gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_1 gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_2

Gaming X ploča je namijenjena svima koji vole malo kontrastniji dizajn, ali i onima koji gledaju malo u budućnost. Naime, za razliku od Eagle modela, ova dolazi s USB 4 portom. Razlike tu staju jer obje donose slične hladnjake i VRM jedinicu, dvozonsko ARB osvjetljenje, i ostatak opreme.

Baš kao i Eagle, i Gaming X ploča dolazi u kartonskoj kutiji na kojoj se nalaze grafike i informacije o njoj. Ploča je unutar kutije smještena u antistatičku vrećicu, te onda polegnuta u kartonsko ležište. Ispod toga se nalazi bundle koji je identičan kao kod Eagle modela – papirologija, antena i SATA kabeli.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_3

Ploča je istog PCB-a i rasporeda kao i Eagle, no ipak donosi malo drugačiji dizajn hladnjaka, kao i pokriva stražnjih I/O portova. VRM hladnjaci su sličnih dimenzija kao i kod Eagle ploče, što je razumljivo jer je napojna jedinica ista. Plastični pokrov je malo drugačiji, te u bijeloj boji, dok su hladnjaci svijetlo sivi. U odnosu na Eagle model, ova ploča donosi i hladnjak za donja dva M.2 slota, tj. SSD-a koje ugrađujemo.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_4

Sviđa nam se kontrastniji dizajn u odnosu na Eagle, baš kao i grafike na hladnjacima. Gaming X ploča ima identičan PCB a samim time i dobar layout kao i Eagle. Sve je dobro raspoređeno po rubovima ploče, nema nelogičnosti, a i ova je ploča opremljena s izbacivačem za grafičke kartice. I ovdje je jasno korišten 6-slojni mid-loss PCB, za razliku od Z890 gdje koriste 8-slojni low-loss PCB.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_5

Kao i kod Eagle modela, napojna je jedinica 12-fazna (Vcore; Ppak 50 A) + 1 (Vccgt; DrMOS 40 A) i 2 (Vccsa; Ppak 50 A), s digitalnim VRM kontrolerom. Twin dizajna, tj. 6 + 6 faza u paraleli. Korištene su i dobre prigušnice, te solid state 5K kondenzatori. Napojna jedinica je sasvim adekvatna za sve zaključane procesore, a s našim se testnim 245K nije pretjerano zagrijavala – čak je bila za stupanj hladnija nego Eagle. Hladnjaci su dakle dovoljno masivni i dobro odvode toplinu.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_6

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i malena QF_PLUS tipka za snimanje BIOS-a. Tu je i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Ni ovdje ni jedan DIMM slot nije oklopljen, no ako ste oprezni ništa se ne može ni desiti. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.066 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte koristi i D5 Bionic Corsa tehnologiju za AI Overclocking DDR5 memorije, tj. koristi AI Snatch engine i HyperTune BIOS. Ispod 24-pinskog ATX konektora se nalazi interni USB 3.0 header, te 10-gigabitni USB 3.2.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_7

I ovdje nalazimo jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač, dok su na dnu ploče dva PCIe x16 slota od kojih su oba 4.0 x4 – oba su kontrolirana od strane čipseta. Audio jedinica je starija Realtekova ALC897. CODEC koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te ima i S/PDIF izlaz kao i audio kondenzatore. Za ethernet vezu se brine Realtekov 2,5-gigabitni LAN kontroler. Sve je dakle isto kao i kod Eagle modela.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_8

Gaming X kao i Eagle ploča ima tri M.2 slota za SSD-e, no ovaj put svi imaju pasivne hladnjake koji se skidaju bez alata. Gornji nosi oznaku M2A_CPU, te podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2Q_SB i M2P_SB slotovi se nalaze ispod PCIe x16 slota i nisu hlađeni. Oba podržavaju uređaje dimenzija do 25110 (i manje) koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.

gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_9 gigabyte_b860_gaming_x_wifi6e_10

Stražnji je I/O panel zadovoljavajuće opremljen za ovaj tip ploče, a kao i kod jačih modela ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:

  • 1 x HDMI port (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
  • 1 x DisplayPort (funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
  • 1 x USB4 USB Type-C port (DisplayPort funkcionalnost ovisi o tipu CPU-a)
  • 2 x USB 3.2 Gen 1 port
  • 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A port (crveni)
  • 5 x USB 2.0/1.1 porta
  • 2 x konektora za antenu (2T2R)
  • 1 x RJ-45 port
  • 3 x audio jacka

Ova je ploča dakle za razliku od Eagle modela opremljena jednim 40-gigabitnim USB4 Type C portom (Thunderbolt) i kao takva je malo spremnija za budućnost. I ova ploča za WiFi povezivost koristi nešto stariji Intelov Wi-Fi 6E AX211 modul koji podržava tri pojasa (2,4/5 i 6 GHz; 160 MHz), kao i Bluetooth 5.3. Opet naglašavamo kako je to samo u reviziji 1.0 kakvu smo i mi imali na testu. Ako kupite reviziju 1.1 ploče onda će te dobiti Realtekov RTX8852CE modul. Jasno, preferiramo Intelov, koji nam je odlično i radio, bez smetnji i s jakim signalom. Na ploči se nalaze i četiri SATA konektora koji podržavaju RAID polja diskova.

I ova ploča ima identično osvjetljenje kao Eagle. U dvije je zone, ispod prozirnog dijela na pokrovu stražnjih I/O portova te ispod hladnjaka čipseta. Osvjetljenjem upravljamo uz pomoć GCC i RGB Fusion aplikacija. Uz to, tu su i tri ARGB te jedan RGB header na ploči za svjetleće trake i slično. UEFI sučelje je klasičnog rasporeda za moderne Gigabyte ploče i nudi sve što prosječnom korisniku treba – overclockinga procesora nema, no možete se poigrati s DDR5 memorijom.