Danas je pred nama još jedna poslastica iz nove RTX 50 serije koja je nedavno predstavljena. Iako vlada nestašica, to neće potrajati i nove će kartice vrlo brzo popuniti police dućana. Pred nama je iznimno moćna kartica iz Gigabytea – AORUS GeForce RTX 5080 MASTER OC. Dolazi s velikim hladnjakom, LCD ekrančićem i tvornički podignutim taktovima.

Kartica dolazi u kutiji većih dimenzija što je znak da proizvođač nije pazio na veličinu kao kod SFF modela kojeg smo nedavno testirali. U toj masivnoj kutiji je velika kartica smještena u antistatičku vrećicu i ležište od debele stiro-pjene koja ju štiti od eventualnih transportnih oštećenja.

Posebno zanimljivo je što se iznad kartice nalazi još jedno ležište od stiro-pjene u kojem se nalazi veliki 120-milimetarski ventilator kojeg je moguće montirati na grafičku karticu kako bi pomogao u izvlačenju toplog zraka sa stražnjeg dijela prema gore. Uz njega, tu je i metalna Aorus naljepnica, 3-u-1 napojni kabel, vijci za ventilator, te nosač za karticu. Iznad svega se pak nalazio još jedan poklopac od stiro-pjene i u njemu sva potrebna papirologija s Aorus naljepnicama. Jamstvo na karticu je četverogodišnje ako se registrirate na Gigabyteovim stranicama.

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_1

Kao što smo napisali, Gigabyte ovdje nije slijedio SFF smjernice kao s RTX 5080 AERO OC SFF karticom i stvarno su se razmahali s veličinom. Kartica je dugačka 360 milimetara, visoka 150, a široka 75 milimetara – tj. debelo preko tri slota će vam zauzeti u kućištu. Konstrukcija je vrlo kvalitetna, kartica je čvrsta, a materijali su visoke kvalitete. Stražnja strana je pojačana metalnom konstrukcijom, a zadržan je i dizajn ispuštanja toplog zraka prema vrhu kućišta – čak štoviše, pojačan je onim ranije spomenutim ventilatorom koji dolazi uz karticu. Tri Hawk ventilatora su dizajnirani za povećanje zračne struje i smanjenje turbulencija, a srednji se po običaju vrti u suprotnom smjeru od dva vanjska. Gigabyte se potrudio oko izgleda kartice i s ponekim ukrasima i natpisima ona izgleda dobro, te prije svega nenapadno.

 

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_2

Stražnja metalna ploča osim što učvršćuje konstrukciju pomaže i u efikasnoj odvodnji topline, s relativno kratkog PCB-a ove kartice. Kao kod referentnog dizajna, posljednji ventilator zrak ispuhuje direktno van kartice, a kao što smo spomenuli, Gigabyte je ovdje priložio i dodatni ventilator kojeg ipak nismo koristili tijekom testa. Kao što znamo, RTX 5080 GPU je sazdan na Blackwell arhitekturi, o kojoj ste sve detalje mogli saznati u recenziji Asusove TUF Gaming kartice pa to sada nećemo ponavljati.

Kao i na svim RTX 5080 karticama i ovdje je srce svega GB203 GPU koji ima 7 GPC-a, 42 TPC-a, 128 SM-a i 256-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na osam 32-bitnih kontrolera. GPU ima 10.752 tradicionalnih CUDA jezgara, 84 Ray Tracing jezgre i 336 Tensor jezgara. Napravljen je u TSMC-ovom 4-nanometarskom Nvidia 4N proizvodnom procesu, površine je 378 kvadratnih milimetara, te broji 45,6 milijardi tranzistora.

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_3

GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutom boost taktu od 2.805 MHz, što je za 75 MHz više nego kod RTX 5080 AERO OC modela. Pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 3.007 MHz što je odlično! Prosjek po pojedinačnim aplikacijama se kretao otprilike oko 2.960 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 62,7°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 64°C. Obje ove vrijednosti su znatno niže nego kod AERO kartice pa vidimo koliko znači veliki hladnjak. Uz činjenicu da je i dosta tiši! kod Asusove kartice, a uz sličnu buku vidimo koliko znači masivniji hladnjak. MASTER kartica na maksimumu trošila oko 25 W manje od AERO, te je maksimalno povukla 367,7 W.

Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 memorije koja s GPU-om komunicira preko već spomenute sabirnice širine 256-bita. Data rade je 30 Gbps, a maksimalna propusnost 960 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 314,2 GP/s, a texel rate je 942,5 GT/s. Na GPU-u se nalazi ukupno 10.752 KB L1 memorije i 65.536 KB L2 memorije, kao i registar od 21.504 KB.

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_4 gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_5

Kartica koristi poznati Windforce sistem hlađenja koji Gigabyte koristi već dugo vremena, te ga samo unaprjeđuje iz generacije u generaciju. Ni te treba mijenjati ono što je dobro, samo rafinirati. Hladnjak ima inovativne Hawk ventilatore, iznimno debeo hladnjak od aluminijskih limova, server-grade termalni gel, kompozitne bakrene toplovodne cijevi, veliku parnu komoru i tzv. screen cooling plus, tj prorez iza zadnjeg ventilatora te dodatni vanjski ventilator.

Srednji se Hawk ventilator vrti u smjeru suprotnom od vanjska dva, a svi imaju zanimljiv dizajn koji im povećava performanse. Ispod određene su temperature ventilatori stacionarni, a ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Maksimalna buka ventilatora je oko 39,6 dB(A) što je zadovoljavajuće tiho – dota tiše nego kod AERO OC modela. Hladnjak je napravljen od spojenih aluminijskih limova, prožetih s toplovodnim cijevima, a na GPU nasjeda velika parna komora. Ujedno, hladnjak nasjeda i na svaki od memorijskih čipova.

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_6

Gigabyte je u izradi kartice koristio poznate Ultra Durable tehnologije koje uključuju korištenje PCB-a s 2oz bakrenim vodovima, lower RDS(on) MOSFET-a i lower ESR kondenzatora, a sve je potkrijepljeno s četiri godine jamstva. Pored 16-pinskog konektora za napajanje se nalazi i LED-ica za signalizaciju je li konektor ispravno stoji, a tu je i prekidač za dvostruki BIOS koji kartica ima – Performance i Silent.

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_7

Na stražnjem se panelu nalazi četiri video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i jedan HDMI-a 2.1b. RTX 5080 kartice imaju po dva NVENCA i dva NVDEC-a i impresivne video mogućnosti. Nova generacija kodera poboljšava kvalitetu AV1 i HEVC-a za 5%, i dodaje podršku za 4:2:2 H.264 i HEVC kodiranje. RTX 5090 GPU podržava tri kodera i dva dekodera čime su brzine eksportiranja povećane za oko 50% u odnosu na prethodnu generaicju. Tu je i šesta generacija NVDEC-a koja je brža, te podrška za DisplayPort 2.1b (80 Gbps) i do 8K@165Hz. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana.

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_8

Kartica ima standardno 16-pinski napojni priključak, a TDP-joj je iznad 360 W jer je tvornički overclockirana. Gigabyte ne navodi točan TDP, no preporučuju napajanje od 850 W (jasno kvalitetno). Kartica računalom komunicira putem PCIe 5.0 sabirnice s propusnošću od 32 GT/s. Ima i dvostruki BIOS s prekidačem za izbor Performance i Silent načina rada. Mi smo sve testove napravili u Performance modu, koji je ionako već dovoljno tih. Mi smo izmjerili maksimalnih 39,6 dB(A).

Gigabyte se kod ove kartice odlučio za malo raskošnije osvjetljenje pa tako na vrhu imamo osvijetljeni Aorus natpis, svaki od Hawk ventilatora donosi tzv. RGB Halo osvjetljenje – vanjski rubovi ventilatora predstavljaju osvijetljene prstene s različitim efektima. Vrhunac svega je LCD Edge View monitor koji prikazuje Aorus animacije i informacije o grafičkoj kartici i sistemu u realnom vremenu (vidjeti video za više detalja).

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_gcc_1

gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_gcc_2 gigabyte_aorus_rtx_5080_master_oc_gcc_oc

GCC ili Gigabyte Control Center je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali jer Afterburner nije radio kako treba. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.