fractal_torrent_nano_13

Skidanjem bočne stranice od kaljenog stakla otvara nam se pogled u kompletnu unutrašnjost koja je iznenađujuće prostrana i vrlo uredna. Bočna stranica inače ima princip zatvaranja samo guranjem dvaju kuglica u mehanizam koji ih stisne što omogućava brzo skidanje i postavljanje – taj smo sistem već i ranije sretali kod Fractalovih kućišta. Unutrašnjost je spremna za prihvat Mini-ITX i Mini-DTX matičnih ploča, oko kojih su smještena četiri gumirana proreza za provlačenje kabela, što čini organizaciju istih vrlo jednostavnom. Fractal je tvornički postavio četiri odstojnika za ploče, pa korisnik ne mora o tome razmišljati. Za slučaj da želite u ovakav tvornički setup ugraditi veću grafičku karticu, dobro je znati da stanu one do 335 milimetara dužine. Isto tako, kućište je i dovoljno duboko pa prima hladnjake visine do 165 milimetara.

fractal_torrent_nano_14 fractal_torrent_nano_15

Tvornički se u kućištu na usisu nalazi jedan Dynamic X2 GP-18 PWM ventilator koji ima razmak između rupa za montažu od 165 milimetara, a debljine je 38 milimetara. PWM kontrola mu omogućava brzinu vrtnje od 300 do oko 1.200 okretaja u minuti, što je dovoljno za stvaranje zračne struje do 153,7 CFM-a (kubičnih feeta u minuti) i maksimalnog statičkog pritiska od 2,26 mmH2O. Proizvođač navodi maksimalnu buku od 35,4 dB, a mi smo s oko 50 centimetara udaljenosti Meterk MK09 uređajem izmjerili maksimalnih 41,1 dB(A) što je dosta čujno no ne i pretjerano bučno. Osim u ovoj klasičnoj izvedbi, moguće ga je kupiti i u D-RGB/ARGB verzijama.

U kućište stanu i dodatni ventilatori, pa je moguće na prednjoj stranici tvornički ventilator zamijeniti s dva 120 ili 140 milimetarska uz pomoć nosača koji dolaze uz kućište, zatim postaviti dva 120/140-milimetarska ventilatora na dno, te jedan 120-milimetarski na ispušnu rešetku. Ujedno, na prednju je stranu moguće postaviti i radijator dužine do 240 milimetara, te na ispuh jedan od 120-milimetara. Fractal je otišao toliko daleko pa su omogućili i ugradnju vodene pumpe za open loop sisteme, desno od gumiranih bočnih proreza na nosač dužine 136 milimetara.

fractal_torrent_nano_19 fractal_torrent_nano_20

Prednja se stranica lako uklanja povlačenjem prema van, a na njenoj se stražnjoj strani nalazi plastični filtar za prašinu koji se lako skida i lako opet montira. Skidanjem prednje stranice omogućeno je uklanjanje i donjeg plastičnog filtra za prašinu. S obzirom na to da je skriven, nosač za ventilatore je ostao crne boje, a kao što smo već napisali tvornički ovo kućište dolazi  jednim 180-milimetarskim ventilatorom kojeg je moguće otkloniti,kao i njegove nosače te postaviti priložene za manje ventilatore ili radijator vodenog hlađenja. Kada smo rekli da Nano baš i nije maleno kućište to smo i mislili, kao što možete vidjeti veće je od Cooler Masterovog H100 koje također nije najmanje ITX kućište na tržištu.

fractal_torrent_nano_16

Desna bočna stranica (gledano sprijeda) je metalna, a ima isti onaj jednostavni sistem za zatvaranje kao i lijeva. Ispod stranice vidimo što se sve nalazi na stražnjoj strani nosača matične ploče, gdje obično provlačimo, aranžiramo i skrivamo kabele. Ovdje vidimo mnoštvo praktičnih detalja koje je Fractal osmislio kako bi nam posao s kabelima bio čim lakši. Prostor za aranžiranje kabela dubok je 29 milimetara.

fractal_torrent_nano_17 fractal_torrent_nano_18

Na lijevoj strani se nalaze dva plastična organizatora za kabele s čičak trakama, oko kojih s gumeni prorezi za provlačenje istih tih kabela. Na desnoj pri dnu vidimo još dvije čičak trake, a ima i nekoliko ušica u metalu za plastične vezice. Na prorez za stražnji nosač matične ploče je montirana ladica za dva 2,5-inčna diska. Tako je ukupno u Nano moguće ugraditi do tri diska, što uopće nije loše.

fractal_torrent_nano_21

Kabeli prednjeg panela su dovoljno dugi da dosegnu sve pozicije na matičnim pločama, uključujući i onaj koji mora biti najdulji – za audio konektor. Kabeli su kvalitetni kao i sami konektori.

fractal_torrent_nano_22

Na vrh kao što znamo ugrađujemo napajanje, a mi smo se odlučili za Seasonicov Focus SGX-650 model koji je SFX-L formata. Napajanje dolazi sa svojim adapterom za ugradnju u ATX nosač i odlično se smjestilo u prostor koji inače prima i do 200 milimetara duga napajanja. Na kraju prostora za napajanje, ispod ladice za disk nalazi se još jedna čičak traka za aranžiranje kabela napajanja.

fractal_torrent_nano_23 fractal_torrent_nano_24

fractal_torrent_nano_26

S obzirom na to da nam se u Cooler Masterovom kućištu nalazi HTPC setup odlučili smo ga iskoristiti za ugradnju u Torrent Nano. Riječ je o Asusovoj Crosshair VIII Impact matičnoj ploči na kojoj se nalazi Ryzen 5 3400G procesor, Kingstonova DDR4 3733 MHz 16GB memorija, Patriotov SSD i Asusova Radeon RX 550 grafička kartica. Procesor hladi malo čujniji AMD-ov stock hladnjak. Ugradnja ploče i aranžiranje kabela je kao što možete pretpostaviti vrlo jednostavan proces zbog mnoštva prostora koje Nano omogućava.

fractal_torrent_nano_25

Aranžiranju kabela strana nismo pridodali puno pažnje jer tu kabeli ne smetaju protoku zraka, a nakon testa smo ionako sve rastavljali. Ipak, mogućnosti za aranžiranje kabela u ovom kućištu su izvrsne čak i ovdje straga.