Gainward GeForce RTX 4080 Phantom recenzija
Datum objave 16.11.2022 - Krešimir Matanović
Gainward GeForce RTX 4080 Phantom
Nvidia i partneri su jučer lansirali novi izdanak iz Ada Lovelace arhitekture – RTX 4080. Smještena ispod najmoćnije kartice RTX 4090, RTX 4080 donosi umjereniju cijenu, a i dalje performanse za igranje najzahtjevnijih igara u nativnoj 4K rezoluciji u svim detaljima i s uključenim Ray Tracingom. Gainward Phantom donosi custom dizajn hladnjaka, referentne taktove i potpuno crnu vanjštinu s malo RGB LED rasvjete na vrhu. Kako radi i kakve su joj performanse, čitajte u današnjoj recenziji.
Prije nego krenemo s opisom kartice, video otpakiravanja u kojem možemo vidjeti kakvo je pakiranje, kako je kartica zaštićena unutar kutije i što sve dolazi uz nju. Vidimo da je vanjski omot zaštićen najlonom, a unutar njega se nalazi tvrda kartonska kutija. Grafička kartica leži u stiro-pjeni, i smještena je u antistatičku vrećicu. U zasebnoj kutijici se nalazi 16-pinski 12VHPWR adapter, nosač za grafičku karticu i jedan ARGB LED adapter za spajanje i sinkronizaciju s matičnom pločom.
Punog imena Gainward GeForce RTX 4080 Phantom, ova kartica nosi nadimak i Night Baron, a zbog njene potpuno crne vanjštine nije teško pogoditi zašto. Na prvo primanje u šaku je jasno kako je velika i teška, te kvalitetno sklopljena. Dimenzije su joj impresivnih 329,4 x 141,6 x 69,7 milimetara, uz masu mrvicu ispod 2 kilograma. Sada je i jasno zašto uz nju dolazi i nosač za kućište jer će sigurno jako opteretiti PCIe slot, čak i onaj oklopljeni.
Fantomka ima plastični pokrov hladnjaka kroz koji su integrirane dvije metalne cijevi, a na vrhu je i osvijetljeni GeForce RTX Phantom logo. Po plastičnom pokrovu su strateški razmješteni i ukrasni vijci i sve skupa dobro izgleda. Ploča s druge strane PCB-a je metalna i osim za pojačanje strukture, služi i kao pasivni hladnjak.
RTX 4000 seriju kartica pogone grafički procesori arhitekture kodnog imena Ada Lovelace. Treća je to generacija GPU-a za RTX kartice i donosi nove pojačane CUDA jezgre, treću generaciju Ray Tracing jezgara i četvrtu generaciju Tensor jezgara koje se koriste za DLSS i AI. Novi je i Optical Flow Processor koji generira nove slike bez upotrebe glavnog render cjevovoda u GPU-u, a koji se koristi u DLSS 3 tehnologiji. AD103 grafički procesor je napravljen u 4-nanometarskom TSMC-ovom proizvodnom procesu i broji 45,9 milijardi tranzistora na površini od 379 kvadratnih milimetara. To je za oko 60% više nego u GA102 čipu iz prethodne generacije, ali i puno manje u odnosu na AD102 koji se nalazi u RTX 4090 kartici (609 kvadratnih milimetara). AD103 ima 7 grafičkih procesnih klastera (GPC) u kojem se nalaze SIMD-ovi, raster mehanizam, dvije ROP particije s po osam ROP jedinica, šest teksturnih klastera. U svakom teksturnom klasteru su dva streaming multiprocesora (SM) i polimorfna jedinica. Svaki SM ima 128 CUDA jezgri u četiri particije. Polovica ovih CUDA jezgri je FP32, a ostale su FP32 ili INT32. U svakom SM-u je i Ray Tracing jezgra treće generacije, četiri Tensor jezgre, priručna memorija i četiri TMU-a. L2 memorije ima čak 64MB.
Postoji 12 SM-a po GPC-u što znači da je u svakom 1,536 CUDA jezgri, 48 Tensor jezgri i 12 Ray Trace jezgri. Ukupni broj CUDA jezgri u AD102 čipu je 10.752, no u RTX 4080 kartici je aktivno samo 9.728. Tu je i 304 Tensor jezgri, te 76 Ray Trace jezgri. Tu su i 304 teksturne jedinice kao i 112 ROP-ova. Samo za usporedbu, u RTX 4090 karticama se nalazi AD102 grafički procesor koji ima 4 SM-a više.
AD103 grafički procesor ima osnovni takt od 2.205 MHz, te boost takt od 2.505 MHz. Ovaj Phantom model radi na istim taktovima kao i referentni Nvidijini modeli, dok su Golden Sample (GS) verzije nešto ubrzane. Naravno pravi su taktovi nešto drugačiji pa je nama GPU-Z log pokazao i maksimalnih 2.760 MHz (kretao se najčešće između 2.730 i 2.745 MHz). Log je pokazao i maksimalnu kalkuliranu snagu koju je kartica “povukla” od 332 W. Memorije je uz svaki GPU 16 GB, a korišteni su GDDR6X čipovi takta 1.400 MHz ili 22,4 Gbps. Memorijska sabirnica je 256-bitna, a maksimalna teoretska propusnost je 716,8 GB/s.
Masivni hladnjak koji se nalazi ispod plastičnog poklopca sastavljen je od aluminijskih limova i proteže se cijelom dužinom kartice. Kontakt s GPU-om i memorijskim čipovima je ostvaren preko niklane bakrene parne komore s koje toplinu na aluminijske limove odvodi osam toplinskih cijevi. Hladnjak je osim na GPU i memorijske čipove, naslonjen i na elemente napojne jedinice koja je 18-faznog dizajna. Cyclone ventilatori s difuznim lopaticama imaju zero-rpm mod u kojem su stacionarni do određene temperature, nakon koje se krenu vrtjeti. U ni jednom trenutku nisu pretjerano bučni, pa čak ni jače čujni. Izmjerili smo do 38,5 dB(A) pod najvećim opterećenjem (na bench stolu).
Kartica ima PCIe 4.0 x16 sučelje, tri Display Porta 1.4a i jedan HDMI 2.1a video izlaz, te je time zadržana konfiguracija kao i kod prethodne generacije kartica (Ampere). S Ada arhitekturom dolazi dual NVDEC i dual NVENC CODEC-ima koji mogu paralelno transkodirati dva video streama, ili jedan s dvostruko višim FPS-om. Uz HEVC kodiranje, sada je podržano i AV1. Tu je i već spomenuti Optical Flow ubrzivač koji izračunava srednje frameove u videu, ili pak generira frameove za DLSS 3.
Kartica ima i novi 16-pinski ATX 12VHPWR konektor koji je uzrokovao nešto nevolja na RTX 4090 karticama. Ovdje ima tri PCIe Power 8-pinska konektora preko kojih može povući do 450 W snage. Sam je adapter sposoban izdržati do 600 W snage. Kartica ima i jumper za promjenu BIOS-a, a tvornički je on postavljen u položaj P (performance), dok je položaj S za tihi rad. Mi smo testirali samo u P modu, a kartica je sama po sebi dovoljno tiha i tako.
Na vrhu se kartice nalaze GeForce RTX i Phantom natpisi koji su osvijeteljeni ARGB LED-icama, a karticu je moguće spojiti na matičnu ploču te tako kontrolirati osvjetljenje, tj. sinkronizirati ga. Naravno, moguće je sve i isključiti kako bi bili potpuno stealth u Night Baron filozofiji.
Forum
Objavljeno prije 18 minuta
Radite li backup podataka?Objavljeno prije 23 minute
Kupovina sa Amazona?Objavljeno prije 39 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 40 minuta
PutovanjaObjavljeno prije 1 sat
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokNovosti
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Ransomware više nije nerješiv!
Hakeri bijelog šešira koristili su veliku količinu GPU računala kako bi uspješno probili Akira ransomware ključ i pomogli korisnicima da oporave važne informacije Ransomware je poput zmije otrovnice koja vreba u sjeni, spremna zadati smrton... Pročitaj više
Što se događa sa TikTokom? Je li se još jednom približava sudnji dan?
TikTokova matična tvrtka ByteDance suočava se s rokom 5. travnja za pronalaženje partnera za stjecanje poslovanja aplikacije u SAD-u, pod uvjetom da kupac ne smije biti kineska tvrtka. Američki dužnosnici, uključujući zakonodavce i sigurnos... Pročitaj više
On-premise vs. Cloud vs. Hybrid IT: Pronalaženje ravnoteže za skalabilna poslovna rješenja
Era digitalne transformacije potaknula je tvrtke na prihvaćanje oblaka, obećavajući skalabilnost, fleksibilnost i poboljšanu suradnju. Međutim, dok oblak nudi neporecive prednosti, potpuna migracija ne mora uvijek biti strateški ili najispl... Pročitaj više
Sve novosti