Gigabyte G6X 9KG (2024) recenzija
Datum objave 26.07.2024 - Krešimir Matanović
G6X 9KG (2024)
Iz Gigabytea nam stiže još jedan njihov prijenosnik blago osvježen za 2024. godinu. Prošli smo mjesec testirali G5 MF5, a sada je na redu G6X 9KG. Riječ je o 16-inčnom gaming prijenosniku namijenjenom igračima prosječnog budžeta. Donosi kvalitetno plastično kućište, i komponente koje osiguravaju solidne performanse – kako za rad, tako i za igranje. Opremljen je s i7-13650HX procesorom i GeForce RTX 4060 grafikom koja se mora izboriti s ne tako visokom 1.920 x 1.200 rezolucijom ekrana stope osvježenja 165 Hz.
Baš kao i G5 MF5 kojeg smo nedavno testirali, ni ovaj se G6X ne razlikuje previše od svog prethodnika. Gigabyte nije puno mijenjao, i za ovu su seriju odlučili ostaviti i istu hardversku platformu. Kao što smo i tamo zaključili, ne treba puno mijenjati, samo po malo rafinirati dizajn i performanse iz godine u godinu, ako se i dalje želi ostati u povoljnom cjenovnom razredu. A G6X tu upravo i jest, povoljan gamerski prijenosnik koji će zbog neupadljivog dizajna moći proći i pod poslovni.
S donje strane prijenosnika je servisni poklopac rešetkast na gornjem dijelu i u sredini gdje rashladni sustav uvlači zrak. Rashladni je sustav nosi poznati marketinški naziv Windforce, a riječ je o kompleksnom sustavu hlađenja s dva ventilatora, velikim bakrenim hladnjacima, četiri toplovodne cijevi i četiri ispuha. Na bokovima poklopca se nalaze i rešetke iza kojih se kriju dva 2-vatna zvučnika koji stvaraju solidnu zvučnu kulisu. Ipak, za potpuno uživanje u multimediji ili igrama preporučujemo kvalitetnije slušalice. Tijelo prijenosnika je napravljeno od plastike, no vrlo je kvalitetno sastavljeno i dosta robusno. Dimenzije prijenosnika su 361 x 259 x 28,9 milimetara, a masa je oko 2,5 kilograma. Time je jednako širok kao G5, ali je malo dublji, deblji i teži.
Rubovi oko 16-inčnog IPS ekrana su zadovoljavajuće uski, a omjer stranica je 16:10. To je nešto stariji, ali nama i ugodniji format od 16:9. Prijenosnik je zadovoljavajuće kompaktan za jedan 16-inčni model, a nije ni pretjerano težak pa je nešto između klasičnog prijenosnika i zamjene za desktop. Gornji rub ekrana je malo širi zbog 720p kamere i mikrofona, a donji je širi zbog veće čvrstoće i ugrađene šarke. Šarka je čvrsta i pruža solidan otpor, a po rubovima ekrana su se smjestili i gumeni odstojnici koji štite ekran kod poklapanja. Tipkovnica je zanimljiva zbog bijelih rubova oko crnih tipaka. Rubovi prijenosnika su elegantno zakošeni, a na prednjem se nalaze tri statusne LED-ice.
Dizajn G6X-a je vrlo sličan G5, jednako je neupadljiv, a opet s ponekim gamerskim elementima. Na bokovima se nalaze ulazno i izlazni portovi, a na oba se pri kraju nalaze i bakreni hladnjaci, tj. ispušna strana rashladnog sustava. Na lijevoj se strani nalazi combo utičnica za slušalice i mikrofon, jedan USB 3.2 Gen 1 Type A port. Iza rešetke hladnjaka se nalazi i jedan Kensington Lock utor. Na desnom se boku nalazi jedan USB 3.2 Gen 2 Type A port do kojeg je USB 3.2 Gen 2 Type C port s podrškom za Power Delivery 3.0 (100W). Zanimljivo, ali prijenosnik nema čitač microSD kartica kao manji brat G5.
Straga na krajevima nalazimo još dvije rešetke ispušnog sustava, a između su smješteni RJ45 port, HDMI 2.1 port, USB 3.2 Gen 2 Type C port s podrškom za Display Port 1.4 i ulaz za napajanje.
Testni model (G6X 9KG 2024) je došao sa sljedećim specifikacijama:
- Boja: Gunmetal Gray
- Ekran: 16-inčni, rezolucija 1.920 x 1.200 piksela (WUXGA), omjera stranica 16:10, 165 Hz stopa osvježenja, anti-glare premaz, non-touch screen, 45% NTSC (Sharp LQ160N1JW02)
- Procesor: Intel Core i7-13650HX (24MB priručne memorije, do 4.9 GHz, 10 jezgri (6 performance + 8 efficient, 20 threadova)
- Čipset: Intel Raptor Lake-H
- Grafička kartica: Nvidia GeForce RTX 4060 Laptop 8 GB GDDR6 (diskretna) & Intel UHD 1,5 GHz (integrirana)
- Radna memorija: 2x 8 GB GB DDR5-4800
- SSD: NVMe Gigabyte Aorus 5000E (1024 GB, PCI-E 4.0 x4)
- Zvuk: 2x zvučnika (2x 2W), Dolby Atmos
- WLAN: Intel WiFi 6E AX211 160MHz, Bluetooth 5.2
- Eksterni portovi: 1 x Type-A USB3.2, 1 x Type-A USB3.2 Gen1, 2 x Type-C USB3.2 Gen2 (1x PD 3.0), 1 x HDMI 2.1, 1 x 2-in-1 Audio Jack (slušalice / mikrofon), 1 x RJ-45, 1 x DC in
- Baterija: 73 Wh Li-ion, 180-vatni punjač (100 W PD)
- Oprema: FHD kamera s IR funkcijom i podrškom za Windows Hello
- OS: UEFI Shell OS
- Masa: 2,5 kg
- Dimenzije: 361 x 259 x 28,9 milimetara
- Jamstvo: 2 godine
Hardverski je G6X sasvim solidno potkovan stroj. Nije najnovija tehnologija u njemu, no cjenovno je pristupačan, a većini korisnika će ovo biti sasvim dovoljno za normalan rad, ali i igranje.
Tipkovnica ovog prijenosnika nam se jako svidjela. Osim što ima bijele rubove i RGB osvjetljenje, hod tipaka kao i njihov osjećaj pri radu je ono što ju izdvaja iz mase sličnih. I premda na sredini ima laganog uvijanja prilikom pritiska, on ne ometa toliko i dugotrajno pisanje teksta kao i igranje je zapravo sasvim solidno iskustvo. Bolje nego na većini sličnih prijenosnika. I touchpad radi sasvim solidno i precizan je, premda bi voljeli da je nešto brži. Tipkovnica ima i multimedijske tipke koje su sekundarne u najvišem redu (play/pause je red niže), a donosi i odvojeni numerički dio. Iznad tipkovnice se nalazi i osvijetljena Power tipka. Radna površina je velika i pregledna, a jedino se prilikom dugih igraćih sesija zna dosta zagrijati kao što će te vidjeti kasnije u testovima.
G5 koristi Sharpov 16-inčni ekran rezolucije 1.920 x 1.200 piksela i omjera stranica 16:10. Pogodnim za igranje ga čini 165 Hz stopa vertikalnog osvježenja, i brzi odziv. Nema podršku za Freesync ili G-Sync. Deklarirana je pokrivenost NTSC gamuta boja od samo 45% NTSC, što je uobičajeno kod jeftinijih modela. Slika je ipak sasvim solidna i boje su dosta dobre. Panel je zadovoljavajuće brz u igrama, ne vidi se zamućenje.
Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 98-postotna, AdobeRGB-a 76%, a DCI-P3 78%, što su zapravo jako dobre vrijednosti. Gamma krivulja je solidna s vrijednošću od 2.2, a bijela točka nije idealno pozicionirana i dosta je viša (7.700 – 7.800 K). Maksimalna svjetlina je 259 kandela, a kontrast je jako dobar s izmjerenih 1090:1. Uniformiranost boja je izvrsna na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 3,1 na sredini pri 100% snage osvjetljenja), a uniformiranost pozadinskog osvjetljenja također jako dobra (maksimalno odstupanje je 7%). Preciznost boja je u prosjeku solidnih 2,06 DeltaE, s maksimalnih 4,10 DeltaE na zelenim tonovima. Ovaj je monitor zaslužio ocjenu 4,5 i a ocjenu mu jedino ruši previsoka bijela točka.
AC/DC adapter je Chiconyev, snage je 180 W pri 20 V i 9 A. U radu se zagrije, no nije pretjerano vruć. Baterija je litij-ionska kapaciteta 73 Wh, a punjaču je potrebno oko sat i pol da ju napuni iz praznog u puno stanje. Kao što ćemo vidjeti kasnije, autonomija joj pak nije jača strana – ovaj je prijenosnik poprilični potrošač.
Sa softverske strane je prijenosnik došao predinstaliranim UEFI Shell OS-om. Nudi se u verzijama s Windows 11 operativnim sustavima. Na Gigabyteovim stranicama će te naći sav potreban softver i drivere, a kako izgleda Control Center i što sve nudi pogledajte na dnu druge stranice recenzije G5 prijenosnika.
Forum
Objavljeno prije 30 minuta
Delta ForceObjavljeno prije 43 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 48 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 57 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 1 sat
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti