Gigabyte GA-P35-DQ6 – moćno dobro
Datum objave 26.07.2007 - Denis Arunović
Uvod, specifikacije i oprema
Nakon proslavljenog Intelovog čipseta P965, nova muza overclockera postao je njegov nasljednik čipset P35. Već smo se imali prilike pozabaviti jednom pločom baziranom na ovom čipsetu, no kako je bilo riječ o ploči namijenjenoj manje zahtjevnim korisnicima, rezultati overclockanja bili su dobri, ali ne i odlični. Ovaj put na testu pak imamo ploču koja je namijenjena najzahtjevnijima, a riječ je o Gigabyteovoj ploči GA-P35-DQ6. Oni iskusniji znaju što nude ploče s oznakom DQ6, a za one manje upućene dovoljno je reći da se radi o najskupljim i najmoćnijim pločama u Gigabyteovoj ponudi.
Kao što smo rekli u našem prvom članku o čipsetu Intel P35, glavne novosti koje on donosi u odnosu na svog prethodnika su podrška za DDR3 memoriju, procesore s 1333-megahercom sabirnicom (doduše, ovu mogućnost će vjerojatno kasnije dobiti i neke starije ploče, kada splasne hype oko novih procesora), te novi southbridge koji podržava više USB uređaja (12, a ne 10).
Gigabyte GA-P35-DQ6
Specifikacije:
- Podržani procesori:
- Intel LGA 775 - Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4EE, Pentium D
- FSB 1333/1066/800/533 MHz
- Čipset:
- Dodatni kontroleri:
- Realtek 8111B 1Gb/s
- Texas Instruments TSB43AB23 - Firewire 1394a
- Realtek ALC889A Azalia compatible audio
- Gigabyte SATA2 ATA/SATA
- Memorija:
- 4x DIMM utora za DDR2 667/800/1066MHz memoriju
- maksimalno do 8 GB
- Utori:
- 2x PCI-E x16
- 3x PCI-E x1
- 2x PCI
- ATA konektori:
- 1x IDE (max. 2 jedinice)
- 6x SATA2 ICH9R
- 2x SATA Gigabyte SATA2
- I/O konektori na backplateu:
- 4x USB 2.0
- 1x PS/2 tipkovnica, 1x PS/2 miš
- 6x audio + digitalni i koaksijalni optički
- 1x LPT
- 1x COM
- 1x Firewire
- 1x RJ-45
- Overclocking:
- vCore
- vMEM, tMEM
- vMCH, vFSB, vPCI-E
- FSB
- Ostalo:
- PC Health monitoring (ambientalna i CPU temperatura, temperatura NB-a, napon, brzina ventilatora)
- Automatska regulacija brzine ventilatora
- C.I.A.2 automatski overclocking
S obzirom da je GA-P35-DQ6 najskuplja ploča u Gigabyteovoj ponudi ploča baziranih na Intelovom čipsetu P35, odgovarajuće je i opremljena. U prvom redu tu je ICH9R southbridge koji nudi šest SATA2 kanala koji podržavaju RAID polje tipa 0,1, 5 i 10. Uz SATA kanale koje nudi southbridge tu su još i dva SATA kanala podržana od strane Gigabyteovog SATA2 čipa (rebrandani JMicronov kontroler) na kojima je moguće korisititi RAID 0, 1 i JBOD. Isti čip je također odgovoran za jedini IDE kanal kojeg ova ploča nudi. Gigabitni LAN je implementiran putem Realtekovog čipa, a ista je stvar sa HD Audiom - za njega se brije Realtekov čip ALC889A koji nudi analogne i digititalne konekcije. Osim dodatnog ATA/SATA kontroler, još jedan nestandardni čip na Gigabyteovog ploči je TI-jev Firewire kontroler.
Što se tiče podrške za memoriju, na ploči se nalaze četiri utora za DDR2 memoriju. Premda P35 čipset podržava i DDR2 i DDR3, Gigabyte nije kombinirao različite tipove utora već je jednostavno plasirao dvije verzije ploče. Model P35-DQ6 kojeg opisujemo u ovom članku podržava DDR2, dok model P35T-DQ6 podržava DDR3. Uz memorijsku podršku ove ploče vezana je i jedna neobičnost - podržan je DDR2 na taktu od 1066 MHz što je do sad bilo u domeni isključivo ploča baziranih na nVidijinom nForce 680i SLI čipsetu. Čini se da je podrška za bržu memoriju dodana naknadno s obzirom da nije navedena u priručniku ploče, već samo na službenim stranicama proizvođača.
Gigabyte P35-DQ6 isporučuje se u ovećoj kutiji u kojoj se nalaze plastični oklop u kojem je zaštićena sama matična ploča te još jedna plosnata kutija u kojoj je uredno posložen bundle.
Ovaj se bundle sastoji od:
- 4x SATA kabela, 4x eSATA kabela, 1x IDE kabel, 1x Floppy kabel
- 2x USB bracketa s po dva konektora, 2x eSATA bracketa s po dva konektora, backpanel za kućište, matice za fiksiranje northbridgea
- Priručnik (zapravo više priručnika, ali da ne kompliciramo), CD s driverima i alatima
Kao što vidimo, bundle koji dolazi s ovom pločom dosta je izdašan. Zamjerke su eventualno to što IDE i Floppy kabel nisu okrugli već standardni te činjenica da s pločom nije isporučen floppy disk s driverima za ICH9R southbrige. Ovakav floppy je moguće napraviti pomoću instalacijskog CD-a, no postavlja se pitanje da li korisnik kod kuće ima praznih floppy medija i gdje ih uopće danas može kupiti.
eSATA bracketi su zanimljiva ideja i zgodan način kako iskoristiti sve te silne SATA konektore koje ploča nudi. Ipak, mislimo da bi jedan bracket bio sasvim dovoljan, no od viška glava ne boli, zar ne?
Naposlijetku ne smijemo zaboraviti set matica za fiksiranje hladnjaka na čipsetu. Kao što ćete kasnije vidjeti, ovo je vrlo važan dodatak opremi ove ploče budući korisniku omogućava korištenje hladnjaka za procesor koji zahtijevaju instalaciju posebnog backplatea na donji dio matične ploče.
Layout
Prva stvar koja upada u oči nakon što pogledate ploču je masivno hlađenje koje je zaduženo za održavanje čipseta i drugih zagrijanih komponenti na što nižoj temperaturi. Oni koji se sjećaju prethodne Gigabyteove ploče koju je krasio sufiks DQ6 (ovdje se možete podsjetiti) znaju da je na ovoj ploči bilo slično, no osjetno manje masivno hlađenje. U principu je riječ o o kombinaciji hladnjaka koji se nalaze na MOSFET-ima oko procesora (dakle sklopu koji regulira napajanje procesora) te dijelovima čipseta - northbridgeu i southbridgeu, a povezani su toplovodnim cijevima. Dakako, cijeli je sistem pasivan tako da je tih rad ploče zagarantiran.
Ipak, korištenje masivnog hlađenje ima i svoje nedostatke, a to je u prvom redu problematična instalacija hladnjaka na procesora te pristupanje određenim konektorima na ploči. Za hlađenje ove ploče koristili smo Thermaltakeove hladnjak BigTyphoon VX koji se može pohvaliti povećim gabaritima i 120-milimetarskim ventilatorom. Ovaj se hladnjak instalira na jednak način kao i Intelovi BOX hladnjaci, no s obzirom na njegovu veličinu i zakrčenost LGA775 utora na Gigabyteovoj ploči, ovaj se inače lagani način instalacije u našem slučaju pretvorio u noćnu moru. Elementi hladnjaka na čipsetu blokirali su pristup osiguračima koji fiksiraju hladnjak na ploču, pa smo na kraju cijelu ploču morali izvaditi van iz kućišta i hladnjak instalirati na ovakav način. Zanimljivo je da je to upravo tip gnjavaže koji smo htjeli izbeći korištenjem overclockerskog hladnjaka koji ima standardni način montaže. Ipak, pozitivno je što smo ovako velik hladnjak uopće mogli instalirati na Gigabyteovu ploču, no ne možemo se zakleti da je isto moguće s nekim drugim velikim hladnjacima.
Na poleđini ploče Gigabyte je također postavio hladnjake, dvije bakrene pločice koje se nalaze ispod procesora/northbridgea (veća) i southbridgea (manja). Isprva smo misli da je veću ploču nije moguće maknuti bez da olabavimo hladnjaka na čipsetu s obzirom da dva vijka koji drže najmasivniji dio hladnjaka čipseta nalaze uporište upravo na ploči koja se nalazi na donjoj strani matične ploče. Srećom, igrom slučaja smo bacili pogled na priručnik gdje je jasno opisan postupak skidanja Crazy Cool hladnjaka (da, to je "pravo" ime bakrene pločice) i alternativnog načina fiksiranja hladnjaka čipseta za matičnu ploču uz pomoć dvije matice koje spadaju u dodatnu opremu matične ploče. Sve u svemu, bravo Gigabyte.
Prije nego što krenemo prema "južnom" dijelu ploče, bacimo pogled na hladnjak čipseta iz drugog kuta koji nam ujedno otkriva i backpanel ploče. Na ovoj slici je vidljivo koliko je masivan i visok dio hladnjaka koji se nalazi na northbridgeu. Što se tiče stražnje pločice s konektorima, sve je na mjestu, uključujući po jedan LPT i COM konektor. Premda već par godina nismo koristili ove konektora, nekima će možda zatrebati, a P35-DQ6 nije manjkava u ovom pogledu.
Layout nastavak
Još jedan pogled na maskivni hladnjak, ovaj put s "južne" strane ploče. Zamjetite produženi zeleni konektor smješten kraj lijeve strane hladnjaka. Radi se o audio konektoru koji omogućava priključivanje audio konektora s kućišta na integriranu zvučnu karticu. Da je normalne veličine, vjerojatno ga ne bi uopće mogli koristiti.
Sve veći broj konektora, različitih utora te povećavanje veličine hladnjaka na čipsetu stvara sve veće probleme pri raspoređivanju svih ovih komponenti na klasični PCB ATX formata. Vidimo da Gigabyteu nije uspjelo adekvatno razdvojiti memorijske utore i utor za grafičku karticu. Memoriju je moguće vaditi čak i ako je kartica instalirana, no stvara nepotrebnu gnjavažu zbog skučenosti prostora. Na desnoj strani fotke vidimo da je floppy konektor smješten na sam rub ploče, a iznad njega se nalazi 24-pinski ATX konektor. 8-pinski dodatni EPS konektor smješten je tik do backpanela i malo mu je teže pristupiti zbog toga što je okružen hladnjakom.
Gigabyte i na ovoj ploči koristio svoju standardnu kombinaciju osigurača na PCI-E x16 utorima. Osigurač na plavom utoru može se otključati s bilo koje strane (vrlo korisno), a na narančastom konektoru samo sa stražnje strane kartice što je također ok rješenje. Što se tiče same konfiguracije utora za grafičku kartice, plavi utor ima punu x16 propusnost dok narančasti podržava samo x4 propusnost. Ipak, na ovim je utorima moguće rabiti CrossFire polje, a s obzirom da kartice u CrossFire polju najčešće komuniciraju preko posebno konektora, propusnost drugog PCI-E utora nije problem. Između utora za grafičke kartice smještena su dva PCI-E x1 utora, no kako su PCI-E x1 kartice još uvijek vrlo rijetke, sumnjamo da ćete ih uopće koristiti. Ispod njih smještena je baterija BIOS-a te dva BIOS čipa (prilično su maleni, pa ih je teško uočiti) što znači da ova ploča podržava Gigabyteovu tehnologiju DualBIOS (u slučaju da vam jedan BIOS čip umre u mukama, možete koristiti drugi). Kraj baterije je smješten jumper za resetiranje postavki BIOS-a koji u standardnoj Gigabyteovoj maniri nema kapicu tako da ga je potrebno kratko spojiti s odvijačem ako želite resetirati postavke. Ovo baš nije idealna pozicija za ovaj jumper, no na Gigabyte P965-DQ6 ploči on je bio postavljen još lošije. Pozitivna strana cijele priče je činjenica da je ploča dovoljno "pametna" da sama vrati tvorničke postavke u slučaju pretjerivanja s overclockanjem. Na kraju ploče vidimo dva PCI utora koji su nužni svima onima koji rabe dodatne PCI kartice (kao recimo mi - WLAN kartica i odvojena zvučna kartica).
Za kraj bacimo pogled na southbridge koji je okružen s hrpom raznih konektora. Šest žutih SATA konektora pripadaju ICH9R southbridgeu, a dva ljubičasta Gigabyteovom kontroleru. Također vidimo četiri dodatna žuta konektora za USB od kojih je tri moguće iskoristiti u tipičnoj konfiguraciji (dva putem bracketa i jedan pomoću USB konektora na kućištu). Na kraju tu je i zeleni IDE konektor koji je zakrenut u odnosu na ploču što je dosta zgodno u kontekstu urednog slaganja kabela u kućištu. Korisnici koji u računalu imaju ili planiraju koristiti mnogo ventilatora također neće ostati zakinuti. P35-DQ6 ploča nudi ukupno četiri dodatna tri pinska konektora za ventilatore.
Testni sistem, BIOS i overclockanje
Test sistem :: Hardware |
Platforme |
Gigabyte GA-P35-DQ6 rev1.0, BIOS F4 |
Procesor(i) |
Intel Core 2 Extreme X6800 @ 2,93 GHz 1066 MHz FSB |
Memorija |
2 x 1GB G.SKILL DDR2 1066 MHz @ CAS 5-5-5-15 |
Grafička kartica |
MSI GeForce 8800 GTS 640 MB
Driveri:: ForceWare 158.22 Vista x86 |
Mrežna kartica |
USRobotics Wireless MAXg PCI |
Muzička kartica |
CL Audigy Player |
SATA Kontroler |
Intel ICH9R |
Hard disk(ovi) |
Seagate Barracuda 7200.7 160GB SATA |
Optički pogon |
LiteOn LH20A1H DVD-RW |
|
Testni sistem :: Software |
OS |
Windows XP Pro |
Service Pack |
SP2 |
Chipset datoteke |
Intel INF v8.2.0.1104 |
DirectX verzija |
9.0c |
PCMark '05 |
v1.2 |
Winrar |
v3.7, standard benchmark |
SPECviewperf 9.03 |
1280x1024x75Hz, all tests |
Cinebench 9.5 |
SMP render test |
Photoshop CS2 |
driverheaven.net benchmark |
Company of Heroes |
v1.7, integrated benchmark |
F.E.A.R. |
v1.8, integrated benchmark |
Everest 2006 Ultimate |
v3.5, memory benchmark |
|
Testni sistem nije se mnogo mijenjao od naše posljednje recenzije matične ploče. OCZ-ovu memoriju smo zamijenili s G.SKILL-ovom i to je to. Operativni sistem koji smo koristili za testiranje su ovaj put bili Windowsi XP Pro, a ne Vista. Razlog za to je jednostavan - naša verzija Everesta 2006 Ultimate ne podržava Vistu.
S obzirom da ploča podržava 1066-megahercnu DDR2 memoriju, ova je brzina podešena na našem testnom G.SKILL-u automatski, bez naše intervencije.
BIOS i overclockanje
BIOS P35-DQ6 matične ploče je složen prilično solidno. Nije toliko dobro organiziran kao recimo BIOS na EVGA-inim pločama, no bilo koji iskusniji korisnik u njemu će se snaći bez problema. Kao i mnoge druge ploče orijentirane na overclockere, i ovaj nudi mogućnost spremanja kombinacija postavki u profile. Moguće je spremiti čak 10 kombinacija postavki, no vjerujemo da će rijetko tko koristiti više od tri. Preko istog izbornika moguće je u slučaju propalog pokušaja overclockanja vratiti posljednje postavke na kojima se ploča "budila".
Kao i većina drugih modernih ploča i ova Gigabyteova se može pohvaliti sistemom za automatsku regulaciju brzine ventilatora zavisno o razini zagrijavanja komponenti. Sistem nije potrebno podešavati već radi odmah "iz kutije".
Dvije karakteristike BIOS-a ove ploče nisu nam se svidjele. Prva je sistem za nadzor napona koji ne pruža korisniku jasna očitavanja u obliku brojki već samo oznaku OK ako je napon u okviru granica koje dopušta BIOS. Drugi problem je način određivanja napona PCI-E sabirnice, memorije, FSB-a i čipseta budući da nije moguće jasno odrediti vrijednost napona već samo povećavati napon u koracima od referentne vrijednosti definirane BIOS-om.
Ploča nudi slijedeće opcije za overclockanje:
- FSB između 100 i 700 MHz (puta 4 za dobijanje efektivne vrijednosti)
- Brzina PCI-E sabirnice - između 90 i 150 MHz, u koracima po 1 MHz
- Množitelj memorije - 2.0, 2.4, 2.5, 3.0, 3.20, 3.33, 4.0+
- Latencije memorije - CAS, tRCD, tRP, tRAS, tRRD, tRC, tWR, tWTR, tREF
- Množitelj procesora
- Napon procesora - od 0.5 do 2.35 V, u koracima od 0.00625 V
- Napon memorije - maksimalno +1.55 V, u koracima od 0.05 V
- Napon PCI-E sabirnice - maksimalno do +0.35 V, u koracima od 0.05 V
- Napon FSB-a - maksimalno do +0.35 V, u koracima od 0.05 V
- Napon northbridgea - maksimalno do +0.375 V, u koracima od 0.025 V
- Mogućnost spremanja postavki putem profila (10 mjesta)
Ponuđene mogućnosti za overclockanje su odlične, pogotovo kad je riječ o maksimalnim naponima. Regulacija brzine memorije nije toliko fleksibilna kao na nVidijinim čipsetima, no to je bilo i za očekivati. Najniži množitelj memorije kojeg je moguće rabiti je 2.0 što znači da memorija kod korištenja 1066-megahercnog FSB-a radi na 533 MHz.
Maksimalna brzina FSB-a koju smo uspjeli postići s našim primjerkom Gigabyteove ploče bila je izvrsnih 525 MHz (dakle, 2100 MHz quad-pumped). S obzirom da je njena prethodnica, GA-965P-DQ6, na našem testu postigla samo 400 MHz, ovaj rezultat P35 ploče je doista hvale vrijedan i dostatan za overclockanje bilo kojeg trenutno dostupnog Core 2 procesora. Zanimljivo je da smo ovaj rezultat postigli bez povećavanja napona čipseta. Dodavanje napona nam nažalost nije pomoglo da postignemo još viši maksimalni takt.
Što se tiče overclockanja procesora i memorije, moramo priznati da smo očekivali bolje rezultate. Naš Core 2 X6800 padao je na testu stabilnosti ako bi postavili takt na više 3440 MHz (granica mu je negdje oko 3600 MHz). Isto se događalo s G.SKILL-ovom memorijom koja je radila na taktu od 1110 MHz dok je maksimalni takt u kombinaciji s EVGA-inom nForce 680i LT pločom bio 1155 MHz. Ipak, treba imati na umu da je Gigabyteova ploča testirana za vrijeme toplotnog vala pa je ambientalna temperatura pri testiranju bila vrlo visoka.
Prije nego što se bacimo na pregled performansi, istražili smo jednu sitnicu koja nas uvijek kopkala kad je riječ o Gigabyteovim pločama više klase, a su opcije za konfiguraciju memorije - High Speed DRAM DLL Setting i Performance Enhance. Za opciju "High Speed DRAM DLL" priručni ploče kaže da se mijenja kako bi se postigla veća stabilnost pri overclockanju memorije. Moguće su dvije varijante ove postavke - Option 1 i Option 2, dok je Option 1 odabrana tvornički. Nismo primjetili da je mijenjanje ove postavke utjecalo na maksimalni overclock memorije koji smo uspjeli postići, no probali smo izmjeriti da li ova opcija ima ikakvog utjecaja na performanse.
Što se tiče "Performance Enhance" opcije, dostupne su postavke Standard, Turbo i Extreme. Tvornički je odabrana opcija Standard, a nju smo rabili pri overclockanju. Ova opcija nije upisana u priručniku, a kratak opis u samom BIOS-u kaže da ona utječe na performanse računala, pa smo to odlučili i provjeriti.
Everest - mem postavke
|
|
Read (MB/s) |
DLL Option 1 |
7806 |
|
|
|
DLL Option 2 |
7806 |
|
|
|
Turbo |
7790 |
|
|
|
Extreme |
7798 |
|
|
|
|
|
|
|
0 | 12 | 00 | 24 | 00 | 36 | 00 | 48 | 00 | 60 | 00 | 72 | 00 | 79 |
|
00 |
|
|
Write (MB/s) |
DLL Option 1 |
4838 |
|
|
|
DLL Option 2 |
4829 |
|
|
|
Turbo |
4829 |
|
|
|
Extreme |
4829 |
|
|
|
|
|
|
|
0 | 12 | 00 | 24 | 00 | 36 | 00 | 48 | 00 | 60 | 00 | 72 | 00 | 79 |
|
00 |
|
|
Copy (MB/s) |
DLL Option 1 |
5585 |
|
|
|
DLL Option 2 |
5582 |
|
|
|
Turbo |
5591 |
|
|
|
Extreme |
5586 |
|
|
|
|
|
|
|
0 | 12 | 00 | 24 | 00 | 36 | 00 | 48 | 00 | 60 | 00 | 72 | 00 | 79 |
|
00 |
|
|
Latency (ns) |
DLL Option 1 |
54,8 |
|
|
|
DLL Option 2 |
54,6 |
|
|
|
Turbo |
54,9 |
|
|
|
Extreme |
54,8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
Everestov test za mjerenje performansi memorije vrlo precizno pokazuje utjecaj promjene postavki u BIOS-u. Ipak, kao što vidimo, niti jedan od postavki koje smo spomenuli ne donosi nikakav pad niti rast performansi.
PCMark - mem postavke
|
|
CPU |
Standard |
7527 |
|
|
|
Turbo |
7520 |
|
|
|
Extreme |
7516 |
|
|
|
|
|
|
|
0 | 12 | 00 | 24 | 00 | 36 | 00 | 48 | 00 | 60 | 00 | 72 | 00 | 75 |
|
50 |
|
|
MEM |
Standard |
6099 |
|
|
|
Turbo |
6102 |
|
|
|
Extreme |
6100 |
|
|
|
|
|
|
|
0 | 12 | 00 | 24 | 00 | 36 | 00 | 48 | 00 | 60 | 00 | 72 | 00 | 75 |
|
50 |
|
|
Potpuno istu stvar vidimo u PCMarku. Doduše, High Speed DRAM DLL postavku nismo dirali, no prema opisu u BIOS-u, Performance Enhance postavka je ona koji bi trebala donijeti nekakve dodatne performanse kojih evidentno ipak nema.
Performanse - PCMark05, Everest 2006 Ultimate
Performanse - WinRAR, Cinebench, COH, F.E.A.R.
Performanse - SPECviewperf 9.03
SPECviewperf 9.03
|
|
3dsmax |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
20,82 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
17,43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
catia |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
12,74 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
11,03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
ensight |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
17,49 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
16,15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
light |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
15,75 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
14,48 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
maya |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
36,89 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
34,03 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
proe |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
14,49 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
14,13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
sw |
Gigabyte P35-DQ6 |
13,86 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 OC |
10,59 |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
tcvis |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
4,369 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
4,055 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
ugnx |
Gigabyte P35-DQ6 |
4,371 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 OC |
4,37 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
Prije komentiranja rezultata SPECviewperf paketa, napisat ćemo na kojim su aplikacijama bazirani segmenti ovog testa.
- 3dsmax - Autodesk 3ds Max
- catia - Dassault Systemes CATIA (Computer Aided Three dimensional Interactive Application)
- ensight - CEI EnSight
- light - Lightscape Visualization System.
- maya - Autodesk Maya
- proe - Parametric Technology Corporation Pro/ENGINEER
- sw - Dassault Systemes Solidworks 2004
- tcvis - UGS Teamcenter Visualization Mockup
- ugnx - UGS NX 3
Nažalost nismo se sjetili skinuti najnoviju verziju SPECviewperf paketa (10), ali to nije neki osobiti problem s obzirom na to da testiramo performanse matične ploče. Performanse u većini testova ovog paketa rastu kad je riječ o overclockanoj konfiguraciji. Jedini izuzetak je Solidwork 2004 test gdje se ponavlja situacija koju smo već imali prilike vidjeti kod WinRAR-a - unatoč osjetno višoj frekvenciji, performanse su niže nego kad računalo radi na tvorničkim postavkama.
Performanse - Photoshop CS2
Photoshop CS2
|
|
Texturiser test (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
1 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
1,1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
CMYK color conversion (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
1,5 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
1,7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
RGB color conversion (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
1,7 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
1,9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
Dust and scratches (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
2,2 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
2,5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
Watercolor (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
13 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
14,2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
,5 |
|
|
Texturizer (s) |
Gigabyte P35-DQ6 |
4 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 OC |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
Stained glass (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
6,2 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
6,6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
Lighting effects (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
2,7 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
3,1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
Mosaic tiles (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
10,4 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
11,4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
,5 |
|
|
Extrude (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
28 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
32,1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
Smart blur (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
22,2 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
25,1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
,3 |
|
|
Underpainting (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
20,6 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
22,5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
Total (s) |
Gigabyte P35-DQ6 OC |
134,1 |
|
|
|
Gigabyte P35-DQ6 |
148,7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
0 |
|
|
Naš posljednji test izveden je pomoću Photoshopa CS2 te kombinacije slike i automatiziranih skripti koje su napravili dečki s driverheaven.net stranica. Sve vrijednosti su prikazane u sekundama što će reći da brojke prikazuju koliko je vremena potrebno da se određeni filter primjeni na sliku. Na kraju grafikona je i ukupno vrijeme potrebno da svaki pojedini filter primjeni na sliku. Iznenađenja u ovom vrlo praktičnom testu nema - overclockana konfiguracija sa sobom donosi otprilike 10% ubrzanja za rad u Photoshopu.
Zaključak / Conclusion
Gigabyteova ploča GA-P35-DQ6 na našem se testu ponijela zaista odlično. Performanse su odlične zahvaljujući podršci za 1066-megahercnu DDR2 memoriju, a ako vam to nije dosta uvijek možete overclockati što s ovom pločom zaista nije problem. Maksimalni brzina FSB-a od 525 MHz omogućit će vam da iz bilo kojeg procesora na tržištu iscjedite maksimum performansi, a uz to se nećete morati zezati s resetiranjem postavki BIOS-a s obzirom da ih Gigabyteova ploča resetira automatski u slučaju neuspjelog pokušaja overclockanja. Premda ploča podržava vrlo visoke napone na komponentama, nismo ih morali koristiti kako bi postigli maksimalni takt. Ipak, čak i da smo ih koristili problema ne bi bilo s obzirom da je cijela ploča opremljena vrlo moćnim i masivnim hlađenjem s toplovodnim cijevima. Hlađenje bi moglo stvoriti probleme pri instalaciji većih hladnjaka (mi srećom nismo imali previše problema), no to jednostavno negativan aspekt koji prati korištenje masivnog hlađenja za čipset.
S obzirom na opremu, hlađenje, performanse i mogućnosti overclockanja, Gigabyte GA-P35-DQ6 zaslužila je našu Editor's Choice nagradu. Cijena ploče je u skladu s njenim mogućnostima i klasom, a kreće se između 1450 i 1500 kn.
Conclusion
Gigabyte GA-P35-DQ6 in our test showed itself exceptionally well. Thanks to support for 1066 MHz DDR2 memory, this motherboard has exceptionally good performance and if that doesn't satiate your hunger for speed, you can always try overclocking, one more discipline in which this board excels. Maximal clock of FSB we managed to achieve with our sample was 525 MHz (F4 BIOS) and that is sufficient to push any Core 2 CPU currently on the market to its maximum. One more very useful feature in regards to overclocking is automatic reseting of BIOS setting in the case of overclocking failure. Altough many motherboards can tehnically boast with this feature, on very few it works works as intended. Despite the fact that GA-P35-DQ6 offers pretty high voltages on key components, in practice there was no need to go ballistic with those settings while still achieveing maximal overclock. Then again, even if we pushed voltages a bit higher, powerful heat-pipe based cooling implemented on the motherboard would have no problem coping with heat increase. Of course, massive chipset cooling always has one side-effect - problematic installation of larger CPU coolers. Luckily, we didn't have too much problems with Thermaltake BigTyphoon VX, but this is only one of high-performance coolers of the market.
Considering bundle, cooling, performance and overclocking capabilites of Gigabyte GA-P35-DQ6, we had no reason no to give this motherboard our Editor's Choice award. Price of Gigabyte's motherboard is in-line with its features, about 1450 to 1500 kn (200 to 205 € including VAT) in croatian computer shops.