S desne strane PCB-a se nalaze četiri DDR3 DIMM utora koji podržavaju maksimalno 32GB radne memorije. Kako ne bi bilo greške, Gigabyte ih je označio zelenom, odnosno crnom bojom, iako već dugo vremena znamo kako se dual channel slaže u 1. i 3., odnosno 2. i 4. DIMM utor. Tu je dakako i podrška za XMP profile kao i za non-ECC memorijske module brzina 2133/1866/1600/1333 i 1066MHz. Utori su dovoljno udaljeni od procesora kako bi se izolirali problemi s memorijama viših heatspreadera. Isto tako, dovoljno su udaljeni od prvog PCI-E utora tako da nema problema oko reinstalacije modula dok je (duža) grafička kartica na ploči. Neizostavan detalj kod Gigabyteovih ploča je i Phase LED – diode na ploči (njih ukupno četiri komada) koje se pale ovisno od trenutnog opterećenja regulacije napona procesora. 24-pinski ATX konektor je smješten na desnom rubu ploče odmah do posljednjeg DIMM utora. Kad smo u ovom području osvrnimo se na jednu stavku koju Gigabyte uporno izostavlja na svojim G1 pločama, a to su onboard tipke. Naravno, to nije krucijalna stvar da se nalazi na jednoj matičnoj ploči, no ako se radi o modelu koji je, uz to što je dizajniran za gamere, predodređen i za overclocking, nije nam jasno zašto se ovakve sitnice izostavljaju. Pogotovo kad se tipke za paljenje, reset i pražnjenje CMOS-a, nalaze i na "jeftinijim" pločama kao što su Z68X-UD7, pa čak i na Z68X-UD5.

Način implementacije regulacije napona nam je već poznat s prethodnih modela X58A-OC i G1.Assassin, pa nećemo duljiti s opisom i načinom funkcioniranja. Radi se o dvanaest faznoj regulaciji napona koja je iskombinirana sa ukupno dvanaest zavojnica, deset Vishayevih SiC769CD 35A Driver MOSFET-a, pet Intersilovih ISL6617 "udvostručivača" faza i četiri "obična" LowRDS(on) MOSFET-a. Ovaj komplet je podijeljen na nekoliko komponenti: osam faza je dodijeljeno jezgrama procesora, dvije integriranom grafičkom čipu (iGPU), te posljednje dvije memorijskom kontroleru (Uncore). PWM kontroler koji upravlja s najvećim brojem faza je Intersilov ISL6364, dok ISL6322G upravlja s dvije iGPU faze. Za memorijski kontroler procesora nije dodan zasebni PWM kontroler nego se koriste Vishayevi Driver MOSFET-i s integriranim driverima. Za kraj, tu je i iTE-ov 8275E čip koji između ostalog donosi podršku za korekciju pada napona, odnosno LLC. Memoriji je dodijeljena dvofazna regulacija napona u kombinaciji sa Intersilovim ISL6545 PWM kontrolerom, dvjema zavojnicama i četiri LowRDS(on) MOSFET-a. Prijeđimo na rezultate testiranja.

Gigabyte G1.Sniper 2 (izmjereni napon procesora)



BIOS
CPU-Z – idle
CPU-Z – load
DMM – idle
DMM – load
LLC razina
1.5 V 1.481 V 1.448 V 1.50 V 1.45 V Disabled
1.5 V 1.461 V 1.422 V 1.49 V 1.40 V Level 1
1.5 V 1.474 V 1.446 V 1.50 V 1.43 V Level 2
1.5 V 1.494 V 1.488 V 1.51 V 1.47 V Level 3
1.5 V 1.518 V 1.492 V 1.52 V 1.50 V Level 4
1.5 V 1.531 V 1.521 V 1.54 V 1.54 V Level 5
1.5 V 1.534 V 1.532 V 1.55 V 1.56 V Level 6
1.5 V 1.548 V 1.561 V 1.55 V 1.60 V Level 7
1.5 V 1.553 V 1.578 V 1.56 V 1.63 V Level 8
1.5 V 1.561 V 1.592 V 1.57 V 1.65 V Level 9
1.5 V 1.579 V 1.621 V 1.61 V 1.65 V Level 10

Testirali smo izvedbu naponske regulacije za procesor, a rezultate mjerenja unijeli u tablicu. Budući da ploča nažalost ne dolazi sa izvedenim mjernim točkama za pojedine komponente, bili smo primorani to učiniti na stari način, kako smo to radili kod recimo Z68X-UD3P matične ploče. Napon procesora smo izmjerili na izlaznim kondenzatorima koji se nalaze ispred socketa, koji isporučuju "najčistiji" napon (koji kreće od ulaznih kondenzatora preko MOSFET-a, i zavojnica pa sve do izlaznih kondezatora). Odabrali smo nešto višu frekvenciju, kao i viši napon od standardnog kako bismo dobili što reprezentativnije rezultate. Konkretno – 5GHz pri 1.5V postavljenih u BIOS-u. Budući da Sniper 2 dolazi s BIOS-om koji ima ukupno 10 razina LLC-a, bilo je šarolikih rezultata. Defaultna postavka u BIOS-u za LLC je Disabled, ili Auto, što bi trebalo dati ploči da sama odluči koja bi razina bila optimalna kako se naponska jedinica ne bi opterećivala, ali i da napon procesora ne varira u velikoj mjeri. Na postavljenih 1.5V, dobivali smo ravno 1.5V u idleu, te 1.45V u loadu, što na kraju i nije tako loše za one kojima se ne da isprobavati more opcija. Prelaskom na Level 1 pad napona prilikom opterećenja je znatno izraženiji; čime dolazimo do pada od čak 0.1V. Podizanjem LLC-a za razinu više, napon se stabilizira (ili podiže) za prosječnih 0.03-0.04V u odnosu na prvu razinu. Laganim dizanjem dolazimo do razine 4 kojom prilikom opterećenja dobivamo upravo onaj napon koji smo postavili u BIOS-u. Napon u mirovanju je pak nešto veći – 1.54V, no nama je bitan onaj prilikom opterećenja. Recimo da je "petica" također u redu, iako daje nešto viših 1.54V u loadu, no valja uzeti u obzir kako za testiranje nismo imali osciloskop, nego samo multimetar, tako da nismo mogli pratiti ponašanje napona duže vrijeme, nego ono u vremenskom periodu od 10-ak sekundi. Prelaskom na više razine jednostavno nema smisla, a i riskirate zdravlje procesora budući da se na najvišoj razini (10), napon podiže za čak 0.15V (1.65V) u odnosu na postavljenih 1.5V u BIOS-u. Sve u svemu, i više nego korektno odrađena regulacija napona za procesora, koja vam uz ovako detaljan sustav korekcije napona pruža i može pružiti maksimum prilikom overclockinga. Ostali naponi kao što su VTT (mem. kontroler) i vDIMM, daju blagi overvolt od oko 0.01-0.02V, ovisno od situacije. Također, zanimljivo je za spomenuti kako CPU-Z nije puno fulao (kakav inače zna biti slučaj) u očitavanju napona ako ih usporedimo sa stvarnim vrijednostima.

Prijeđimo na hlađenje ploče. Kako smo spomenuli, radi se o sličnom dizajnu kao kod Assassin X58 modela. Glavne su razlike u tome što heatsink koji se nalazi na čipsetu Sniper 2 modela nije povezan s ostatkom putem heatpipea. Isto tako, Assassin je imala nešto teži posao budući da je u pitanju bio jedan čip više na ploči (X58+ICH10R), dok je ovdje u pitanju samo jedan Z68 čipset koji se uz sve to i manje grije. No unatoč tome, Gigabyte je ostavio središnji blok naizgled "besposlenim". Skidanjem heatsinkova sve postaje jasnije. Središnji heatsink je povezan s onim koji se nalazi na većem dijelu regulacije napona čineći veću disipacijsku površinu, dok pri tome ne nasjeda na konkretne elemente na ploči. Na sebi ima pet LE dioda koje svijetle zelenom bojom. Uz spomenute, tu je još jedan blok na gornjem dijelu regulacije napona, te kao i low-profile heatsink koji naliježe na Z68 čipset. Potonji je dizajniran u stilu šaržera puške a na sebi ima već poznat natpis: "Heat sink; Not a weapon. Cannot be assembled as a firearm". Njegovim skidanjem vidimo kako se zapravo radi o maloj bazi koja nasjeda na čipset, dok je, veći, metalni okvir prikladno dizajniran u skladu s ostatkom G1 serije matičnih ploča. Svi su dijelovi pričvršćeni vijcima, i dobro nasjedaju na svoje elemente, što se pokazalo i u praksi. Čitava ploča je bila hladna tokom rada, a blokovi na regulaciji napona su bili nešto topliji tek na većim naponim, odnosno većim frekvencijama procesora. Odličan posao u svakom slučaju.

Sniper 2 je opremljena sa šest PCI utora za proširenja. Tu su dva PCI-E x1, dva PCI-E x16, te dva PCI utora. Utori su adekvatno pozicionirani, tako da ćete moći bez problema koristiti dvije i triple slot grafičke kartice u SLI i Crossfire polju (x8/x8 propusnosti). Baterija koja se nalazi između prvog PCI-E x16 i PCI utora nije najbolje situirana, no na ploči se nalazi jumper za pražnjenje CMOS-a što bi trebalo olakšati scenarije u kojima bi trebala takva intervencija. Pomalo neočekivano, ploča dolazi sa čak dva PCI utora, pogotovo uz komponente koje već dolaze s njom (Creative Labs zvučni podsustav, između ostalog). Za ploču takvog kalibra (dizajnirana za gamere) očekivali bismo podršku i za 3-Way SLI, odnosno CrossfireX, no to je ipak izostavljeno. Kako bi se iskupio, Gigabyte je dodao "pravu" podršku za PCI-E 3.0 standard koji će biti upotrebljiv u kombinaciji s 22nm procesorima (nadolazeći Ivy Bridge), čineći ovu ploču future proof rješenjem. Za tu namjenu, umjesto starih Gen2, sada su ovdje četiri Pericomova PI3PCIE 3415ZHE PCI-E Gen3 multipleksera/demultipleksera (pretvarači) za elektronsko dijeljenje PCI-E stazica. Budući da je na ovu temu bilo dosta polemike, odlučili smo vam malo pojasniti i tu prenapuhanu i iskompliciranu stavku.