Gigabyte Force M9 i Force M9 ICE – optika i laser
Datum objave 05.07.2012 - Krešimir Matanović
Force M9
Optički Force M9 dolazi u potpuno zatvorenoj kutiji i manjih dimenzija od one ICE verzije. Već sa slike na kutiji je vidljivo kako miš prati dizajnerske smjernice davno zacrtane M8000 linijom, te kako je Gigabyte tim dizajnom očito pogodio i ergonomske i estetske zahtjeve kupaca. Kutija na vrhu ima prozirnu kopču pa je kao takva idealna za police sa štangicama. Na stražnjoj se strani nalaze bitne informacije o tehnologijama koje podržava, a ono bitno što Gigabyte naglašava je dug život baterija, te činjenica kako ovaj miš može raditi na samo jednoj AA bateriji premda u njega stanu dvije.
Po otvaranju kutije vidimo kako je miš pakiran u plastičnu kutiju u kojoj je smješten u spužvu te na taj način zaštićen od mehaničkih oštećenja. Uz miša u kutiji nismo našli ništa, pa čak ni medij s upravljačkim programima ili baterije. Gigabyte je naše baterije zalijepio za vanjsku kutiju, a vjerujemo kako će retail primjerci to ipak imati drugačije riješeno, jer u kutiji svakako ima mjesta.
Nakon testa M8000 miša prije tri godine, zaključili smo kako nam ergonomija i dizajn odgovaraju, a Gigabyte je kao što vidimo nastavio istim stopama. Nije ovo gamerski miš kao M8000 i njegovi nasljednici, no ergonomija je jednako bitna za sve primjene. Ovaj, baš kao i M9 ICE više odgovara uredskim zadaćama, surfanje webom i sličnim primjenama prvenstveno zbog svoje bežične prirode. Dobro će se snaći i u blizini prijenosnika čiji vlasnik želi miš pune veličine. Ipak, svojom se sjajnom pojavom možda i neće svidjeti svima, a i mi moramo priznati kako više volimo mat boje sa hrapavijom površinom. No, glossy i glatko je u modi pa i Gigabyte prati trend sa ovom kako oni kažu tirkizno zelenom površinom. S donje se stane nalazi prostor za dvije baterije, dvije velike teflonske površine po kojima klizi ovaj miš, prostor u kojem se nalazi izvlačivi USB primo-predajnik (2.4GHz), i tipka za uspostavljenje veze miša s istim. Na gornjoj se strani nalaze klasične dvije tipke sa scroll kotačićem u sredini i DPI tipkom iznad njega. Senzor je kao što smo napisali optički s "nevidljivim" svjetlom, i DPI rasponom od 800, 1200, 1600 i 2000. Bitno za napomenuli je kako hardverske specifikacije senzora idu do 1600 DPI-a, dok je 2000 DPI-a na ovome mišu softverski emulirano.
Odabir DPI osjetljivosti se vrši pomoću spomenute tipke na vrhu, a u kojem od četiri moda se nalazite pratite preko LED-ica smještenih na lijevoj bočnoj strani. Nakon određenog vremena, LED-ice se ugase kako bi dodatno uštedjeli na energiji. Podaci relevantni za optički senzor su i kako ima sampling rate od 3200 fps, i report rate 125 u jednoj sekundi. Dimenzije miša su 126 x 73 x 43 mm u dužinu, širinu i visinu, dok je masa okruglih 100 grama (sa dvije AA baterije oko 150 grama). Kao što smo spomenuli, Gigabyte tvrdi kako sa dvije baterije ima autonomiju od čak dvije godine u standardnoj upotrebi, te kako može raditi i samo na jednoj bateriji što smo i isprobali. Ovo je omogućeno paralelnim spajanjem baterija za razliku od standardnog serijskog. Na bokovima se kao što smo rekli nalaze gumirani jastučići koji pružaju odličan grip. S desne se strane nalazi samo jedna tipka, dok su s lijeve smještene dvije. Pomoću softvera možemo programirati različite funkcije tipaka no one neće biti zapamćene u mišu jer svoje memorije nema.
Force M9 ICE
Gigabyte je ICE model odlučio postaviti ga u veću kutiju sa prozirnom stranom i ostaviti pogledu potpuno izloženi miš. Za razliku od optičkog M9 u ovom pakiranju nalaze se i dvije AA baterije dok medija s upravljačkim programima ili uputa za korištenje i dalje nema. Na stražnoj je strani kutije objašnjeno kojim se tehnologijama "služi" ovaj miš što će korisnicima naravno biti posebno bitno. Pogotovo je bitna činjenica kako je senzor laserski s ICE tehnologijom koja mu omogućuje rad na gotovo svim, pa i prozirnim površinama.
M9 ICE je dizajnom identičan prethodno opisanom, no po nama je elegantniji zbog mat crne boje plastike s hrapavijom površinom, te plastike s metalnim odsjajom na bokovima oko gumenih jastučića za prste. Raspored tipaka je identičan baš kao i njihov broj kao na M9. Laserski senzor ima sampling rate od 3200 fps-a i report rate 125 u jednoj sekundi, uz četiri razine osjetljivosti - 800, 1200, 1600 i 2000 s tom razlikom da nema softverske emulacije kod najviše vrijednosti. Ovaj miš ima mrvicu drugačiji raspored donjih komponenti od optičkog M9. Tu je prostor za dvije baterije (ista paralelna veza), prostor s Nano dongleom (2.4GHz) i tipkom za uspostavljanje veze (veza se uspostavi nakon 10-tak sekundi). Velike teflonske površine omogućuju glatko klizanje preko površine, a laserski je senzor smješten na desnoj strani.
Miš je istih dimenzija kao i M9, tj. mjeri 126 x 73 x 43 mm u dužinu, širinu i visinu, a masa sa dvije AA baterije iznosi 100 grama bez baterija, odnosno oko 150 grama s njima. Miš dobro leži u ruci, a i masa je sasvim zadovoljavajuća kada su baterije unutra. Bočne gumirane površine osiguravaju dobar grip, a osjećaj na tipkama je malo drugačiji nego na M9 zbog mat površine. Konstrukcijski su oba miša jednaka, kao i po kvaliteti materijala, dok se kod M9 ICE modela ipak osjeća mrvicu viša razina ekskluzivnosti. Prilikom testa smo posebnu pozornost obratili na navode proizvođača kako jednako kvalitetno radi na većini površina, a to se pokazalo ipak samo djelomično točnim, o čemu čitajte u nastavku.
Softver i osjećaj pri radu
Gigabyte uz miševe ne bundla softver, tj. barem je to tako bilo u slučaju naših primjeraka. Ipak, on se pokazao vrlo bitan za normalno funkcioniranje oba modela. Naime, već nekoliko minuta nakon korištenja oba miša, dešavalo bi se da izgubimo vezu s računalom pa bi kursor na tren ostao stacionaran ili bi pak ostao zaglavljen u komandi koju smo mu zadali primjerice u Photoshopu. Ovo se dešavalo sa različitim baterijama i na različitim računalima, sve dok nismo instalirali pripadajući softver u verziji 1.06. Tada su problemi kod laserskog modela u potpunosti prestali dok se kod optičkog povremeno dešavalo da na tren izgubi vezu. Upravo iz ovog razloga ova dva miša nikako ne mogu biti namijenjeni gamerima. Sve ostalo, od komfora rada do preciznosti je bilo zadovoljavajuće.
Laserski se model pokazao preciznijim, boljim za rad u primjerice Photoshopu, a jedino što smo poželjeli je custom podešavanje DPI-a, jer su neki od predpodešenih profila u određenim trenucima djelovali ili prebrzi ili prespori, no generalno gledajući su ipak dobro pogođeni. Kod surfanja webom dobro dođu ekstra tipke kojima je softverski moguće izmijeniti funkciju, pa je i taj segment dobro pokriven. Miševi ne mogu u sebi pohraniti određene profile jer nemaju memoriju kao neki gamerski modeli, pa je softver potrebno instalirati na sva računala na kojima planirate koristiti miševe. Što se tvrdnji o preciznom radu na svim podlogama tiče možemo potvrditi kako je rad na podlozi za miša i dalje vrlo preporučljiv, no moguće se poslužiti i kakvom drugom površinom. Isprobali smo ga na drvenom stolu, na papiru, na pjenastom materijalu i na prozirnoj plastici i možemo samo zaključiti kako se ipak gubi dosta preciznosti na tim površinama. Reklamirani domet od 10 metara je realan, no ne vjerujemo da će ih korisnici ikada koristiti na više od 3 - 4.
Zaključak - Conclusion
Force M9 i M9 ICE su solidna dva miša, u izvedbi na kakvu nas je Gigabyte već ranije naviknuo. Problem s vezom na koji smo naišli, a koji se manifestirao smrzavanjem kursora, ili pak njegovim trzanjem, riješili smo instalacijom softvera pa bi Gigabyteov naputak za sve korisnike trebala biti obavezna instalacija. Moguće da je problem samo kod naših pretprodukcijskih primjeraka, a za potvrdu toga ćemo pričekati prva iskustva korisnika. U svemu ostalom, od kvalitete materijala, preko precizne izrade do ergonomije ovi miševi su vrlo dobri za svakodnevno korištenje u uredskim zadaćama, surfanje webom pa čak i onime u čemu smo ih mi koristili - pripremi slika za članke u Photoshopu. Gigabyte na oba miša daje dvije godine garancije, a cijene za Hrvatsko tržište još nisu formirane. Force M9 smo našli u američkim webshopovima po cijeni od 40 USD, dok se M9 ICE cijeni 50 USD. Cijene nisu malene, pogotovo kad se na to doda naš PDV, no vjerujemo kako će oba miša biti pozicionirana dobro u odnosu na konkurenciju protiv koje imaju što za ponuditi.
Conclusion
Force M9 and M9 ICE are two very solid mice, who follow the basic form of what we have already seen with Gigabyte. We have encountered a link problem, which is manifested itself by freezing cursor or its twitching, along with some other symptoms. We have strangely solved these problems with downloading and installing SIM software and Gigabyte should instruct all users that the installation should be mandatory. It is possible that the problem is only with our examples, but that will be confirmed or dismissed with the first user experiences. In all other aspects, from the quality of materials through precise craftsmanship to ergonomics both mice’s are very good for daily use in office tasks, web browsing, and even in usage we put them through - image processing in Photoshop. Gigabyte provides a two year warranty for both models, and prices for the Croatian market are not yet formed. We found both models in US web shops for the price of 40 USD for M9, and 50 USD for M9 ICE. Those prices are not so low, especially when you add our VAT value, but we believe that both mice will be positioned well in relation to the competition against which they have plenty to offer.