G.Skill Trident Z Royal F4-3600C16D-32GTRSC recenzija
Datum objave 01.09.2020 - Krešimir Matanović
G.Skill Trident Z Royal F4-3600C16D-32GTRSC
G.Skill nam je na test posalo Trident Z Royal memorijski kit kapaciteta 32 GB. Kitovi ovoga kapaciteta u dvokanalnoj izvedbi postaju sve popularniji te pomalo istiskuju 16 GB kitove. Jedan od razloga tome je što više nisu tako skupi, a ipak pružaju više komfora naprednijim korisnicima kojima 16 GB jednostavno nije dovoljno. F4-3600C16D-32GTRSC kit je brzine 3.600 MHz, s C16 latencijama, a ulazi u Silver seriju, te je opremljen sa Hynixovim D-die čipovima.
Trident Z Royal kitovi dolaze u specijalnom pakiranju po čemu se razlikuju od ostalih non-Royal kitova, kako bi kupac ipak imao osjećaj da je izdvojio novac za nešto specijalno. U videu iznad, vidimo i svjetlosne efekte koje smo postigli uz pomoć ASRockove Polychrome Sync aplikacije, no o tome ćemo nešto kasnije u tekstu.
Kao što smo u unboxing videu mogli vidjeti, unutar kutije se nalazi standardna G.Skill naljepnica za kućište te maramica za brisanje otisaka prstiju. Naravno, htjet će te da sjajni aluminij vašeg Silver kita bude čim čišći – pogotovo ako ga izlažete u otvorenom kućištu (prozirna bočna stranica, open bench table ili nešto drugo). Unutar kutije moduli su udobno smješteni u spužvu i odlično zaštićeni od eventualnih transportnih nedaća.
Trident Z Royal kitovi su nam dobro poznati, i po karakteristikama i po načinu izrade. Svakodnevno u našim testovima koristimo Gold verziju, a sada je pred nama i Silver varijanta. G.Skill ih u 2x 16GB kitu prodaje u čak dvanaest različitih verzija takta i latencija, što u Silver, što u Gold izvedbama. Takt im se kreće od 3.000 pa sve do 4.266 MHz, uz latencije od C14 do C19. Brzine i latencije ovise o tipu DDR4 memorijskih čipova koji se nalaze na tiskanoj pločici, a svima je zajednički poznati G.Skillov dizajn aluminijskog hladnjaka i Radiant Crystalline osvijetljene trake na vrhu.
Ovi Trident Z Royal Silver kit nosi naziv F4-3600C16D-32GTRSC iz čega je lako iščitati tip memorije, takt, latencije i kapacitet. S obzirom na to da je riječ o dvokanalnom kitu namijenjenom srednjem tržišnom segmentu imamo dva memorijska modula od kojih je svaki kapaciteta 16 GB. Korištenje 32 GB sistemske memorije postaje sve popularnije u zadnje vrijeme kod naprednijih korisnika koji koriste aplikacije s višim zahtjevima ili pak one koji koriste više virtualnih okruženja na svom PC-u ili radnoj stanici.
Ovaj kit u XMP 2.0 profilu ima zapisan takt od 3.600 MHz, i latencije CL16-19-19-39-58 pri 1,35 V napona. Riječ je o unbuffered Non-ECC memoriji, koja po SPD-u kuca na 2.133 MHz i radi na naponu od 1,2 V. G.Skill daje doživotno ograničeno jamstvo na proizvod.
Ispod fancy hladnjaka i svjetlosne trake, nalazi se 8-slojni PCB, na kojeg su na obje strane zalemljeni Hynixovi D-die 8-gigabitni memorijski čipovi napravljeni u 17-nanometarskom procesu – njih 16. Dakle na svakoj strani je po 8 čipova kapaciteta 1024 MB, za ukupnih 16 GB kapaciteta po modulu. Čipovi su standardni FBGA sa 78 kontakata. Uz njih se još nalazi i Onsemi-ev N34TS04 termalni senzor (B-grade) koji mjeri temperaturu i u negativne vrijednosti.
Sada kad smo prošli tehnički dio, možemo se posvetiti izgledu. Royal kitovi dolaze u Gold i Silver izvedenicama i u obje imaju mirror finish površinu koja izgleda odlično, ali je i veliki mamac za prljavštinu i otiske prstiju. Stoga Gigabyte i daje krpicu za čišćenje i glancanje, sličnu onoj kakvu dobijete za sunčane naočale. Dva su aluminijska hladnjaka naslonjena na memorijske čipove, a na vrhu su spojeni sa spomenutom Radiant Crystalline plastičnom trakom ispod koje je 8 zona RGB osvjetljenja. Sve u svemu, vrlo jedinstven i prepoznatljiv izgled koji je odmah prepoznatljiv kao G.Skillov. Hladnjaci solidno rade svoj posao, premda 16 GB moduli rade na nešto višim temperaturama od onih kapaciteta 8 GB.
Module smo isprobali na dvije platforme i s dva procesora. Glavna platforma za tweaking je bila ASRockova X570 Phantom Gaming X s Ryzenom 9 3900X, a druga je bila Gigabyteova Z490 Aorus Master s Core i7-10700K procesorom. Na obje je platforme memorija radila apsolutno stabilno, premda ASRockova ploča još nije na QVL listi.
Kvaliteta osvjetljenja je vrlo dobra kao što ste i u videu mogli vidjeti, a kompatibilno je s Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light Sync i ASRock Polychrome Sync aplikacijama.
Forum
Objavljeno prije 5 minuta
Alibaba, AliExpress iskustva?Objavljeno prije 18 minuta
PutovanjaObjavljeno prije 26 minuta
Preporuke baterija i punjačaObjavljeno prije 42 minute
A1 - ex B.netObjavljeno prije 59 minuta
NAS DIY - samogradnja, oprema, operativni sustavi, pitanja,...Novosti
8 stvari na koje treba paziti prije kupnje TV-a
Kupnja televizora nije nešto što se radi svaki dan, pa je dobro razmisliti prije nego što izdvojite novac. Ako pročitate ovaj vodič, siguran sam da ćete znati na što obratiti pažnju i kako odabrati pravi model za sebe. 1. Cijena – skupo ne... Pročitaj više
Izvršni direktor Microsofta sastao se s Trumpom i Muskom: Planira se ulaganje od 80 milijardi dolara u AI podatkovne centre
Izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella, postao je najnoviji tehnološki lider koji je uspostavio kontakt s novom američkom vladom. Prema izvještajima, Nadella je nedavno imao sastanak s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom i bizn... Pročitaj više
Tržište osobnih računala prošle godine poraslo je za samo 1,3 posto, no analitičari Gartnera predviđaju bolju 2025.
Rijeka vremena odvela nas je dovoljno daleko od prošle godine da Gartner može sagledati stanje na tržištu računala ne samo za četvrto tromjesečje, već i za cijelu 2024. godinu. Prema izvorima, isporuke računala rastu već pet uzastopnih trom... Pročitaj više
Dell lansira liniju računala s integriranom umjetnom inteligencijom za kreativnost i produktivnost
Nakon desetljeća inovacija, Dell je službeno predstavio novu liniju računala s integriranom umjetnom inteligencijom, omogućujući korisnicima da unaprijede kreativnost i produktivnost. Kako bi olakšao primjenu AI računala u poslovnim okružen... Pročitaj više
Zašto su neki USB priključci crveni? Što to znači?
USB priključci obično dolaze u bojama poput crne, plave ili bijele, a svaka boja označava određenu funkciju ili verziju USB standarda. Ako ste ikada vidjeli crveni USB priključak na svom računalu, prijenosnom računalu ili nekom drugom uređa... Pročitaj više
Sve novosti