Fractal Design Node 605 test
Datum objave 24.08.2013 - Krešimir Matanović
Opis - prvi dio
605-ica je desktop kućište i dolazi u desktop orijentiranoj kutiji, sa svim relevantnim informacijama napisanim na njoj. Desktop računala su prije bila jako popularna kod poslovnih korisnika, a danas ćete ovakav tip kućišta najčešće sresti u nekakvoj HTPC ulozi. No, riječ je o poprilično velikom kućištu za jedan prosječni HTPC, pa je u njega moguće ugraditi i moćnije komponente. Stoga će mu uloga najčešće ipak biti višestruka. Kućište je u kutiji jako dobro zaštićeno u najlonu i debelom striroporu.
Po vađenju nam je savršeno jasno što je to minimalistički Švedski dizajn jer je kućište potpuno uniformirano crno, bez ikakvih izraženih detalja, a dozu ekskluzivnosti daje 8 mm debela prednja aluminijska ploča punog profila. Na donjoj strani je aluminijski poklopac, sa Fractal logoom, a iznad je tek solidno dimenzionirana tipka za paljenje. Ostatak kućišta je napravljen od visoko kvalitetnog čelika, a crni tonovi se nastavljaju sve do pokrova slotova za proširenja koji su kontrastno bijeli. Tu se osim sedam slotova nalazi i mjesto za napajanje, dva 80 mm ventilatora i stražnji I/O ploče. Kućište je dimenzija 445 x 164 x 349 mm i solidne mase od 6 kilograma. Ove mu dimenzije jamče kompatibilnost sa ATX, microATX, Mini ITX i DTX pločama. Mi ćemo ga u ovome testu staviti na krajnje muke i ugraditi ploču ATX formata, moćan procesor i grafičku karticu te kilovatno napajanje.
Donji dio prednje maske na mjestu drže dva magneta, a poklopac s lijeva na desno skriva mjesto za slim optički uređaj, jedan Firewire utor, Audio konektore, dva USB 3.0 porta, signalizacijski LED-icu i čitač multimedijskih kartica s podrškom za Compact Flash, te Standard i Micro SD kartice. Sve je vrlo logično i jasno i svi elementi za jedan HTPC su tu.
Na bokovima se nalaze plastične mrežice (filteri) za 120 mm ventilatore i ventilator napajanja. Fractal uz kućište daje svoja dva poznata 120 mm ventilatora iz Silent R2 serije s hidrauličkim ovjesom, koji su učinkoviti i zadovoljavajuće tihi. Ventilatori su smješteni na prvim mjestima, jedan na lijevoj a drugi na desnoj strani. Time je na desnoj strani ostavljeno mjesta za još jedan ventilator, a na lijevoj će to mjesto popuniti napajanje. Ventilatori su spojeni na kontroler broja okretaja koji ima tri stupnja - 5V, 7V i 12V.
Na donjoj strani možemo vidjeti mehanizam poklopca, te nožice koje kućište drže čvrsto pripijenim uz podlogu. Prednje su nožice široke i oklopljene sjajnim rubom kako bi kućište dobro izgledalo u ormariću ili na polici u dnevnom boravku. Donja stranica je potpuno zatvorena, a kao što vidimo morala je biti malo dublja na mjestu na koje dolazi napajanje. Zbog toga je i lijeva nožica malo pomaknuta dublje unutra.
Unutrašnjost je pravilnog oblika i u potpunosti je iskoristiva. Jedini elementi su prečka po sredini koja služi kao nosač za "kaveze" za diskove i tiskane pločice prednjeg panela. Kaveza za diskove su dva, a svaki ima antivibracijske podloške. možete birati želite li ugraditi četiri 2.5" ili četiri 3.5" diska. Ako ugradite sve ostat će vam oko 180 mm mjesta za grafiku u svim slotovima ili 280 u gornjem. Ako ne ugradite kaveze tu je raskošnih 290 mm u svim slotovima. Kavezi se ne spuštaju do dna, pri čemu je ostavljeno mjesto za montažu kita za slim-line optički uređaj. Tu je ujedno i mala kritična točka, jer se na sve to naslanja i stražnja strana napajanja pa bi moglo doći do velike gužve kabela. Prednji panel ima mnoštvo kabela od kojih je najveći onaj za USB 3.0 konektore (uz USB 3.0 konektor tu je i USB 2.0). Za napajanje ventilatora i čitača kartice potrebno je spojiti jedan 12V Molex konektor. Rupe za ploče su izbušene tako da odgovaraju ATX, microATX, Mini ITX i DTX pločama. Kompatibilnost s napajanjima ide do dužine od 180 mm (bez kabela) ako su oba kaveza za diskove iskorištena ili do 190 mm ako je samo jedan kavez u kućištu.
Gornji poklopac da mjestu drže dva vijka ravnih glava tako da ne strše van, a poseban je po tome što ima materijal za upijanje zvuka poznat iz drugih Fractalovih kućišta. Kod ovoga modela kao što ćemo kasnije vidjeti to može biti i prednost i mana. Prednost jer svakako smanjuje buku, a mana jer povećava zagrijavanje unutrašnjosti.
Opis - drugi dio i Zaključak
Kavezi za diskove su inventivno riješeni, a bijeli su čime je dobiven kontrast potpuno crnoj unutrašnjosti. Uz njih su i lopatice ventilatora bijele. Uz kućište dolaze i upute za korištenje na nekoliko svjetskih jezika, te kutija sa svim dijelovima koji vam mogu zatrebati prilikom gradnje računala. Tu su devet odstojnika za matičnu ploču, 13 vijaka za matičnu ploču i napajanje, 16 vijaka za HDD, 16 vijaka za SSD, četiri vijka za dodatni ventilator, 5 vezica za kabele, te kit za montažu slim-line optičkog uređaja. Jednom kada smo sve detaljno pregledali i pobrojali možemo krenuti sa montažom računala.
605-icu smo odlučili maksimalno opteretiti velikim i moćnim komponentama kako bi do maksimuma opteretili njene termalne mogućnosti. Počeli smo ugradnjom Thermaltakeovog Grand napajanja snage 1050W s modularnim kabelima. Napajanje je po propisima dugo 180 mm, a glavni su mu kabeli smješteni na dnu pri čemu bi mogli smetati slim ODD-u. Nakon toga smo ugradili Maximus VI Formula ploču (recenzija uskoro), na kojoj je bio 4770K procesor, kit za montažu Noctuinog hladnjaka i ukupno 16GB Corsairove Vengeance Pro memorije (recenzija uskoro). Najveći problem je bio smještaj kabela, jer kućište nema nikakve cable management opcije osim dvije izbočene rupice kroz koje je moguće provući plastične vezice. Nakon toga smo ugradili Asus GTX770 DCU II OC karticu (recenzija uskoro), te isprobali kako će sjesti kavez sa jednim SSD-om.Kavez s jednim SSD-om i nije najbolje sjeo jer su mu smetali konektori za napajanje grafičke kartice no uz nekoliko milimetara odstupanja sve je ipak sjelo na svoje mjesto. Prije kaveza sa diskovima smo naravno ugradili još i Noctuin C12P SE14 hladnjak koji je ispunio veliki dio volumena kućišta. Kabela je bilo posvuda i uz pažljivije planiranje je moguće to dovesti u bolji red, pa smo ih još povezali vezicama kako ne bi smetali. Uz to, USB3.0 konektor koji je popriličnih dimenzija nismo mogli spojiti na ploču zbog uskog otvora oklopa ploče. Treba imati na umu da će malo tko ići ugrađivati ovakve komponente u ovo kućište, čisto zato jer je to jako nepraktično. Mi smo ovo napravili samo radi eksperimenta, tj. za potrebe testa, a rezultat svega je bilo veliko zagrijavanje unutrašnjosti i komponenata.
Ovo kućište i njegove termalne sposobnosti su vrlo dobre jer je kompletan rashladni sistem ipak omogućavao stabilan rad sistema i bez dodatnih ventilatora, no temperature su ipak bile previsoke. Buka se s prednje strane kretala na prihvatljivih 34 do 35 dB (u ovisnosti o brzini ventilatora) a s bokova na oko 40 - 41 dB (mjereno Nexus 4 smartphoneom s udaljenosti od 20 cm). Isto tako, promjenom brzine vrtnje ventilatora nismo puno utjecali na temperaturu unutrašnjosti jer nam je protok zraka donekle bio opstruiran od strane grafičke kartice, a donekle kabelima. No, opet ponavljamo ovo je bio ekstreman test za ovo kućište koje se na kraju ipak nosilo sa moćnim komponentama.
Zaključak
Fractal je kupcima sa 605-icom ponudio vrlo dobro kućište, visoke kvalitete izrade i dobrih svojstava. Bilo da će na kraju završiti kao poslovno računalo, ili HTPC ili nekakav hibrid kućnog računala i HTPC-a, 605 će se u svakoj situaciji snaći odlično. Aluminijska fronta mu daje dozu elegancije i ekskluzivnosti, a oprema je točno onakva kakva se traži za jedno HTPC računalo. Kvaliteta materijala i izrade je na visokom nivou kao i do sada kod Fractalovih proizvoda. Unutrašnjost je dobro organizirana u odnosu na dani volumen. Kao što smo ih članka vidjeli, primiti će i najveće komponente, no to se dugoročno ne preporučuje zbog povišenih radnih temperatura. S manjim će komponentama lakše disati, a i mjesta za ostale komponente će biti više (ODD). Mogućnost primanja čak četiri 3.5" tvrda diska jamči da kupac može konfigurirati vrlo kapacitetni HTPC. Ugrađeni ventilatori su tihi, buka nije previsoka zahvaljujući i izolaciji pa bez problema može stajati u dnevnom boravku. Jedine prave mane 605-ice su nedostatak opcija za menadžment kabela, i pravih filtera za prašinu. Sve ostalo je za pet, no sve dok ne dođemo do cijene na hrvatskom tržištu. Samo za orijentaciju, u Njemačkoj mu se cijena kreće oko 135 - 145 €, u SAD-u oko 160 USD, a u Hrvatskoj između 1320 i 1500 kuna što je potencijalnom kupcu malo teže za "progutati". Neovisno o tome 605 je dobar proizvod i možemo ga preporučiti.