Fractal Design Torrent recenzija

Datum objave 15.02.2022 - Krešimir Matanović

Fractal Design Torrent - prvi dio

fractal_torrent_1 fractal_torrent_2a

Po mnogima je Torrent najbolje kućište 2021. godine, a konačno i mi donosimo njegovu recenziju. Prošli je tjedan Fractal Design predstavio modele Torrent Compact i Torrent Nano čiju ste recenziju mogli čitati. Danas ćemo vidjeti otkud je sve krenulo, a nadamo se da ćemo imati prilike testirati i Compact u doglednoj budućnosti. Originalno Torrent kućište je pred nama, donosi upečatljiv dizajn prednje maske, velike dimenzije, puno prostora i mnoštvo opcija za slaganje različitih konfiguracija. Uz čak pet tvornički instaliranih ventilatora i dizajn okrenut visokoj protočnosti zraka, kućište je idealno za jače komponente. Mi smo u njega ugradili naše najjače komponente koje imamo i testirali njihovo zagrijavanje.

fractal_torrent_2b

Kućište dolazi u velikoj kartonskoj kutiji koja je standardnog dizajna za Fractal, i unutar koje je odlično zaštićeno debelim stiroporom i najlonskom vrećom. Uz njega dolaze dvije manje kutije - u jednoj su dodaci za instalaciju, a u drugoj, većoj, dva metalna nosača za ventilatore. Njih ugrađujemo u slučaju da ne želimo tvorničku konfiguraciju s velikim 180-milimetarskim ventilatorima. U kutiji nalazimo i malu najlonsku vrećicu u kojoj je detaljni slikovni vodič za korisnike. Jamstvo na kućište je dvogodišnje.

fractal_torrent_3

Fractal je ovo Torrent kućište predstavio još sredinom prošle godine, kada su odmah u početku i otkriveni problemi s Nexus 9P Slim hubom za ventilatore pa ih jedno vrijeme nije bilo na tržištu. Sada su se već dobrano ustabilili, a Fractal je odlučio predstaviti i dva nova predstavnika obitelji - Nano i Compact. Iz recenzije Nano modela smo vidjeli koja je osnovna nit vodilja bila u dizajnu ove obitelji - visoka protočnost zraka. Zbog toga su napajanje premjestili s donje na gornju poziciju, baš kao nekad u stara dobra vremena ATX kućišta, te postavili na dva usisna mjesta (na dno i prednju stranicu), čak pet ventilatora. PC komponente kao što znamo postaju sve zahtjevnije po pitanju potrošnje, više se zagrijavaju i potrebno im je sve više zraka za hlađenje.

fractal_torrent_4

I tu uskače Torrent. Kućište s jednom od najljepših prednjih maski ikada, koje je potpuno otvoreno i spremno pružiti visoki protok zraka. Naravno, dobro je i filtrirano, pa pri tom neće baš uvući i svaku česticu prašine koja naleti. Dimenzije ovog velikog kućišta su 544 x 242 x 530 milimetara, a masa mu je oko 11 kilograma. Lijeva bočna stranica je od kaljenog stakla, a desna je čelična. Dizajn je kao što smo rekli odličan, i ovo kućište treba pokazivati, a ne smjestiti ga pod stol.

fractal_torrent_5

Pogled prema prednjoj rešetci otkriva koliko je zapravo ona prozračna, a iza nje se naziru i dva velika 180-milimetarska usisna ventilatora. Osim u izvedbi s crnim ventilatorima, kućište je moguće nabaviti i s ARGB ventilatorima za sve one koji vole blještavilo. Osim u bijeloj, Torrent dolazi i u crnoj boji.

fractal_torrent_6

Stražnja strana nas vraća u prošlost kada su sva kućišta imala napajanje na vrhu, ispod kojeg je bila ispušna rešetka, prorez za stražnje I/O portove matične ploče, te u ovom slučaju sedam proreza za dodatne kartice. Na prorezima su limići, koji su pričvršćeni thumb vijcima. Torrent je poseban i po vanjskom organizatoru za kabele, tj. skupini od četiri čičak trake za organizaciju kabela napajanja, monitora, tipkovnice, miša i ostalih - odlična ideja.

fractal_torrent_7

Na vrhu se nalazi "prednji" panel koji sadrži odvojene jackove za slušalice i mikrofon, dva USB Type A 3.0 porta između kojih je bijela osvijetljena Power tipka, te u produžetku jedan USB Type C port i malenu Reset tipku. Sve što treba je dakle tu, i jednostavno je dostupno.

fractal_torrent_8

Lijeva bočna stranica je napravljena od prozirnog kaljenog stakla, ima dva nosača i na kućište se pričvršćuje tool-less sistemom. Na gornjoj strani su dva klina s kuglom na vrhu koji nasjedaju u plastični nosač (kliješta) koji se nalazi na kućištu. Kako bi ih umetnuli u nosač moramo samo jače pritisnuti, a vadi se potezanjem izbočenog dijela na stranici - jednostavno.

fractal_torrent_9

Desna bočna stranica je od punog metala, a ima isti princip pričvršćivanja kao i lijeva. Obje stranice su tako podložne lakšem otvaranju kod transporta, jer uvijek možemo za nešto zapeti i otvoriti ih, pa ne bi bilo loše da postoji i nekakav sigurnosni mehanizam. Desna strana je kao i uvijek namijenjena aranžiranju i spremanju kabela, a prostora ima dovoljno - na najširem dijelu 32 milimetra. Tu su i gumirani prorezi, čičak trake i plastične vodilice, sve na što nas je Fractal već navikao.

Fractal Design Torrent - drugi dio

fractal_torrent_10

S donje se strane kućišta nalaze dvije plastične konstrukcije koje na svojim izbočinama imaju gumene podloške. Naravno, služe kao nogice kućišta, a mogu se i ukloniti radi lakšeg pristupa cijeloj donjoj strani. Cijela je donja strana otvorena, te se na njoj nalazi veliki plastični filtar za prašinu, iznad kojeg su tri 120-milimetarska usisna ventilatora. Ovakvu konstrukciju imaju sva tri do sada predstavljena Torrent kućišta, a jasno dio je filozofije visoke protočnosti zraka. Prirodno je da se topli zrak diže prema gore zbog manje gustoće od hladnog, pa će tri ventilatora samo pomoći prilikom usisavanja hladnog zraka izvana i tjeranju toplog prema gore. Ovakva je situacija idealna i za hlađenje moćnih grafičkih kartica.

fractal_torrent_11 fractal_torrent_12

Baš kao i u slučaju Nano kućišta, na vrhu se ovoga nalazi plastični gornji pokrov koji je ovaj put osiguran s dva thumb vijka. Skidanjem vijaka i povlačenjem prema stražnjoj strani pokrov se lako skida pri čemu nam se otkriva veliki prostor za ATX napajanje. U taj prostor stane napajanje od 230 milimetara, a na kosini se nalazi i jedna čičak traka za organizaciju kabela. Iznad nje, se nalaze i fill portovi za nadolijevanje tekućine u rezervoar vodenog hlađenja - ako ga imate, jasno.

fractal_torrent_13

Unutrašnjost ovog velikog kućišta je vrlo prostrana, te prima E-ATX, ATX, mATX, ITX, SSI-EEB i SSI-CEB formate matičnih ploča. Uz to, u tvorničkoj konfiguraciji prima grafičke kartice dužine do 423 milimetar, a s ventilatorima skinutim i do 461 milimetar. Izrezi za provlačenje kabela su gumirani, a guma je čvrsta i ne ispada lako iz ležišta. Kućište je i vrlo duboko pa je moguće ugraditi CPU hladnjake visine do 188 milimetara.

fractal_torrent_14

Na prednjoj se strani tvornički ugrađeni nalaze dva Dynamic X2 GP-18 PWM ventilatora koji imaju razmak između rupa za montažu od 165 milimetara, a debljine su 38 milimetara. PWM kontrola im omogućava promjenjivu brzinu vrtnje u rasponu od 300 do 1.200 okretaja u minuti, što je dovoljno za stvaranje zračne struje do 153,7 CFM-a (kubičnih feeta u minuti) i maksimalnog statičkog pritiska od 2,26 mmH2O. Maksimalna buka prema proizvođaču iznosi 35,4 dB, no mi smo s oko 50 centimetara udaljenosti Meterk MK09 uređajem izmjerili maksimalnih 41,1 dB(A) što je dosta čujno no ne i pretjerano bučno. Osim u ovoj klasičnoj izvedbi, moguće ga je kupiti i u D-RGB/ARGB verzijama.

fractal_torrent_15

Na dno su pak ugrađena tri Dynamic X2 GP-14 PWM ventilatora. Brzina vrtnje se kontrolira putem PWM-a i 4-pinskog konektora, i to između 500 i 1.700 okretaja u minuti. Maksimalni statički pritisak je 1.95 mmH2O, a maksimalni protok zraka je 105.9 CFM-a. Proizvođač navodi maksimalan podatak o buki od 33.7 dB, a mi smo Meterk MK09 uređajem izmjerili čak 47 dB i to na 50 cm od kućišta. Ipak, ventilatori rijetko kada rade na maksimumu i najčešće se zadržavaju na nižim okretajima pri čemu se buka kreće između 40 i 42 dB.

fractal_torrent_16

Ako se uklone ventilatori iz kućišta, tada je moguće na dno montirati radijator vodenog hlađenja dužine do 360 milimetara (maksimalno ima 458 milimetara prostora). Na prednju stranu stane radijator čak do 420 milimetara dužine, a može se ugraditi i 360 x 180 milimetarski radijator, dok na ispušnu stranu kućišta stane 120 ili 140-milimetarski radijator. Time su opcije hlađenja stvarno šarolike, a prostora ima dovoljno za sve, čak i za komotnu ugradnju većih otvorenih sustava vodenog hlađenja.

fractal_torrent_17 fractal_torrent_18a

Prednju plastičnu stranicu skidamo povlačenjem prema van, a na njoj se nalazi plastični filtar za prašinu kojeg je lako ukloniti radi čišćenja. Sprijeda su tvornički postavljena dva GP-18 PWM ventilatora na nosačima koji su specifični za njih. Fractal kao što smo vidjeli isporučuje i dva dodatna nosača koje je moguće ugraditi umjesto postojećih koji onda primaju 120/140 milimetarske ventilatore ili pak radijatore vodenog hlađenja.

fractal_torrent_18b

Po skidanju prednje stranice otvara nam se i mogućnost za vađenje donjeg plastičnog filtra prašine kojeg je lako očistiti. Njegova sitna mrežica neće zaustaviti one najsitnije čestice prašine, no odlična je zaštita protiv krupnijih. Jasno, ovakvi se filtri brzo zapune prašinom i potrebno ih je redovito čisititi ako želite da kućište i komponente unutar njega pravilno "dišu".

fractal_torrent_19 fractal_torrent_20

Unutrašnjost je vrlo prostrana te prima i najveće E-ATX matične ploče koje će samo djelomično pokriti dva desna gumirana proreza. Kod svih ostalih ploča prostora za organizaciju i provlačenje kabela ima više no dovoljno, a kao što smo napisali ranije u tekstu, prostora ima dovoljno i za sve ostale velike komponente. Fractal je tvornički ugradio odstojnike za ATX ploče, pa kupac to ne mora sam raditi, a sviđa nam se i što je srednji odstojnik izbočen pa služi kao fiksator što uvelike olakšava instalaciju ploče. Fractal je kao i uvijek mislio i na najsitnije detalje.

Fractal Design Torrent - treći dio

fractal_torrent_21 fractal_torrent_22

Stražnja je strana kao i uvijek vrlo zanimljiva. Na lijevoj se strani nalaze četiri nosača za 2,5-inčne diskove koji su pričvršćeni svaki s po jednim thumb vijkom. Do njih su tri plastične vodilice koje imaju svaka po čičak traku, a tvornički su tu provučeni svi kabeli prednjeg panela. Kabeli su kvalitetni i dovoljno dugački da dosegnu spojna mjesta na matičnim pločama. Do toga su gumirani prorezi, još dvije čičak trake ta kabele (jedna kosa za kabele napajanja), a na cijeloj se stražnjoj strani nalazi i mnoštvo ušica u metalu za plastične vezice i dodatnu organizaciju kabela. Na desnoj strani se ispod proreza za stražnju stranu matične ploče nalaze dvije ladice za 3,5/2,5-inčne diskove. Tako je ukupan kapacitet ovoga kućišta šest diskova, što bi svakom trebalo biti dovoljno. Svaka od ladica za 3,5-inčne diskove ima gumice za smanjenje vibracija, i svaka je za kućište pričvršćena jednim thumb vijkom. Tako je ovo kućište vrlo praktično i jednostavno za ugradnju hardvera.

fractal_torrent_23

Na dnu se lijeve strane nalazi Nexus 9P PWM hub za ventilatore koji prema imenu prima devet ventilatora, a svi se kontroliraju od strane BIOS-a matične ploče (ili pak softvera). To je vrlo praktično, jer se kabeli agregiraju na jednom mjestu u kućištu i ne zauzimaju puno prostora okolo.

fractal_torrent_24

Za sklapanje sistema smo se odlučili upotrijebiti jače komponente koje će staviti hlađenje na kušnju. Kao baza je poslužila Gigabyteova X570S Aorus Master ploča na kojoj se nalazio moćni Ryzen 9 5950X kojeg je hladila Noctua D15. Grafička kartica je bila moćna Radeonka RX 6900 XT. Ugradnja komponenata u kućište je jednostavna, a one i dalje izgledaju maleno unutar velikog prostora kojeg Torrent pruža.

fractal_torrent_25 fractal_torrent_26

Aranžiranje kabela je jednostavno i lako je napraviti čistu unutrašnjost s čim manje kabela koji će opstruirati protok zraka, Straga je naravno i više no dovoljno prostora za kabele, a također ih je moguće vrlo uredno složiti. Mi smo konfiguraciju nakon testa rastavljali, pa se i nismo naročito trudili sve lijepo posložiti. No, urednost stražnje strane ionako neće puno značiti za performanse, samo za hranjenje vlastitog OCD-a korisnika. Jasno, mi smo ovdje koristili puno manje kabela zbog M.2 SSD-a, ali bilo bi lako složiti i više njih da smo koristili 2,5 ili 3,5-inčne diskove.

fractal_torrent_27

Za napajanje smo koristili Superflowerovo Leadex Platinum snage 1.200 W, a ova slika je zapravo demonstracija kako je uredno moguće provući kabele i s vanjske strane kućišta uz pomoć čičak traka. Tako možete zadiviti prijatelje urednošću i ako vam kućište stoji na stolu - a ovo bi stvarno trebalo!

fractal_torrent_28

Jednom kada se sve pusti u pogon, ventilatori demonstriraju svu silu zračne struje koju su u stanju proizvesti i jedva smo čekali kako će se to odraziti na temperature. Donji ventilatori znaju biti bučniji na višim okretajima, no srećom PWM ih ne tjera tako često do maksimuma, pa je prosjek buke koju stvara zatvoreno kućište s ovakvom konfiguracijom oko 42 dB. To je čujno, no ne toliko čujno koliko bi očekivali od jednog potpuno otvorenog kućišta sa svom silom ventilatora.

fractal_torrent_29

Kao i Nano, i ovo kućište ima jedno LED traku smještenu s donje strane nosača napajanja, koja je nenametljiva i lijepo se uklapa u ostatak osvjetljenja. Ako vam ovo nije dovoljno, naravno da u kućištu ima dovoljno prostora za smjestiti mnoštvo dodatnih LED traka, a potpuno prozirna bočna stranica će se pobrinuti da svjetlost pusti i van kućišta.

fractal_torrent_30 fractal_torrent_31

fractal_torrent_32 fractal_torrent_33

Sve smo upogonili i opteretili procesor i grafiku do maksimuma, kako bi zagrijavanje bilo maksimalno. Na screenshotovima HWInfo64 aplikacije vidimo da je procesor držao dosta visok prosječan Turbo takt, pri čemu mu je temperatura bila zadovoljavajuće niskih 66°C na maksimumu za Tdie CCD-a broj 1. Prosjeci su jasno bili niži. Ni ostale temperature se nisu znatnije dizale, VRM MOS je bila na niskih 43°C, a čipset na 47°C. Memorijski moduli su se maksimalno zagrijali na 39,5°C, a SSD na 48°C. Ni grafička se kartica nije pretjerano grijala - 75°C na maksimumu za GPU, i 95°C za hot spot što je debelo ispod granice. Kakav težak zadatak ima hladnjak grafičke kartice dovoljno govori prosjek struje koji je "vukla" tijekom sat vremena opterećenja od 245 A. Termalne sposobnosti ovoga kućišta su stvarno izvrsne, i idealno je za overclocking i pomicanje granica vašeg hardvera.

fractal_torrent_34

Torrent je s pravom jedno od najboljih, ako ne i najbolje PC kućište predstavljeno u 2021. godini. Beskompromisno je po pitanju hlađenja, a sve zapakirano u lijepi omot s prekrasnom maskom koja je po nama najbolja koju smo ikada vidjeli. Ovo je prava zvijer za hlađenje uzavrelog hardvera i jedne moćne gamerske mašine. Ako ste ljubitelj overclockinga, zbog odlične zračne struje, u ovom je kućištu svaka komponenta dobro hlađena, pa je i izvlačenje maksimuma iz komponenata lako. Torrent je kvalitetno napravljeno i sklopljeno kućište, materijali su odlični, a Fractal Design je kao i uvijek mislio na najsitnije detalje. Opcija za slaganje kabela je pregršt, a prostora ima za velike komponente, te čak šest diskova. Jedina naša primjedba ide na nemogućnost čvršćeg fiksiranja bočnih stranica. Mehanizam nije loš, no može se desiti da slučajno zapnete i otvorite stranicu. Ako ne želite zračno hlađenje, mnoštvo je opcija i za ugradnju najvećih AIO ili custom loop radijatora i pumpi. Za kraj dolazi cijena koja je očekivano vrlo visoka. Fractal zna naplatiti svoj trud i kvalitetu pa će te na hrvatskom tržištu za ovo bijelo kućište s prozirnom stranicom morati izdvojiti čak 1.800 kuna. Velika svota novca, no ako već kupujete moćne komponente poput grafičke kartice RX 6900 XT, tada se taj iznos i ne čini visokim.