gigabyte_aorus_17_bkf_7

Tipkovnica je velika, razvučena preko gotovo cijele površine, s velikim tipkama koje imaju dobar međusobni razmak. Tipke su blago konkavne pa ih prsti dobro pogađaju. Hod je solidan, oko 2 milimetra (+/- 0.3 mm tolerancija), kao i kod svih drugih Chicklet tipkovnica. Tipke imaju puni Anti-ghosting N-key rollover i to radi kako je obećano (do 80 istovremenih pritiskanja), a postoji i opcija programiranja Macro funkcije na svaku od tipaka.

Kod ove tipkovnice nemamo što previše za dodati, osim ponoviti da nismo ljubitelji takvog tipa tipkovnica i da za dugotrajni rad, ali i igranje preferiramo mehaničke prekidače. Konstrukcijski, tipkovnica je solidno izvedena jer je uvijanje prilikom pritiskanja minimalno. Tek kada jače pritisnemo uvijanje postaje izraženije. Tipkovnica ima trozonsko RGB osvjetljenje, a i na dnu ekrana se nalazi još jedna RGB LED traka.

Touch pad je izvrstan. Velik, precizan i s podrškom za multitouch funkcije. Ima integrirane dvije tipke na dnu koje su dovoljno taktilne. Ponovno, za igru volimo spojiti miša, no za osnovno kretanje u radu, touchpad će poslužiti.

gigabyte_aorus_17_bkf_8

Kao što vidimo, unutrašnjost prijenosnika je vrlo dobro organizirana, sve je lako dostupno, a zanimljivo je da postoje dva M.2 utora, pa je lako dograditi memoriju. S hardverske strane, ovo je jako dobro potkovan stroj. Pokreće ga novi Alder Lake Core procesor 13. generacije. Riječ je o i7 13700H modelu koji ima šest performance i osam efficient jezgri, te ukupno 20 threadova. Maksimalni takt je na 5,0 GHz, a maksimalna Turbo snaga je 115 W. Međutim, procesor dugoročno ne može raditi na tom taktu, i on je u testu opterećenja prosječno radio na oko 2,7 GHz na svim jezgrama. P jezgre rade na prosječnih 3,1 GHz. Grafička kartica RTX 4060 s Ada Lovelace arhitekturom je srednjeg tržišnog razreda i zapravo je odličan izbor uz 1080p ekran.

gigabyte_aorus_17_bkf_9

Grafička kartica podržava sve moderne Nvidijine tehnologije, što uključuje i Max-Q za optimizaciju performansi, potrošnje, trajanja baterije i buke. Uz to, tu je i DLSS 3 tehnologija koju pogoni AI. Sve to znači da je iz grafike moguće puno izvući i da će većina današnjih naslova raditi zadovoljavajuće brzo. I ostatak hardvera je zadovoljavajući – tu je 16 GB DDR5 memorije, 1 TB skladišnog prostora u obliku PCIe Gen 4 SSD-a kojeg proizvodi sam Gigabyte. Za mrežnu povezivost tu je moderni Intel AX211 s tri-band WiFi 6E podrškom koji radi odlično u svim uvjetima, kao i Realtekov 2,5-gigabitni LAN. Velika baterija od 99 Wh omogućava i solidnu autonomiju za rad ili multimediju.

Rashladni sustav, buka i zagrijavanje

gigabyte_aorus_17_bkf_10 gigabyte_aorus_17_bkf_11

Rashladni sustav ovoga prijenosnika je stvarno moćan. Gigabyte cijeli sustav zove Windforce Infinity Instant Cooling, a u odnosu na prethodnu generaciju ima povećanu rashladnu površinu od 103%, 50% tanje limove i ugrađeno je u 27% tanju metalnu šasiju. Rashladni je sustav kao što vidimo sa slika pravo malo remek djelo koje čine tri ventilatora s gušće postavljenim i tanjim lopaticama (0,2 mm). Lopatice su posebno zakrivljene kako bi protok zraka bio što veći. Aluminijski hladnjaci imaju debljinu limova od samo 0,15 milimetara, a ukupno ih ima 300 s površinom od 183.336 kvadratnih milimetara. Te aluminijske hladnjake povezuje šest toplovodnih cijevi koje odvode toplinu s procesora, grafike i video memorije.

gigabyte_aorus_17_bkf_13 gigabyte_aorus_17_bkf_14

Sve u svemu, rezultat hlađenja je impresivan jer se radna površina, tj. tipkovnica ne zagrijava previše. Nerijetko je to kod igraćih prijenosnika i preko 50°C, a ovdje je samo 36,7°C i to prilikom igranja. Naravno, nusproizvod dobrih performansi hladnjaka je povišena buka. 46,6 dB je jako čujno, no nije zaglušujuće. Ipak, kod igranja preporučujemo korištenje dobrih slušalica, jer solidni, no ipak slabiji zvučnici ostaju prigušeni od buke ventilatora.

Ekran

gigabyte_aorus_17_bkf_12

Monitor je dijagonale 17,3-inča što znači da ima veliku površinu, no zbog rezolucije od “samo” 1920 x 1080 piksela ima relativno malenu gustoću piksela. Ako se zagledamo iz bliza to će biti vidljivo, taj nedostatak gustoće, no u 95% korištenja zapravo nećemo biti svjesni toga jer je slika vrlo dobra i pikseli nisu jako izraženi. Niža gustoća znači viši FPS gamerima, pa je zbog toga to zapravo pozitivna stvar. Uz to, stopa osvježenja od 144 Hz, brz odziv i nisko ulazno kašnjenje znače i uživanje u igri.

Ekran smo testirali Spyder 5 kolorimetrom i on je izmjerio pokrivenost od 97% sRGB spektra i 73% AdobeRGB spektra i 73% P3. Malo dakle ispod tvorničkih vrijednosti, no i dalje jako dobro. Izmjerili smo savršenu krivulju gamme od 2,2, a izmjereni Grey Ramp se kretao iznad 7.700 u cijelom rasponu ulaznog RGB-a.

Maksimalno izmjereno osvjetljenje iznosi 275 kandela što je samo prosječna vrijednost, a takav je i kontrast je od 870 do 880:1 u rasponu od 50 do 100% osvijetljenosti. Bijela točka se kretala od visokih 7.800 do 7.900 kelvina. Uniformiranost boja je vrlo dobra s maksimalnim odstupanjem od 4.4 na 100% osvjetljenja u gornjem središnjem dijelu ekrana, što se na 83% spušta na 4,0, na 67% na 3.4, te na 50% na 2,8. Na ostatku površine je odstupanje puno manje. Maksimalno odstupanje osvjetljenja je vrlo dobrih 7% u gornjem lijevom dijelu ekrana pri 100% snage pozadinskog osvjetljenja. Na nižem osvjetljenju vrijednosti malo rastu sve do 14% na 50% osvjetljenja. Preciznost boja je generalno odlična s prosječnim odstupanjem od 1.73 DeltaE, no s jednim većim odstupanjem od 7,57 DeltaE na zelenoj boji.  Na kraju je ovaj ekran zaslužio čistu četvorku, a prosjek mu najviše kvari uniformiranost pozadinskog osvjetljenja i bijela točka. Gamut, gamma, kontrast i uniformiranost boja su mu najjače točke.

Sve u svemu, uživali smo u dvotjednom testiranju igara s ovim prijenosnikom i monitorom jer je odlično pogođen za hardver koji je ugrađen.

gigabyte_aorus_17_bkf_gcc_1 gigabyte_aorus_17_bkf_gcc_2

gigabyte_aorus_17_bkf_gcc_3 gigabyte_aorus_17_bkf_gcc_4

Kako funkcionira Gigabyte Control Center ste imali prilike vidjeti i u videu, a ovdje još jednom na miru se mogu pogledati osnovni meniji. General ima Ai Boost opciju koja nudi pet razina performansi prijenosnika kojima kontroliramo snagu, buku i autonomiju. Uz to, tu su i svjetlosni efekti tipkovnice, jačina osvjetljenja, boja panela, AI GPU Boost tehnologija, AI Eye Care tehnologija, izbor jačine punjenja (za pola sata baterija može biti puna do 50%), MUX (brzi odabir između integrirane i diskretne grafike) itd. Ventilatore možemo i napredno kontrolirati, baš kao i osvjetljenje tipkovnice i trake ispod ekrana.

Sve u svemu, softver je sveobuhvatan i dobro radi. Prijenosnik dolazi s predinstaliranim Windowsima 11 Home i nema bloatwarea. Pohvala Gigabyteu!

Krenimo na rezultate testova.