Fractal Design Vector RS recenzija
Datum objave 25.03.2020 - Krešimir Matanović
Vector RS - treći dio
(fotografije su napravljene prije testiranja, ventilatori su okrenuti na pravu stranu kod testiranja zagrijavanja)
Mi smo radi boljeg protoka zraka ladice od diskova izvadili, stranicu premjestili na suprotnu stranu, te tako gradili računalo. Upotrijebili smo našu AMD testnu “mašinu” koja se sastoji od ASRockove X570 Phantom Gaming X matične ploče, Ryzen 9 3900X procesora, G.Skillovog Trident Z Royal 3.600 MHz 16 GB kita, Noctuinog D15 hladnjaka i Gigabyteove Radeon RX 5700 XT grafičke kartice. Za napajanje smo koristili nedavno testirano Fractalovo ION+ 860P. Ovakva će konfiguracija dobro testirati termalna svojstva kućišta i upravo zato je izabrana. Ono što je veliki izazov za manja kućišta, nije i za Vector RS – drugi je ventilator na Noctuinom hladnjaku stao u kućište bez problema – izgleda ružno jer strši, no stao je. Ploča širine 244 milimetra je stala tik do gumiranih proreza za kabele, što znači da bi ih svaka šira djelomično ili u potpunosti pokriti i time otežati organizaciju i provlačenje kabela. Iz tog se razloga najbolje držati ATX ili manjih ploča kod ugradnje u ovo kućište.
(fotografije su napravljene prije testiranja, ventilatori su okrenuti na pravu stranu kod testiranja zagrijavanja)
Sam je proces ugradnje komponenata jednostavan i lak, kao i kod Define R6 serije kućišta. Najviše oduševljavaju opcije za provlačenje i organizaciju kabela, koje su kao i uvijek kod Fractala odlične. Na stražnju smo stranu još ugradili dva 2,5-inčna SSD-a i sistem je bio spreman za testiranje. Kabele smo mogli i urednije složiti, no nije bilo potrebe zbog toga što smo sistem ionako nakon testa rastavljali.
(fotografije su napravljene prije testiranja, ventilatori su okrenuti na pravu stranu kod testiranja zagrijavanja)
Kod slaganja smo morali napraviti jedan kompromis, no to nije na dušu kućišta, nego ploče. Naime, ASRock je vertikalni interni USB 3.2 konektor postavio baš u ravnini s prvim PCIe slotom, što znači da se svaka grafička kartica duža od 235 milimetara neće moći ugraditi u taj slot ako želimo koristiti USB 3.2 utor. Veliki previd ASRockovih inženjera i u sljedećoj generaciji ploča će ovo svakako morati ispraviti.
Jednom kada je sve složeno i uključeno mora se priznati da su Fractalovi dizajneri napravili oku ugodno, a i dalje dovoljno nenametljivo kućište što je bio njihov stil do sada. Ovdje su se malo ohrabrili no ne previše i “prostu” formu R6 kućišta, ipak podigli na novi nivo.
Razigranijem dojmu svakako doprinosi LED traka koja se proteže cijelom gornjom i prednjom stranicom kućišta. U njoj su ARGB LED-ice, ima ih dovoljno i efekt je vrlo dobar. Osim što je osvjetljenje moguće kontrolirati putem Adjust R1 kontrolera ili putem aplikacije koja dolazi uz ploču. U ovom smo slučaju koristili ASRockovu Polychrome aplikaciju koja je prepoznala traku i kontrolirala ju pravilno u svima osim u jednom efektu. Adjust R1 je magnetni i moguće ga je smjestiti negdje unutar kućišta ali to otežava promjenu efekata, pa je bolje koristiti aplikaciju. Polychorme nažalost nije ispravno prepoznala Trident Z Royal kit pa on nije mijenjao boju u video demonstraciji.
(staklena gornja stranica)
Vector RS kućište je po prirodi i po tvorničkoj konfiguraciji zatvorenog tipa. Kao takvo, nije u stanju uvlačiti velike količine zraka kao neka kućišta otvorenog tipa, i to je nešto o čemu svaki kupac treba voditi brigu. U ovoj tvorničkoj konfiguraciji, ventilatori jesu sposobni napraviti zračnu struju i hladiti komponente, no ne u onoj mjeri kao da je prednja stranica perforirana. Zbog toga su sve temperature nakon dugotrajnog opterećenja visoke, a pogotovo one za SSD-e koje je očito ipak potrebno premjestiti na drugu lokaciju unutar kućišta. Od pomoći u ovakvom setupu bi moglo biti naknadno ugrađivanje nosača i barem jednog ventilatora na vrh koji bi dodatno izvlačio zrak iz kućišta, a po mogućnosti i jednog na dno koji bi dodatno uvlačio friški zrak. Na zadnjem screenu nam se potkrala greška pa se ne vidi temperatura grafičke kartice, no ona nije bila u crvenom.
Maksimalna izmjerena buka na otprilike jedan metar udaljenosti je iznosila 43,1 dB(A) koliko je izmjerio naš Meterk MK09 uređaj. To je dosta čujno, no ne i pretjerano bučno.
(mrežasta gornja stranica)
Samo zamjenom staklene za mrežastu gornju stranicu i bez ugradnje dodatnih ventilatora, temperature dosta padaju, a prosječni radni takt procesora naraste. Najznačajniji pad je kod SSD-a koji više nisu u “crvenom”, no i kod ostalih je vidljiv pad i za 10°C. Buka pri tom raste no ne previše, i zadržava se na i dalje podnošljivih 43,8 dB(A) na udaljenosti od jednog metra. Za usporedbu, prosječna kuhinjska napa na udaljenosti od jednog metra generira buku od oko 51 dB(A). Skala je kao što znamo logaritamska, a ne linearna.
Iz testova je moguće zaključiti da je Vector RS u svom tvorničkom izdanju idealan za gradnju računala koje ima umjereno jake komponente. Ako se koriste jače, kao što smo mi, treba razmisliti o dodavanju barem još dva ventilatora – jedan na dno i jedan na vrh za bolju zračnu struju, ako želite zadržati lijep izgled sa staklenom gornjom stranicom. Ako pak želite maksimalne zračne performanse, tada je staklenu stranicu potrebno skinuti i omogućiti bolje disanje. I upravo je zato Vector RS odličan proizvod jer će se prilagoditi svim potrebama i željama korisnika. S jedne strane, od njega moguće stvoriti odličan showcase s moćnim komponentama i custom loop vodenim hlađenjem, a s druge file server u koji stane čak 11 3,5-inčnih diskova – i to je njegova snaga.
Poznati Fractalov pristup dizajnu i izradi je dignut na viši nivo, kućište je atraktivno, pogotovo s uključenom rasvjetom, a zadržana je modularnost i visoka kvaliteta materijala i izrade. Vector RS nažalost nije namijenjen prosječnom potrošaču jer košta čak 1.600 kuna od čega će se mnogima zavrtjeti u glavi. No, zbog svoje modularnosti, prilagodljivosti različitim ulogama, kvaliteti i na kraju krajeva izgledu sigurni smo da će i po toj cijeni biti primamljiv mnogima. Mi ga svima koji mogu toliko izdvojiti, svakako možemo preporučiti zbog svih navedenih kvaliteta.
Fractal Design Vector RS | |||
Pozitivno + | Prostranost, kvaliteta izrade, modularnost, svestranost, tri staklene stranice, izgled, ARGB LED traka, tri 140-milimetarska ventilatora, filtriranje prašine, dodatna oprema. | ||
Negativno - | Visoka cijena, ograničen usis zraka u tvorničkoj izvedbi. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Fractal Design |

Forum
Objavljeno prije 1 minute
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 15 minuta
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 18 minuta
Biciklizam - savjeti za kupnju, popravci, dogovori za vonje i ostaloObjavljeno prije 31 minuta
The Last of Us - Part I & II (PC Edition)Objavljeno prije 43 minute
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Procurile su prve slike Elder Scrolls 4: Oblivion Remastera
Nakon godina glasina, procurjelih informacija i nagađanja, napokon imamo potvrdu da je remake igre Oblivion na putu. Korisnik u/Taurnil je primijetio da je Virtuos Games slučajno postavio niz screenshotova na svoju web-stranicu, dajući prvi... Pročitaj više
Nova piratska igra u svemiru
Dok publika već sada povlači usporedbe s Disneyevim animiranim filmom Treasure Planet, razvojni tim Ticking Clock Games predstavio je novi pogled na igrivost i priču svoje nadolazeće svemirske piratske igre, Void Sails. Igra obećava iskustv... Pročitaj više
Glasine o novoj Prototype igri
Nova Prototype igra navodno je u razvoju. Prema korisniku na Redditu imena Bigbyy, dobio je informacije o novoj igri iz serijala kao dio nedavne sesije fokus grupe. Korisnik tvrdi da će se Alex Mercer vratiti kao protagonist. Igrivost će na... Pročitaj više
Najavljena nova taktička Star Wars igra
(izvor slika) Star Wars: Zero Company je službeni naziv dugo očekivane igre na poteze od Respawn Entertainmenta i Bit Reactora, koja igračima daje kontrolu nad vodom tijekom Klonskih ratova. Najavljeno je da će sve biti predstavljeno na pan... Pročitaj više
Što je novo u Midjourney V7 nakon godinu dana pauze?
Midjourney je službeno lansirao svoj najnoviji model za generiranje slika, Midjourney V7. Ovaj model nije samo nadogradnja prethodne generacije tehnologije, već i još jedno remek-djelo duboke kultivacije tima Midjourney u području umjetne i... Pročitaj više
Sve novosti