Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro recenzija
Datum objave 24.02.2019 - Krešimir Matanović
Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro
Dok čekamo da nam u lab stigne Gigabyteova GTX 1660 Ti vrijeme kratimo testiranjem njihove RTX 2060 kartice. Stigla nam je u Gaming OC Pro izvedbi sa 6 GB GDDR6 memorije. Tvornički je grafički procesor na njoj “nasviran” čak na 1.830 MHz, s referentnih 1.680 MHz. Hlađenje je WindForce3X s kontra rotirajućim srednjim ventilatorom učinkovito i tiho, a uspjeli smo ju i dodatno overclockirati. Kakva je u usporedbi s nedoavno testiranom MSI RTX 2060 Gaming Z, čitajte u nastavku.
Kartica dolazi u klasičnom pakiranju mekog vanjskog omota na kojem se nalaze grafike proizvoda i sve bitne informacije, te debele kartonske kutije unutar koje je grafička kartica smještena u debelu stiro-pjenu. Bundle je nepostojeći, tj. uz karticu dolaze samo brzi vodič i medij s upravljačkim programima i aplikacijama. Na kartici se nalaze čepovi protiv prašine, no to je sada već standardna oprema i jeftinijih kartica.
Dizajn kartice, tj. oklopa hladnjaka je isti kao kod nedavno testirane RTX 2070 Gaming OC White. Osim razlike u boji, malo što je različito uključujući i dimenzije. To ne treba čuditi jer je i ovdje korišten WindForce 3X hladnjak, a RTX 2060 ima i vrlo slične energetske zahtjeve kao i RTX 2070 pa je smještena na isti PCB i dolazi s istom konfiguracijom VRM-a. Dimenzije su identične – 280 x 116.45 x 40.24 milimetara.
Windforce 3X se kao što znamo a sastoji od tri ventilatora, aluminijskog hladnjaka kroz kojeg prolaze bakrene toplovodne cijevi s direktnim dodirom s GPU-om, aluminijskog okvira (hladnjaka) za VRAM i MOSFET-e, i stražnje aluminijske ploče. Srednji se ventilator vrti u obrnutom smjeru od vanjska dva pa zrak izlazi i na donju i na gornju stranu iz kartice, a i smanjene su turbulencije. Ventilatori i ovdje kao i na RTX 2070 White rade u 3D Active Fan modu, a to znači da se počinju vrtjeti na oko 58°C temperature grafičkog procesora i nakon toga se zavrte do maksimalnih 1.600 okretaja u minuti (testbench na stolu, 100 okretaja manje od RTX 2070), te pri tome proizvode buku od zadovoljavajuće tihih 48 dB (2dB manje od RTX 2070 White).
RTX 2060 se baziraju na poznatom TU106 grafičkom procesoru koji je napravljen u 12 nm TSMC-ovom FFN proizvodnom procesu, te ima 10,8 milijardi tranzistora na površini od 445 milimetara kvadratnih. 30 stream multiprocesora se sastoji od 1920 CUDA jezgri, tu je i xxx tensor jezgri te xx RT jezgri. Čip ima i 120 teksturnih jedinica, te 48 ROP-ova.
Grafički procesor po tvorničkim podacima u boostu radi na 1.830 MHz, a u praksi to varira između 1.920 i 1.935 MHz.
GDDR6 memorije kao i na ostalim 2060 karticama ima 6 GB (Micron), a radi na 14 Gbps teoretske propusnosti tj. 1.750 MHz. Komunikacija s GPU-om se odvija putem 192-bitne sabirnice.
Za dodatno napajanje kartica treba jedan 8-pinski PCI-e Power konektor, pa tako teoretski može povući do 300 W. Ipak, TDP je znatno manji na oko 190 W.
Video izlaze čine tri Display Porta 1.4 i jedan HDMI 2.0b, a maksimalno je moguće spojiti do četiri monitora istovremeno kombinirane rezolucije do 7680 x 4320 piksela. Kartica podržava DirectX 12 (FL_2) i OpenGL v4.5 API-e, zatim Ansel, Highlights, G-Sync i VR Ready tehnologije. SLI podrške nema.
Kartica ima osvijetljeni RGB LED Gigabyte logo na vrhu i podržava RGB Fusion 2.0, te sinkronizaciju s ostalim hardverom. Sam po sebi, logo može svijetliti u 16.7 milijuna nijansi boja uz poznate efekte kao što su Cycling, Consistent, Flash, Double Flash i Breathing. Softver za nadzor rada i overclocking je poznati Aorus Engine.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
AutomobiliObjavljeno prije 6 minuta
Tablet računalaObjavljeno prije 10 minuta
Windows 11 - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti...Objavljeno prije 21 minuta
Samsung mobiteli - 2. dioObjavljeno prije 46 minuta
Dobra klimaNovosti
CD Projekt Red apsorbira The Molasses Flood za razvoj Project Sirius-a
(izvor) Kupljen od strane CD Projekt Red 2021. godine, studio sa sjedištem u Bostonu bio je odgovoran za stvaranje “Project Siriusa,” multiplayer igre smještene u svijetu popularne serije Witcher. Originalno otkriven 2022. godine, zajedno... Pročitaj više
Druga sezona serije The Last of Us pokriva samo prvu polovicu igre
(izvor) Recenzije za drugu sezonu The Last of Us upravo izlaze, a većinom su pozitivne, osim nekoliko iznimki. Ova serija novih epizoda dugo je očekivana, jer je prošlo više od dvije godine od izlaska prve sezone koja je oduševila gledatelj... Pročitaj više
Jedna od najpopularnijih igara trenutno je pod istragom zbog kršenja autorskih prava
Jedna od najpopularnijih igara na Steamu u posljednjem mjesecu, Schedule 1, navodno je pod istragom zbog kršenja autorskih prava zbog sličnosti s indie serijom Drug Dealer Simulator. Posljednjih nekoliko mjeseci bilo je ogromno za gaming za... Pročitaj više
PC port The Last of Us Part 2 dodaje novi sadržaj
The Last of Us Part 2 Remastered izdana je na Steamu za PC korisnike, a otkriven je i početni broj igrača nakon lansiranja. Nadograđeni nastavak donosi grafička poboljšanja, nove načine igre poput No Return mod-a s roguelike iskustvom preži... Pročitaj više
Another Crab’s Treasure dobiva besplatan DLC i fizičko izdanje
Another Crab’s Treasure otkrio je besplatan update Year of the Crab koji dolazi 21. travnja, donoseći traženi New Game Plus i još sadržaja. Ovaj update pomaže developeru Aggro Crabu da proslavi prvu godišnjicu Another Crab’s Treasure i dola... Pročitaj više
Sve novosti