Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming OC 6G recenzija
Datum objave 16.03.2019 - Krešimir Matanović
Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming OC 6G
Nedugo nakon lansiranja GTX 1660 Ti kartica, Nvidia i partneri prekjučer su predstavili i model koji sjeda točno ispod nje. GTX 1660 također ima Turing arhitekturu grafičkog čipa, bez Tensor i RTX jezgara, a za razliku od Ti modela, shadera je nešto manje i korištena je GDDR5 memorija umjesto GDDR6. To je i preporučenu cijenu spustilo s 279 na 219 USD.
Na Gigabyteovo smo pakiranje kartica za ovu seriju već naviknuli, tu je šaroliko dizajniran meki kartonski vanjski omot unutar kojega je deblja kartonska kutija, koja ljubomorno čuva grafičku karticu u debeloj stiro-pjeni i antistatičkoj vrećici. Kao i uvijek, tu su i čepići za portove protiv prašine. Bundle nije naročit i sastoji se od brzog vodiča za upotrebu i medija s upravljačkim programima i aplikacijama. Nvidia za RTX seriju ima deal u kojem se mogu dobiti jedna do tri igre (RTX Triple Threat), međutim za GTX još ništa nije najavljeno.
Kartica je dimenzijama, konstrukcijom i izgledom identična kartici GTX 1660 Ti Gaming OC 6G koju smo nedavno testirali. Oklop je potpuno plastičan i s jedne i s druge strane, a hladnjak je Windforce 3X, s tri karakteristična ventilatora od kojih se srednji vrti u suprotnom smjeru. Ventilatori su statični do temperature od oko 57°C nakon čega se pokreću i ni u jednom trenutku nisu bučni. GPU-Z log je zabilježio maksimalni broj okretaja od oko 1.600 u jednoj minuti, a mi smo pri tom izmjerili razinu buke od oko 46 dB.
Napojna je jedinica ista kao i kod Ti modela, a i ove dvije kartice imaju identičan referentni TDP od 120 W, te jedan dodatni 8-pinski PCIe Power konektor. To znači da maksimalno mogu povući do 225 W snage. Zbog toga su i potrebe za hlađenjem identične, pa je hladnjak koji se nalazi ispod ventilatora sastavljen od tri zasebna aluminijska hladnjaka s koji su spojeni s tri bakrene toplovodne cijevi. Srednji je ujedno i onaj koji ima kontakt s GPU-om, a sve tri rashladne cijevi imaju direktnu dodirnu površinu s TU116 procesorom. VRAM i MOSFET-i imaju zaseban aluminijski hladnjak pa je efikasnost hlađenja tako vrlo dobra što se potvrđuje i u praksi. GPU se zagrijava do oko 64°C, a čitava konstrukcija nikada nije jako vruća na dodir.
TU116 na PCB-u ove kartice je površinom (284 mm2) i brojem tranzistora (6.6 milijarde) isti kao i kod Ti, no interno je nešto “okljaštren” u odnosu na onaj na jači model. Broji 1408 shadera ili CUDA jezgri, što je za 128 manje nego kod Ti. Ima identičan broj ROP-ova kao i Ti (48), no teksturnih je jedinica manje (88 vs. 96). Sve ovo je rezultiralo nešto nižom propusnošću piksela i teksela, te nižim FP performansama. L1 i L2 priručne memorije su ostale iste (64 KB L1 po SM-u, te 1536 KB L2).
TU116 na referentnim Nvidijinim modelima radi na 1530/1785 MHz, a na ovom Gaming OC modelu je boost takt tvornički podignut na 1860 MHz. Ipak, pregledom GPU-Z loga smo utvrdili da je pravi boost takt 1.980 MHz.
Velika razlika u odnosu na Ti kartice je korištenje GDDR5 memorije umjesto GDDR6, pa tako opet imamo sličnu situaciju kao u prošlosti kada se paralelno koristila DDR3 na jeftinijim i GDDR5 memorija na skupljim karticama. Količina memorije je ista, 6 GB, i proizvođač je isti (Micron), no data rate je puno niži 8 vs. 12 Gbps. Frekvencija je 2.000 MHz DDR (odnosno 1.000 MHz osnovnog takta), pa je tako preko 192-bitne sabirnice teoretska propusnost 192 GB/s.
Kao i kod jačih kartica, RGB LED osvjetljenje je minimalističko – na vrhu se nalazi RGB LED osvijetljeni Gigabyte logo koji je kompatibilan s RGB Fusion 2.0 softverom. Različitim opcijama možemo upravljati i s Aorus Engine softverom.
GTX 1660 Gaming OC je u svemu ostalom identična ostatku Turing serije. Ima tri Display Port 1.4 izlaza (4096 x 2160 @ 60 Hz) i jedan HDMI 2.0b (7680 x 4320 @ 60 Hz). Tu je i NVENC enkoder koji dodaje podršku za H.265 (HEVC) 8K enkodiranje pri 30 fps-a. NVENC podržava dekodiranje HEVC 4:4:4 8/10/12-bitnog videa, te VP9 10/12-bita HDR. Podrška za DirectX 12 (FL_2) i OpenGL v4.5 API-e je standardna, zatim Ansel, Highlights, G-Sync (HDR) i VR Ready tehnologije, a SLI podrške nema.
Forum
Objavljeno prije 30 minuta
P/M: HDD 2TB, SSD-i, DDR4 / DDR3 za laptope i PC, i5 CPU-s, punjači, napajanjaObjavljeno prije 37 minuta
Laptopi do 3000 knObjavljeno prije 59 minuta
P: Ryzen 7 2700XObjavljeno prije 1 sat
K: graficku do 250euObjavljeno prije 1 sat
AutomobiliNovosti
Bivši šef Arkane Austina osuđuje odluku zatvaranja studija
Bivši predsjednik tvrtke Arkane osudio je Microsoftovo zatvaranje Arkane Austina početkom ove godine, rekavši da “nije bila dobra odluka”. Microsoft je 2021. godine kupio matičnu tvrtku Arkanea, ZeniMax Media, za 7,5 milijardi dolara, čime... Pročitaj više
EA oduzima pristup Apex Legends-u Steam Deck i Linux igračima
Electronic Arts je u četvrtak najavio da će ukinuti pristup svojoj battle royale igri Apex Legends za igrače na Steam Decku i Linuxu u nastojanju da suzbije varanje. U objavi na Apex Legends forumima glasnogovornik EA-a rekao je da je odluk... Pročitaj više
TeamGroup je predstavio DDR5 memorijske module novog CAMM2 formata
TeamGroup je predstavio nove CAMM2 DDR5 memorijske module s brzinama do 7.200 MHz za potrošače i 6.400 MHz za industrijske primjene, a proizvodi su dio njihove serije T-Create. Ovi moduli koriste novi format CAMM2 (Compression Attached Me... Pročitaj više
Snapdragon 8 Elite vs Dimensity 9400
Qualcomm je konačno lansirao Snapdragon 8 Elite s drugom generacijom Oryon CPU-a i izgleda impresivno. Samo prošlog mjeseca, MediaTek je također objavio svoj vodeći Dimensity 9400 čipset. Sada konačno možemo detaljno analizirati oba čipseta... Pročitaj više
Pixelmator tim se pridružuje Appleu
Razvojni programer aplikacije za uređivanje slika Pixelmator službeno je objavio da će se njegov tim pridružiti Appleu Razvojni programeri aplikacije za uređivanje fotografija Pixelmator objavili su na svojoj službenoj web stranici da se ti... Pročitaj više
Sve novosti