G.Skill ENKI 360 recenzija
Datum objave 26.01.2021 - Krešimir Matanović
G.Skill ENKI 360
G.Skill je krajem prošle godine predstavio novu liniju AIO CPU hladnjaka – ENKI. Linija je nazvana po drevnom sumerskom bogu vode, i G.Skillovo je vlastito rješenje. Tako se još jedan poznati brend uključio u svijet AIO hladnjaka, a nama su na test poslali flagship – ENKI 360.
Uz model 360, sredinom prosinca 2020. predstavili su i modele s 240, te 280 milimetara širokim radijatorima. Sva tri modela imaju iste ventilatore s hidro ovjesom, imaju rebra radijatora veće gustoće, konveksnu “hladnu” bakrenu ploču s dizajnom mikro listića s gornje strane i cijevi unutarnjeg promjera 8 milimetara za visoku protočnost. Svi hladnjaci dolaze s 5-godišnjim ograničenim jamstvom.
ENKI AIO hladnjaci dolaze standardnom pakiranju, unutar kojeg su adekvatno zaštićeni. Osim tvornički složenog i zatvorenog hladnjaka, tu su i ventilatori, svaki pakiran u svoju kartonsku zaštitu, te naravno sve ono što je potrebno za montažu na jedan od podržanih socketa kao i “server grade” termalna pasta. S AMD strane to su AM4, AM3+, AM3, AM2, FM2+, FM2, FM1 i TR4, a s Intelove LGA1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3 i 2066. Široka lepeza socketa i velika kompatibilnost jamče i uspjeh na tržištu, a G.Skill to dobro zna. Na videu iznad, osim otpakiravanja možete vidjeti i postupak instalacije na LGA1200 socket do čega ćemo u tekstu malo kasnije doći. Najprije pogledajmo hladnjak.
Kao i svaki drugi (uz poneke varijacije na temu), i ovaj se AIO hladnjak sastoji od četiri dijela – radijator, cijevi, kućište s pumpom i ventilatori. Ovo je veliki, 360-milimetarski radijator pa na njega idu tri 120-milimetarska ventilatora koje montiramo uz pomoć vijaka. I to je na ENKI-u sav pripremni posao koji imamo s hladnjakom prije montaže na socket, uz naravno postavljanje samog nosača na socket. S obzirom na to da je radijator velik i cijevi moraju biti dugačke. Sa spojnicama i koljenima mjere ukupno 430 milimetara što bi trebalo biti dovoljno i za veća kućišta. Cijevi su gumene (ultra-low evaporation rubber), opletene najlonskim koncem, a unutarnji promjer im je 8 milimetara.
Radijator je aluminijski, dimenzija 394 x 120 x 27 milimetara, a debljina mu se povećava na 52 milimetra s ugrađenim ventilatorima. Taj je podatak bitan ako radijator želimo smjestiti na gornju stranicu kućišta, da znamo ima li mjesta do matične ploče i njenih VRM hladnjaka koji najčešće smetaju. Radijator je povećane gustoće rebara u odnosu na neka konkurentska rješenja za efikasniji prijenos topline. To znači da je bilo potrebno staviti ventilatore dovoljno visokog statičkog pritiska da istjera svu tu toplinu van iz rebara.
A ti ventilatori hidro (fluid) ovjesa su standardnih dimenzija 120 x 120 x 25 milimetara, solidne su kvalitete izrade i jasno potpuno su plastični. Okvir na sebi ima gumene jastučiće za mekanije nasjedanje na radijator i za čim niži prijenos vibracija. A vibracije se svakako stvaraju vrtnjom propelera s devet lopatica brzinom do čak 2.100 okretaja u minuti. Proizvođač ne navodi najnižu brzinu vrtnje, no navodi da se buka kreće od 23,6 do 29,6 dBA, zračni pritisak od 0,2 do 1,86 mmH2O, a protok zraka od 23,6 do 93,5 CFM-a (kubna stopa u minuti). Mi smo uređajem Meterk MK09 izmjerili maksimalnu buku od visokih 49,3 dBA, i možemo slobodno reći da su ventilatori dosta bučni na maksimumu.
Kućište pumpe je plastično, a osim pumpe u njemu se nalazi i bakrena “hladna” ploča, te na vrhu osvijetljeni G.Skill logo. Hladna je ploča napravljena od bakra, s donje strane je blago konveksna za bolji kontakt s pastom i IHS-om, a s gornje (unutarnje) ima gusto napravljene mikro listiće bakra za povećanje površine za disipaciju. Preko listića bakra prelazi rashladna tekućina, koja na sebe preuzima toplinu i kroz cijev odlazi na hlađenje u radijator. Pumpa je visoko protočna i u radu nije bučna, a G.Skill ne navodi nikakve detalje kao što je materijal izrade ili broj okretaja. Oko plastičnog kućišta je postavljen univerzalni nosač za sve tipove socketa. Kućište je dimenzija 57 x 57 x 39 milimetara.
Samu ste instalaciju na LGA1200 socket, tj. Gigabyteovu Z490 Aorus Master ploču i Intelov i9-10850K procesor mogli vidjeti u videu. Tamo ste vidjeli da sam proces instalacije nije kompliciran, i da se najprije postavlja nosač na socket, na kojeg onda naliježe nosač koji je predinstaliran tvornički na kućištu pumpe. Dva nosača pričvršćujemo uz pomoć dva vijka i pripadajućih im opruga i podloški. Voljeli bi da su vijci na gornjem nosaču fiksni, jer bi to olakšalo ugradnju, no ni ovako nije jako komplicirano.
Kod instalacije na AMD socket smo naišli na problem koji nas je u tome onemogućio. Naime, jedan od nosača za AMD socket nije imao navoj, tvornička greška koja se ne desi često, no eto u našem se slučaju dogodio propust u pakiranju. Inače, instalacija na AM4 socket je vrlo jednostavna, jednako kao i na LGA1200, a za pohvalu je što je G.Skill mislio i na vlasnike Threadripper procesora te omogućio TR4 kit.
Ono što nas je pomalo začudilo je da G.Skill u pakiranje nije dodao i 3-u-1 adapter za ventilatore pa je korisnik prisiljen svaki od ventilatora spajati na drugi 4-pinski konektor na ploči. To dosta komplicira stvari po pitanju aranžiranja kabela. Na našoj je ploči srećom bilo dovoljno konektora u blizini socketa, pa bi i montaža na vrh kućišta bila jednostavna, no neke ploče nemaju četiri konektora, koliko ih je potrebno za ovaj hladnjak.
Na vrhu se kućišta baze nalazi plastični poklopac sa G.Skill logoom ispod kojeg su ARGB LED-ice. Na kućištu se nalazi i jedan ARGB konektor (3-pinski 5V RGB), kojeg spajamo na matičnu ploču kako bi sinkronizirali sav osvijetljeni hardver koji imamo.
Osvjetljenje je kompatibilno s ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light i ASRock Polychrome Sync aplikacijama. Mi smo naravno koristili RGB Fusion 2.0 u kojem postoje Off, Static, Pulse, Flash, Double Flash, Color Cycle, Music, Random i Game opcije osvjetljenja.
Forum
Objavljeno prije 42 minute
Xbox Series X/SObjavljeno prije 42 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 43 minute
P: HDD Ironwolf, sandisk, mob Xiaomi, Yamaha zvučniciObjavljeno prije 1 sat
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 1 sat
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaNovosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti