Gigabyte je europsku premijeru novih gamerskih Aorus matičnih ploča održao na Dreamhacku 2017. Leipzigu. Nove su ploče oplemenjene širokim spektrom modernih tehnologija i opreme, kako bi bile u koraku s konkurencijom, koju u nekim segmentima i nadmašuju. Novosti uključuju RGB Fusion osvjetljenje, napredne zvučne i mrežne mogućnosti, dobra overclocking svojstva, širok spektar opcija za proširenja, vodene blokove poznatih proizvođača na VRM-u itd. Pet je novih Aorus modela - Z270X-Gaming 9, Z270X-Gaming 8, Z270X-Gaming 7, Z290X-Gaming 5 i Z270X-Gaming K5, a Gigabyte za početak prodaje ima i akciju sa Steam voucherima.
Mi smo na test od tih pet ploča dobili Gaming 8 koja se može pohvaliti vrlo bogatom opremom. Ploče su pakirane u kutije kakve smo imali prilike vidjeti i kod starije generacije ploča, npr. Z170X-Gaming G1, što znači kako im se prednja stranica može otklopiti pa kupac ima uvid u izgled proizvoda i šarenu grafiku RGB fusion osvjetljenja. Bundle je po očekivanju jako bogat. Dio opreme dolazi u zasebnoj kutiji, a dio je izvan. Osim diska s aplikacijama i upravljačkim programima tu nalazimo i opsežne korisničke upute, vodič za brzu instalaciju, četiri SATA kabela, zaštitu za stražnje I/O portove koja ima svoje osvjetljenje, jedna WiFi antena i zaštitni poklopac, jedan GC-SLI2P 2-way SLI mostić, dva produžna kabela za RGB LED trake, dva termistorska kabela, jedan G konektor za prednji panel, dvije Velcro vezice i jedno pakiranje poklopaca koji stražnje I/O portove štite od prašine.
Ploča je standardnih ATX dimenzija, a na prvo primanje u ruku primjećujemo koliko je zapravo teška, što može zahvaliti masivnom bloku za vodeno hlađenje na VRM dijelu, ali i ostatku komponenata. Na koju god stranu pogledamo, mat sivi PCB je krcat elektronikom i gotovo svaki kvadratni milimetar je ispunjen. Jedino oko socketa ima ponešto mjesta. Gigabyte se potrudio ne napraviti izgled ploče kičastim i sve je u tamnim tonovima sve dok se jasno ne upale sve LED-ice - onima kojima to smeta osvjetljenje mogu isključiti. Jedino što vizualno odskače su crveni film kondenzatori na audio jedinici, dok su žuto-crni audio elektroliti ipak malo manje uočljivi.
G-Chill hladnjak na VRM dijelu je zaslužuje poseban opis jer je njegov tvorac tajvanska tvrtka Bitspower koja se specijalizirala za izradu komponenata za vodena hlađenja. G-chill je specijalno razvijen za Gigabyte, a riječ je o vodenom bloku sastavljenom od poniklane bakrene "kade" kroz koju prolazi rashladna tekućina i poklopca od akrila koji na sebi ima i dva standardna navoja (G1/4") za integraciju u sistem vodenog hlađenja. Unutar sistema ga nismo mogli isprobati, no i kao pasivni hladnjak radi odlično jer se ni prilikom overclockinga MOSFET-i ne zagrijavaju previše. Na Z270 PCH-u se nalazi masivan aluminijski hladnjak koji također odlično odrađuje svoj posao. layout ploče je dobro osmišljen i nekih nelogičnosti nema, sve je raspoređeno tako da ništa ničemu ne smeta, pri čemu su konektori, prekidači i tipke primaknute rubovima ploče. Ploča je bogata s konektorima za ventilatore i ima ih čak osam, a pod overclockerske značajke idu i mjerne točke napona. Kada smo kod konektora za ventilatore oni spadaju pod zajedničku Smart Fan 5 tehnologiju, koja uključuje hibridni dizajn svih konektora za ventilatore i vodene pumpe (2A x 12V, overcurrent zaštita), sedam temperaturnih senzora na ploči i dva vanjska termistora, i sučelje unutar App Centera za nadzor.
Specifikacije Gigabyte Aorus Z270X-Gaming 8
Podržani
procesori
Support for 7th and 6th generation Intel Core i7 processors/ Intel Core i5 processors/Intel Core™ i3 processors/Intel Pentium processors/Intel Celeron processors in the LGA1151 package
Čipset
Intel Z270 Express
Memorija
4 x DDR4 DIMM sockets supporting up to 64 GB of system memory
Dual channel memory architecture
Support for DDR4 4133(O.C.) / 2133 MHz memory modules
Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules
Utori
za proširenja
1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)
* For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.
1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8)
* The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot is populated, the PCIEX16 slot operates at up to x8 mode.
2 x PCI Express x16 slots, running at x4 (PCIEX4_1, PCIEX4_2)
* The PCIEX4_1 slot shares bandwidth with the PCIEX8 slot. When the PCIEX4_1 slot is populated, the PCIEX8 slot will operate at up to x4 mode.
2 x PCI Express x1 slots
(All of the PCI Express slots conform to PCI Express 3.0 standard.)
1 x Intel Thunderbolt 3 connector, supporting DisplayPort 1.2 and Thunderbolt video outputs and a maximum resolution of 4096x2304@60 Hz
* Because of the limited I/O resources of the PC architecture, the number of Thunderbolt devices that can be used is dependent on the number of the PCI Express devices being installed. (Refer to Chapter 1-7, "Back Panel Connectors," for more information.)
Integrated Graphics Processor-Intel HD Graphics support:
1 x DisplayPort 1.2, supporting a maximum resolution of 4096x2304@60 Hz
Support for 11ac wireless standard and up to 867 Mbps data rate
Audio
Creative Sound Core 3D chip
2 x JRC NJM2114 and 1 x TI Burr Brown OPA2134 operational amplifiers
Support for Sound Blaster ZxRi
High Definition Audio
2/5.1-channel
Support for S/PDIF Out
Storage
Chipset:
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe x4/x2 SSD support) (M2M_32G)
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 SATA and PCIe x4/x2 SSD support) (M2P_32G)
2 x U.2 connectors
2 x SATA Express connectors
6 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3 0~5)
Support for RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10
* Refer to "1-11 Internal Connectors," for the installation notices for the PCI Express, U.2, M.2, and SATA connectors.
ASMedia ASM1061 chip:
2 x SATA 6Gb/s connectors (SATA3 6, 7), supporting AHCI mode only
USB
Chipset+Intel Thunderbolt 3 Controller:
1 x USB Type-C port on the back panel, with USB 3.1 Gen 2 support
1 x USB 3.1 Gen 2 Type-A port (red) on the back panel
Chipset+Realtek USB 3.1 Gen 1 Hub:
4 x USB 3.1 Gen 1 ports available through the internal USB headers
Chipset:
5 x USB 3.1 Gen 1 ports on the back panel
4 x USB 2.0/1.1 ports available through the internal USB headers
BIOS
2 x 128 Mbit flash
Use of licensed AMI UEFI BIOS
Support for DualBIOS™
Support for Q-Flash Plus
* The USB flash drive used must be a USB 2.0 flash drive.
PnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0
Format
ATX Form Factor; 30.5cm x 24.4cm
Interni I/O portovi
1 x 24-pin ATX main power connector
1 x 8-pin ATX 12V power connector
1 x CPU fan header
1 x water cooling CPU fan header
4 x system fan headers
2 x system fan/water cooling pump headers
1 x I/O shield audio LED power connector
2 x RGB (RGBW) LED strip extension cable headers
2 x SATA Express connectors
8 x SATA 6Gb/s connectors
2 x M.2 Socket 3 connectors
2 x U.2 connectors
1 x front panel header
1 x front panel audio header
2 x USB 3.1 Gen 1 headers
2 x USB 2.0/1.1 headers
1 x Trusted Platform Module (TPM) header
1 x Thunderbolt™ add-in card connector
1 x Clear CMOS jumper
2 x temperature sensor headers
1 x power button
1 x reset button
1 x Clear CMOS button
1 x ECO button
1 x OC button
2 x audio gain control switches
2 x BIOS switches
Voltage Measurement Points
Jedinstvene značajke
Support for APP Center
3D OSD
@BIOS
AutoGreen
BIOS Setup
Color Temperature
Cloud Station
EasyTune
Easy RAID
Fast Boot
Game Boost
GIGABYTE HW OC APP
ON/OFF Charge
Platform Power Management
RGB Fusion
Smart Backup
Smart Keyboard
Smart TimeLock
System Information Viewer
USB Blocker
USB DAC-UP 2
V-Tuner
Support for 3TB+ Unlock
Support for Q-Flash
Support for Xpress Install
Aorus Z270X-Gaming 8 - drugi dio
Ispod Bitspowerovog G-Chill hladnjaka se nalazi 8 + 2 fazna VRM jedinica s digitalnim napojnim kontrolerom. Gigabyte se kao i uvijek hvali Ultra Durable dizajnom što uključuje kvalitetne Black Solid 10K kondenzatore, 2oz Copper PCB, pozlaćene kontakte na CPU socketu, Anti-sulfur (sumpor) slojem koji štiti SMD otpornike, metalnom zaštitom za memorijske slotove (između kojih je i LED osvjetljenje), metalnim zaštitama za sve dugačke PCIe slotove koji imaju i dvostruke zalemljene nosače za veću čvrstoću itd. Oko socketa ima dovoljno mjesta za hladnjake, a neki, kao naša Noctua D15 bi mogli imati problema s vanjskim ventilatorom koji neće sjedati dovoljno duboko zbog masivnog VRM hladnjaka. To pak zna dovesti do problema s plićim kućištima.
Ispred pojačanih memorijskih utora s dvije kopče (danas većina ploča dolazi samo s jednom kopčom), nalaze se Power, OC i ECO, Reset i CMOS tipke, dva interna USB 3.0 konektora (čipset + Realtekov kontroler), 24-pinski ATX konektor i Accent LED pločica koju je moguće zamijeniti, a koju ćemo nešto kasnije moći vidjeti u akciji. Tu su u PCB integrirani i Turbo te XMP osvijetljeni znakovi, a iznad DIMM utora su i mjerne točke napona - VCCIO, VAXG, VDIMM, DDRVTT, PCHIO, VSA, VPP_25V i VCORE. Između USB konektora i onih za ventilatore se našao i jedan jumper za vanjski temperaturni senzor.
Audio jedinica je vrlo moćna, a kako sam proizvođač tvrdi riječ je o Discrete Card Level rješenju koje je smješteno onboard. U srcu svega su Creative Sound Core3D quad-core audio procesor (120 dB+) i Burr-Brownov 127 dB DAC (front audio). Kao podrška sa "čistom strujom" tu su WIMA film tranzistori i Nichiconovi elektroliti. Kao šećer na kraju tu su dva nadogradiva operacijska pojačala - jedno za svaki kanal.
Mrežna je povezivost također na nivou s dva gigabit LAN kontrolera. Killer Ethernet E2500 i Intel I219V kontroleri se brinu za kvalitetnu vezu, a Killer softver prioritizira aplikacije i najpopularnije web stranice. Uz žičane mreže, tu je i bežična Killer Wireless-AC 1535 s podrškom za Bluetooth 4.1. WiFi je po 802.11ac standardu s podrškom za dual band - 2.4/5 GHz.
Četiri su PCEe konektora pune dužine - prvi je x16 a drugi x8 (ako su oba popunjena onda brzina pada na x8 za oba). Treći PCIe je x4 i ako je i on popunjen onda brzina drugom pada na x4. Četvrti PCIe je također x4. Uz to tu su još i dva PCIe x1 slota. Multi GPU podrška je 2-way SLI i 3-way CrossFire.
Između zadnja dva PCIe x4 slota su svoje mjesto našla i dva BIOS (UEFI) čipa, a na ovom dijelu ploče su i dva ITE-ova kontrolera - Super I/O IT8686E i IT8951E (USB BIOS recovery). Između PCIe x8 i x4 je svoje mjesto pronašao M.2 Socket (SATA & PCIe x4) s podrškom za uređaje dužine do 80 mm, dok je drugi M.2 Socket 3 (SATA & PCIe x4) konektor iznad prvog PCIe x16 utora. Oba podržavaju brzine do 32 Gbps, a ako su oba u upotrebi tada im brzina pada na x2, a ujedno dijele propusnost i sa U.2 utorima. Standardna je podrška za RAID polja, ali i Optane tehnologiju uz Kaby Lake procesore.
Na donjoj se strani ploče nalazi uobičajeni set konektora - Front Audio, LED Demo, dva prekidača za Audio Gain (Line Out na prednjem panelu, i konektor za slušalice na stražnjem), dva RGB strip konektora, TPM, 2x Front USB 2.0, LED dijagnostika, prekidač za izbor BIOS čipa, prekidač za single ili dual BIOS rad, tri konektora za sistemske ventilatore, Front Panel konektor, CRL CMOS jumper i jumper za temperaturni senzor. Z270 PCH je pokriven masivnim aluminijskim hladnjakom
Stražnji je I/O panel uobičajenog rasporeda s dva DAC-UP2 žuta USB konektora, WiFi karticom i pozlaćenim Display Port i HDMI konektorima. Ova ploča je puna opcija za proširenja - dva su U.2 porta, četiri klasična SATA porta i još dva SATA Express porta. Sve je kontrolirano od strane čipseta, a samo su dva SATA konektora 6 i 7 kontrolirani od strane ASM1061 čipa.
Konektori stražnjeg I/O panela:
1 x PS/2 keyboard/mouse port
2 x MMCX antenska konektora (2T2R)
1 x HDMI port
1 x DisplayPort
1 x Thunderbolt 3 konektor (USB Type-C port, USB 3.1 Gen 2 podrška
1 x USB 3.1 Gen 2 Type-A port (crveni)
5 x USB 3.1 Gen 1 portova
2 x RJ-45 porta
1 x optički S/PDIF Out konektor
5 x audio jackova (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In/Mic In, Line Out, Headphone)
UEFI sučelje je osvježeno, "umiveno", a intuitivno je i radi vrlo glatko. Osnovno sučelje je naprednije, s mogućnošću uključivanja i onoga jednostavnijega - Easy Mode. Sučelje nudi mnoštvo tweaking opcija i onih za overclocking a malo je sada drugačije posloženo pa je neke stvari potrebno potražiti na drugim mjestima. No, sve što treba je ipak tu i UEFI zaslužuje visoku ocjenu.
Killer softver za mrežu nudi prioritiziranje aplikacija, njihovo blokiranje ali i dodjeljivanje download i upload brzina. SoundBlaster Pro Studio nudi uobičajeni set podešenja, a i oni malo zahtjevniji će doći na svoje s nekim od naprednijih opcija.
App Center je centralna aplikacija iz koje pokrećemo niz manjih, nekih novih a nekih do sada već dobro poznatih. Čitava stvar funkcionira solidno, premda se pojedine aplikacije otvaraju malo sporije.
Easy Tune je dobro poznat od ranije, a funkcionira sasvim solidno i u ovome novijem ruhu.
Na ploči se nalaze LED-ice koje mogu prikazati 16.8 milijuna nijansi a podijeljene su u šest zona koje mogu raditi zajedno ili odvojeno. Osam je programabilnih sekcija i osam je različitih efekata osvjetljenja, uz zasebni napredni mod gdje korisnik sam definira osvjetljenje, efekte itd. Uz to, ploča ima i dva RGBW konektora za LED trake. Jedna od zona je i tzv. Accent LED koja je prozirna pločica s posebnim dizajnom smještena na desni gornji bok. Moguće ju je zamijeniti drugom te tako dobiti drugi efekt. Povremeno smo naletjeli na probleme u komunikaciji softver i kontroler za osvjetljenje pri čemu bi potonji očito prestao primati naredbe prvoga, sve dok ne bi resetirali računalo.
Ponovno koristimo i7 6700K za testiranje ove ploče, no i7 7700K recenziju ćemo ipak objaviti uskoro jer je procesor na putu. Procesor kao i uvijek hladimo Noctuom D15, a koristili smo i G.Skillovu F4-3200C15D-16GTZKY memoriju. Koristili smo standardne SSD-e, ali i Kngstonov G2 M.2 SSD. Testovi koje smo provukli su manje više standardni, a ploča se po pitanju performansi pokazala kao i raniji Z270 modeli koje smo testirali. Kao i sve Z170/270 ploče do sada i ova forsira maksimalni turbo na sve četiri jezgre.
Ploča je bez problema izvukla maksimalnih stabilnih 4.7 GHz iz našeg Skylakea i to bez većeg zagrijavanja komoponenata držala tijekom svih tortura.
Rezultati testova
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark 8" htitle="Score" labels="Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII GENE,Asus Z170-A,Asus Z170 Pro Gaming,Asus Strix Z270E Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Maximus VIII Ranger,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3,Asus H170M-E D3,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,Asus Strix H270F Gaming" values="3974,3971,3969,3946,3943,3921,3904,3898,3891,3878,3878,3874,3867,3841,3829,3828,3825,3748,3730,3711" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="800" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Firestrike" htitle="Score" labels="Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Z170-A,Asus Maximus VIII GENE,Asus Maximus VIII Ranger,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Z170 Pro Gaming,Asus Strix H270F Gaming,Gigabyte Z170X-Gaming G1,Asus Z170 Deluxe,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus H170M-E D3, Gigabyte Z170X-Gaming 7,Gigabyte Z170X-Gaming 3" values="1204,1196,1194,1194,1193,1190,1181,1150,1146,1142,1140,1135,1092,1092,1086,1076,1073,1068,1055,1002" colors="green,green,green,green,green,red,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="800" min="0"]
PCMark mjeri općenite performanse sistema, a 3DMarkom provjeravamo koliko procesor i ploča mogu izvući performansi iz grafičke kartice. U oba slučaja je ploča postigla solidan rezultat, no ipak nedovoljno dobar kako bi izbila na vrh.
[ichart headers="ID,Read (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Asus Strix Z270E Gaming,Asus Maximus IX Hero,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Maximus VIII Formula,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Prime Z270-A,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="44711,44484,44277,44023,43998,43991,43502,42892,41957,41888,35542,31628,30040,27771" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0" max="49000"]
[ichart headers="ID,Write (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Strix Z270E Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Z170-A,Asus Maximus IX Hero,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="48461,48352,48350,48064,47888,46717,46610,46562,43880,43792,36020,32652,31219,27956" colors="green,green,green,green,red,green,green,green,green,green,green,green,green,green" height="500" min="0" max="49000"]
[ichart headers="ID,Copy (MB/s)" title="AIDA64 - RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Asus Strix Z270G Gaming,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Prime Z270-A,Asus Maximus IX Hero,Asus Strix Z270E Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Z170-A,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Gigabyte Z170-HD3 DDR3,ASRock E3V5 WS,Asus Strix H270F Gaming,Asus H170M-E D3" values="43571,43321,43255,43016,41762,41658,41131,41124,38220,38195,35041,31060,27885,27391" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0" max="49000"]
I s memorijskim performansama ova ploča ne pokazuje kako izvlači apsolutni maksimum iz dostupnog joj hardvera. Razlike ni u jednom testu nisu naravno pretjerano velike, no pokazuju kako i među modernim pločama koje su sve vrlo slične ipak postoje sitnije varijacije.
[ichart headers="ID,MIPS" title="7-Zip (32MB library)" htitle="MIPS" labels="Asus Maximus IX Hero,Asus Z170 Pro Gaming/Aura,Asus Maximus VIII Formula,Gigabyte Z170X-Ultra Gaming,Asus Strix Z270G Gaming,Gigabyte Z270X-Gaming 8,Asus Strix Z270E Gaming,ASRock Z170 Gaming-ITX/ac,Asus Prime Z270-A,Asus Strix H270F Gaming" values="26988,26946,26944,26888,26878,26665,26483,26478,26464,23562" colors="green,green,green,green,green,red,green,green,green,green" height="500" min="0" max="27000"]
Performanse koje izvlači iz procesora su vrlo slične ostatku društva koje se našlo na grafu.
Zaključak
Aorus Z270X-Gaming 8 je moramo priznati vrlo impresivna ploča koja svakako spada u premium segment. Na svakom se njenom kvadratnom centimetru nalaze kvalitetne komponente i dobra tehnička rješenja. Počevši od hibridnog vodenog bloka na VRM-u, preko WiFi AC kartice na stražnjem I/O-u gdje je i Thunderbolt 3 kontroler za USB 3.1 i video izlaz, pa preko dvostrukog LAN sučelja i odlične audio jedinice, impresivnih zvučnih karakteristika. Tu je i podrška za 3-way CFX i 2-way SLI, zatim dva M.2 Socketa 3 koji oba rade u SATA i PCIe x4 modovima, a dva su i U.2 utora. Sve je zaokruženo bogatim RGB Fusion osvjetljenjem u šest zona. Softver bi možda mogao biti malo ljepšeg sučelja i malo responzivniji, a na UEFI nemamo većih primjedbi premda Asus to i dalje bolje radi. Puno je još kvalitetnih i zanimljivih elemenata na ovoj ploči koje smo pobrojali u opisu, a zaključiti samo možemo kako je riječ o premium ploči koja će zadovoljiti potrebe svih entuzijasta. U Hrvatskoj je još nema u prodaji, a u njemačkim dućanima za nju traže oko 400 €, što je dosta ali ova ploča tu cijenu i opravdava.