Gigabyte GA-P55A-UD4 – plavi zmaj

Datum objave 07.01.2010 - Danijel Pavlović

Gigabyte GA-P55A-UD4(P) - 1.dio

Gigabyte je jedan od vodećih proizvođača matičnih ploča na tržištu. Među prvima su kada su u pitanju novi standardi i nove tehnologije. Izlaskom LGA1156 procesora, na testu smo imali P55 UD4 model, dok smo nakon službenog izlaska USB/SATA 3.0 standarda dobili i ovaj model s podrškom za dotične. Za razliku od "običnih", nove ploče nose sufiks "A" u svom imenu, a radi se o pločama iz gotovo svih cjenovnih razreda; UD6, UD5, UD4(P), UD3(P/R). Mi smo na test dobili UD4P model koji je zapravo isti UD4 koji ćemo naći na policama naših trgovina, a razlika je jedino u dodatnoj TPM tehnologiji kod "P" modela.

 

 

Specifikacije:

Specifikacije Gigabyte GA-P55A-UD4P (preuzeto sa službenih stranica)
Podržani procesori Intel® Core™ i7/ i5 serija procesora u LGA1156 pakiranju
Čipset Intel® P55 Express čipset
Memorija 4x DIMM, Dual Channel DDR3
2200/1600/1333/1066/800 MHz, max. 16GB
Podrška za Intel XMP
Utori za proširenja 2x PCIe 2.0 x16 utora (16/8);
3x PCIe 2.0 x1 utora;
2x PCI 2.2 utora
Multi-GPU podrška Da, podrška za Nvidia SLI i ATI CrossfireX
Pohrana podataka

6x SATA 3 Gb/s portova
2x SATA 6 Gb/s porta
2x eSATA 3.0 Gb/s porta
1x IDE konektor
1x floppy konektor

LAN 2x GBit LAN porta
Audio Realtek ALC889 HD Codec
Interni konektori 1x 24-pin ATX konektor
1x 8-pin EPS konektor
1x floppy konektor
1x IDE konektor
6x SATA 3Gb/s konektora
2x SATA 6Gb/s konektora
1x CPU fan konektor
2x system fan konektora
1x power fan konektor
1x PCH čipset fan konektor
1x front panel konektor
1x front panel audio konektor
1x CD In konektor
1x S/PDIF In konektor
1x S/PDIF Out konektor
2x USB 2.0/1.1 konektor
1x IEEE 1394a konektor
1x serijsko portni konektor
1x parallelno portni konektor
USB 12x USB 2.0 portova
2x USB 3.0/2.0 porta
Firewire 3x 1394a porta
BIOS Award BIOS; DualBIOS podrška
Format 30.5cm x 24.4cm

 

Gigabyteove tehnologije

USB 3.0 Support/3x USB Power Boost - Gigabyteova P55A serija matičnih ploča podržava SuperSpeed USB3.0 tehnologiju, koja je omogućena preko zasebnog NEC-ovog uPD720200 kontrolera. Prijenos podataka je moguć do 5Gbps, dakle brzine od preko pet puta veće od USB2.0. Uređaji na USB2.0 standardu su kompatibilni s novim standardom. Novost koju ovaj kontroler nosi jest tri puta više snage USB utorima. Kako smo spomenuli, novi kontroler nudi više snage za uređaje koji su žedni struje, također novom tehnologijom se bolje regulira napon, daje manji pad istog prilikom opterećenja.

SATA 6 GBps Support - Još jedna novost kod P55A serije jest podrška za SATA 3.0 standard, koji je omogućen preko Marvellovog SE9128 kontrolera. Brzina prijenosa podataka povećana je za duplo; sa SATA 2.0 - 3Gbps na 6Gbps. Dotični kontroler također nosi podršku za RAID0 (Stripe), čime je teoretski moguće postići četiri puta veću brzinu od SATA2.0 standarda.

Ultra Durable 3 - o ovoj tehnologiji se vć dosta pričalo, pa ćemo ukratko ponoviti gradivo. Za razliku od klasičnih, Gigabyte na svojim pločama, odnosno PCB-ovima koristi duplo veću količinu bakra (1 oz (30g) vs. 2oz (60g)). Koje su konkretne prednosti takvog dizajna? Teoretski, radi se o idućim prednostima: niže temperature, bolji overclocking potencijal, manji otpor što ponovno znači manja disipacija topline, i veća iskoristivost. Ono što nas ovdje ponajviše interesira jest bolji overclock potencijal. Ono što Gigabyte ponosno ističe kod svojih ploča iz nove serije jest mogućnost postizanja velikih brzina memorije, pa shodno tome svoje ploče deklarira na maksimalnih 1366MHz u slučaju DDR2 memorije, te čak 2200MHz kod DDR3 memorije. Kako sve ovo nije priča u prazno govori činjenica kako Gigabyteove ploče trenutno drže rekord u DDR3 kategoriji sa P55 UD6, te u DDR2 kategoriji sa P45 UD3R pločama. Za kraj spomenimo i to kako je Gigabyte započeo s istom praksom i sa svojim grafičkim karticama, a nose naziv Super Overclock. Dotičnu seriju također karakterizira Ultra Durable 3 tehnologija i veći radni taktovi od referentnih kartica.

Qualified for Windows 7 - sve Gigabyteove ploče iz P55 serije su certificirane od strane Microsofta te kao takve kompatibilne s Windowsima 7, za koje i dolaze adekvatni driveri.

Smart Dual LAN - dotična tehnologija donosi nekoliko prednosti od klasičnog dizajna.; moguća je kombinacija dva gigabitna LAN porta u jedan dvogigabitni link. Green Ethernet tehnologija omogućava čuvanje energije podešavanjem jačine amplitude, ovisno o duljini mrežnog kabela. Te posljednja pogodnost jest ta da, ukoliko jedan od dva LAN porta otkažu, ploča automatski prebacuje promet na drugi ispravni bez potrebe mijenjanja kabela iz jednog u drugi port.

DDR3 2200+ Support - ploče s dotičnom naznakom pružaju nativnu podršku za memorije brzine preko 2200MHz. Naravno, ovo je moguće uz ručni overclock memorije, odnosno procesora.

Smart TPM - radi se o Gigabyteovoj zaštitnoj tehnologiji. Radi se mogućnosti zaštite podataka sa 2048 bitnom hardverskom enkripcijom. Dotična omogućava korisnicima da taj ključ spreme na USB stick, te zaključavanje podataka preko Bluetooth uređaja. Ploče s ovom tehnologijom se prodaju samo na američkom tržištu te nose sufiks "P". Naš testirani "UD4P" model ima tu mogućnost, dok ploče koje ćete naći u domaćim trgovinama, nemaju te nose samo "UD4" u imenu.

XHD - iliti duljim nazivom eXtreme HardDrive. Radi se o više manje ušminkanoj RAID aplikaciji. Dodavanjem drugog diska možete jednostavno dobiti na povećanju performansi.

AutoGreen - ova tehnologija omogućava automatsku uštedu energije preko mobilnog telefona kada niste pored računala.

 

Pakiranje i bundle

Ploča dolazi u kutiji više-manje standardnih dimenzija, bijele boje s prorezima zelenih detalja. Oznaka modela ploče dominira sredinom kutije, dok su u svakom kutu istaknute tehnologije s kojima se Gigabyte može pohvaliti. Radi se o već dobro poznatoj Ultra Durable 3/2oz tehnologiji, službenoj podršci za Windows 7, te još ponekim sitnicama. No ono što je najvažnije u čitavoj priči jest podrška za nove standarde USB 3.0/SATA 3.0, a koji u kombinaciji sa USB Power 3x tehnologijom zaokružuju čitavu stvar, o čemu je bilo riječi na početku članka. Pošto smo ploču dobili u bulk pakiranju, odnosno samo ploču i original kutiju, nismo dobili pripadajući bundle, no nabrojat ćemo vam pribor koji možete očekivati po kupovini iste. S pločom inače dolazi relativno skroman bundle; četiri SATA (3.0 kompatibilna) kabela, jedan IDE kabel, I/O limić, SLI bridge te DVD s driverima i popratnim softverom. Kad smo kod DVD-a, spomenimo kako ploča dolazi sa hrpom Gigabyteovog homemade softvera, dok je jedino Norton Internet Security "bonus" u cijeloj priči.

 

Layout

Ploča dolazi u plavoj boji, to je već postalo zaštitnim znakom Gigabytea, a u takvim tonovima prevladavaju i ostali elementi na njoj; utori i konektori su ukombinirani bijelom i plavom bojom, kao i hlađenje iste. Ugrubo, layout ploče izgleda dobro uz ipak nekoliko promašaja. S našim pregledom ploče krećemo od socketa, o kojem cemo reći riječ-dvije. Vjerojatno ste i sami već dosada čitali kako veliki broj matičnih ploča baziranih na P55 čipsetu imaju problema sa socketom. Zašto je tome tako, još se nije dokučio odgovor. U svakom slučaju, opisati ćemo ukratko kako se problem javljao većinom pločama s Foxconnovim socketima. Isti se znao manifestirati bilo da je procesor bio na stocku, overclockiran ili ne. U pitanju je najvjerojatnije (točan se uzrok još uvijek ne zna, tako da se i u našem slučaju radi o špekulaciji izvora) problem s pritiskom na pojedine dijelove procesora koji uslijed opterećenja vuku više struje, kada se javlja problem s kontaktom socketa i procesora pri čemu dolazi do pregaranja pojedinih dijelova. Socketi, odnosno ploče su prve žrtve ovoga, a procesor je "bonus". Proizvođači su tom problemu probali pristupiti korištenjem drugih socketa tvrtke Lotes. No nažalost i korištenjem istih, problem se znao manifestirati, no ipak u nešto manjoj mjeri. Na testu smo do sada imali nekoliko ploča sa Foxconn i Lotes socketima, te ni u kojem slučaju nismo imali spomenutih problema. Sreća ili ne, vrijeme će pokazati. Testirana Gigabyteica je dolša sa Lotesovim socketom, a simptome nije pokazivala niti tokom duljeg perioda intenzivnog korištenja. To bi bilo sve oko socketa, ukoliko bude nekih novosti, naravno iz prve ruke, svakako ćemo vas obavijestiti. Zasad u Hrvatskoj nema niti jednog prijavljenog problema. Sam prostor oko socketa ne izgleda natrpano, osim što hlađenje možda potiče sumnje sa nešto višim heatsinkovima, no problema po tom pitanju, u praksi, nije bilo. Isprobano sa nekoliko većih i manjih hladnjaka.

Za razliku od svoje prethodnice, P55-UD4P i 10-ero fazne, P55A model dolazi sa 12-ero faznom analognom regulacijom napona, te po dvije za čipset i memoriju. U praksi nismo imali nikakvih problema s dotičnom, dapače uz kombinaciju LLC postavke iz BIOS-a, pad napona je bio minoran. S desne strane ploče se nalaze četiri DIMM utora s podrškom za dual-channel i 16GB memorije. Prisjetimo se, potrebno je prvo popunjavati bijele memorijske utore. Hlađenje je izvedeno nešto skromnije, u skladu s cijenom ploče. Komponente ploče hlade četiri veća heatsinka. Prva dva i veliki srednji, na regulaciji napona su povezani jednim heatpipeom, dok je manji, low-profile heatsink zadužen za hlađenje čipseta. Oba hladnjaka svoj posao odrađuju adekvatno, osim što se onaj na čipsetu zna zagrijati nešto više uslijed opterećenja - pogotovo jer se nalazi u blizini grafičke kartice. No, temperature su ostajale u granicama normale. Kako smo već spomenuli, unatoč nešto većim blokovima hlađenja, problema s instalacijom nekih većih i nižih hladnjaka nije bilo. Hlađenje je fiksirano plastičnim push-pinovima, izuzev središnjeg bloka na VRM-u koji je pričvršćen vijcima.

 

 

Priču oko proširenja ćemo započceti sa PCI utorima. Ploča dolazi sa sedam PCI utora, od čega su tri PCI-e x1, dva PCI-e x16 2.0, te dva 32-bitna PCI utora. Lokacija prvog PCI-e x1 utora i nije najbolja jer instalacijom iole veće kartice rezultirati će konfliktom sa oblžinjim heatsinkom. Nadalje, PCI-e x16 utori su dobro smješteni, optimalni za korištenje s dvije kartice (pri čemu gubite barem jedan PCI-e x1 utor). Svakako spomenimo kako ploča podržava oboje, Nvidia SLI, te ATI Crossfire(X). Ono što je problem kod P55A ploča jest način implementacije novih standarda. A to je napravljeno tako da paljenjem Turbo SATA3.0/USB3.0 moda gubite na propusnosti PCI-E x16 utora, koji će tada raditi na upola manjoj brzini (x8). Ukoliko imate diskove koji mogu iskoristiti takav standard, realno više ćete dobiti nego izgubiti koritenjem x8 propusnosti utora. Mi nismo imali takav hardware, tako da mogućnosti ove ploče, u praksi, nažalost nismo probali. Osim paljenja Turbo moda čime gubite x16 propusnost PCI-E x16 utora, ne dobivate ništa po pitanju dodatnih diskovnih performansi, na trenutno aktualnom hardveru, naravno. Nadalje, ploča dolazi sa osam SATA utora, od čega su šest 3Gb/s koja se nalaze na Intelovom P55 čipsetu, i podržavaju RAID 0, 1, 5 i 10. Od klasičnih utora, tu su jedan IDE, jedan floppy konektor, te po jedan LPT i COM port pin-outi, a koji se nalaze na rubovima ploče, izuzev IDE konektora koji se nalazi na nezgodnom mjestu, paralelno sa PCI utorima na desnom rubu. Osim njih tu su i pin-outi za dodatne USB, FireWire te Front-panel (audio) konektore. Od naponskih konektora, tu ih je šest; jedan 24-pinski ATX smješten uz desni rub ploče, jedan 8-pinski EPS smješten na gornji lijevi rub ploče, te četiri konektora namijenjenih za napajanje ventilatora, a koji su raštrkani diljem ploče. .

Back-panel za kraj. Ovdje nalazimo jedan PS/2 konektor za miša ili tipkovnicu, po jedan koaksijalni te optički S/PDIF izlaz, dva FireWire porta pogonjeni s Texas Instrumentsovim TSB43AB23 kontrolerom, osam USB 2.0 portova, dva USB 3.0 konektora pogonjeni sa NEC-ovim uPD720200 kontrolerom, dva eSATA 3Gb/s konektora, dva RJ45 (LAN) porta te šest audio jackova.

Gigabyte GA-P55A-UD4(P) - 2.dio

Software

Gigabyte svakom novom serijom matičnih ploča donosi neke novosti u svojoj postavi programa, bilo da se radi o potpuno beskorisnim programima, pa do onih sa stvarnom svrhom. Kako bilo, tu su i više manje, rade svoj posao. Osobnog smo mišljenja da od svih koje ćemo navesti, oni oko uštede energije imaju nekako najviše smisla, jer zaista, možete napraviti potpuno nečujno računalo dok surfate ili igrate igre, te pustiti ga "na pašu" dok se igrate. S obzirom da aplikacija stvarno ima puno, tekst nećemo zašareniti njima nego ih možete pogledati klikom na linkove.

Dynamic Energy Saver 2 - je aplikacija koja, ukratko, služi za softversko reguliranje naponske jedinice, a sve u svrhu što boljeg iskorištavanja i štednje energije. Napravili smo par screenshotova da ju vidite kako dotična radi u akciji. Slikovito i jasno prikazuje sve što radi, te nije problem za shvatiti način funkcioniranje iste. Kako možete vidjeti iz, niže priloženih, slika, paljenjem DES-a, imate tri stupnja Power Savinga. Prvi obuhvaća procesor i ventilatore, drugi i grafičku te hard disk, te treći uz sve navedene još i čipset i memoriju. U dotičnoj aplikaciji možete vidjeti koliko vam watta troši procesor te koliko ste istih uštedjeli paljenjem DES sistema. Nešto niže postoji slikoviti prikaz opterećenja regulacije matične ploče. Priloženi su SS-ov i idlea te loada. Zamijetite kako u loadu procesor i dalje ne koristi svih 12-faza napona koliko ih ova ploča ima, nego ih koristi tek 10, s obzirom da je procesor tada bio na "laganih" 3GHz.

DES2 - off, DES2 - on (Level1), DES2 - on (L2), DES2 - on (L3), DES2 - load, DES2 - advanced

Smart 6 - cjelokupni naziv za skup od 6 alata koje bi vam trebale pomoći oko lakšeg i pametnijeg upravljanja računalom. Radi se o idućim aplikacijama: -> cjelokupni naziv za skup od 6 alata koji bi vam trebali pomoći oko lakšeg i pametnijeg upravljanja računalom. Radi se o idućim aplikacijama: :

- Smart QuickBoot - alat koji kako mu i ime kaže, služi za ubrzavanje bootanja računala. To može napraviti na dva načina. Prvi način je BIOS QuickBoot; omogućavanjem takvog načina boota, BIOS će sken hardvera proći samo jednom. Ako je sve u redu, pri idućem bootu, računalo će skenirati samo najkritičnije komponente i time dobiti na nekih 3 do 5 sekundi. Drugi način je OS QuickBoot; omogućavanjem takvog načina boota, računalo će moći ući u S3 (Suspend Mode) i S4 (Hibernate Mode) u isto vrijeme. Time su vaši podaci spremljeni i u memoriju i na disku. Tako da, bilo da ovisno o tome dali ste računalo isključivali struje (ovdje stupa Hibernate Mode) ili ne (ovdje stupa Suspend Mode), boot OS-a će proći brzo i bezbolno.

- Smart DualBIOS - uz uobičajnu (hardversku) funkciju DualBIOS-a, GB donosi istoimeni alat koji služi za backup vaših privatnih podataka. Možete pohraniti sve passworde (do 12 njih) te razne važnije datume (uz pripadajuće podsjetnike).

- Smart QuickBoost - radi se alatu identičnom onom koji se nalazi u jednoj o ET-ovih sekcija. A to je QuickBoost. Dakle, radi se o alatu kojim možete automatski overclockirati procesor. Na izbor imamo stock i tri stupnja overclocka. Prvi stupanj je Faster (2.8GHz), Turbo (3.00GHz), Twin Turbo (3.80GHz). Riječima Gigabytea, ovim opcijama možete dobiti performanse puno jačih procesora (bržeg i od i7 975 pri Twin Turbo postavci) "po cijeni" samo jednog klika.

- Smart Recorder - alat koji nadzire i zapisuje određene aktivnosti koje se događaju na vašem računalu. Može npr. pratiti dali je netko pristupao računalu nakon što ste ga vi ugasili ili prenosio neke velike količine podataka s vašeg diska.

- Smart Recovery (Slika 1, Slika 2) - alat koji služi za backup i restore vaših podataka. Ukoliko ste nešto zabunom obrisali, to ovim alatom možete vratiti. Funkcionira na principu System Restore aplikacije koja dolazi s Windowsima.

- Smart Timelock (Slika 1, Slika 2) - alat za manipuliranje pristupa računalu u određeno vrijeme. Ovo je koristan alat npr. za roditelje, ako žele svojoj djeci ograničiti vrijeme korištenja računala. Vrijeme je moguće ograničiti po satima i danima u tjednu.

Easy Tune 6 (Slika 1, Slika 2) - aplikacija koja služi za overclocking računala iz Windowsa. S ovom smo svi već više manje upoznati. Dotična je došla do 6. verzije, te sada nudi zaista cjelokupan i stabilan alat za ono čemu je namijenjena. Preko ET-a možete overclockirati procesor, sve dijelove matične ploče (dizanje napona/frekvencije PCI-E sabirnice i sl.), pa čak i grafičke kartice. Za one neiskusnije tu je i opcija koja nudi automatiziran sustem overclockiranja do čak 3.8GHz. Uzevši u obzir koliko je opcija automatskog OC-a implementirano, ili bolje rečeno, ograničene kod ostalih proizvođača, moramo priznati kako smo bili ugodno iznenađeni kad smo vidjeli ovo. Jedinu zamjerku koju bismo uputili ET-u bilo bi nešto sporije učitavanje.

@BIOS - aplikacija koja vam omogućava update BIOS-a iz Windowsa. Ukoliko nešto pođe po zlu, tu je Dual BIOS koji će u slučaju lošeg flashanja bootati ploču s drugim BIOS čipom.

DMI Info Viewer - aplikacija slična Everestu, samo za matičnu ploču, i neuglednijeg sučelja. Dotična pruža sve informacije, bilo da se radi o detaljima oko procesora, memorije, verziji BIOS-a matične ploče, o instaliranim dodatnim karticama i ostalim korisnim informacijama.

Face Wizard - aplikacija koja služi za mijenjanje boot-up loga, tj slike prilikom POST-a.

Q-flash - aplikacija putem koje možemo napraviti update BIOS-a bez ulaska u DOS ili Windows, a sve što trebate je USB stick ili floppy disketa s BIOS-om na sebi.


BIOS

Gigabyteovi inžinjeri koriste provjerenu formulu već neko vrijeme, a to je prilagođeni Awardov BIOS. Uz standardnu postavu, overclocking sekcija je odvojena od ostatka te nazvana M.I.T (MB Intelligent Tweaker). Ulaskom u dotičnu moežmo vidjeti osnovne informacije; verziju BIOS-a, brzinu baseclocka, frekvencije procesora i memorije, temperature, te dodatnih 5 sekcija;

M.I.T. Current Status - svojevrsni hardware monitoring, ali puno opirniji.

Advanced Frequency Settings - u ovoj sekciji možete podešavati množitelj procesora, QPI linka i memorije. Zatim frekvencije baseclocka, PCI-E sabirnice, XMP profila, opciju automatskog overclockinga i još nekih par stvari. Tu se nalazi i još jedna podsekcija - Advanced CPU Core Features gdje moežte podešavati sve opcije procesora; Turbo mod, množitelj, paljenje i gašenje aktivnih jezgri, EIST-a i ostalih power saving opcija.

Advanced Memory Settings - u ovoj sekciji možete podešavati množitelj memorije, XMP profile, te latencije. Latencije se ovisno o postavci mogu podešavati po svakom zasebnom kanalu (Expert), te oba zajedno (Quick).

Advanced Voltage Settings - u ovoj sekciji možete podešavati iduže napone: vCore, VTT, vPCH, PLL, vDIMM. U tablici niže žemo navesti konkretno dostupne vrijednosti. Ono što je korisno ovdje jest to da ručno možete unositi željene napone.

Miscellaneous Settings - u ovoj sekciji postoje dvije opcije; paljenje i gašenje virtualizacijske tehnologije, te neke vrste zaštite procesora i čipseta

Gigabyte GA-P55A-UD4P BIOS (dostupni naponi)
CPU napon

Od 0.5v do 1.9v, u 0.00625 inkrementu

DRAM napon

Od 1.3v do 2.6v, u 0.02-0.1v inkrementu

DRAM Termination

Od 0.530v do 1.235v, u 0.00625 inkrementu

QPI/VTT napon Od 0.8v do 1.940v, u .0200v inkrementu
CPU PLL napon Od 1.5v do 2.58v, u 0.02-0.1v inkrementu
PCH napon

Od 0.850v do 2.080v, u 0.02-0.1v inkrementu

S ovim je pločama jednostavno raditi i overclockirati. BIOS je opremljen kako smo već i opisali, a samo ponašanje ploča prilikom overclocka je bilo stabilno, te se nisu blesirale čak niti pri velikim frekvencijama. Sve u svemu, sa korištenjem i snalaženjem u BIOS-u ove ploče sigurno nećete imati problema. Sve opcije su intutivno i smisleno složene i raspoređene. Napona za pojedine komponente ne fali, tako da svakako možemo reći kako ova ploča za svoju cijenu nudi sve što bi "normalni" overclocker poželio. Nama je doduše žao to nemamo sreće s našim primjerkom procesora, no nešto više o tome u na idućoj stranici.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem:

 

Test sistem :: Hardware
Matična ploča

Gigabyte GA-P55A-UD4P (F6);
Gigabyte GA-P55-UD4P (F6);
Foxconn P55A-S

Procesor

Intel Core i5 750

Memorija

2x 2GB G.Skill Ripjaws 1333MHz

Grafička kartica

Asus ENGTX295 1792MB;
Driveri: Forceware 195.62

Napajanje Corsair TX 650W
Hard disk

Seagate Baracuda LP 1TB

DVD-RW LG GSA-H66N

 

Testni sistem :: Software
OS Microsoft Windows 7 Ultimate x64
3DMark Vantage v1.1.0
7-Zip v4.65
Blender v2.49b
Cinebench v10 (x64)
Everest

v5.03 (Memory test)

Fritz Chess Benchmark v9.0
Nuclearus MC v2.0
PCMark Vantage v1.0 (Memories, TV & Movies, Music)
wPrime v2.0 (32M)
x264 HD Benchmark 2.0
Crysis Warhead 1024x768, DX10, Low (Avalanche)
Resident Evil 5 1024x768, DX10, Low (Fixed Bench)

 

Način testiranja

S obzirom da smo na testovima dosada imali dvije P55 ploče, testovi dotičnih će biti uvršteni i pridruženi testovima ove ploče za usporedbu. Spomenimo još jednom kako smo ploče testirali; na dvjema postavkama: prvi na stock postavkama, a drugi na overclockiranim brzinama. U prvom slučaju procesor je bio na 2.66GHz - 20*133MHz (Turbo ugašen na obje ploče), a u drugom slučaju je bio na 3.6GHz - 20*180MHz (Turbo ugašen). Korištena grafička kartica bila je Asusova GTX295, na stock frekvencijama. Ostatak je više manje bio standardan. Koristili smo 64-bitne Windowse 7 kao operativni sustav s posljednjim driverima. Programi koji su korišteni u testiranju navedeni su u gornjoj tablici.

Overclocking

P55-UD4P Validacija: Max bclk, MAX clock

P55A-UD4P Validacija: Max bclk, MAX clock

Procesor korišten za testiranje, bio je već znani nam i5-750. S obzirom da smo prilikom testiranja Foxconnove P55-A ploče ponovno radili testove i starijeg modela P55-UD4P, odlučili smo se i na podrobnije proučavanje iste prije nego nam je u lab pristigao P55A model. S obzirom da se na prvom osvrtu (predstavljanje i5 procesora) nismo toliko bazirali na overclocking procesora/ploče, ovaj puta jesmo, pa ćemo vam priložiti i overclocking rezultate postignute sa starijom P55-UD4P pločom u usporedbi sa rezultatima testiranog modela. Ukratko, radi se o gotovo identičnim pločama po pitanju overclockinga. Na starijem modelu smo postigli 220MHz baseclocka, a kasnijim detaljnijim testiranjem, na novoj P55A smo uspjeli izvući i 226MHz. Problem je kao što vjerojatno i sami naslućujete u preranom udaranju u zid od strane procesora, što nas je kočilo u pogledu žešćeg testiranja maksimalne frekvencije baseclocka, memorije, te na kraju i procesora. S druge strane, uzevši u obzir da se radi o 750-ici, koje imaju tendenciju relativno rano kočiti po pitanju bclka, vjerujemo kako bi situacija bila bolja sa recimo i7-860 procesorom. Vjerujemo da ćemo bolje rezultate dobiti s novim i3 procesorima pri kojima će ove ploče pokazati svoju pravu snagu. Ipak, postignuti rezultati s ovim pločama nikako nisu za baciti; tako da smo na kraju postigli maksimalnu frekvenciju od 4746MHz sa četiri jezgre, 4752MHz s dvije jezgre, te kako smo već rekli 226MHz za baseclock, pri relativno pristojnom naponu od 1.5V. Obje ploče smo također koristili i za nedavno testiranu Ripjaws memoriju, tako da su se i po pitanju overclockinga iste pokazale kao prilično ozbiljni igrači na svom terenu. Također valja za napomenuti kako je s ovim pločama jednostavno raditi i overclockirati. BIOS je opremljen kako smo već i opisali, a samo ponašanje ploča prilikom overclocka je bilo stabilno, te se nisu blesirale čak niti pri velikim frekvencijama. Sve u svemu, dobar posao Gigabyte.

Rezultati testiranja - 1.dio

7-Zip

Score (MIPS)
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
13450
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
13291
  
Foxconn P55A-S @ OC
13247
  
Gigabyte P55A-UD4P
10535
  
Gigabyte P55-UD4P
10402
  
Foxconn P55A-S
10419
  
 
03500700010500140
00
 
 

Blender

Time (s)
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
36,14
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
36,43
  
Foxconn P55A-S @ OC
36,42
  
Gigabyte P55A-UD4P
48,93
  
Gigabyte P55-UD4P
48,96
  
Foxconn P55A-S
49,12
  
 
0102030405
0
 
 

Cinebench

Rendering 1 CPU
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
5110
  
Foxconn P55A-S @ OC
5079
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
4854
  
Gigabyte P55A-UD4P
3792
  
Gigabyte P55-UD4P
3772
  
Foxconn P55A-S
3750
  
 
013002600390052
00
 
Rendering x CPU
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
18200
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
18051
  
Foxconn P55A-S @ OC
18014
  
Gigabyte P55A-UD4P
13459
  
Gigabyte P55-UD4P
13563
  
Foxconn P55A-S
13551
  
 
09100182
00
 
 

PCMark Vantage

Memories
Gigabyte P55 UD4P @ OC
7183
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
7171
  
Foxconn P55A-S @ OC
7150
  
Foxconn P55A-S
6344
  
Gigabyte P55A-UD4P
6333
  
Gigabyte P55-UD4P
6322
  
 
018003600540072
00
 
TV and Movies
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
5312
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
5301
  
Foxconn P55A-S @ OC
5299
  
Foxconn P55A-S
4725
  
Gigabyte P55-UD4P
4684
  
Gigabyte P55A-UD4P
4601
  
 
0270054
00
 
Music
Foxconn P55A-S @ OC
8104
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
8102
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
8099
  
Foxconn P55A-S
6830
  
Gigabyte P55A-UD4P
6750
  
Gigabyte P55-UD4P
6709
  
 
0410082
00
 
 

x264 HD Benchmark

Score (FPS)
Foxconn P55A-S @ OC
84,96
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
84,57
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
84,18
  
Foxconn P55A-S
65,51
  
Gigabyte P55A-UD4P
65,23
  
Gigabyte P55-UD4P
64,65
  
 
0438
6
 
 

GPU test 3DMarka Vantage daje gotovo identične rezultate između testiranih ploča, dok tek CPU test pokazuje neke minornije razlike. Tek nam Everest daje detaljniji uvid razlike izmedu ploča. U Read testu prilikom overclocka P55A-S model odnosi pobjedu sa gotovo 300 MB većim čitanjem. P55A i P55 su rame uz rame u dotičnom testu. Write očekivano ne pokazuje nikakve razlike, dok se u Copy testu ponavlja priča iz prethodnog Read testa, Foxconnica na prvom mjestu. U Nucelar MC, Fritz i wPrime testovima ne zamjećujemo praktički nikakve razlike između ploča, jer se ipak radi o isključivo procesorski ograničenim testovima.

Rezultati testiranja - 2.dio

3DMark Vantage

GPU Score
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
18825
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
18810
  
Foxconn P55A-S @ OC
18806
  
Gigabyte P55A-UD4P
18148
  
Gigabyte P55-UD4P
18148
  
Foxconn P55A-S
18142
  
 
09500190
00
 
CPU Score
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
16335
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
16292
  
Foxconn P55A-S @ OC
16280
  
Gigabyte P55A-UD4P
12327
  
Gigabyte P55-UD4P
12276
  
Foxconn P55A-S
12269
  
 
08500170
00
 
 

Everest

Read (MB/s)
Foxconn P55A-S @ OC
13762
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
13464
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
13440
  
Foxconn P55A-S
13039
  
Gigabyte P55A-UD4P
12999
  
Gigabyte P55-UD4P
12986
  
 
07000140
00
 
Write (MB/s)
Gigabyte P55 UD4P @ OC
13003
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
12992
  
Foxconn P55A-S @ OC
12875
  
Gigabyte P55A-UD4P
9595
  
Foxconn P55A-S
9594
  
Gigabyte P55-UD4P
9590
  
 
06750135
00
 
Copy (MS/s)
Foxconn P55A-S @ OC
17775
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
17690
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
17573
  
Gigabyte P55A-UD4P
14051
  
Gigabyte P55-UD4P
13655
  
Foxconn P55A-S
13400
  
 
09000180
00
 
 

Fritz Chess

Speed (s)
Gigabyte P55A-UD4P
16,39
  
Gigabyte P55-UD4P
16,39
  
Foxconn P55A-S
16,41
  
Foxconn P55A-S @ OC
21,62
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
21,83
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
21,84
  
 
0112
2
 
Kilo nodes per second
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
10482
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
10480
  
Foxconn P55A-S @ OC
10376
  
Foxconn P55A-S
7873
  
Gigabyte P55-UD4P
7868
  
Gigabyte P55A-UD4P
7866
  
 
05500110
00
 
 

Nuclearus MC

ALU Speed
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
6989
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
6989
  
Foxconn P55A-S @ OC
6943
  
Gigabyte P55-UD4P
5169
  
Gigabyte P55A-UD4P
5159
  
Foxconn P55A-S
5155
  
 
0350070
00
 
FPU Speed
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
10238
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
10232
  
Foxconn P55A-S @ OC
10154
  
Gigabyte P55-UD4P
7564
  
Foxconn P55A-S
7555
  
Gigabyte P55A-UD4P
7550
  
 
05500110
00
 
Multi Thread Speed
Gigabyte P55 UD4P @ OC
30113
  
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
30048
  
Foxconn P55A-S @ OC
29856
  
Gigabyte P55-UD4P
22290
  
Gigabyte P55A-UD4P
22247
  
Foxconn P55A-S
21091
  
 
015500310
00
 
 

wPrime

Time (s)
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
9,325
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
9,326
  
Foxconn P55A-S @ OC
9,393
  
Gigabyte P55A-UD4P
12,372
  
Gigabyte P55-UD4P
12,481
  
Foxconn P55A-S
12,494
  
 
06,51
3
 
 

Resident Evil 5

1024x768 (DX10, high)
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
125,6
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
125,5
  
Foxconn P55A-S @ OC
125,1
  
Gigabyte P55A-UD4P
102,7
  
Gigabyte P55-UD4P
102,9
  
Foxconn P55A-S
91,8
  
 
06312
6
 
 

Crysis Warhead

1024x768 (DX10, high)
Gigabyte P55A-UD4P @ OC
86,79
  
Gigabyte P55 UD4P @ OC
86,76
  
Foxconn P55A-S @ OC
86,73
  
Gigabyte P55A-UD4P
81,28
  
Gigabyte P55-UD4P
81,32
  
Foxconn P55A-S
81,23
  
 
030609
0
 
 

Kao i obicno, ploče smo provrtjeli i kroz nekoliko igara. U Resident Evilu 5, primjećujemo vrlo ujednačene rezultate, te slične gotovo u decimalu. Iz nekog razloga smo dobili nešto lošije rezultate prilikom testiranja Foxconnove ploče, te unatoč ponavljanju testova, ova ju igra koči. Zanimljivo je to se stvar vraća u normalu prilikom overclockiranih vrijednosti. U Crysisu stvar je još bolja, ovdje nema baš nikakvih oscilacija po pitanju performansi, te su razlike većinom neznatne do mjere decimala. Od testiranja matičnih ploca ništa drugo niti nije za očekivati, jer se tu u suštini nema puno toga za razlikovati , tako da su rezultati redovito jednolični i dosadni baš kao i objašnjenja istih koje upravo čitate :)

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Na testu nam je bila Gigabyteova GA-P55A-UD4P ploča. Glavne značajke dotične jesu nove tehnologije koje dolaze s njom a to su SATA/USB 3.0 standardi. Kako nismo imali hardvera za adekvatno testiranje istih, taj dio testova ćemo ostaviti za neki drugi put kada ćemo tu temu podrobnije obraditi. Osim toga, testirana ploča za svoju cijenu nudi dosta. Radi se o dobro opremljenoj ploči s podrškom za SLI i Crossfire, s dosta opcija za proširenja. Ima i dobar layout te bogat BIOS, koji nudi i više nego dostatno napona za izvlačenje maksimuma komponenti. U kombinaciji s ovom pločom smo imali i5-750 procesor s kojim smo postigli oko 4.75GHz, te 226MHz baseclocka, a to bi vjerujemo bilo i bolje da smo imali neki i7 procesor. Također, uvjereni smo kako će P55 ploče više doći do izražaja sa novim i3 i i5 procesorima. Nažalost ovu ploču zasada nije moguće kupiti u Hrvatskoj, a cijene joj se kreću oko 140 € u njemačkim trgovinama. Smatramo kako je to i više nego povoljna cijena za ovakvu ploču. Potrebno je napomenuti i kako se ovaj dotični model niti neće prodavati u Hrvatskoj, nego će to biti UD4, dakle onaj bez TPM-a. U svemu, osim u tome ove su ploče identične. Ono što joj zamjeramo jest izostanak tipki za paljenje i reset računala na samom PCB-u; Gigabyte je to ostavio za nešto jače modele, nažalost. Također, P55A ploče redovito imaju ograničenja po pitanju propusnosti PCI-E utora kada se koriste novi SATA/USB 3.0 kontroleri, i to nije problem samo kod Gigabyteovih ploča. Sve u svemu, kada se zbroje i oduzmu svi plusevi i minusi, svakako možemo preporučiti ovu ploču.

Conclusion

Main difference between tested model and the P55-UD4P we had in our lab last year are obviously SATA/USB3 functionalities. Unfortunately, we couldn’t get hardware with that specification, so we will be testing those new standards as soon as we get our hands on the appropriate HW. This time though, we will focus more on the other capabilities, including overclocking. For the 140 € which is the boards price in Europe (it is still not available in Croatia, where UD4P won’t be sold but rather UD4 (which is the same but only without TPM)), it offers really a lot. It is well equiped, has SLI and Crossfire support, and has plenty of expansion options. Layout is decent, BIOS options are very rich and there are plenty of overvoltage settings which we can use to push the maximum out of it and other HW. In combination with Core i5-750 CPU we were able to push 226MHz of baseclock, which would be even higher if we had a Core i7 CPU. We also think this board will be able to push even more with Core i5 and Core i3 CPU`s. Things we didn`t like are the lack of Gigabytes famous Power, Reset and Clear CMOS buttons (they left it for more expensive boards), and PCI-E limitations when SATA/USB3.0 are in use (not only a Gigabyte problem). Everything taken in consideration, this is a very good board and we can only recommend it.