GF4 Ti4200 round-up

Datum objave 06.02.2003 - Denis Arunović

Uvod

U zadnje smo vrijeme svjedoci žestoke borbe na tržištu grafičkih kartica. ATi forsira svoje nove modele dok se tržišno skrašena nVidia odupire sa svojom GF4 linijom kartica. Posebno mjesto u ovoj "epskoj" bitci zauzimaju GF4 Ti4200 modeli, ne tako skupi, a opet dovoljno brzi i tehnološki napredni za većinu korisnika. Kako je opće poznato da slabiji modeli iste linije chipova daju uvijek bolji omjer uloženog novca i dobivenih performansi tako se većina proizvođača nVidia baziranih kartica okrenula baš Ti4200 liniji pokušavši od nje napraviti best-buy kartice za korisnike uvijek gladne performansi, ali u pravilu slabijih financijskih mogućnosti. Sve te kartice dobro izgledaju, radni takt im je viši od takta Ti4200 "vulgaris" kartica, imaju dobro hlađenje, što zbog višeg radnog takta što zbog mogućnosti overclockiranja, i za kraj imaju nekakav bundle. Nama su na test u mjesec dana stigle tri kartice: Gainward Ultra/650 TV/DVI "GS" ("Golden Sample"), ABIT GF4 Ti4200 OTES i Albatron Ti4200P Turbo. Prve dvije upadaju u isti cjenovni razred, cca 1400 kn, dok Albatron kartica košta nešto više šuškavih novčanica, cca 1800 kn. Prve dvije kartice imaju 64MB memorije, a Albatronov Ti4200 128MB.

Gainward Ultra/650 TV/DVI "GS"

ABIT Ti4200 OTES

Albatron Ti4200P Turbo

Gainward Ultra/650 TV/DVI "GS"

Ultra/650 TV/DVI "GS" pripada Ti4200 porodici Gainwardovih kartica. Od tri modela iz porodice ovo je srednji po cijeni odnosno mogućnostima. Pakiranje kartice je poprilično standardno, po našem mišljenju i malo siromašno. Sama kartica je zaštićena antistatičkom vrećicom, a u kutiji se još nalaze tri CD-a, poprilično jadan i tanak priručnik, DVI/Analog koverter i jako kratki S-Video/kompozitni kabel. Na tri priložena CD-a su redom driveri (+ Acrobat Reader, manual u PDF-u, Gainward Expert Tool i BIOS flash alat), WinCinema DVD software i Croteamov Serious Sam. Začudo, u cijelom paketu nismo našli ni Gainward naljepnicu za kućište. Baš su štedljivi.

Bundle

Sama kartica je crvene boje, s velikim orbolikim hladnjakom na GPU-u i pasivnim hladnjacima na memoriji. Standardne je veličine, što znači da je korišten PCB od 4 sloja za razliku od PCB-a Ti4600 kartica koji se sastoji od 8 slojeva. Na kartici se nalazi 64MB memorije, a sam timing memorije je poprilično brz - 3.3ns. Za usporedbu, Ti4600 kartice od Gainwarda koriste 2.8ns memoriju. Ako se pitate što znači onaj "Golden Sample" iza imena kartice evo malo pojašnjenje."GS" oznaka znači da je pri izradi kartice korištena brža memorija i da je kartica namijenjena za rad iznad uobičajenih specifikacija. Memorijski chipovi su normalne veličine, što će reći ništa od BGA dizajna.

Baš je lijepa :)

Instalacija kartice je prošla bezbolno i općenito nismo imali nikakvih problema osim malo lošije, odnosno mutnije slike. Nadamo se da će Gainward na svojim budućim modelima ovu manu ispraviti jer picajzle poput nas ovaj nedostatak dosta iritira. Osim Detonator drivera uz karticu je poželjno instalirati i Gainward Expert Tool, programčić koji se smjesti u taskbar i omogućava brz pristup svim opcijama za podešavanje kartice. Nama je u Expert Toolu bio najzanimljiviji performance tab, dio u kojem je moguće postavljati frekvencije GPU-a i memorije. Postoje dva predefinirana načina rada - default za maksimalnu stabilnost i enhanced za maksimalne performanse. Default postavlja takt GPU/MEM na 250/513 MHz, a enhanced na 270/570 MHz. Sjetimo se da je default takt GF4 Ti4400 kartica 275/550 MHz, što znači da Gainwardova kartica sa svojim enhanced taktom stvarno daje puno za uložen novac.

Pasivno hlađenje na memoriji

Naravno, moguće je ručno mijenjati takt s tim da je "plafon" ograničen zbog zaštite kartice. Srećom, to je ograničenje moguće maknuti tako da zapreka overclockiranju nema. Ventilator na kartici nije najbučniji i odlično obavlja svoju zadaću. Software koji dolazi uz karticu je dobar, ali mislili smo da će Gainward barem Serious Sam: TFE zamijeniti s novijim Serious Samom: TSE. Nažalost, ne smije se zaboraviti ni da s Gainward Ti4200 karticama uvijek postoji opasnost od "Pink Screen of Death" katastrofe.

ABIT Ti4200 OTES 64MB

Sljedeća kartica na redu je ABIT Ti4200 OTES. Kutija u kojoj je kartica pakirana iznenađuje svojom veličinom, ali i težinom. Što li su sad smislili? Otvaramo kutijetinu, kad ono unutra sve nekako precizno složeno. Pretinac za priručnik, CD i kablove i sastrane još jedan za karticu. Priručnik iznenađujuće debeo i iscrpan - prvi plus za ABIT. Kabal S-Video/kompozitni i Video-In s pripadajućim produžnim kablovima. Bravo ABIT. Kablovi su zaštićeni prozirnom izolacijom, ništa posebno, ali ljepše nego da su crni. Uz kablove nalazimo DVI/Analog konverter i CD sdriverima i ABIT SiluroDVD 4 softwareom. Krećemo na pretinac za karticu, zdrap, otvoreno. U njemu je nekakva velika vrećica s mjehurićima (nadam se da znate o čemu govorim), a u njoj grdosija od kartice. Kartica je standardne veličine, barem po duljini, no tu sličnost s ostalim modelima prestaje. Počinjemo shvaćati što znači ona OTES oznaka na kutiji.

Bundle

Ovo je jako čudna kartica. Čudna zbog toga što koristi vrlo neuobičajeno hlađenje, sistem koji ABIT naziva OTES. OTES je skraćenica od Outside Thermal Exhaust System, ovaj se sistem dosta koristi pri hlađenju procesora na notebook računalima. Shema je ovakva - na GPU-u je bakreni hladnjak koji je zapravo hermetički zatvorena cijev u kojoj je tekućina. Ta se tekućina zagrijava i kad prokljuća generirana para odlazi u gornji dio te cijevi gdje se u kontaktu s hladnijom površinom kondenzira, gubi temperaturu, i vraća natrag u tekuće stanje. Toplina koju je para predala gornjem dijelu cijevi iz računala se izbacuje putem tunela u kojem protok zraka generira ventilator od nevjerojatnih 7000rpm. Kartica zbog ovakvog sistema hlađenja zauzima dva utora na računalu - AGP utor u koji se instalira kartica i PCI utor do AGP utora zbog silne veličine.

Pogled straga

Kao što je vidljivo na gornjoj slici, ventilator uvlači zrak iz kućišta i provlači ga kroz tunel do izlaza na backpanelu kartice. Moramo primijetiti da je ventilator izuzetno bučan i ako ste na to osjetljivi bolje ne uzimajte ovu karticu u svoje računalo. Još jedan problem ovog dizajna je to što se u karticu vrlo brzo nakupi po' kile prašine, a čišćenje nije baš najednostavnije (potrebno je skinuti plastični pokrov koji je pričvršćen vijcima). PCB kartica je crne boje, a metalni dijelovi su u bakrenom stilu. U svakom slučaju nama izgleda prilično opako. Testirana kartica ima 64MB memorije (postoji i model sa 128MB) standardnog pakiranja i brzine 3.6ns. Na memoriji nema nikakvih pasivnih hladnjaka, ali kao što ćete vidjeti kasnije, to ju nije spriječilo da bude izrazito overclockabilna. S instalacijom kartice nije bilo nikakvih problema, osim prije spomenute buke od ventilatora. Neki od vas će se možda zapitati zašto nismo pokudili to što kartica zauzima i mjesto prvog PCI utora zbog svoje veličine. Mi to kartici ne uzimamo kao manu zato što ionako 95% ljudi ne koristi prvi PCI utor zbog toga što pod 1 dijeli IRQ s AGP portom i pod 2 smanjuje protok zraka oko grafičke kartice, a time i hlađenje.

Kako li su ga samo učvrstili...

Nakon instalacije prvo što upada u oči je njen tvornički takt, 275/555MHz. Ovo je nešto više od takta Ti4400 kartice, dakle dobro uložen novac. S kvalitetom 2D slike smo zadovoljni, odnosno to se i očekuje od GF4 kartice. Pravu vrijednost ove kartice i njenog sistema hlađenja vidjet ćemo tek kasnije kad pređemo na overclockiranje. Još jednom spomenimo da ovu karticu nikako ne preporućujemo normalnim korisnicima zbog buke koju stvara ventilator.

Albatron Ti4200P Turbo 128MB

Zadnja kartica je proizvod Albatrona. Albatron je novija tvrtka na ovom području. Nastali su 1984. godine u Tajvanu i do 2002. godine su se bavili tehnologijom prikaza (monitori i sl.). 2002. su se bacili u vode proizvodnje matičnih ploča, a kao što vidite počeli su izrađivati i grafičke kartice. S dizajnom svojih novih proizvoda direktno ciljaju na populaciju naprednijih korisnika, to jest bolje reći overclockera i entuzijasta. Kartica dolazi u jako upadljivoj kutiji metalik plave boje sa slikom obdarene djeve u slobodnom stilu. Ovo dosta iznenađuje pošto Albatron ovu karticu svrstava u Medusa seriju (zbog multi-funkcionalnog displaya), a meduza je mitološki bila poprilično ružno stvorenje. No na stranu umjetnički dojmovi. Da vidimo što ima u famoznoj kutiji?

Bundle i djevojče

Puno lipih stvari: odličan priručnik, dva CD-a s igrama (Serious Sam i Motocross Mania), CD sdriverima, puna verzija WinDVD playera, S-Video/kompozitni kabel, pripadajući produžni kablovi i, naravno, sama kartica. Nakon što smo se riješili anti-statičke vrećice pred nama je zabljesnula esencija stila prikazana na slici iznad. PCB plave boje kombiniran s masivnim hladnjakom s bakrenim umetkom i aluminijskim pasivnim hladnjacima na memoriji stvarno odaju količinu truda uloženu u dizajn ove kartice, a i njenu kvalitetu. Kartica koristi nekonvecionalan dizajn. Umjesto PCB-a od 4 sloja (koji se inače koristi pri izradi Ti4200 kartica) na ovoj je kartici chip umetnut na PCB od 8 slojeva (Ti4600 referentni PCB). Isto tako je korištena BGA memorija od 3.3ns (128MB) koja je također svojstvena dizajnu Ti4600 kartica.

Ti4200P Turbo vs Gainward Ti4600

Onaj bakreni hladnjak nas je dosta zainteresirao pa smo ga krenuli zagledati iz svih mogućih kuteva i došli do zaključka da ima velik potencijal. Finovi su postavljeni tako da usmjeravaju zrak na pasivne hladnjake, što je teoretski jako dobro. Kažemo teoretski zbog toga što smo kod overclockiranja kartice zamijetili izuzetnu ovisnost takta GPU-a i memorije. Toplina koju je generirao overclockirani GPU je jako smetala memoriji kod koje smo već našli maksimalnu frekvenciju i držali je na njoj. Zbog toga smo morali tražiti balans između takta GPU-a i memorije kako bi našli tzv. sweet spot. Tvornički takt kartice je 250/550 MHz što je poprilično nisko za karticu ove kategorije, ali što je tu je.

Aluminijski pasivni hladnjaci

S instalacijom nismo imali nikakvih problema, ali kao što je naglašeno prije, pripazite na veličinu ove kartice. 2D prikaz je izvrstan, u rangu s AOpen Aeolus Ti4200 karticom koja nas je također oduševila kvalitetom slike. Ovo sve ide u prilog teoriji da su za ovu karticu stvarno korištene najkvalitetnije komponente. Llijepo vidjeti kad proizvođač poduzme ovakvu incijativu pri izradi komada hardvera. Istina, tu je i viša cijena, ali ako se nas pit,a zažmirit ćemo na jedno oko. ;)

Test sistem i overclocking

Test sistem:

Test sistem :: Hardware
Platforme

ABIT AT7 MAX KT333 (at7c4 BIOS)

Procesor

AMD Athlon Thunderbird 1.4GHz

Memorija 1 x 256 MB Infineon PC2700 DDR, CAS 2-2-2-5-4-1
Grafička kartica

ABIT Siluro Ti4200 OTES 64MB
Driveri :: Detonator 30.82

Albatron Ti4200P Turbo 128MB
Driveri :: Detonator 30.82

Gainward Ultra/650 TV/DVI "GS"
Driveri :: Detonator 30.82

Muzička kartica CL Sound Blaster Live! X-Gamer, latest
Kontroler

Integrirani VIA VT8233A ATA-133 kontroler

Hard disk(ovi)

Maxtor 6L040J2 ATA-133, 7200 rpm, FAT32

CD-ROM

Hitachi DVD-ROM GD-7000, ATA-33

 

Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP1
Chipset datoteke

VIA 4-in-1 v4.43

DirectX verzija 8.1
3DMark 2001SE build 330, sve default
Quake 3 Arena Retail, v1.30, max details, demo four.dm_66
Serious Sam: TSE v1.07, Grand Cathedral demo
Jedi Knight 2: Jedi Outcast v1.02, high quality, demo jk2ffa
UT2003 Demo dm-antalus demo, no sound, modificirane Hard OCP skripte
SPECviewperf v7.00

A sad se vratimo u Hrvatsku zbilju ili kako dobiti više performansi za manje kuma. Brat bratu reklo bi se da će ove kartice pri overclockiranju letjeti, ali to je samo teorija pa pogledajmo rezultate:

ABIT-ov OTES dokazuje svoju moć hlađenja plasirajući se na prvo mjesto, Albatron je drugi, a Gainward zadnji. Ovaj poredak malo iznenađuje pošto smo očekivali da će Albatronova kartica baš u ovom segmentu testiranja najviše zasjati. Znatiželji nikad kraja, malo smo pretražili recenzije po Internetu i kako kolege kažu, Albatron je čudo od overclockera s maksimalnim taktom oko 300/700 MHz. Najviše do kuda smo mi uspjeli natjerati memoriju naše testne kartice je 630MHz, ali nismo je zadržali na toj razini zbog problema s grijanjem memorije pri dizanju takta GPU-a. Tko koga vara, ne znamo. Možda smo mi dobili kakav lošiji primjerak kartice... Gainwardova kartica je dosta razočarala, s obzirom da je na njoj korištena 3.3ns memorija. Ako bismo teoretski računali nominalni takt te memorije došli bi do 606MHz (1000 / 3.3 x 2), a naš stabilni takt je iznosio 580MHz. Dva su problema, kako mi to vidimo. PCB nije dovoljno kvalitetan za toliko visoke frekvencije i memorija jednostavno nije dobro hlađena zbog toga što preko nje ide topli zrak s GPU-a. Ovaj potonji problem se još više ističe ako znamo da je ABIT-ov OTES sa svojim zatvorenim sustavom hlađenja GPU-a najbolji overclocker u svim pogledima. S obzirom na to da nadolazeći GeForce FX (multiFX sa sušilom za kosu modom) koristi sličan, ako ne i identičan sustav hlađenja kao OTES, ABIT-ovi inženjeri su stvarno napravili dobar posao, tj. ABIT-u ništa lakše nego na tržište izbaciti OTES2 na bazi GeForce FX (to su već i najavili). No nastavimo s testovima.

Benchmarks 1/2

3DMark 2001SE by MadOnion odnosno, po novom, by FutureMark. Situacija je dosta čista, Gainwardova kartica dominira na default taktu zbog svog nabrijanog enhanced moda. Albatron je zadnji, ali samo pri normalnom taktu. Šteta što mu tvornički takt GPU-a nije brži.

Prvi dio SPEC testa daje poredak sličan poretku u 3DMarku. Devijacija je prisutna u Lightscape testu (light-05) gdje naš testni procesor pokazuje svoju slabost.

Data Explorer (dx-07) i DesignReview (drv-08) testovi potvrđuju stanje, kako testnih kartica tako i našeg umirovljenog procesora. Jedino nam Albatronova kartica nekako čudno skakuće po grafu, ali to možemo slobodno pripisati sitnim pogreškama u mjerenju.

Quake III će nam također uskoro u mirovinu, ali još uvijek "fercera" do jedne granice. Problem starijih testova je njihova tehnologija. Jednostavno dovoljno ne muče grafičke kartice. Tek s rezolucijom 1280x1024 počinje nekakva veća segregacija u rezultatima. Usprkos tome, pri rezoluciji 1600x1200 lako je vidjeti skaliranje rezultata jer je overclockirani OTES nedostižan.

Jedi Knight 2 je OpenGL igra bazirana na modificiranom QIII enginu. Vrlo je procesorski intezivna tako da nas je naš deda T-bird opet zakinuo. Pri nižim rezolucijama su kartice doslovno istih performansi, ali srećom rezolucija 1600x1200 spašava cijelu stvar. Albatronov i Gaiwardov Ti4200 su pri modificiranom taktu jedan drugom grlo uz grlo makar Albatronova kartica ima prednost brže memorije.

Na domaćem smo terenu sa Serious Samom: TSE. Normal quality postavka nam ne daje previše informacija. U maximum quality modu overclockirani ABIT Ti4200 OTES potpuno dominira testom nadjačavajući drugoplasiranog nabrijanog Albatrona za 3.8 odnosno 3.3 FPS-a.

Benchmarks 2/2 i Zaključak

UT2003 je igra nove generacije, bazirana na DirectX 8.1 API-u. Flyby test najviše tereti grafičku karticu, a Botmatch s druge strane intezivno koristi cijeli sistem zbog prisutnosti računalno upravljanih protivnika, to jest botova. U medium quality modu poredak je sličan kao i u ostalim testovima iako je vidljivo da UT2003 pri ovim postavkama ne profitira toliko od brzine memorije, overclockirani Albatron i Gainward imaju vrlo slične rezultate.

High quality mod ne donosi puno novosti jer već sve znamo od prije. S jedne strane se ističe nabrijani OTES, a s druge Albatron na svom preniskom default taktu. Razlike između ostalih kartica i njihovih modova nisu toliko evidentne. Krenimo na završnu presudu.

Zaključak

Recenzije ovakvog tipa nikad nisu najzahvalnije. NVidia je poznata po svom referentnom dizajnu i on dosta diktira procjenu performansi. U slučaju da je takt kartica identičan i dobivene performanse bi bile izuzetno slične što nam ostavlja malo mjesta za komentar. Svaka od testiranih kartica ima mogućnost overclockiranja do brzine Ti4400 kartice, a ta činjenica, po nama, govori sama za sebe. Također svaku od kartica možemo ocjeniti dobrom za neku vrstu korisnika. ABIT Ti4200 OTES možemo preporučiti ekstremnim overclockerima koje ne zanimaju igre iz bundla, a spremni su podnositi vrlo jak zvuk ventilatora na kartici. Albatron kartica nam je malo sumnjiva i mislimo da može puno više u pogledu overclockiranja. Stoga nju ne možemo isključiti iz overclocker kategorije. Odlično izgleda, ima lijep bundle i tehnološki je najsavršenija od testiranih kartica. Jedini je problem cijena kojom kartica debelo odskače od ostala dva konkurenta. Treba naglasiti da je na tvorničkom taktu kartica u testovima najslabija, i svi vi koji ne želite prtljati soverclockiranjem mali savjet - ova kartica nikako nije za vas. Gainward nas je dosta razočarao. Nekako smo od 3.3ns memorije, specifikacija i fame očekivali više. Enhanced mod jako dobro cilja gornju granicu potencijala kartice i Gainwardovi inženjeri znaju s čim rade. Ako ste obični korisnik, a usto i gamer naša preporuka je samo naprijed, jer za malo novaca i uz enhanced mod dobit ćete poprilično brzu karticu uz normalnu razinu buke. Naravno, ukoliko Vas ne zadesi "Pink Screen of Death"! Drugim riječima, ne preporučamo. Blam, blam, presuda je donesena! Do čitanja...