu. Stranicu skidamo jednostavnim povlačenjem s donje strane pri čemu ju možemo očistiti. Njenim skidanjem dolazimo i do usisnih ventilatora, tj, nosača za radijator ili dodatne 120-milimetarske ventilatore.

fractal_design_focus_2_12

Stražnja strana je jedinstvena, ima dovoljno mjesta i ušica za organizaciju kabela, s tim da je prednji dio ipak malo uvučeniji kako bi se mogla smjestiti dva 3,5-inčna diska. Na donjem dijelu nosača za matičnu ploču je prorez za kabele koji dolaze iz napajanja, a moguće je naravno provući i ostale kabele koji idu na donji dio matične ploče. Sve u svemu, i bez gumenih organizatora, dobro je riješena organizacija kabela.

fractal_design_focus_2_13

U sklopu se prednjeg panela nalazi i RGB kontroler koji nudi nekoliko osnovnih opcija osvjetljenja. Za više opcija, kao i za sinkronizaciju s ostatkom komponenata tvornički se ventilatori moraju spojiti na matičnu ploču.

fractal_design_focus_2_14 fractal_design_focus_2_15

Stražnja strana prima ukupno četiri diska. Dva 3,5-inčna se mogu smjestiti jedan iznad drugog na lijevoj uvučenoj strani, a dva 2,5-inčna sa stražnje strane nosača matične ploče. Alternativno, kupac može nabaviti i plastični nosač za još dva 2,5-inčna SSD-a koji postavljamo na mjesto donjeg 3,5-inčnog diska. Nedostatak kaveza za diskove bi za neke mogao predstavljati problem, no uz današnju sve veću upotrebu M.2 diskova, ukupno četiri mjesta za diskove u kućištu i nije tako loše.

fractal_design_focus_2_16

Kabeli prednjeg panela su vrlo jednostavni - samo Power priključak za prednji panel, Audio priključak, USB 3.0 priključak i jedan SATA Power za ARGB kontroler. Svi su priključi na dovoljno dugim kabelima. Uz kućište kupac će dobiti i sve potrebne vijke, gumene podloške za diskove, kao i plastične vezice za aranžiranje kabela. Kao i uvijek tu je i knjižica s uputstvima.

fractal_design_focus_2_17 fractal_design_focus_2_18

Za ugradnju smo u ovo kućište odabrali iste komponente kao i kod AX90 kućišta što znači da smo ugradili Asusovu Crosshair X670E Hero matičnu ploču, AMD Ryzen 9 7950X procesor kojeg je hladio Alphacool Eisbaer LT HPE 360 hladnjak i AMD Radeon RX 7900 XT grafičku karticu. Za napajanje smo koristili Fractalovo ION+ 860P. Ugradnja komponenata u kućište je jednostavna, kao i spajanje svih potrebnih kabela.

fractal_design_focus_2_19 fractal_design_focus_2_20

Ono što nam je predstavljalo problem su ventilatori vodenog hlađenja koje smo postavili s prednje strane, pa ih je metalna mrežica prednje strane dodirivala i zaustavljala. Stoga smo ih prebacili s unutarnje strane pri čemu je i dalje ostalo dovoljno mjesta. Drugo, Fractalovi ventilatori su imali problema s velikim VRM hladnjakom na X670E Hero matičnoj ploči pa ih nismo mogli pravilno instalirati. Naravno, ovo je specifičan problem za ploču, no zato smo na početku napisali da je potrebno planirati što i kako će te ugrađivati u ovo kućište. Rashladne performanse ovoga kućišta ovise o količini ventilatora, a u našem su slučaju bile tek mrvicu slabije nego kod AX90 pa nismo posebne screenshotove stavljali. Obavezno je u ovakav setup još dodati jedan ventilator na ispuh i onda možete hladiti i ovako moćne komponente kakve smo mi koristili.

fractal_design_focus_2_21

Ventilatori su tihi, stvaraju solidan propuh te imaju i lijepe svjetlosne efekte. Tipkom na vrhu kontroliramo nekoliko osnovnih efekata koji su relativno zanimljivi, no svakako je preporuka spajanje ventilatora na matičnu ploču i sinkronizacija s ostatkom rasvjete koju već imate na ploči.

fractal_design_focus_2_22

S cijenom od oko 115 € u hrvatskim trgovinama i oko 90 € u njemačkim ovo je solidan mid-range izbor. Ima nekoliko nedostataka, uključujući i to što nema Type C port, no Fractal je očito morao napraviti neke ustupke kako bi cijena ostala prihvatljiva. Prostora u kućištu ima dovoljno i za veće komponente, kvaliteta izrade je vrlo dobra, ali bi dizajn mogao biti mrvicu maštovitiji. Filtracija protiv prašine je solidna, a sviđaju nam se i dva 140-milimetarska RGB ventilatora na usisu. Solidan je ovo ulaz u Fractalov svijet kućišta. Osim u ovoj izvedbi, dolazi i u bijeloj s RGB-om, crno-bijeloj bez RGB-a i potpuno crnoj bez RGB-a i bez bočne staklene stranice - za svakoga po nešto.