Opis – drugi dio

Kavezi za diskove su inventivno riješeni, a bijeli su čime je dobiven kontrast potpuno crnoj unutrašnjosti. Uz njih su i lopatice ventilatora bijele. Uz kućište dolaze i upute za korištenje na nekoliko svjetskih jezika, te kutija sa svim dijelovima koji vam mogu zatrebati prilikom gradnje računala. Tu su devet odstojnika za matičnu ploču, 13 vijaka za matičnu ploču i napajanje, 16 vijaka za HDD, 16 vijaka za SSD, četiri vijka za dodatni ventilator, 5 vezica za kabele, te kit za montažu slim-line optičkog uređaja. Jednom kada smo sve detaljno pregledali i pobrojali možemo krenuti sa montažom računala.

 

605-icu smo odlučili maksimalno opteretiti velikim i moćnim komponentama kako bi do maksimuma opteretili njene termalne mogućnosti. Počeli smo ugradnjom Thermaltakeovog Grand napajanja snage 1050W s modularnim kabelima. Napajanje je po propisima dugo 180 mm, a glavni su mu kabeli smješteni na dnu pri čemu bi mogli smetati slim ODD-u. Nakon toga smo ugradili Maximus VI Formula ploču (recenzija uskoro), na kojoj je bio 4770K procesor, kit za montažu Noctuinog hladnjaka i ukupno 16GB Corsairove Vengeance Pro memorije (recenzija uskoro). Najveći problem je bio smještaj kabela, jer kućište nema nikakve cable management opcije osim dvije izbočene rupice kroz koje je moguće provući plastične vezice. Nakon toga smo ugradili Asus GTX770 DCU II OC karticu (recenzija uskoro), te isprobali kako će sjesti kavez sa jednim SSD-om.

Kavez s jednim SSD-om i nije najbolje sjeo jer su mu smetali konektori za napajanje grafičke kartice no uz nekoliko milimetara odstupanja sve je ipak sjelo na svoje mjesto. Prije kaveza sa diskovima smo naravno ugradili još i Noctuin C12P SE14 hladnjak koji je ispunio veliki dio volumena kućišta. Kabela je bilo posvuda i uz pažljivije planiranje je moguće to dovesti u bolji red, pa smo ih još povezali vezicama kako ne bi smetali. Uz to, USB3.0 konektor koji je popriličnih dimenzija nismo mogli spojiti na ploču zbog uskog otvora oklopa ploče. Treba imati na umu da će malo tko ići ugrađivati ovakve komponente u ovo kućište, čisto zato jer je to jako nepraktično. Mi smo ovo napravili samo radi eksperimenta, tj. za potrebe testa, a rezultat svega je bilo veliko zagrijavanje unutrašnjosti i komponenata.

Ovo kućište i njegove termalne sposobnosti su vrlo dobre jer je kompletan rashladni sistem ipak omogućavao stabilan rad sistema i bez dodatnih ventilatora, no temperature su ipak bile previsoke. Buka se s prednje strane kretala na prihvatljivih 34 do 35 dB (u ovisnosti o brzini ventilatora) a s bokova na oko 40 – 41 dB (mjereno Nexus 4 smartphoneom s udaljenosti od 20 cm). Isto tako, promjenom brzine vrtnje ventilatora nismo puno utjecali na temperaturu unutrašnjosti jer nam je protok zraka donekle bio opstruiran od strane grafičke kartice, a donekle kabelima. No, opet ponavljamo ovo je bio ekstreman test za ovo kućište koje se na kraju ipak nosilo sa moćnim komponentama.

 

Zaključak

Fractal je kupcima sa 605-icom ponudio vrlo dobro kućište, visoke kvalitete izrade i dobrih svojstava. Bilo da će na kraju završiti kao poslovno računalo, ili HTPC ili nekakav hibrid kućnog računala i HTPC-a, 605 će se u svakoj situaciji snaći odlično. Aluminijska fronta mu daje dozu elegancije i ekskluzivnosti, a oprema je točno onakva kakva se traži za jedno HTPC računalo. Kvaliteta materijala i izrade je na visokom nivou kao i do sada kod Fractalovih proizvoda. Unutrašnjost je dobro organizirana u odnosu na dani volumen. Kao što smo ih članka vidjeli, primiti će i najveće komponente, no to se dugoročno ne preporučuje zbog povišenih radnih temperatura. S manjim će komponentama lakše disati, a i mjesta za ostale komponente će biti više (ODD). Mogućnost primanja čak četiri 3.5" tvrda diska jamči da kupac može konfigurirati vrlo kapacitetni HTPC. Ugrađeni ventilatori su tihi, buka nije previsoka zahvaljujući i izolaciji pa bez problema može stajati u dnevnom boravku. Jedine prave mane 605-ice su nedostatak opcija za menadžment kabela, i pravih filtera za prašinu. Sve ostalo je za pet, no sve dok ne dođemo do cijene na hrvatskom tržištu. Samo za orijentaciju, u Njemačkoj mu se cijena kreće oko 135 – 145 €, u SAD-u oko 160 USD, a u Hrvatskoj između 1320 i 1500 kuna što je potencijalnom kupcu malo teže za "progutati". Neovisno o tome 605 je dobar proizvod i možemo ga preporučiti.