Genesis Radium 600 recenzija
Datum objave 13.08.2021 - Krešimir Matanović
Genesis Radium 600
Danas pred sobom, i to doslovno, imamo Genesisov Radium 600 studijski mikrofon namijenjen youtuberima, podcasterima, streamerima i gamerima. Radium 600 je kondenzatorski mikrofon s kardioidnim uzorkom, koji spajamo preko USB-a, a uz njega dolazi i stalak, pop-filtar te metalna kutija za prijenos - kompletan paket.
Genesis je tvrtka koja je osnovana 2011. godine i bavi se proizvodnjom i prodajom periferije. Proizvode miševe, tipkovnice, podloge, mikrofone, slušalice, kontrolere, PC kućišta, stolice i još mnogo toga. Nismo imali prilike puno njihovih proizvoda testirati, tek jednu tipkovnicu prije skoro četiri godine. Nadamo se da će se to u budućnosti promijeniti, a evo počinjemo s ovim studijskim mikrofonom.
U videu otpakiravanja i slagana mikrofona koji smo objavili prije nekoliko dana mogli ste vidjeti kako se unutar mekog kartonskog omotača krije lijepa aluminijska kutija s kopčama i ručkom koja služi za lakše prenošenje, ali i zaštitu mikrofona. Genesis se stvarno potrudio oko pakiranja i ovaj proizvod djeluje premium već na prvi dodir. Unutar kutije su pojedinačne komponente smještene u ležište od meke pjene i u najlonske vrećice, svaka zasebno. Sve je smješteno u na dvije "etaže", a na donjoj su kao što u videu vidimo postolje i pop-filtar. Genesis se stvarno potrudio na prezentaciji i kvaliteti pakiranja i to nam se jako sviđa.
U onom prvom odjeljku koji smo spomenuli u tekstu iznad nalazi, tj. prvom koji vidimo kad otvorimo kutiju nalazi se spužvica za mikrofon, USB kabel dužine 1,8 metara (USB Type A to Type B), sam mikrofon, te dva dijela nosača. Mikrofon je metalni, s metalnom mrežicom, masivan i kvalitetno napravljen, a takvi su i nosači.
U donjem dijelu nalazimo metalno postolje, tj. bazu nosača mikrofona koja je masivna, a po donjem rubu ima postavljenu, tj. zalijepljenu pjenu koja ima zadatak eliminirati prijenos vibracija na stalak. Uz postolje, tu je i pop-filtar koji je ništa drugo nego tkanina s Genesisovim logoom, postavljena unutar plastičnog kružnog nosača. On se pak nalazi na dugačkoj metalnoj ruci koja je savitljiva i koja na kraju ima škripac za pričvršćivanje na nosač mikrofona. Kako se sve sklapa ste mogli vidjeti u videu, a kompletna montaža je vrlo jednostavna.
Dizajn mikrofona je jednostavan no vrlo elegantan. Podsjeća na neke profesionalne i puno skuplje studijske mikrofone i to mu je dobar kompliment. Kvalitetom materijala i završne obrade je također odličan i ne možemo mu naći ni jednu zamjerku. Na mikrofonu se nalazi ime tvrtke i ime modela, iznad kojega je maleno srce koje označava smjer u koji je potrebno govoriti u mikrofon. Naime, unutar mikrofona se nalazi kondenzatorska kapsula s kardioidnim polarnim uzorkom osjetljivosti. Uzorak osjetljivosti je u obliku srca, unidirekcionalan prema izvoru zvuka i često se koristi kod vokalnih mikrofona (za govor i pjevanje) jer dobro odbija zvukove koji dolaze iz drugih smjerova. Frekvencija uzorkovanja je 48 kHz (16-bita), osjetljivost mikrofona je -36 dB, a frekvencijski odziv od 30 pa sve do 18.000 herca. Dinamički opseg je 93 dB (THD + N = 0,005%).
Na bočnoj se strani mikrofona nalazi tipka za isključivanje rada (Mute) koja ima crvenu LED-icu, a ispod nje su potenciometri s kapicama za Gain (osjetljivost mikrofona, jačina hvatanja zvuka) i za jačinu zvuka slušanja, ali i jačinu zvuka slušalica. Da, u mikrofon možete direktno spojiti slušalice jer ima i 3,5-milimetarski jack port na sebi.
Masa samog mikrofona je 370 grama, a masa cijelog sklopa je visokih 1.670 grama. Mikrofon je i pristojne veličine - 18,5 x 2 cm.
Mikrofon na bazu pričvršćujemo kao vijak uz pomoć navoja na njemu i na bazi nosača. Ta baza je napravljena tako da omogućava okretanje mikrofona, i taj spoj je ponešto labav te je mogao biti bolji. Ostatak spojeva je vrlo čvrst, a uz tešku je bazu mikrofon vrlo stabilan na bilo kojoj podlozi. Veza s računalom se ostvaruje putem USB veze (Type B na Type A) i nije potreban nikakav softver za njegov rad - plug`n`play. Windowsi ga prepoznaju bez problema i spremni smo za korištenje.
Mikrofon smo isprobali u nekoliko različitih situacija (Discord, Skype, Teams, snimanje zvukova, muzike iz zvučnika i glasa) i u svim je situacijama radio odlično - glas je bio vrlo jasan drugim sudionicima razgovora. Gain je najbolje koristiti ispod 50% jer je inače mikrofon preosjetljiv.
Mikrofon solidno prigušuje okolnu buku, pogotovo zvuk iz zvučnika koji su iza njega, ili drugih zvukova iz okoline. I premda solidno prigušuje i klikanje miša i bučnije mehaničke tipkovnice i dalje su ti zvukovi prisutni (možda i malo previšw), premda je glas naravno u prvom planu i puno jasniji i čišći. Pop-up filtar i spužva su kod govora iznimno korisni i lijepo je da je proizvođač oboje isporučio u paketu.
Radium 600 je odličan mikrofon za sve streamere, youtubere, gamere i ostale koji traže povoljniji a opet kvalitetan uređaj. Genesis uz dobro napravljeni mikrofon solidnih karakteristika daje i vrlo dobro postolje, spužvicu ali i pop-up filtar. Da to sve zaokruže u jedan primamljiv paket daju i aluminijski kofer koji će olakšati prijenos. Sve je napravljeno kvalitetno i robusno i vjerujemo da će izdržati godine upotrebe. Sve ovo dolazi po primamljivoj cijeni od oko 600 kuna u domaćim informatičkim trgovinama.