gigabyte_b860_eagle_wifi6e_1 gigabyte_b860_eagle_wifi6e_2

Pred nama su danas dvije vrlo slične gigabyteove ploče iz B860 serije – Eagle WiFi6E & Gaming X WiFi6E. Eagle je malo prihvatljivija te donosi malo manje opreme, dok je Gaming X samo malo skuplja. Eagle je klasična, tamnija ploča koja donosi, dok je Gaming X malo razigranija sa sivo-bijelim aluminijskim hladnjacima. Obje donose dvozonsko ARB osvjetljenje, istu napojnu jedinicu, slične hladnjake i opremu, ali je Gaming X opremljena i s USB 4 portom, dok je Eagle s USB 3.2.

Ploča dolazi u klasičnoj kartonskoj kutiji na kojoj se nalaze grafike i informacije o proizvodu. Ploča je unutar kutije smještena u antistatičku vrećicu, te onda polegnuta u kartonsko ležište. Ispod toga se nalazi bundle koji sasvim očekivano i nije naročito bogat. Ipak je ovo ploča iz nižeg tržišnog segmenta pa valjda ni ne treba ništa više osim antene i SATA kabela.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_3

Ploča se dizajnom i bojama naslanja na Z890 AORUS ELITE WiFi7, što je dobro jer djeluje skupljom i ekskluzivnijom nego što zapravo jest. Hladnjaci su sivi i solidno dimenzionirani za napojnu jedinicu koja je na ovoj ploči, a i ostatak hladnjaka sive boje se lijepo uklopio s crnom bojom PCB-a i konektora. Ploča nije nametljiva i to nam se jako sviđa. Znamo da je B860 ograničenih overclocking i ostalih mogućnosti u odnosu na Z890, no većini korisnika zapravo ni ne treba više od ovakve ploče.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_4

Osim zgodnog dizajna, ploča ima i dobar layout. Sve je dobro raspoređeno po rubovima ploče, nema nelogičnosti, a ploča je opremljena i s izbacivačem za grafičke kartice, što svakako pozdravljamo. Da spada u malo jeftiniji segment vidljivo je i po tome što ima samo na prvom M.2 slotu hladnjak i to relativno tanak. Gigabyte je kod B860 ploča koristio 6-slojni mid-loss PCB, za razliku od Z890 gdje koriste 8-slojni low-loss PCB. Svejedno, i dalje je to sasvim adekvatno za ovaj tip ploče i opremu s kojom dolazi.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_5

Ploča donosi i solidnu napojnu jedinicu koja je 12 (Vcore; Ppak 50 A) + 1 (Vccgt; DrMOS 40 A) i 2 (Vccsa; Ppak 50 A) fazna, s digitalnim VRM kontrolerom. Napojna jedinica je twin dizajna, tj. 6 + 6 faza u paraleli. Korištene su i dobre prigušnice, te solid state 5K kondenzatori. Napojna jedinica je sasvim solidna za sve zaključane procesore, a s našim se testnim 245K nije pretjerano zagrijavala. Hladnjaci su dovoljno masivni i dobro odvode toplinu.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_6

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i malena QF_PLUS tipka za snimanje BIOS-a. Tu je i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Na ovoj jeftinijoj ploči ni jedan DIMM slot nije oklopljen, i tu je vidljiva mala ušteda u odnosu na jače Z890 ploče (premda ni neke od njih nemaju pojačanje). Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte koristi i D5 Bionic Corsa tehnologiju za AI Overclocking DDR5 memorije, tj. koristi AI Snatch engine i HyperTune BIOS. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi interna 10-gigabitni USB 3.2 utičnica.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_7

Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač, dok su na dnu ploče dva PCIe x16 slota od kojih su oba 4.0 x4 – oba su kontrolirana od strane čipseta. Audio jedinica na ovoj ploči je starija Realtekova ALC897. CODEC omogućava 7.1-kanalni HD audio, te ima i S/PDIF izlaz kao i audio kondenzatore. Za ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni LAN kontroler.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_8

Eagle ploča ima tri M.2 slota za SSD-e. Gornji, onaj s hladnjakom nosi oznaku M2A_CPU, te podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2Q_SB i M2P_SB slotovi se nalaze ispod PCIe x16 slota i nisu hlađeni. Oba podržavaju uređaje dimenzija do 25110 (i manje) koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_9 gigabyte_b860_eagle_wifi6e_10

Stražnji je I/O panel zadovoljavajuće opremljen za ovaj tip ploče, a kao i kod jačih modela ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:

  • 1 x PS/2 port za miša ili tipkovnicu
  • 1 x HDMI port (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
  • 1 x DisplayPort (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
  • 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
  • 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A port (crveni)
  • 4 x USB 2.0/1.1 porta
  • 2 x konektora za antenu (2T2R)
  • 1 x RJ-45 port
  • 3 x audio jacka

Za WiFi povezivost ploča koristi nešto stariji Intelov Wi-Fi 6E AX211 modul koji podržava tri pojasa (2,4/5 i 6 GHz; 160 MHz), kao i Bluetooth 5.3. Moramo naglasiti kako je to samo u reviziji 1.0 kakvu smo i mi imali na testu. Ako kupite reviziju 1.1 ploče onda će te dobiti Realtekov RTX8852CE modul. Jasno, preferiramo Intelov, koji nam je odlično i radio, bez smetnji i s jakim signalom. Na ploči se nalaze i četiri SATA konektora koji podržavaju RAID polja diskova.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_11

Ploča je izvedena zadovoljavajuće kvalitetno za ovaj tržišni razred, na UltraDurable principima uz kvalitetne komponente. Hlađenje je dobro riješeno, a na ploči se nalazi i šest 4-pinskih headera za ventilatore i vodene pumpe. Svime upravlja SmartFan 6 tehnologija.

gigabyte_b860_eagle_wifi6e_12 gigabyte_b860_eagle_wifi6e_13

Osvjetljenje je postavljeno u dvije zone – ispod prozirnog dijela na pokrovu stražnjih I/O portova te ispod hladnjaka čipseta. Osvjetljenje je decentno, a njime upravljamo uz pomoć GCC i RGB Fusion aplikacija. Uz to, tu su i tri ARGB te jedan RGB header na ploči za svjetleće trake i slično. UEFI sučelje je klasičnog rasporeda za moderne Gigabyte ploče i nudi sve što prosječnom korisniku treba – overclockinga procesora nema, no možete se poigrati s DDR5 memorijom.