Gigabyte G6X 9KG (2024) recenzija
Datum objave 26.07.2024 - Krešimir Matanović
G6X 9KG (2024)
Iz Gigabytea nam stiže još jedan njihov prijenosnik blago osvježen za 2024. godinu. Prošli smo mjesec testirali G5 MF5, a sada je na redu G6X 9KG. Riječ je o 16-inčnom gaming prijenosniku namijenjenom igračima prosječnog budžeta. Donosi kvalitetno plastično kućište, i komponente koje osiguravaju solidne performanse – kako za rad, tako i za igranje. Opremljen je s i7-13650HX procesorom i GeForce RTX 4060 grafikom koja se mora izboriti s ne tako visokom 1.920 x 1.200 rezolucijom ekrana stope osvježenja 165 Hz.
Baš kao i G5 MF5 kojeg smo nedavno testirali, ni ovaj se G6X ne razlikuje previše od svog prethodnika. Gigabyte nije puno mijenjao, i za ovu su seriju odlučili ostaviti i istu hardversku platformu. Kao što smo i tamo zaključili, ne treba puno mijenjati, samo po malo rafinirati dizajn i performanse iz godine u godinu, ako se i dalje želi ostati u povoljnom cjenovnom razredu. A G6X tu upravo i jest, povoljan gamerski prijenosnik koji će zbog neupadljivog dizajna moći proći i pod poslovni.
S donje strane prijenosnika je servisni poklopac rešetkast na gornjem dijelu i u sredini gdje rashladni sustav uvlači zrak. Rashladni je sustav nosi poznati marketinški naziv Windforce, a riječ je o kompleksnom sustavu hlađenja s dva ventilatora, velikim bakrenim hladnjacima, četiri toplovodne cijevi i četiri ispuha. Na bokovima poklopca se nalaze i rešetke iza kojih se kriju dva 2-vatna zvučnika koji stvaraju solidnu zvučnu kulisu. Ipak, za potpuno uživanje u multimediji ili igrama preporučujemo kvalitetnije slušalice. Tijelo prijenosnika je napravljeno od plastike, no vrlo je kvalitetno sastavljeno i dosta robusno. Dimenzije prijenosnika su 361 x 259 x 28,9 milimetara, a masa je oko 2,5 kilograma. Time je jednako širok kao G5, ali je malo dublji, deblji i teži.
Rubovi oko 16-inčnog IPS ekrana su zadovoljavajuće uski, a omjer stranica je 16:10. To je nešto stariji, ali nama i ugodniji format od 16:9. Prijenosnik je zadovoljavajuće kompaktan za jedan 16-inčni model, a nije ni pretjerano težak pa je nešto između klasičnog prijenosnika i zamjene za desktop. Gornji rub ekrana je malo širi zbog 720p kamere i mikrofona, a donji je širi zbog veće čvrstoće i ugrađene šarke. Šarka je čvrsta i pruža solidan otpor, a po rubovima ekrana su se smjestili i gumeni odstojnici koji štite ekran kod poklapanja. Tipkovnica je zanimljiva zbog bijelih rubova oko crnih tipaka. Rubovi prijenosnika su elegantno zakošeni, a na prednjem se nalaze tri statusne LED-ice.
Dizajn G6X-a je vrlo sličan G5, jednako je neupadljiv, a opet s ponekim gamerskim elementima. Na bokovima se nalaze ulazno i izlazni portovi, a na oba se pri kraju nalaze i bakreni hladnjaci, tj. ispušna strana rashladnog sustava. Na lijevoj se strani nalazi combo utičnica za slušalice i mikrofon, jedan USB 3.2 Gen 1 Type A port. Iza rešetke hladnjaka se nalazi i jedan Kensington Lock utor. Na desnom se boku nalazi jedan USB 3.2 Gen 2 Type A port do kojeg je USB 3.2 Gen 2 Type C port s podrškom za Power Delivery 3.0 (100W). Zanimljivo, ali prijenosnik nema čitač microSD kartica kao manji brat G5.
Straga na krajevima nalazimo još dvije rešetke ispušnog sustava, a između su smješteni RJ45 port, HDMI 2.1 port, USB 3.2 Gen 2 Type C port s podrškom za Display Port 1.4 i ulaz za napajanje.
Testni model (G6X 9KG 2024) je došao sa sljedećim specifikacijama:
- Boja: Gunmetal Gray
- Ekran: 16-inčni, rezolucija 1.920 x 1.200 piksela (WUXGA), omjera stranica 16:10, 165 Hz stopa osvježenja, anti-glare premaz, non-touch screen, 45% NTSC (Sharp LQ160N1JW02)
- Procesor: Intel Core i7-13650HX (24MB priručne memorije, do 4.9 GHz, 10 jezgri (6 performance + 8 efficient, 20 threadova)
- Čipset: Intel Raptor Lake-H
- Grafička kartica: Nvidia GeForce RTX 4060 Laptop 8 GB GDDR6 (diskretna) & Intel UHD 1,5 GHz (integrirana)
- Radna memorija: 2x 8 GB GB DDR5-4800
- SSD: NVMe Gigabyte Aorus 5000E (1024 GB, PCI-E 4.0 x4)
- Zvuk: 2x zvučnika (2x 2W), Dolby Atmos
- WLAN: Intel WiFi 6E AX211 160MHz, Bluetooth 5.2
- Eksterni portovi: 1 x Type-A USB3.2, 1 x Type-A USB3.2 Gen1, 2 x Type-C USB3.2 Gen2 (1x PD 3.0), 1 x HDMI 2.1, 1 x 2-in-1 Audio Jack (slušalice / mikrofon), 1 x RJ-45, 1 x DC in
- Baterija: 73 Wh Li-ion, 180-vatni punjač (100 W PD)
- Oprema: FHD kamera s IR funkcijom i podrškom za Windows Hello
- OS: UEFI Shell OS
- Masa: 2,5 kg
- Dimenzije: 361 x 259 x 28,9 milimetara
- Jamstvo: 2 godine
Hardverski je G6X sasvim solidno potkovan stroj. Nije najnovija tehnologija u njemu, no cjenovno je pristupačan, a većini korisnika će ovo biti sasvim dovoljno za normalan rad, ali i igranje.
Tipkovnica ovog prijenosnika nam se jako svidjela. Osim što ima bijele rubove i RGB osvjetljenje, hod tipaka kao i njihov osjećaj pri radu je ono što ju izdvaja iz mase sličnih. I premda na sredini ima laganog uvijanja prilikom pritiska, on ne ometa toliko i dugotrajno pisanje teksta kao i igranje je zapravo sasvim solidno iskustvo. Bolje nego na većini sličnih prijenosnika. I touchpad radi sasvim solidno i precizan je, premda bi voljeli da je nešto brži. Tipkovnica ima i multimedijske tipke koje su sekundarne u najvišem redu (play/pause je red niže), a donosi i odvojeni numerički dio. Iznad tipkovnice se nalazi i osvijetljena Power tipka. Radna površina je velika i pregledna, a jedino se prilikom dugih igraćih sesija zna dosta zagrijati kao što će te vidjeti kasnije u testovima.
G5 koristi Sharpov 16-inčni ekran rezolucije 1.920 x 1.200 piksela i omjera stranica 16:10. Pogodnim za igranje ga čini 165 Hz stopa vertikalnog osvježenja, i brzi odziv. Nema podršku za Freesync ili G-Sync. Deklarirana je pokrivenost NTSC gamuta boja od samo 45% NTSC, što je uobičajeno kod jeftinijih modela. Slika je ipak sasvim solidna i boje su dosta dobre. Panel je zadovoljavajuće brz u igrama, ne vidi se zamućenje.
Ekran smo testirali sa Spyder 5 kolorimetrom koji je pokazao da je pokrivenost sRGB područja boja 98-postotna, AdobeRGB-a 76%, a DCI-P3 78%, što su zapravo jako dobre vrijednosti. Gamma krivulja je solidna s vrijednošću od 2.2, a bijela točka nije idealno pozicionirana i dosta je viša (7.700 – 7.800 K). Maksimalna svjetlina je 259 kandela, a kontrast je jako dobar s izmjerenih 1090:1. Uniformiranost boja je izvrsna na svim vrijednostima osvjetljenja (maksimalno odstupanje je 3,1 na sredini pri 100% snage osvjetljenja), a uniformiranost pozadinskog osvjetljenja također jako dobra (maksimalno odstupanje je 7%). Preciznost boja je u prosjeku solidnih 2,06 DeltaE, s maksimalnih 4,10 DeltaE na zelenim tonovima. Ovaj je monitor zaslužio ocjenu 4,5 i a ocjenu mu jedino ruši previsoka bijela točka.
AC/DC adapter je Chiconyev, snage je 180 W pri 20 V i 9 A. U radu se zagrije, no nije pretjerano vruć. Baterija je litij-ionska kapaciteta 73 Wh, a punjaču je potrebno oko sat i pol da ju napuni iz praznog u puno stanje. Kao što ćemo vidjeti kasnije, autonomija joj pak nije jača strana – ovaj je prijenosnik poprilični potrošač.
Sa softverske strane je prijenosnik došao predinstaliranim UEFI Shell OS-om. Nudi se u verzijama s Windows 11 operativnim sustavima. Na Gigabyteovim stranicama će te naći sav potreban softver i drivere, a kako izgleda Control Center i što sve nudi pogledajte na dnu druge stranice recenzije G5 prijenosnika.
Forum
Objavljeno prije 8 minuta
Kamere oko kućeObjavljeno prije 10 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 11 minuta
TerrakomObjavljeno prije 12 minuta
Vijesti i novosti o Intel procesorima i čipsetimaObjavljeno prije 30 minuta
SlusaliceNovosti
Pomažemo vam odabrati najbolji laptop za svoje potrebe
U blagdansko vrijeme lako je pronaći laptop na popustu, ali kako u bogatoj ponudi odabrati onaj pravi? Pravi je trenutak da razveselite sebe ili svoje voljene dobrim laptopom. Iako se mnogi prilikom odlučivanja fokusiraju samo na glavne kom... Pročitaj više
Naučite 5 trikova za produljenje vijeka trajanja baterije
Mnogi ljudi žele prijeći na novi telefon jer se baterija prebrzo prazni, ali ako možete održavati bateriju zdravom u dobrom stanju, možete je koristiti dulje vrijeme. Ali kako točno možete održavati svoju bateriju zdravom? Stručnjak "3cTim... Pročitaj više
Otkriveno je da bi iPhone SE4 mogao biti preimenovan u iPhone 16e
Ne tako davno, mediji su razotkrili vijest o iPhoneu SE4. Kao jeftina verzija iPhonea, novi uređaj i dalje ima dobru pažnju. Međutim, najnovije vijesti pokazuju da je iPhone SE4 možda nestao i da bi ga trebalo preimenovati. Digitalni bloger... Pročitaj više
Intel Core Ultra 200H, 200U i Core 200H, 200U bit će predstavljeni na CES-u 2025
Bližimo se CES-u 2025. i počele su curiti vijesti o Intelovim novim CPU-ima koji će biti predstavljeni na događaju. Prethodno je Intel izdao dva CPU-a u seriji Core Ultra 200, CPU za prijenosno računalo Core Ultra 200V Lunar Lake i CPU za s... Pročitaj više
Nakon Elona Muska, Meta se također pridružila redovima sprječavanja OpenAI-ja da postane profitna tvrtka
Nakon što je Elon Musk podnio tužbu protiv OpenAI-ja, tvrdeći da je prekršio izvornu namjeru da se vodi javnim interesom kada je osnovan i postao tvrtka orijentirana na profit, Meta se također pridružila redovima podnošenja tužbe protiv Ope... Pročitaj više
Sve novosti