FSP Hydro G 750W test
Datum objave 25.04.2016 - Krešimir Matanović
FSP Hydro G 750W - prvi dio
Danas donosimo još jedan test napajanja koji radimo u suradnji s riječkom tvrtkom ITElektronika. Ovaj put je riječ o FSP-ovom novom Hydro G napajanju, snage 750 W i 80 Plus Gold certifikata. Napajanje ima dizajn s jednim moćnim +12V vodom, potpuno je modularno s flat kabelima, ima sve kondenzatore japanske proizvodnje, a zanimljivo je i po tome što ima dodatne naljepnice s kojima DIY korisnici mogu personalizirati svoje računalo. FSP je i pakiranje napravio interesantnijim krajnjim korisnicima, pa tako na stražnjoj stranici imamo priliku zaviriti unutar njega u komponente i platformu na kojoj je napravljen. S prednje stranice su marketinške informacije, a kupci će najbitnije biti one o maksimalnoj snazi i 80Plus Gold certifikatu efikasnosti.
Unutar kutije je napajanje odlično zaštićeno u debeloj stiro pjeni i u najlonu, a svi se kabeli nalaze odvojeni u zasebnom kartonskom odjeljku. Hydro G serija inače dolazi u tri izvedbe - 650, 750 i 850 W, a FSP je dobro poznati OEM proizvođač koji osim za svoje potrebe, napajanja proizvodi i za druge, kao što je npr. Antec, BeQuiet, EVGA i OCZ.
Bundle osim šturih korisničkih uputa sadržava i dva seta naljepnica, crvene i zelene za bočne stranice napajanja. Napajanje je potpuno modularno, tj. ima sve odvojive koji su kao što na slici vidimo svi flat tipa što će olakšati njihovo aranžiranje unutar kućišta. Uz kabel napajanja sa Euro utičnicom tu još nalazimo:
- jedan kabel s 24 pinskim ATX konektorom (600 mm)
- jedan kabel s 4+4 pinskim EPS/+12V konektorom (700 mm)
- dva kabela s po dva 6+2 pinska PCIe Power konektora (500 + 150 mm)
- dva kabela s po dva Molex i dva SATA Power konektora (500 + 150 + 150 + 150 mm)
- jedan kabel s četiri SATA Power konektora (500 + 150 + 150 + 150 mm)
- jedan kabel s po dva SATA Power konektora, jednim Molex i jednim Floppy konektorom (500 + 150 + 150 + 150 mm)
FSP Hydro G 750W - drugi dio
Kao i do sada mjerenja su napravljena u laboratorijima ITElektronike u Viškovu od strane gospodina Alvina Lučića. Napajanje je opterećeno s tri DC loada, Maynuo M9812 točnosti 0.03%+0.05% FS te dva DC loada u DIY izvedbi koji su kalibrirani s multimetrom. Preciznost ovisi o shuntu koji je ugrađen i trebala bi biti 0.1%. Mjerenje je izvršeno osciloskopom Keysight MSO-X 3024T te Hameg-om 303-6 kojim su se kontrolirali rezultati. Snaga s mreže i cosfi je mjerena s UNI-T UT71E multimetrom. Napon je mjeren s Rigol DM3068 (preciznost je 0.0035%+0.0005).
Ripple na 12v izvodu je u dva frekventna raspona. Na slici se vide ostatci izmjenične komponente iz primarnog dijela napajanja na frekvenciji od 100Hz - očekivano s obzirom na frekvenciju glavne gradske mreže. Ispod se vidi ripple generiran u sekundarnom dijelu uzrokovan punjenjem i pražnjenjem LC filtera, te je u frekventnom rasponu switch dijela. FFT nam pokazuje "jačinu" tih signala unutar odabranog frekventnog raspona te na taj način možemo imati uvid u cijeli spektar frekvencija na kojima se ripple mjeri za razliku od uobičajenih mjerenja osciloskopom gdje vidimo valni oblik signala unutar postavljenog vremena. Izmjereni 12V ripple je solidnih 15 mV.
+3.3 V vod bilježi solidni srednji ripple od 16.5 mV, dok je ripple na +5 V vodu odličnih 7.4 mV.
PFC (power factor correction) je tehnika sprječavanja neželjenih efekata neparnih harmoničkih titraja te korekciju faznog pomaka struje i napona, kao bi uređaj zadovoljavao određene standarde.
Hold Up vrijeme je razlika između trenutka kada smo odspojili napajanje s mreže do trenutka kada power good signal mijenja stanje iz logičke jedinice u nulu. Hold-up vrijeme od malo ispod 16 ms je rezultat unutar granica.
Rise up (turn on) time je mjeren na jednom kanalu i mjereno je vrijeme od uključivanja do trenutka kada je napajanje postiglo 12v na izlazu - vrijednost je solidnih 18.7 ms. Na donje dvije slike je prikazan Rise up na sekundarnim vodovima s odličnim vrijednostima od 4.5 ms na 5V, te 2.2 ms na 3.3V.
FSP Hydro G 750W - rezultati i zaključak
Rezultati mjerenja
Rezultati mjerenja od 10 do 100% opterećenja pokazuju vrlo dobre rezultate u svim mjerenim područjima. Pad napona na +3V vodu je 3.181 %, na +5V vodu 2,08 % i na 12V vodu odličnih 1.01 %. Rezultati sekundarnih nisu toliko stegnuti kao kod nekih modela koje smo ranije testirali (no i dalje su debelo unutar ATX specifikacija), dok je 12 V vod za svaku pohvalu.
Ne balansirana opterećenja nam pokazuju vrlo dobre performanse. Efikasnost je u svim mjerenjima minimalno na 87%, s tim da je maksimalna na 50% opterećenja – 92.80 %. FSP-ovo napajanje kao što vidimo daje stabilnih 896 W na izlazima što je 20% iznad nazivne snage (120% opterećenja).
Zaključak
Moramo priznati kako smo ostali ugodno iznenađeni performansama ovoga Hydro G napajanja. FSP je s novom platformom ponudio zadovoljavajuću efikasnost, jako dobru regulaciju napona koja je izvrsna na +12V vodu s malim ripple vrijednostima. Bez problema je davalo 120% snage na izlazima što znači kako će isporučivati kvalitetnu struju moćnom overclockiranom računalu s dvije grafičke kartice u CrossFire ili SLI konfiguraciji. Kabeli su flat tipa, dovoljno dugački i izdašni s konektorima, modularnost je svakako plus, baš kao i mogućnost personalizacije napajanja s naljepnicama, a sve je začinjeno pet godnišnjim jamstvom. Da nije mrvicu bučnijeg ventilatora pri najvećim opterećenjima i malo neurednih lemova, naša bi ocjena bila preko 90%, ovako je malo niža. S cijenom od oko 115 € na njemačkom tržištu, Hydro G 750 W nudi visoku razinu konkurentnosti i svakako je među najpoželjnijim napajanjima u svojoj klasi. Još sad samo treba pristići i na domaće tržište.