Galileo – što trebate znati o Europskom satelitskom navigacijskom sustavu
Datum objave 24.12.2016 - Sanja Ledinek
Galileo
Krenuo je s radom Galileo (GNSS) – Europski satelitski navigacijski sustav. Alternativa je to, ili možda bolje reći odgovor na američki sustav poznat pod oznakom GPS (Global Positioning System) i ruski globalni sustav GLONASS. Prema našem mišljenju, najvažnija je to tehnološka vijest u ovoj godini.
Galileo može biti blokiran za civilnu uporabu u hitnim slučajevima, ali omogućiti šifrirani protok podataka za vojne potrebe, provedbu zakona, granične kontrole i “mirovne misije”. Potpuna funkcionalnost se očekuje do 2020. godine, kada bi se broj Galileo satelita u orbiti trebao povećati na 30, uključujući i 6 rezervnih jer za globalnu pokrivenost potrebno je njih 24. Trenutno ih kruži 18 koji su interoperabilni s GPS-om i ruskim GLONASS sustavom.
Galileo sustav s tolikim brojem satelita ne bi trebao imati problema s komunikacijom u uređajima poput pametnih telefona, u planinskim područjima, zgradama i tunelima i gradovima s neboderima.
Što donosi korisnicima
Galileo iz perspektive korisnika donosi znatan napredak u navigaciji. Sustav radi na dvije radio frekvencije:
– otvorenoj s pogreškom u radijusu do 1 m
– komercijalnoj s točnošću u radijusu do 10 cm namijenjenu proizvođačima specijaliziranih navigacijskih uređaja ili razvijateljima softvera plaćenih aplikacija.
S obzirom na sadašnji radijus pogreške konkurentskih sustava do nekoliko metara mora se priznati da je skok ogroman.
Kao daljnje svojstvo, Galileo pruža funkciju globalnog traganja i spašavanja. Također sateliti su opremljeni transponderom, koji prenosi znakove opasnosti od korisnikovog predajnika u uređaju do regionalnog centra za spašavanje, a po pokretanju spasilačke akcije šalje signal kao odgovor na korisnika da je pomoć na putu.
Kako radi Galileo sustav
Galileo sateliti kruže u orbiti na 23.222 km nadmorske visine iznad Zemlje, pod nagibom od orbitalnih ravnina od 56 stupnjeva u odnosu na ekvator.
U svakom satelitu su četiri najtočnija atomska sata. Oni će izgubiti samo sekundu u tri milijuna godina. Satovi koriste rezonanciju atoma kao referentnu vrijednost za jedinicu vremena – sekundu. U atomskim satovima jedinica vremena je definirana kao 9,192,631,770 ciklusa radijacije koja odgovara razmjeni energije između dva nivoa energije izotopa Cezij-133.
Sustav metodom geometrijske trilateracije (određivanje koordinata točaka putem geometrijskih načela trokuta) definira podatke o poziciji prijamnika satelitskih signala na površini Zemlje. Odnosno, dok sateliti kruže u orbiti moguće je u bilo kom trenutku na Zemlji primiti signal za 6-8 satelita, podatak o vremenu kada je signal odaslan i poziciju satelita. Kad GPS-prijamnik zna precizan položaj satelita u prostoru, još treba znati koliko su oni daleko kako bi mogao odrediti svoj položaj na Zemlji. Postoji jednostavna formula koja kaže prijamniku koliko je pojedini satelit daleko: Udaljenost od satelita jednaka je brzini emitiranog signala (299,792,458 m/s) pomnožena s vremenom koje treba da signal dođe do prijamnika (brzina x vrijeme putovanja = udaljenost).
Postoji pet kontrolnih stanica širom svijeta. Četiri služe za nadgledanje i jedna glavna na europskom tlu. Potonja ispravlja” satelitske podatke i šalje ih natrag GPS-satelitima.
Za sada će usluge biti dostupne samo za pametne telefone i navigacijske jedinice koje su već opremljene Galileo kompatibilnim mikročipovima. Do 2018 prijemnici će bit instalirani u svim novim automobilima koji se prodaju u Europi.
Način rada Galileo sustava u mobilnim uređajima
Na tehničkoj razini, Galileo u uređajima radi kao i GPS. Senzor prima antenom kodirane signale satelita i računa svoju trenutnu poziciju – zemljopisnu dužinu i širinu (latitudu i longitudu) korištenjem prostornih metoda udaljenosti.
Obično radi u tandemu s potpomognutim GPS-om (A-GPS) za točnije pozicioniranje. A-GPS daje senzoru lokacijske podatke na temelju onoga što bazne stanice mogu ‘čuti’ od telefona. Prebacivanje informacija iz baznih stanica do GPS prijemnika traje 0,1 sekundu. A-GPS ne skida podatke svaki put kada se uključi navigacija. Ovisno o postavkama, svakih nekoliko dana ili nakon restarta. Pri tome potroši od 2-5kb podatkovnog prometa. Ono što mobitel skida preko Interneta su podaci o poziciji satelita.
Koji su pametni telefoni spremni za Galileo
Znamo da je Huawei Mate 9 sigurno spreman za navigaciju, a prema EU, podršku za povezivanje s Galileo satelitima imaju uređaji koji rade pod Snapdragon (820 , 652 , 650 , 625 , 617 i 435 ) procesorom ili Samsung Exynos 8890. Također je i Intel, Broadcom, MediaTek čipsetima odobrena upotreba Galileo sustava i bit će potrebno ažuriranje softvera za početak korištenja usluge. Pitate li se što je s iPhone modelima. Ako koriste Broadcom BCM47734 ne bi trebalo bit problema s podrškom, ali Apple voli raditi izmjene na hardveru 😀
Kako provjeriti je li se vaš pametan telefon povezuje s Galileo satelitima?
Podršku novog standarda pronašli smo u aplikaciji GPSTest. Pokrenite test i ako vidite zastavu EU, vaš pametnjaković i Galileo sustav su se već upoznali.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
NetflixObjavljeno prije 12 minuta
1 email domena, 2 email servera?Objavljeno prije 16 minuta
Razmjena pozivnica za torrent trackere (OBAVEZNO PROCITATI PRVI POST!)Objavljeno prije 23 minute
Mini PCObjavljeno prije 24 minute
Zapelo kod resize particijeNovosti
Microsoft Majorana 1
Microsoft je najavio procesor Majorana 1 (QPU) za kvantna računala. U središtu ove inovacije leži otkriće i kontrola neuhvatljive čestice Majorana, koja omogućuje stvaranje topoloških kubita, a karakterizira ga činjenica da je manja vjeroja... Pročitaj više
DJI je predstavio stabilizator za pametne telefone i kamere koji dolazi sa značajkom praćenja objekta
Kineski brend predstavio je svoj novi DJI RS 4 Mini gimbal namijenjen svima koji bi željeli stabilizirati svoj pametni telefon ili kameru. Stabilizator može podržati kamere težine do 2 kg. Novi RS 4 Mini gimbal nudi relativno kompaktan form... Pročitaj više
Huawei Mate XT prvi trostruki pametni telefon stiže po "skromnoj" cijeni
Huawei Mate XT, prvi i jedini pametni telefon koji se sklapa na dvije različite točke na zaslonu, spreman je za lansiranje izvan Kine. Međutim, njegova cijena neće biti pristupačna svima, naime, košta 3499 eura. Analitičari IDC-a sugerira... Pročitaj više
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Sve novosti