Gigabyte u dizajnu pakiranja ne donosi odmak od ostatka svoje linije matičnih ploča, a sveprisutna 333 kombinacija tehnologija je svoje mjesto našla i na ovom modelu. Riječ je naravno o USB3.0, SATA III i Power 3x (tri USB konektora koji imaju dovoljno snage za punjenje raznih uređaja) tehnologijama. Uz to se ova ploča diči i dobro poznatim Ultra Durable 3 dizajnom, tj. skupinom tehnologija i materijala korištenih pri njenoj izradi. Sa stražnje su strane korištene tehnologije podrobnije objašnjene tekstualno, ali i slikovno.

Kutija skriva ploču i bundle, a pruža i više nego dobru zaštitu svom sadržaju. Uz ploču dolazi ne prebogat bundle, a sastavljen je samo od osnovnih stvari potrebnih za puštanje u rad. Korisničke upute su kao i uvijek debele i izdašne informacijama, uz njih je tu i DVD sa aplikacijama i upravljačkim programima, zatim dva SATA kabela te zaštitni limić za stražnji I/O panel. Minimum minumuma rekli bi smo, očito je zarada na ovim pločama minimalna pa su u Gigabyteu još škrtiji nego inače.

 

Specifikacije
Gigabyte E350N-USB3

Podržani
(Ugrađeni) procesori

AMD Zacate Dual Core APU, max. 18W, E-350, 1.60GHz

Čipset

AMD FCH A50 (Hudson M1)

Memorija

2 x DIMM, Max. 8 GB, DDR3 1333(OC)/1066MHz Non-ECC,Un-buffered Memory

Utori
za proširenja

1 x PCIe x16 slot (podrška samo za x4 kartice)

VGA

AMD Radeon HD 6310, DX11

Pohrana
podataka

Hudson M1:

– 4 xSATA 6.0 Gb/s ports

LAN Realtek RTL8111E Gigabit LAN
Audio ALC892 8-Channel High Definition Audio CODEC
Interni
konektori
  1. 1 x 24-pin ATX main power connector
  2. 1 x 4-pin ATX 12V power connector
  3. 4 x SATA 6Gb/s connectors
  4. 1 x CPU fan header
  5. 1 x system fan header
  6. 1 x front panel header
  7. 1 x front panel audio header
  8. 1 x S/PDIF Out header
  9. 2 x USB 2.0/1.1 headers
  10. 1 x debug card header
  11. 1 x chassis instrusion header
  12. 1 x power LED header
  13. 1 x clearing CMOS jumper
USB

Renasas D720200:
– 2 x USB 3.0/2.0 ports (2 ports at back panel)
Chipset built-in:
– 8 x USB 2.0/1.1 ports (4 ports at mid-board, 4 ports at back panel)

Gigabyte Unique
  1. Support for @BIOS
  2. Support for Q-Flash
  3. Support for Xpress BIOS Rescue
  4. Support for Download Center
  5. Support for Xpress Install
  6. Support for Xpress Recovery2
  7. Support for EasyTune
  8. Support for Smart Recovery
  9. Support for Auto Green
  10. Support for On/Off Charge
  11. Support for Q-Share
BIOS
  1. 2 x 16 Mbit flash
  2. Use of licensed AWARD BIOS
  3. Support for DualBIOS™
  4. PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.4, ACPI 1.0b
Format Mini-ITX; 17 x 17 cm

 

 

Gigabyteov model ne doseže razinu opremljenosti ranije testiranog Asusovog E35M1-I Deluxe modela, što ćemo vidjeti iz daljnjeg teksta. E350N-USB3 donosi tipičan i raspoznatljiv Gigabyteov dizajn, plavog PCB-a, s dominantnim plavim i bijelim plastičnim elementima (utorima, kopčama, konektorima, itd.). Sredinom dominira masivni aluminijski hladnjak koji je zajedno s 40 mm ventilatorom zadužen za hlađenje APU-a i FCH-a. Prva je ovo Fusion ploča koju testiramo a da ima aktivno hlađenje. Kao što smo vidjeli na primjeru Asusa, dobro pasivno hlađenje je dovoljno da sve drži pod kontrolom, a i primjerenije je tihom dizajnu HTPC-a. No, Gigabyte se, baš kao i Sapphire odlučio za postavljanje malenog ventilatora koji za zadatak ima skinuti još par stupnjeva, a ne donijeti veliku buku. Uz to, dobro će nam doći i prilikom overclockinga. Cijela je ova ploča na svojih 289 cm2 prostora poprililično popunjena i teško je naći prazan i neiskorišten dio PCB-a. Stražnji se I/O panel proteže čitavom lijevom stranom ploče, a tik iza njega su smješteni kontroleri (USB, mreža, zvuk), interni USB konektori, baterija, 4-pinski 12V prilkjučak i napojna kontrola. Južno od FCH-a nalaze se SATA 6Gbps konektori, PCIe utor, i napojna kontrola sklopova na tom dijelu ploče. Desno od hladnjaka nalaze se DIMM utori, njihova napojna kontrola, konektor za front panel, 24 pinski ATX konektor, dva BIOS-a i ITE-ov IT8720 I/O kontroler. Klasičan raspored i ne previše nagužvan osigurat će jednostavno spajanje kabela, konektora i ostalog.

 

 

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/ mouse port
  • 1 x D-Sub port
  • 1 x DVI-D port
  • 1 x HDMI port
  • 1 x optical S/PDIF Out konektor
  • 4 x USB 2.0/1.1 porta
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 1 x RJ-45 port
  • 6 x audio jackova (Center/Subwoofer Speaker Out/Rear Speaker Out/Side Speaker Out/Line In/Line Out/Microphone)

Ova Gigabyteova ploča kao što smo vidjeli donosi manje više sve potrebno za jedan prosječan HTPC srednje kategorije. Za potpuni joj užitak nedostaje luksuzne opreme poput Bluetootha, WiFi-a ili sekundarnog USB3.0 čipa. Ovo ju čini jeftinijom, ali ipak i malo manje poželjnom od npr. E35M1-I Deluxe ploče.

BIOS je tipičan Awardov, s Gigabyteovim primjesama i svi koju su ikada radili s Gigabyteovim pločama će se lako u njemu snaći. Gigabyte se još uvijek nije odlučio za prelazak na EFI, premda to BIOS čipovi ugrađeni na ploču podržavaju. Ono čime se Gigabyte diči je podrška za 3+ TB diskove što je preuzeto iz EFI tehnologije pa to oni nazivaju Hybrid EFI Technology. Nas kao i uvijek posebno veseli mogućnost overclockinga. Netko će pomisliti da smo ludi što želimo petljati s overclockingom na ovoj ipak HTPC-u namijenjenoj ploči, no ekstra performanse uvijek dobro dođu – pogotovo ako su besplatne :) Uz overclocking dio, pohvale idu i za mogućnost spremanja BIOS profila. Od softvera je Gigabyte pripremio sve već viđeno i objašnjeno u ranijim testovima pa se tu nećemo puno zadržavati. Bitno je samo napomenuti kako velikih novosti na tom polju nema. Ova je ploča za sada jedini E350 + M1 model u Gigabyteovoj ponudi.